Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

La acest moment practica e ca dai declaratie ca martor pentru evaziunea samsarului, dar nu se stie niciodata cand se schimba politica penala avand in vedere ce prejudicii are de recuperat statul roman.

 

Esti audiat ca martor in cazul in care cumperi o masina deja aflata in Romania.

Insa, multi samsari iti aduc masina la comanda: tu o gasesti pe mobile.de, el se duce dupa ea, iar la tine ajunge cu un pret situat undeva intre preturile net si brut din Germania. Iar in situatia asta esti deja complice.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine iei de pe bursa BMW cu factura si garantie, fara tva daca cumperi pe firma. Te costa drumul 500 euro sau platforma 500. In 3 zile ai masina la poarta! Ceea ce vrei si cauti tu costa cu 15K peste bugetul tau de 40K. Stii vorba aia, si popa si hot, nu se poate! Trebuie sa mai renunti la unele pretentii sau la nr de km. In viata nu le poti avea pe toate....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Probabil voi renunța la dotări și voi alege km și garanție, dacă plec în Germania.

Pe persoană fizică va fi achiziționată.

Mai aștept. Dacă chiar nu e niciuna conform standardelor, schimb leii în euro și pe 29-30 sunt în DE.

 

Ford Edge e peste buget și e o marcă renumită pentru probleme.

Jeep-urile chiar nu sunt ceea ce îmi doresc, fiind prea mari și neaspectuoase.

Range Rover-urile sunt total neatrăgătoare, cărămizi cu roți, cam ca Jeep-urile.

Care ar fi link-ul către bursa bmw?

Edited by severin31
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Sfatul meu e sa cauti o masina in Germania. F15 aduse pentru vanzare, daca au un pret mai bun, sigur au ceva probleme ascunse sau au pierdut tva-ul. La acest moment practica e ca dai declaratie ca martor pentru evaziunea samsarului, dar nu se stie niciodata cand se schimba politica penala avand in vedere ce prejudicii are de recuperat statul roman.

 

Legea este facuta prost, din cate stiu dai declaratia doar daca ai cumparat masina din UE (adica ai factura straina). Daca esti PF si cumparat o masina recent adusa insa ai factura romaneasca de la intermediari, nu te mai pune nimeni sa dai nicio declaratie.

 

@severine, outlanderul este o mizerie, plasticoasa masina.

Edited by ionut_marius
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Legea este facuta prost, din cate stiu dai declaratia doar daca ai cumparat masina din UE (adica ai factura straina). Daca esti PF si cumparat o masina recent adusa insa ai factura romaneasca de la intermediari, nu te mai pune nimeni sa dai nicio declaratie.

 

Depinde de dosar, am participat la destule audieri de martori, persoane care au cumparat auto de la o persoana fizica romana. Daca ai factura direct din UE, cu tva pierdut deja esti mai aproape de complicitate decat de calitatea de martor. In timp se vor mai calma treburile ca abia acum ajung in instanta dosarele mari de evaziune cu fapte din perioada anilor 2010.

Link to comment
Share on other sites

NFORMAȚII SUPLIMENTARE

CLIMATRONIC, COMENZI VOLAN, COMPUTER DE BORD, ĂNCHIDERE CENTRALIZATĂ, SCAUNE INCALZITE, NAVIGAȚIE, PROIECTOARE DE CEAȚĂ, SENZORI DE PARCARE, JANTE DE ALIAJ

CLIMATRONIC 4 ZONE, FARURI FARURI LED, JANTE ALIAJ, HAYON ELECTRIC, SENZORI PARCARE FATA SI SPATE CU AFISAJ, CAMERA MARSARIER, PROIECTOARE CEATA, SCAUNE CONFORT FATA REGLABILE ELECTRIC, PILOT AUTOMAT, COMPUTER BORD, VOLAN MULTIFUNCTIONAL, BLUETOOTH, SISTEM NAVI, INCALZIRE SCAUNE FATA, INCALZIRE AUXILIARA, VOLAN REGLABIL ELECTRIC, 7 LOCURI, PADELE VOLAN, INCHIDERE CENTRALIZATA

 

E foarte dotata, are:

 

-de 2 ori Computer de bord

-de 2 ori Inchidere centralizata

-de 2 ori climatronic

-de 2 ori volan multifunctional

-de 2 ori scaune fata incalzite

-de 2 ori navigatie

-de 2 ori proiectoare de ceata

-de 2 ori senzori de parcare

-de 2 ori jante de aliaj

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

163.000 km la aproape 38.000 euro....

 

Am vazut, insa na, tind sa cred ca sunt reali si fiind dealer, ofera si garantie, teoretic, desi la anunt nu e bifata garantia.

 

E foarte dotata, are:

 

-de 2 ori Computer de bord

-de 2 ori Inchidere centralizata

-de 2 ori climatronic

-de 2 ori volan multifunctional

-de 2 ori scaune fata incalzite

-de 2 ori navigatie

-de 2 ori proiectoare de ceata

-de 2 ori senzori de parcare

-de 2 ori jante de aliaj

 

Si asta am vazut, tind sa e doar o greseala umana si nu ca agentul de vanzari a scris intentionat de 2x.

Link to comment
Share on other sites

Cine ajunse cu cititul la dotĂŁri? Am vĂŁzut prețul, km...la revedere!!!

Din nefericire, nemții ĂŁștia nu au luat și ei lecții de pozat de la samsarii români.

 

Eh da si nici locatii asa faine nu au. Sunt samsari care-si pozeaza toate masinile in aceiasi locatie, dau copy paste la anunturi sau le scriu in pe toate in acelasi stil.

Pozele sunt atragatoare, textul nu. Partea buna e ca ajungi sa-i cunosti pe toti :))

Link to comment
Share on other sites

da mi se pare un numar imens de km la doar 3 ani (probabil chiar mai putin, ca poate a fost inmatriculata la ceva distanta de data productiei)

poate mergea un 32-34k la pret

 

Parerea mea ca sunt km ok iar atata timp cat masina a fost intretinuta, nu sunt o problema(cel putin pt mine), insa in cazul de fata, lui Severin trebuie sa-i placa.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

intretinerea conteaza intr-adevar, dar dupa 150 de mii de km (s-a mai discutat cu cateva pagini in urma) sansele ca sa se strice anumite piese (nu consumabile) sunt foarte mari, si te trezesti ca a picat ceva. Chiar si cu mama ei de intretinere, o masina cu 150 de mii de km e mai nesigura decat una cu 50 de mii.

Una e sa faci 15-20 mii pe an, si dupa 3 ani sa aibe masina sub 60 de mii, si alta e ca in 3 ani masina sa aibe deja 168 de mii..... si trebuie sa iti asumi niste riscuri. Daca pretul este atractiv ti le asumi, daca pretul este mare, te mai gandesti....

 

si mai intreb odata, de ce crezi ca astia la bmw la masini rulate, nu dau garantie la masini daca au peste 150.000 km

si plus ca la buy back ei nu iti accepta masina mai veche de 5 ani, si daca are peste 130.000km. Cel putin asta mi-au zis mie cand am vrut sa dau e90ul meu la buy back, culmea pentru un seria 5gt din 2009 (oferta era de anul asta)...

 

deci se pare ca vechimea si nr de km, ar trebui sa primeze in fata optiunilor de orice fel ar fi ele.

 

@severin: de ce nu te duci la bmw sa faci un test drive cu cea mai cheala f15 (de la masini noi sau de la rulate), poate ca unele optiuni ti le vei scoate din minte.

Edited by andreisaioc
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cel de pe mobile.de pare foarte bun, dar mai costa ceva in plus pana o aduci si o sa fie pe numele tau (deplasarea, acte nebunii)

cel de galati mi se pare atipic, mi se pare ciudat ca cel care a facut configurarea a pus atat de multe optiuni pe masina si nu are niste jante mai mari... poate sunt pozele facute aiurea dar pare diforma...zici ca are jante de 17

la george pare tipic samsar, adica eu cand mi-am vandut masinile niciodata nu am folosit stelute sau punctulete, litere mari... nu stiu ce sa zic, suna si vezi

 

le: la anuntul cu george, gasesti masina pe un site din slovacia, cu 147k km in august anul asta, mi se pare ca a facut 14k km in 3 luni, zici ca a dat turul europei, ce a facut....

Edited by andreisaioc
Link to comment
Share on other sites

Cel mai enervant lucru de pe piața noastră este faptul că nu vezi mașini dotate cu km puțini, ca cea de pe mobile.

Dacă ai noștri cumpără mașini dotate, au km mulți și preț la care poți aduce din afară cu km sub 100.000.

Mai au și prostul de obicei să posteze că mașina ar avea X km, iar când o vezi, are cu câteva mii sau (în cazul celei de ieri, a popei) zeci de mii în plus.

Edited by severin31
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

Cum de nu te sperie km celor doua din Ro?

 

 

le: la anuntul cu george, gasesti masina pe un site din slovacia, cu 147k km in august anul asta, mi se pare ca a facut 14k km in 3 luni, zici ca a dat turul europei, ce a facut....

 

Cum ai reusit sa gasesti masina in slovacia? cauti dupa ceva anume(e.g. VIN) sau pur si simplu google si multa rabdare?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa zic ca pe f10 sau pe g30 nu exista faruri cu bec normal si nici triple cu bec ca la dacie sa iti zic mai pe romaneste asa. la a6 , a4 si a5 fabricatie 2017 au atat triple cat si faruri pe bec ca la DACIE !

Spuneam ca in uk majoritatea haudi doi lei au faruri si triple pe bec ca la DACIE !!!!!

O seara buna !

 

Da eu nu stiu cine te-a pus sa iti iei f30. Personal nici gratis nu mi-as lua ca mi se pare ff urat si ff inghesuit . Pentru mine cel mai reusit seria 3 este e46 . Asa cum cel mai reusit a4 este b6.

 

Dar ar fi bine oricum , sa nu mai incluzi seria 3 si a4 cand compari aceste marci.a4 si seria 3 sunt si au fost mereu niste masini mediocre deci nu emblema acestor marci.

Sa ai bec normal nici macar halogen pe far la audi a6 asta spune tot despre acea marca de doi lei .

 

hai ca exagerezi maxim, in f30 ai mult mai mult loc decat in e90 si b6 e un jeg de masina in care nici nu ai loc in scaune, treci mai departe zau thumbsup.png

  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.