BMWClub: Problema racitor gaze F10 - BMWClub

Jump to content

• 8 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Problema racitor gaze F10 MHS Craiova - un dealer mizerabil

#1 User is offline   Crysis21 

• Senior
  • Group: Members

Posted 17 September 2018 - 17:31

Am sa relatez o scurta intamplare.

In urma cu un an, un prieten a achizitionat din Germania un F10 530 din 2015. Masina foarte bine dotata, cu doar 35000 KM si cel mai important, 2 ani garantie. Reviziile au fost facute doar la BMW pentru a nu pierde garantia, dar cum singura reprezentanta aproape de Gorj este MHS Craiova, acolo s-au efectual lucrarile.

Acum o saptamana, in timp ce conducea, s-a aprins in bord martorul Check Engine. Masina a fost dusa la MHS Craiova, iar concluzia a fost ca s-a blocat racitorul de gaze, iar asta a dus la topirea galeriei de admisie. Masina are in prezent in jur de 92000 KM.

MHS Craiova a refuzat repararea masinii pe garantie, motivand ca ei nu lucreaza cu garantii din Germania. Am contactat Banat Car si au spus ca reparatia poate fi efectuata pe garantie in Romania. I-au contactat pe cei de la MHS sa le explice cum se procedeaza, dar ei au refuzat constant acest lucru, spunand in final ca oricum ei nu prea au mecanici si mai bine sa ia ei (Banat Car) masina la Timisoara. Cei de la Banar Car mi-au spus ca pentru masina in cauza nu exista nicio rechemare privind recentele probleme cu racitoarele de gaze, dar masina va fi reparata pe garantia oferita de dealer-ul german. Masina este acum pe platforma in drum spre Timisoara, costurile urmand sa fie suportate cel mai probabil de posesor.

Concluzia este ca MHS este reprezentanta de carton, unde prefera doar sa vanda produse noi asemeni unor buticari, fara a stii sa faca mai mult decat un schimb de ulei si placute.

Attached File(s)

9

#2 User is offline   anormal 

• Membru

Posted 17 September 2018 - 18:26

Crysis21, on 17 September 2018 - 17:31, said:

prefera doar sa vanda produse noi asemeni unor buticari, fara a stii sa faca mai mult decat un schimb de ulei si placute.

Pai ce, este vreo reprezentanta bmw care stie sa faca mai mult de atat ? Daca vorbim de o distributie se incurca in lanturi.
7

#3 User is offline   marian76 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 September 2018 - 11:38

Am vorbit si eu la Bavaria si mi s-a spus ca pentru masina mea este un recall pentru EGR. Am programarea miercuri. Am intrebat ce se face la recall, iar raspunsul mi s-a parcut cel putin ciudat: daca ati sesizat probleme, se va inlocui.

Eu nu am sesizat nicio problema plus ca nu ma pricep, dar daca e recall nu inseamna ca procedura e la fel pentru toti, in cazul asta schimbare EGR?

A mai fost cineva la acest recall de EGR?
0

#4 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 18 September 2018 - 14:10

da, este campanie de recall, dar nu e garantat ca pentru toate masinile produse in perioada respectiva. pentru masina in cauza, nu exista nicio rechemare in service si totusi problema a fost racitorul de gaze... interesant, nu?
0

#5 User is offline   marian76 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 September 2018 - 14:43

Ok si daca e recall trebuie schimbat EGR-ul in mod cert sau nu?
0

#6 User is offline   Gabriel.V 

• Senior

Posted 18 September 2018 - 21:50

marian76, on 18 September 2018 - 14:43, said:

Ok si daca e recall trebuie schimbat EGR-ul in mod cert sau nu?

Nu il schimba si cand ti se topeste galeria de admisie sau mai rau ... iti ia foc masina ... ca doar exista o gramada de cazuri ... atunci sa faci topic nou si sa ne intrebi.
Sper ca am enumerat riscurile destul de clar incat sa nu mai fie dubii la intrebarea asta pt oricine citeste.
0

#7 User is offline   cristi.n 

• Membru

Posted 18 September 2018 - 22:04

marian76, on 18 September 2018 - 11:38, said:

Am vorbit si eu la Bavaria si mi s-a spus ca pentru masina mea este un recall pentru EGR. Am programarea miercuri. Am intrebat ce se face la recall, iar raspunsul mi s-a parcut cel putin ciudat: daca ati sesizat probleme, se va inlocui.

Eu nu am sesizat nicio problema plus ca nu ma pricep, dar daca e recall nu inseamna ca procedura e la fel pentru toti, in cazul asta schimbare EGR?

A mai fost cineva la acest recall de EGR?

Cand ai sunat pt programare? Te intreb ca si eu sunt pt aceasta actiune am vorbit la Cobalcescu deja de 2 saptamani,ziceau ca dureaza minim o luna pt ca sunt cereri multe de piese pt aceasta actiune tehnica.Se schimba racitorul egr apoi se face update soft
0

#8 User is offline   marian76 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 September 2018 - 09:24

M-au sunat ei cred ca pe 9 sau 10 septembrie si programare am pe 24 sau 25. Nu stiu insa daca atunci imi schimba ceva sau doar se uita daca trebuie schimbat sau nu.

Tie ti-au zis direct ca se schimba?
0

#9 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 19 September 2018 - 09:27

Nu vor schimba nimic in Romania ;) stati linistiti, ABG nu va schimba vreodata ceva pe banii lor
0

#10 User is offline   CatalinP 

• Pasionat

Posted 19 September 2018 - 09:41

La F15-le din semnatura se va inlocui racitorul EGR dupa constatarea facuta la APAN Braila. Deocamdata insa piesa nu e in stoc nici in Germania, sau cel putin asta mi s-a spus.
0

#11 User is offline   cristi.n 

• Membru

Posted 19 September 2018 - 09:42

marian76, on 19 September 2018 - 09:24, said:

M-au sunat ei cred ca pe 9 sau 10 septembrie si programare am pe 24 sau 25. Nu stiu insa daca atunci imi schimba ceva sau doar se uita daca trebuie schimbat sau nu.

Tie ti-au zis direct ca se schimba?

Da schimba.Am fost vineri la Cobalcescu pt revizie si tipul de acolo mi- a aratat pe laptop exact ce se schimba si se face resoftare dupa.Racitorul era si inca cateva repere ,nu stiu sa-ti zic exact ce.

This post has been edited by cristi.n: 19 September 2018 - 09:46

0

#12 User is offline   marian76 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 September 2018 - 15:57

Ok, sa vad si eu la Bavariasi revin.
0

#13 User is offline   Aslan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 September 2018 - 17:09

Am sunat si eu astazi. Masina mea cu data productie 08/2015 nu intra in acest recall.
0

#14 User is offline   victor mircea 

• Nou venit
  • Pip

Posted 25 September 2018 - 19:42

A mea e 09/2015, am fost la Bavaria azi, au zis ca se va schimba racitorul pe recall. Dureaza cam o luna pana vine poesa, asa cum a spus si cineva mai sus.
0

#15 User is online   seaman 

• Pasionat

Posted 25 September 2018 - 19:53

Ei au recall si trebuie sa astepte o luna dupa piese ? pai o singura masina au de facut ? Ar trebui sa aiba magazia plina de racitoare .
3

#16 User is offline   victor mircea 

• Nou venit
  • Pip

Posted 25 September 2018 - 20:01

Cica e cerere mare avand in vedere recallul. Da, e cam mult si am stat si 3 saptamani pentru programarea in care au constatat asta. Acum sa speram ca nu crapa pana vine piesa.
0

#17 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 26 September 2018 - 16:53

masina a fost reparata pe garantia din Germania, nu pe banii BMW. S-a achitat factura complet ca si garantie, acum se asteapta recuperarea banilor de la asigurator. Probabil va dura in jur de 1 luna si jumatate.
0

#18 User is offline   branevl 

• Pasionat

Posted 26 September 2018 - 19:08

Eu am schimbat racitorul pt ca era spart.Am si eu recall pt verificare admisie si racitor, dar culmea recall-ul nu este pt schimbare la mine, doar verificare, practic tot pe banii mei a trebuit inlocuit, mare porcarie 530d 2013.

This post has been edited by branevl: 26 September 2018 - 19:09

0

#19 User is offline   victor mircea 

• Nou venit
  • Pip

Posted 26 September 2018 - 19:25

Verificarea presulune sa se uite si la galeria de admisie?
0

#20 User is offline   branevl 

• Pasionat

Posted 26 September 2018 - 21:14

Verificare toata admisia , galerie admisie si racitor, egr, cred ca sa vada daca este ceva topit...oricum totul era in regula mai putin racitorul care era spart si scapa gaze , o tampenie de recall, nu era actiune pt inlocuire, la unii le da inlocuire direct, depinde de vin.

This post has been edited by branevl: 26 September 2018 - 21:19

0

Share this topic:

• 8 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users