Jump to content

Tramlining


Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
ce pot sa zic e ca si la mine face ciudat, ia traiectoria dupa urmele de camion din asfalt sau acolo unde e ras putin asfaltul, am 205/60/15 bmw e36. in rest nici o problema am verificat directia la 3 mecanici diferiti si e totul ok, pe drum bun merge drept si fara sa tin mana pe volan Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu cred ca e din cauza ca are tractiune spate. Si la mine face la fel, am aceleasi dimensiuni la cauciucuri. Am condus cateva masini cu tractiune fata, dar nu faceau asa.... e curios

nu are nicio legatura ...

cu tractiune fata se simte si mai rau in accelerare :)

 

Eu cred ca e din cauza ca are tractiune spate. Si la mine face la fel, am aceleasi dimensiuni la cauciucuri. Am condus cateva masini cu tractiune fata, dar nu faceau asa.... e curios

Pune anvelope noi si nu o sa mai faca !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Depinde de tractiune.

 

La un BMW nu vei avea niciodata sentimentul de nesiguranta dintr-un Golf in timpul unui demaraj.

 

Acest lucru depinde de distributia greutatii, de articulatie, suspensie, etc.

 

Am un Golf V 2.0tdi resoftat la 170 cp in familie si l-am condus cateva sute de km.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 years later...
salutare tuturor,avand pe masina jantele din poza OE pe 17'',si cauciucuri 225/45/17 imi cam face efectul de tramlining (trage stanga-dreapta) asta in oras sau pe drumuri secundare,pe autostrada directia este precisa,asta de cand am luat 2 cauciucuri SH (bridgestone potenza re050 225/45/17).Inrebarea mea este urmatoarea:cum pot scapa de tramlining-ul asta:-punand cauciucuri mai inguste sau cumparand altele noi de caceeasi masura.a si o alta intrebare:pe jantele acestea pot pune cauciucuri 205/50/17?LA MULTI ANII!!!! tuturor
Link to comment
Share on other sites

Da ce suspensie ai?

 

Stai linistit,asa face toate.

 

cea originala

 

Verifica pivotii, cei de la roata.

am toata bucsaraia pe fata noua Robert,brate noi trw,bielete noi trw,capete de bara noi(nu mai stiu marca),facut geometrie roti

 

cauciucuri noi

 

am inteles noi dar ce masura??tot aceeasi sau mai inguste,eu as vrea sa incerc 205/50/17,scrie si pe stalpul usi la sofer,poate s-ar mai reduce din efectul asta :angry2:

Link to comment
Share on other sites

cea originala

 

 

am toata bucsaraia pe fata noua Robert,brate noi trw,bielete noi trw,capete de bara noi(nu mai stiu marca),facut geometrie roti

 

 

 

am inteles noi dar ce masura??tot aceeasi sau mai inguste,eu as vrea sa incerc 205/50/17,scrie si pe stalpul usi la sofer,poate s-ar mai reduce din efectul asta :angry2:

cu 205/50r17 nu se simte efectul de tramling :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

cu 205/50r17 nu se simte efectul de tramling :thumbsup:

 

ms Dragos,cand va trebui sa le schimb sigur o sa pun mai inguste cu toate ca nu prea am avut probleme cu astea de 225/45/17,pe apate am aproape noi potenza s001,foarte multumit de ele,mai ales pe ploaie la viteze mari,de cand am achizitionat pe astea sh numai probleme,plus ca sunt foarte zgomotoase,cred ca nu sunt uzate uniform....nu stiu ce sa mai zic

 

Ce DOT au?

Brigestone oricum au cauciucuri foarte rigide, dar daca sunt si vechi, e mai rau.

 

DOT 0611,2011,ar mai fi si varianta sa schimb marca am observat si eu ca bridgestone sunt cam rigide

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.