Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Ajutati-ma si pe mine in alegerea celor doua modele (anul de constructie 2003 - 2004). Procentajul meu se inclina in favoarea 320d, dar din cate am vazut in discutiile de pe forum costurile consumabilelor sunt mari + zgomotul de disel. 318I - benzina, zgomot mai mic, intretinere(?).

Vreau si eu parerea vostra care conduce-ti un BMW deja.

Multumesc All.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ajutati-ma si pe mine in alegerea celor doua modele (anul de constructie 2003 - 2004). Procentajul meu se inclina in favoarea 320d, dar din cate am vazut in discutiile de pe forum costurile consumabilelor sunt mari + zgomotul de disel. 318I - benzina, zgomot mai mic, intretinere(?).

Vreau si eu parerea vostra care conduce-ti un BMW deja.

Multumesc All.

173576[/snapback]

 

318i facelift are 143cp. Consuma putin, merge bine si e super silentioasa. Depinde cati km faci pe an...

Link to comment
Share on other sites

318i facelift are 143cp. Consuma putin, merge bine si e super silentioasa. Depinde cati km faci pe an...

173587[/snapback]

 

10.000-15.000 km - stau cu serviciul in Buc. si am masina de servici, rularea va fi mai mult in interior si 3-4ori pe an in afara Buc. Deci mai mult o sa o folosesc in inter. orasului decat in afara, dar vreau si pedala in afara cand plec :blink:

Link to comment
Share on other sites

10.000-15.000 km - stau cu serviciul in Buc. si am masina de servici, rularea va fi mai mult in interior si 3-4ori pe an in afara Buc. Deci mai mult o sa o folosesc in inter. orasului decat in afara, dar vreau si pedala in afara cand plec  :blink:

173590[/snapback]

Atunci nu prea merita diesel.Parerea mea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

320d - categoric - este o motorizare foarte reusita pe 2003-2004 - merita - ai 150 cai si daca prinzi si o cutie in 6 trepte e super tare - eu am 3 masini: doua touringuri din 2003 si o limo din 2004 toate 320d, toate in 6 trepte - super satisfacut de putere, viteza si consum! Nu pleca cu idei preconcepute - dieselul zilelor noastre este mult mai elaborat si evoluat decat benzina...Bafta!
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Completare: daca voiai o comparatie intre 325i si 320d te-as fi indrumat spre 325 - cu mentiunea ca trebuie sa iti asumi un consum frumusel insa intre 318i si 320d nici nu se pune problema - categoric 320d - parerea mea sincera si in cunostinta de cauza - am mers cu ambele motoare km multi....
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

si eu am 320 d si sunt extraordinar de multumit , dar daca nu faci multi km cum am vazut ca nu faci ... benzina as recomanda  :blink:

173702[/snapback]

 

 

se discuta de 318i fata de 320d - atentie - chiar daca e benzina, 318i e departe de 320d - si cu un consum maricel... cine s-a dat cu ambele motoare poate sa confirme... Bafta!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10.000-15.000 km - stau cu serviciul in Buc. si am masina de servici, rularea va fi mai mult in interior si 3-4ori pe an in afara Buc. Deci mai mult o sa o folosesc in inter. orasului decat in afara, dar vreau si pedala in afara cand plec  :)

173590[/snapback]

In cazul asta, nu se justifica deloc dieselul, consumabile scumpe, pret de achizitie mai mare, chiar nu se merita, benzinarele sunt super de la 4000 de ture in sus, pe cand dieselul e gata la turatia asta. Daca ar fi dupa mine, chiar ti-as sugera un 320i, 6 cilindri in linie iti schimba viata. :blink:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In cazul asta, nu se justifica deloc dieselul, consumabile scumpe, pret de achizitie mai mare, chiar nu se merita, benzinarele sunt super de la 4000 de ture in sus, pe cand dieselul e gata la turatia asta. Daca ar fi dupa mine, chiar ti-as sugera un 320i, 6 cilindri in linie iti schimba viata. :blink:

173713[/snapback]

daca diselul moare la 4000 si benzina de la 4000 incolo isi ia avant, te intrebi ce se intampla si ce face diselul pana in 4000? in cazul 318 i si 320d diselul il face muci.

in alta ordine de idei RECOMAND, avand in vedere km pe an care ii face omu

 

 

320i (170cp) e tare de tot masina

Edited by Gully
Link to comment
Share on other sites

Ajutati-ma si pe mine in alegerea celor doua modele (anul de constructie 2003 - 2004). Procentajul meu se inclina in favoarea 320d, dar din cate am vazut in discutiile de pe forum costurile consumabilelor sunt mari + zgomotul de disel. 318I - benzina, zgomot mai mic, intretinere(?).

Vreau si eu parerea vostra care conduce-ti un BMW deja.

Multumesc All.

173576[/snapback]

 

 

320i (170cp) si pt senzatii si pt performante si pt pret de achizitie si pt intretinere

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nici nu intra in discutie diesel la km care ii faci pe an,ia benzina 318i facelift e destul de bun la 143 cp,sau de ce nu mergi pe un 320i ( 170 cp ) ?

173714[/snapback]

 

 

 

consumul f mare, la 170cp 12-14l/100km in town :blink:

Link to comment
Share on other sites

320i (170cp) si pt senzatii si pt performante si pt pret de achizitie si pt intretinere

173840[/snapback]

 

 

am un amic cu un 318i coupe 2002, 2200 si 170cp si are consum in oras de 13-14l, prefer ceva la maxim 10-11l/100km in oras. de aceea ma inclin spre 320d deoarece are un consum mic dar e zgomotoasa, consumabilele scumpe, demaraj(???)

Link to comment
Share on other sites

poate te ajuta niste specificatii tehnice:

 

318i 143 cai

http://www.carfolio.com/specifications/mod.../?car=89397&BMW

 

320d 150cai

http://www.carfolio.com/specifications/mod.../?car=89485&BMW

 

eu am zis ca wtf cand am vazut ca dieselul ia suta mai repede decat i-ul...consumul sigur e mai mic, capacitatea e aceeasi (fix aceeasi??? :)) deci taxele sunt la fel....acum depinde daca iti place mai bine sunetul de benzina, sau daca iti plac banii pe care ii economisesti la carburant. Poate ar fi bine sa te gandesti cat timp vrei sa tii masina, si daca o sa se amortizeze diferenta pe care o dai in plus pt diesel. Tine minte ca tu dai banii dinainte..Din punct de vedere economic, ar trebui sa tii cont si de dobanda pe care ai castiga-o in 1-2-3 ani la 1-2-3K euro pana cand se recupereaza toata valoarea :blink:...si sa adaugi si diferenta de cost a eventualelor reparatii, care sunt, in functie de cauza, mai scumpe la diesel decat la benzina...

Eu sunt fan benzina, dar si 320d 150 cai merita luat in considerare. Sper ca te-am ajutat vreun pic, cu toate ca sunt newbie :)

Oricum sa nu te astepti la vreo sugestie clara si unanima pe tema asta..mai mult ai intaratat lumea :)

Link to comment
Share on other sites

poate te ajuta niste specificatii tehnice:

 

318i 143 cai

http://www.carfolio.com/specifications/mod.../?car=89397&BMW

 

320d 150cai

http://www.carfolio.com/specifications/mod.../?car=89485&BMW

 

eu am zis ca wtf cand am vazut ca dieselul ia suta mai repede decat i-ul...consumul sigur e mai mic, capacitatea e aceeasi (fix aceeasi??? :D) deci taxele sunt la fel....acum depinde daca iti place mai bine sunetul de benzina, sau daca iti plac banii pe care ii economisesti la carburant. Poate ar fi bine sa te gandesti cat timp vrei sa tii masina, si daca o sa se amortizeze diferenta pe care o dai in plus pt diesel. Tine minte ca tu dai banii dinainte..Din punct de vedere economic, ar trebui sa tii cont si de dobanda pe care ai castiga-o in 1-2-3 ani la 1-2-3K euro pana cand se recupereaza toata valoarea :)...si sa adaugi si diferenta de cost a eventualelor reparatii, care sunt, in functie de cauza, mai scumpe la diesel decat la benzina...

Eu sunt fan benzina, dar si 320d 150 cai merita luat in considerare. Sper ca te-am ajutat vreun pic, cu toate ca sunt newbie  :)

Oricum sa nu te astepti la vreo sugestie clara si unanima pe tema asta..mai mult ai intaratat lumea :D

173866[/snapback]

 

Mersi, o s aiau in consideratie orice sugestie si pun in balanta :D . sper ca conduc in curand un 320d 2002 cu pachet M3 pe el :bash: , sper a acest pachet (doar suspensii) sa nu ma dea peste cap si sa am dezamagire la al meu care nu are, am mers cu un 318i 138cp si parca eram in carusel asa ma bagat in scaun in a2a :) . se vedem cum e si cu 320d, zgomotul ma ingrijoreaza si demarajul. :blink:

Link to comment
Share on other sites

si eu am 320 d si sunt extraordinar de multumit , dar daca nu faci multi km cum am vazut ca nu faci ... benzina as recomanda  :blink:

173702[/snapback]

 

apropo 320d unde are tractiunea fata sau spate, 318i ?

Link to comment
Share on other sites

toate bmw-urile mai putin cele cele cu 'x' (330xi, 520xd, etc.) au tractiune spate.

eu recomand benzina, ai si costul de achizitie mai mic, si rulaj mai mic (deobicei cine isi ia diesel afara chiar merge muuult), si intretinere mai ieftina / simpla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.