Jump to content

PĂŁrere valori injectoare


AndreiDaviid

Recommended Posts

Salut, dețin un E90 320D (163CP) , am fĂŁcut recent un test pe injectoare și am urmĂŁtoarele valori in mers:

 

Cilindrul 1: 0.0/1.3

Cilindrul 3: -1.7/0.0

Cilindrul 4: -0.6/0.9

Cilindrul 2: -0.4/0.8

 

Respectivul a zis cĂŁ injectorul 1 are probele , care este pĂŁrerea voastrĂŁ ?

Edited by AndreiDaviid
Link to comment
Share on other sites

Poate careva sa vina cu o sursa sigura/certa care sa spuna ca injectoarele la motorina/benzina trebuie schimbate de la nu's ce valoare in sus/jos?

 

Prea multi isi dau cu parere personala si nu vad locul.

 

Trebuie sa fie o limita clara de unde DDE nu mai poate compensa.

 

Altfel, ce rost are sa ne mai luam dupa ISTA(+) D care da ca limite -5/4, nu? Alea cred ca trebuie crezute si le consider sursa sigura!

Nu vad de ce nemtii nu ar fi pus -1/+1!? ..probabil din cauza prea multor VARIABILE, inclusiv COMPENSAREA facuta de DDE.

 

Iata un caz cert unde probabil aprinderea in piston e cu siguranta peste limita, dar softul o cere:

 

https://www.bimmerforums.co.uk/forum/f15/2005-e60-535d-injector-issue-t384337/

 

Pareri concrete?

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am ĂŽnțeles , pe loc caloriile sunt undeva intre 0.2-0.4 la toate , o sa curat admisie , egr , schimb furtune vacuum și bag un aditiv in motorinĂŁ și poate se mai schimba ceva , mulțumesc de ajutor tuturor !

Sa fiu tu as baga niste ulei 2T 250ml/50litri; unge pompa (si ..injectoare). Pun de 100k km!

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ce test sa fac ca sa dovedesc negativistilor (3 pana acum) ca ULEI 2T este solutia unui motor sanatos!?

Am 400k km in prezent, scadeti voi suta cealalta sa stiti de cand pun! ;)

 

Pe viata pun Ulei 2T.

Iar daca crapa motorul il fac bucati, fac rost de un micrometru si pun aici uzurile; pot sa mai promit altceva!?

 

Stati p'aproape, pe langa forum... Numai sa nu cumva sa asteptati sa se strice in urmatorii 3-4 ani! :lolu:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce test sa fac ca sa dovedesc negativistilor (3 pana acum) ca ULEI 2T este solutia unui motor sanatos!?

Am 400k km in prezent, scadeti voi suta cealalta sa stiti de cand pun! ;)

 

Pe viata pun Ulei 2T.

Iar daca crapa motorul il fac bucati, fac rost de un micrometru si pun aici uzurile; pot sa mai promit altceva!?

 

Stati p'aproape, pe langa forum... Numai sa nu cumva sa asteptati sa se strice in urmatorii 3-4 ani! :lolu:

 

 

Am primit mai multe recomandĂŁri, dar mi-au zis de 400 ml la un full de combustibil , cât sĂŁ pun la full ? Și ai vre-o recomandare legata de marca ? M-am hotĂŁrât sĂŁ iau de la " Motul"

Link to comment
Share on other sites

Am primit mai multe recomandĂŁri, dar mi-au zis de 400 ml la un full de combustibil , cât sĂŁ pun la full ? Și ai vre-o recomandare legata de marca ? M-am hotĂŁrât sĂŁ iau de la " Motul"

Am scris mai sus 250ml/50litri.

Rezervorul tau are 60litri.

Mult timp am pus la 50 litri 250ml, pana cand nu mi-a mai placut sa las sonda din rezervor pana la gol si acum pun la 40 litri cam 200ml pastrand proportiile acum coboara acu la sfert de rezervor si pun inca 40 si tot asa...

 

Marca sincer nu conteaza (ci sa fie din Clasa FB) pentru ca ai motorul fara DPF, care ar fi sa sufere un pic, si atunci trebuie pus mai rafinat/sintetizat!

Sa nu stam prea mult :offtopic: exista topic dedicat:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/180062-cine-pune-ulei-2t-in-motorina/

 

 

A, negativisti, la 400k km a trecut noxele conform normei! Masina are inca catalizatorul original, la cat ulei 2T (20-25 de litri ulei 2T) a macinat motorul! Niciodata nici un fel de avertisment pe partea de noxe.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.