Jump to content

1993 BMW 520i


drujbex

Recommended Posts

pretul cam mare dar arata bine si daca zici ca tu esti multumit deja restul nu conteaza.

Ca si diferential cred ca ai cutie 5 trepte cu raport 1.1 in ultima treapta.so as zice un 3.15 daca e sa ma iau dupa ce zice aici http://www.bmwe34.net/E34main/Maintenance/Transmission/Differential.htm

bolt on cam greu,poate un chiptuning care mai o sa iti dea 5-10 cai,altfel suma va creste destul de mult.

edit vad ca linkul ala e pt 540i dar banuiesc ca raportul e ok si pt 2,5 .

 

un ultim edit aici poti sa vezi clar tuning apoi diff tabelle

 

http://www.e34.de/frames.php

 

so 3,23 respectiv 3,73 pt varianta sport a avut 525i M50 de fabrica,ramane de vazut ce cutie si diferential ai acum daca e sa ma iau dupa tabel si dupa viteza zisa de tine cred ca are cel de fabrica 4,27 care e foarte scurt..

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Hahahahah, masina asta am fost interesat s-o cumpar eu acum ceva timp pana sa trec la e90. Foarte tare, ma bucur ca a ajuns pe maini bune. S-o stapanesti sanatos fara evenimente! Daca nu sunt prea indiscret, la ce multinationala lucrezi? :)
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru primire!

 

mda, stiu ca e mare pretul, ratiunea imi spunea ca daca astept o s-o pot lua cu un 2700, ca n-avea s-o dea; stim cu totii cererea pt asa ceva, insa mi-era ca se da si regret; ciudata angoasa...

 

@alex320ro : merci de info, cum aflu raportul actual, anunt. daca e greu cu bolt ons, trag de m50 pana se duce si poate ii pun altceva. ideal ar fi un m54b30. am auzit ca se mai practica la m50 marirea pana la 3000, insa modificarile sunt recomandate variantei NV. anyway, astea sunt momentan vise, pana una-alta agregatul actual merge-n parametri :D

 

@eneh: nu esti. orange services

 

@Dan_316i: multumesc, cred ca maine pun pozele.

EDIT: arata extrem de bine masina ta!

Edited by drujbex
Link to comment
Share on other sites

de la tiganit cred ca voi reusi sa ma abtin cu succes :D

 

am uitat ceva, la impresii generale: n-am eu cea mai buna vedere din lume, dar lumina plapanda galbena pe care o scuipa farurile, combinat cu faptu' ca parbrizu' are multiple mici zgarieturi care sparg intr-o mie de directii lumina farurilor celor din directia opusa, fac condusu' pe timp de noapte sa fie destul de obositor; mai ales in afara orasului unde si marcajele de pe sosele si-au pierdut propietatile reflectorizante...

TOTUSI nu vreau sa umplu compartimentul motor de improvizatii cu diverse fire si balasturi de xenon prinse cu soricei. Se poate, oare, un upgrade aftermarket dar executat cu bun simt, al sistemului de iluminat? :p

Edited by drujbex
Link to comment
Share on other sites

Eu as spune fara csenoane. Personal pe pun ĂŽn gĂŁleata cu tiganii. Plus cĂŁ nu sunt legale. Sunt niste bĂŁieti in constanta care schimbĂŁ lupe. DupĂŁ 22 de ani merita o reconditionare farurile. Pui si niste becuri bune si ai terminat capitolul asta.
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos!

 

Probabil a ramas diferentialul original (3,46) si cutia de 2.5 e ceva mai "lunga", caz in care i-ar trebui un 3,23.

 

Daca farurile sunt in stare buna (lupa & oglinzile), pune-i niste becuri bune. Eu am vazut diferente mari chiar si cu Philips Vision Plus. Nu am agreat xenonul fiindca implica bricolaj.

 

Multi Km fara probleme!

Link to comment
Share on other sites

ah, da - se vede ca-s n00b, e vorba de motorul care s-a pus si pe 635CSi (vis!)

nu stiu unde citisem de motoarele mai putin reusite care s-au pus pe e34, foarte probabil confund.

 

@alex230ro : grupul de automata e pe masina donatoare. a mea are grup de 2.0. cel mai bine revin cu info concrete odata ce-o recuperez din service si-mi bag nasu' pe-acolo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.