BMWClub: Preturi intretinere si reparatie BMW - BMWClub

Jump to content

• 39 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Preturi intretinere si reparatie BMW Rate Topic: ****- 7 Votes

#41 User is offline   florin83 

• Fan
  • Group: Members

Posted 11 August 2005 - 10:32

mda.. da e bmw nu e de dacie cum ai tu :blink:):))
0

#42 User is offline   barrriton 

• Senior
  • Group: Under Supervision

Posted 11 August 2005 - 10:37

am luat acum 2 saptamani becuri pentru ceata, stopuri... mai am in torpedou vreo 4, ca am luat sa fie. 20.000 buc, tungsram. si sa mor io daca nu fac lumina!!!!
0

#43 User is offline   WLF 

• .....................
  • Group: Banned

Posted 11 August 2005 - 11:05

525da, on 11/Aug/2005, 11:12, said:

rezistenta treapta v(la aeroterma)-287.52

View Post

Piesa aceea argintie cu multe tzepe ca un arici?Eu zic sa iti mai una de rezerva. :blink:
Vara asta vreo 10 E39 au schimbat-o, din care unul de 2 ori.
0

#44 User is offline   525da 

• Senior

Posted 11 August 2005 - 11:21

wlf, on 11/Aug/2005, 11:05, said:

Piesa aceea argintie cu multe tzepe ca un arici?Eu zic sa iti mai una de rezerva. :)
...

Chiar aceea!Asta e,ce sa fac??
Iar becul...de unde sa stiu eu cat costa???Eu l-am cerut,ei l-au pus!La stopuri am pus si eu de 15000 lei becul!
Sincera sa fiu,cand e vorba de piese pentru masina asta tot ce este sub 1 milion parca nici nu se mai pune... :blink:
0

#45 User is offline   barrriton 

• Senior
  • Group: Under Supervision

Posted 11 August 2005 - 11:29

525da, on 11/Aug/2005, 12:21, said:

Chiar aceea!Asta e,ce sa fac??
Iar becul...de unde sa stiu eu cat costa???Eu l-am cerut,ei l-au pus!La stopuri am pus si eu de 15000 lei becul!
Sincera sa fiu,cand e vorba de piese pentru masina asta tot ce este sub 1 milion parca nici nu se mai pune... :blink:
View Post

:))
uite de asta zic eu ca am luat o super masina! pana acum doar cureaua de distribuutie a sarit de 1 mil, si placutele de frana pe care le tin acum pe balcon..
0

#46 User is offline   525da 

• Senior

Posted 11 August 2005 - 11:33

barrriton, on 11/Aug/2005, 11:29, said:

:blink:)
uite de asta zic eu ca am luat o super masina! pana acum doar cureaua de distribuutie a sarit de 1 mil,...

La mine doar becul asta a fost sub 1 milion :) Crede-ma ca abia astept sa se invechesca si masina mea!
0

#47 User is offline   alex230ro 

• Fan dependent

Posted 11 August 2005 - 11:35

milion  :) :blink: tu ai schimbat piesele in service?Si le-au cumparat ei :) ?
am dat quote gresit soryy

This post has been edited by alex230ro: 11 August 2005 - 11:35

0

#48 User is offline   330xi 

• mecanic la AB

Posted 11 August 2005 - 14:47

beck, on 10/Aug/2005, 18:51, said:

cred ca glumesti cind spui ca a fost eftin ..
View Post

Normal ca glumesc... :blink:
0

#49 User is offline   330xi 

• mecanic la AB

Posted 11 August 2005 - 14:50

Bavaria, on 11/Aug/2005, 01:10, said:

Fara discuri?  :blink:
View Post

Discurile se schimba cam la al doilea rand de placute. Dar nu este o regula. Poti sa le schimbi si mai devreme. Cel putin asa au spus cei de la Contempo.
0

#50 User is offline   330xi 

• mecanic la AB

Posted 11 August 2005 - 14:56

chas3, on 10/Aug/2005, 21:18, said:

Atunci trebuie sa ii multumeasca lui cyborg pentru integritatea masinii in urma reviziei.
View Post

Au schimbat seful atelierului de curand...poate si cu ajutorul lui Cyborg.Asta nou pare pus pe treaba.
Asa ca ca-i multumesc! :blink: :):worthy:
0

#51 User is offline   WLF 

• .....................
  • Group: Banned

Posted 11 August 2005 - 15:13

330xi, on 11/Aug/2005, 15:56, said:

Au schimbat seful atelierului de curand...poate si cu ajutorul lui Cyborg.Asta nou pare pus pe treaba.
Asa ca ca-i multumesc! :blink: :):worthy:
View Post

Nu cu ajutorul, datorita lui s-a schimbat. :)
0

#52 User is offline   330xi 

• mecanic la AB

Posted 11 August 2005 - 15:28

Atunci o sa-i multumesc inca odata!
:blink: :) :)
0

#53 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 12 August 2005 - 00:26

330xi, on 11/Aug/2005, 08:50, said:

Discurile se schimba cam la al doilea rand de placute. Dar nu este o regula. Poti sa le schimbi si mai devreme. Cel putin asa au spus cei de la Contempo.
View Post

In mod normal ,se schimba de fiecare data cand schimbi placutele.

Asa stiu eu.
0

#54 User is offline   316i 

• Advanced E30

Posted 12 August 2005 - 01:40

umm...sa vad daca inteleg bine:voi spuneti sa schimbi si discurile de frana la fiecare schimb de placute? :blink:
De discurile mele din '90 ce sa mai zic.Ca sa nu mai spun ca ar costa o avere sa faci asa ceva. Poate n-am inteles eu ca lumea.(sper) :)
0

#55 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 12 August 2005 - 01:52

316i, on 11/Aug/2005, 19:40, said:

umm...sa vad daca inteleg bine:voi spuneti sa schimbi si discurile de frana la fiecare schimb de placute? :blink:
De discurile mele din '90 ce sa mai zic.Ca sa nu mai spun ca ar costa o avere sa faci asa ceva. Poate n-am inteles eu ca lumea.(sper)  :)
View Post

Daca masori discurile dupa un rand de placute ,vei vedea ca sunt aproape de limita maxima admisa.
0

#56 User is offline   316i 

• Advanced E30

Posted 12 August 2005 - 01:58

Si ale mele cum au rezistat atata?Ma rog, cred ca or fi fost ele schimbate candva in cei 150mii de km, dar oricum. Eu la urmatorul rand de placute trebuie sa le schimb ca sunt cam la minim. :blink:

This post has been edited by 316i: 12 August 2005 - 01:59

0

#57 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 12 August 2005 - 02:14

316i, on 11/Aug/2005, 19:58, said:

Si ale mele cum au rezistat atata?Ma rog, cred ca or fi fost ele schimbate candva in cei 150mii de km, dar oricum. Eu la urmatorul rand de placute trebuie sa le schimb ca sunt cam la minim. :)
View Post

Au fost schimbate sigur.

Daca nu este in garantie este ok.Treaba ta ce faci.

Daca masina este in garantie se schimba treaba.Dupa ce schimbi placutele de frana ,la cateva mii de km discurile depasesc gradul de uzura admis.

Nu mai zic daca exista probleme la franare datorita discurilor ovalizate si iti schimbi doar placutele.Platesti zeci de milioane :) si masina are vibratii la franare.Nu se practica schimbul de discuri ,datorita preturilor (nesimtite :blink: ).

Daca masina respectiva are un accident si se constata ca discurile au fost sub limita de uzura ,serviceul care a schimbat placutele poate fi dat in judecata :)

Este adevarat,in Romania nu se intampla asa ceva(inca).

Parerea mea...
0

#58 User is offline   330xi 

• mecanic la AB

Posted 12 August 2005 - 08:11

Masina este in garantie si cei de la Bavaria nu si-ar permite sa lase neschimbate niste discuri de frana sub grosimea minima. Nu mai vorbesc ca discurile ca si placutele se platesc fiind consumabile si asta inseamna niste bani in plus incasati de ei.
Nu rateaza ei prilejul de a te barbierii de ceva bani in plus....si asta in modul cel mai legal cu putinta. Un exemplu este ca la revizia asta, printre altele, mi-au umplut si rezervorul spalatorului de parbriz cu solutie "BMW"( :) ) pe care am platit o caruta de bani. Si asta fara sa-i roage nimeni... :blink:
Am discutat cu seful atelierului pe tema asta pentru ca planuiam ca in viitor, la schimbarea discurilor (...daca tot trebuie schimbate...), sa le inlocuiesc pe cele OEM cu unele Brembo. Raspunsul a fost ca sunt inca in limitele de grosime acceptate si nu are rost sa la schimb acum. Deci ramane la urmatoarul rand de placute.
Si sincer, nu am auzit (nici la alte marci) ca la primul schimb de placute de frana sa schimbi si discurile. Asta daca nu participi la raliuri!. Asa ar fi ideal dar seamana a aruncat bani pe fereastra.....
Dupa schimbul de placute masina franeaza perfect si nu se simt nici un fel de socuri sau vibratii in timpul franarii. :)
0

#59 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 14 August 2005 - 01:16

330xi, on 12/Aug/2005, 02:11, said:

mai legal cu putinta. Un exemplu este ca la revizia asta, printre altele, mi-au umplut si rezervorul spalatorului de parbriz cu solutie "BMW"( :) ) pe care am platit o caruta de bani. Si asta fara sa-i roage nimeni... :)
Am discutat cu seful atelierului pe tema asta pentru ca planuiam ca in viitor, la schimbarea discurilor (...daca tot trebuie schimbate...), sa le inlocuiesc pe cele OEM cu unele Brembo. Raspunsul a fost ca sunt inca in limitele de grosime acceptate si nu are rost sa la schimb acum. Deci ramane la urmatoarul rand de placute.
Si sincer, nu am auzit (nici la alte marci) ca la primul schimb de placute de frana sa schimbi si discurile. Asta daca nu participi la raliuri!. Asa ar fi ideal dar seamana a aruncat bani pe fereastra.....
Dupa schimbul de placute masina franeaza perfect si nu se simt nici un fel de socuri sau vibratii in timpul franarii. :)
View Post

Nu are legatura cu raliul :w00t:

Cand schimbi data viitoare placutele,roaga-i sa masoare grosimea discurilor.Dupa care, compara cu valoarea minima admisa.Astept raspunsul aici :D .De fapt nu mai zic nimic ,poate citeste cineva de la BMW ,si cine stie ce idee ii vine :)

Sa schimbi discurile impreuna cu placutele ,ar trebui ca dealerul sa iti ofere un pret avantajos. :) .

Cat despre solutia originala BMW :) pentru parbriz ,ce sa mai zic!

Sunt sigur ca este aberant de scumpa.Ce sa-i faci, BMW -ul in Romania se respecta. :)
De ce sa cumperi o solutie ieftina pentru parbriz si clientul sa fie multumit?! :blink:

Cat este ora de manopera?
0

#60 User is offline   Drivs_er 

• Începător

Posted 15 August 2005 - 20:02

Pe langa preturile de preturi mai este si timpul de asteptare mare PENTRU PIESE, am asteptat si o luna pt. nu mai stiu ce piesa, binenteles termenul dat de ei este de maxim 3 saptamani. Eu de 2 saptamani astept sonda din rezervor si mai am de asteptat cateva zile! Daca stiam comandam piesa de la un magazin de piese auto si sigur venea mai repede. :blink:
0

Share this topic:

• 39 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic