Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Parerile sunt foarte impartite aici si cum ar fi politicos, gusturile nu se discuta. Asa ca, eu am cutie automata, m-am obisnuit cu ea, nu asi mai conduce manuala ptr nimic in lume, eu care inainte sa iau masina actuala eram total impotriva automatelor. Se pare ca dupa ce am condus ceva mai mult automata - nu numai in oras, ci si afara, mai ales daca ai un pilot automat pe ea, e boierie curata - m-am convins ca am judecat gresit pana acum.

Poate am devenit eu lenes, dar un lucru e sigur - De acum incolo numai automata voi conduce.

 

sunt de acord cu tine ... parca mi-ai luat vorba din gura

 

eu tot pe steptronic merg ... este foarte buna , utila, destul de sportiva si foarte comoda si confortabila <_<

 

Am fost un pic mai rapid, sa fiu sincer.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Steptronicul e tot ce imi trebuie... pe drive ai un consum decent si o lejeritate inexplicabila in traficul de bucuresti si nu numai. In drive sport ai acceleratie prompta si o decelerare buna de la >80km/h plus ca simti ca trece in trepte inferioare , iar daca vrei sa te distrezi treci in manual si chiar o sa te bucuri cu adevarat de cutie
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
daca as fi stat intr-un oras mare cu siguranta alegeam o cutie automata.asta e singurul motiv.in rest as alege o cutie manuala pt ca nu este asa pretentioasa ca una automata.daca e sa fi fost masina noua e fff buna automata dar cand nu stii cum a avut grija de ea fostul proprietar...costurile sunt mult mai mari decat la una manuala

 

Mda, e un aspect de tinut cont si asta cu costurile. O diagnoza buna a cutiei automate poti sa ai cand schimbi uleiul, dar asta se intampla de obicei dupa ce ai cumparat masina.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
daca as fi stat intr-un oras mare cu siguranta alegeam o cutie automata.asta e singurul motiv.in rest as alege o cutie manuala pt ca nu este asa pretentioasa ca una automata.daca e sa fi fost masina noua e fff buna automata dar cand nu stii cum a avut grija de ea fostul proprietar...costurile sunt mult mai mari decat la una manuala

 

te-ai saturat de Multitronic si vrei Steptronic ? <_<

 

PS: Vad ca foarte putini ar prefera SMG....de ce ?

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Automata, ca masina de zi cu zi. Referitor la costuri intretinere mai mari, nu ma deranjeaza, atata timp cat avantajele sant vizibile. Daca o sa vreau cerculete, drifturi s.a. (ceea ce nu ma caracterizeaza) , o sa-mi iau inca una cu cutie manuala (clar, tot bmw, dar cel putin 2500cmc).
Link to comment
Share on other sites

daca as fi stat intr-un oras mare cu siguranta alegeam o cutie automata.asta e singurul motiv.in rest as alege o cutie manuala pt ca nu este asa pretentioasa ca una automata.daca e sa fi fost masina noua e fff buna automata dar cand nu stii cum a avut grija de ea fostul proprietar...costurile sunt mult mai mari decat la una manuala

 

te-ai saturat de Multitronic si vrei Steptronic ? :)

 

PS: Vad ca foarte putini ar prefera SMG....de ce ?

 

Cred ca din acelasi motiv pentru care multi prefera manuala automatei: nu au condus (ma includ si pe mine aici) <_<

Link to comment
Share on other sites

am condus de toate felurile, si manuala in opinia mea ii suprema!

 

Eu zic ca daca tot iti cumperi o masina de peste 120 de cai, dai un pumn de bani acolo,mai e si BMW, nu se merita sa iti cumperi automata, strici placerea condusului! alta treaba e cand schimbi tu vitezele, te simti stapan peste masina e alt feeling, cel putin asa simt eu!

Edited by Alecsandrel
Link to comment
Share on other sites

am condus de toate felurile, si manuala in opinia mea ii suprema!

 

Eu zic ca daca tot iti cumperi o masina de peste 120 de cai, dai un pumn de bani acolo,mai e si BMW, nu se merita sa iti cumperi automata, strici placerea condusului! alta treaba e cand schimbi tu vitezele, te simti stapan peste masina e alt feeling, cel putin asa simt eu!

 

Dar ai si mod manual, daca esti pasionat de schimbat viteze <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

automata e cea mai buna ,iti schimba ca la carte si nu ai batai de cap

tot timpul cand ii dau carbuni ma gandesc la cutie ca nu stii cand te poate lasa in drum

in trecut am ars 2 cutii automate in 3 luni si acu mai stau cu frica dar tot automata e mai buna

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut pana acum automata, dar am acum. E minunata in trafic. Sunt inca ingrijorat de fiabilitate. Doar can merg in coloana cu 70-80 e mai nehotara, dar probabil nu o folosesc eu cum trebuie. Data viitoare o sa o bag in programul 4 sau 3.

Nevasta nu mai poate de bucurie, ea e cea mai incantata, acum nu trebuie sa ma mai rog de ea sa conduca cand vreau sa rad niste beri.. <_<

Link to comment
Share on other sites

manuala, invart in benzina cum imi place!

eu am avut si manuala si automata

optez pentru o automata dar cu motor mare (minim 3000cc) RULEAZA

Dar intradevar cu o manuala te distrezi mult mai mult :bashwall: de aceea acum conduc tot o MANUALA <_< :)

Edited by 20cm
Link to comment
Share on other sites

manuala, invart in benzina cum imi place!

eu am avut si manuala si automata

optez pentru o automata dar cu motor mare (minim 3000cc) RULEAZA

Dar intradevar cu o manuala te distrezi mult mai mult :bashwall: de aceea acum conduc tot o MANUALA <_< :)

 

 

daaa, super distractie sa mesteci in mamaliga din 10 in 10 secunde cand tragi o aglomeratie de Bucuresti, din aia de 6 seara!

 

nu's de ce mi-am luat masina manuala!

Link to comment
Share on other sites

Am votat automata chiar daca acum am manuala pe E60 530i. Avand in vedere ca 80% din timp circul prin Bucuresti eu zic ca e cea mai buna alegere pentru mine. Am observat ca majoritatea modelelor E60 LCI sunt cu automata. Cu siguranta cutiile automate au progresat enorm in performante si fiabilitate asa ca din acest punct de vedere nu ma tem. Nu fac curse pe circuit sau drumuri contra cronometru ca sa zic ca am nevoie neaparat de manuala.

Nu am condus un E60 LCI cu automata insa sunt dispus sa incerc daca cineva de pe forum se ofera <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.