BMWClub: probleme garantie anvelope michelin si nesimtirea reprezentantilor - BMWClub

Jump to content

• 4 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

probleme garantie anvelope michelin si nesimtirea reprezentantilor brand mare dar tepar Rate Topic: -----

#61 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 06 December 2019 - 10:54

F bun site-ul, multumim.

Eu zic ca e o eroare de stanta, desi nu inteleg cum s-a strecurat eroarea. Si cum a scapat la controlul calitatii etc.
0

#62 User is offline   VladE46 

• Începător
  • Group: Members

Posted 14 December 2019 - 09:16

@bzk ceva vesti? ce s-a intamplat pana la urma cu anvelopele?

@colegi, care era site-ul unde erau trecute toate anvelopele cu stea aka acreditate BMW? Mersi.
1

#63 User is offline   bzk 

• Membru

Posted 15 December 2019 - 12:12

Am contactat Michelin România și deocamdată aștept
0

#64 User is offline   bzk 

• Membru

Posted 22 December 2019 - 14:33

am primit si raspunsul in urma caruia raman cu doua nelamuriri:
de ce site michelin recomanda pentru E84 aceleasi anvelope iarna in doua latimi daca nu sunt corecte? -aveau si Alpin PA4 de curand le-au scos-
daca toate 4 anvelopele nu au marcaj steluta deci neconforme pentru BMW de ce fata corespunde si doar spatele sunt mai mari decat alte anvelope de aceeasi dimensiune?
in email unde am subliniat ei considera ca fata merge si fara steluta cel putin asa inteleg eu, pun cu steluta pe spate sau egale la 225 iar fata raman aceleasi..
am pus si atasamentele de la michelin exact cum mi le-au trimis
edit: captura dintr-un anunt anvelope iarna alta marca tot 2 dimensiuni, cred ca se vede clar ca sunt la aceeasi inaltime, numai la michelin nu!

Attached File(s)

This post has been edited by bzk: 22 December 2019 - 14:59

0

#65 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 22 December 2019 - 18:31

Intradevar bmw recomanda roti egale pe timp de iarna, roti mai mici in caz ca ai pe 19, 20, 21 dar cu tot cu jante egale ca latime
Explicatia celor de la michelin e imbecila fiindca nu ai cum sa pui aceasi marime de anvelope si pe spate unde ai jante mai late.

This post has been edited by Stormzor: 22 December 2019 - 18:34

0

#66 User is offline   zeronoo 

• Fan

Posted 22 December 2019 - 19:09

View Postbzk, on 29 November 2019 - 23:39, said:

...se da: BMW X1 Xdrive E84 echipare din fabrica cu jante in 2 latimi, anvelope runflat 225/45/18 fata si 255/40/18 spate...

pentru vara da, pentru iarna pe masina asta se folosesc (DOAR) roti egale pe 17 cu cauciucuri 225/50/17 94H, restul e cancan...puteai verifica in etk, realoem in 5 minute
0

#67 User is offline   bzk 

• Membru

Posted 22 December 2019 - 19:47

@zeronoo, cancan sunt anvelopele alea michelin 255/40 care de fapt au peste 260mm lățime, acum înțelegi problema?
Uita-te la poza de pe olx, la alți producători rotile iarna sunt egale ca circumferință!
Dacă rotile erau in cote cum ar fi trebuit iar mașina mergea prost din cauza ca am ales eu greșit nu mai apărea acest topic, clar!
pe site michelin la roti iarna recomanda și dimensiunile 255 respectiv 225 pentru mașina in cauza, iar cum 255 nu poți monta pe fata de ce naiba mai apar in configurator dacă iarna trebuiesc roti egale pe ambele punți?

This post has been edited by bzk: 22 December 2019 - 20:13

0

#68 User is offline   zeronoo 

• Fan

Posted 22 December 2019 - 21:13

am inteles problema cu circumferinta, ceva nu e bine acolo clar...nu-mi dau seama ce si de ce..., pe de alta parte la bmw xdrive nu as alege sub nicio forma alte jante/cauciucuri decat cele specificate de ei pentru modelul respectiv, nu cred ca merita riscul

P.S. pe etk la masina ta pentru iarna sunt doar 225/50R17 94H, nu am vazut 255

This post has been edited by zeronoo: 22 December 2019 - 21:18

0

#69 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 22 December 2019 - 23:13

mda se pare ca michelin la dimensiunea aia produce niste ineptii , practic si la o masina fara xdrive ar avea cel putin eroare vitezometru din moment ce ai diametru diferit. Mie tot imi pare aiurea explicatia , practic pt ce masina sunt daca nu se pot monta la BMW ? Nu poti decat sa incerci sa le vinzi desi cu iarna asta care nu prea exista e mai greu acum si evident va fi o pierdere si o experienta pt viitor . Probabil eu daca mergeam pe michelin pe 20 de iarna as fi avut aceeasi problema si explicatie din cauza lor

This post has been edited by Myx: 22 December 2019 - 23:16

0

#70 User is offline   wtww 

• Membru

Posted 23 December 2019 - 09:14

Deci circumferinta unei anvelope trebuie sa fie standard , sa zicem 205/55/16 fie de iarna fie de vara fie cu stelute sau fara .. fie runflat .. zp etc , adica toate anvelopele la aceea dimensiune trebuie sa aiba aceeasi circumferinta cu mici tolerante care nu sunt vizibile

Astia de la michelin au dat-o de gard cu matritele , ori au facut matrite ceva mai mici ca sa fure din material faca mai multe .. ori au gresit grosolan cand au facut matritele

Vad pe la unii producatori ca nu respecta latimea anvelopei ... de ex la 205/X/X zici ca sunt 195/X/X , in special pe la alea chinezesti

Dar sa faci o anvelopa mai mica in circumferinta ... e de tot rasu , zici ca sunt mana in mana cu aia de la peco ... sa faca roata mai multe ture sa consume masina mai mult ... :twitch:

Daca nu erau echivalente cu alte anvelope de la alt poducator ... intelegeam , DAR sa nu respecti echivalentele la anvelopele TALE intre ele !! ... :goodjob: ... mai rau decat chinezii sau slovacii sau polonezii :laugh:

Fac pariu ca daca cumperi chinezesti pe dimensiunea aia sunt ok la circumferinta :laugh: ... chiar daca cumperi 2 de vara si 2 de iarna :laugh:

This post has been edited by wtww: 23 December 2019 - 09:26

0

#71 User is offline   bzk 

• Membru

Posted 23 December 2019 - 09:40

View PostMyx, on 22 December 2019 - 23:13, said:

Probabil eu daca mergeam pe michelin pe 20 de iarna as fi avut aceeasi problema si explicatie din cauza lor

Cred ca au avut un lot cu probleme și l-au vândut la noi sau la bulgari ca sa scape de el.
In vest și-o luau rău pe coaja cu așa rebuturi.
Dupa ce am reclamat la ei văd ca au scos de pe site michelin Alpin 4 pe 255 dar nu și pe cele de 225 care apar in continuare disponibile pentru fata.
Acum ca e o coincidenta sau nu, nu-mi bat capul.
Sper sa rămână acest topic, poate le va fi altora de ajutor in viitor.
Cat m-am lovit de problema asta am văzut ca mai toate firmele vor doar sa vândă, contează doar profitul și comisionul in rest..
dacă ai o problema rar vei găsi omeni amabili sa te ajute sau sa îți explice in mod profesional ce anume nu e in regula, doar cârpeli și teorii penibile, de fapt ca sa scurtez întotdeauna e vina clientului, așa e politica la noi!
3

#72 User is offline   marius420d 

• Nou venit
  • Pip

Posted 23 December 2019 - 09:54

pana la urma, eu nu am inteles care-i treaba cu garantia ! daca scrie o marime pe cauciucuri si ele au cu totul alte dimensiuni , care este problema cu BMW , xDrive , stelute , iarna , vara , etc. ? eu cumpar , tu vinzi ! eu imi permit sa pun la carucior cauciucuri Michelin , sa ma duc la mall iarna , pe zapada , noaptea , sa vad daca e parcarea pazita! pentru asta le-am luat si nu se potrivesc ! vreau cauciucurile bune sau banii inapoi ! daca nu ANPC ! ce tot atatea discutii si timp pierdut ?
-1

#73 User is offline   wolfenstein99 

• Pasionat
  • Interests:Masini

Posted 23 December 2019 - 11:20

cred ca reclamatatia ar trebui facuta pentru neconformitatea anvelopelor - ar trebui masurate exact dimensiunile cu un subler,
pt 255/40/R18 ar trebui sa fie 255 mm latime, 102 mm latime, 457.2 mm diametru interior, 661.2 mm inaltime totala;
pt 225/45/R18 ar trebui sa fie 225mm, latime, 101.25 mm, 457.2mm diametru interior, 659.7 mm inaltime total (diferenta de 1.5mm vs cele de 255)

cu masuratorile exacte, scris la michelin si la ANPC.
8

#74 User is offline   claus555 

• Începător

Posted 01 January 2020 - 22:26

Asta am sugerat eu de la inceput, nu ca batman 😂

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

Share this topic:

• 4 Pages +
  • « First
  • 2