Jump to content

BMW vs Mercedes vs Audi


Mihai

Recommended Posts

Cine ti-a zis ca la BMW nu sunt lumini la gurile de aerisire si la manerele de la usi?

La F01, F10, etc, pachetul de lumini interioare include pe langa clasicele leduri din plafoniere si luminile cascada de pe usi care ilumineaza manerul de deschidere, cotiera si buzunarul de la usa, pe toata lungimea usii. Arata superb, discret, nu deranjeaza cu nimic si fac o ambianta luminoasa cum rar mi-a fost dat sa vad in vreo masina.

 

 

Nu m-am referit la ultimele modele pt ca nu am cunostinte de asa ceva( banuiesc ca astea care sunt ultimele racneturi, face si cartofi copti in poleiala si daca e cazul te mai sterge din cand in cand la fund ca sa nu transpiri! :download: ). Uite de ex am vazut pe cateva audi a6 de prin 2001-2003 ceea ce la e39 nu am vazut sa aibe lumini prin diferite zone ale interiorului...

Link to comment
Share on other sites

Am mers si eu acum o vreme cu un E 220d din 2008. Nu mi s-a parut cu nimic mai superior e60-ului 525d pe care il detin. Nici din punct de vedere al confortului, nici din punct de vedere estetic, nici ca tinuta de drum. Plus ca nu mi-a transmis nimic - nici nu mi-a placut, nici nu mi-a displacut, pur si simplu m-a lasat rece. Nu cred ca isi ia nimeni e klasse pt placerea de a conduce, cred ca cei ce opteaza pt o astfel de masina cauta o masina buna din punct de vedere tehnic care sa ii duca de la A la B si atat.

 

Initial mi-a displacut e60. Abia dupa ce l-am luat a inceput sa imi placa, iar acum sunt indragostit de el :) concluzia este ca un bmw nu are cum sa te lase rece - iti place sau nu iti place dar nu poate niciodata sa treaca neobservat ...

Link to comment
Share on other sites

Sunt in mare parte de acord cu tot ce ati scris mai sus, asta e forum BMW, clar toti inclinam spre BMW. Eu pana sa-mi cumpar e60, sincer nu aveam parere prea buna despre posesorii de BMW, mai ales seriile mai mari, in care pot baga si seria5. Mi se pareau in marea lor majoritate de COCAlari. Cand am ajuns in tari destul de indepartate de estul Europei, am obs ca si pensionarii aveau BMW, si unii din ei chiar cu folii si jante de 18. Or fi cocalari mosii din Vest...:p. Ideea e ca am avut anu trecut de ales intre cele 3 firme premium germane. Dau exemple de motoare de 2.0 DIESEL/manuale; eu am vrut sa fie minim fabr. 2008...Ceea ce cautam eu:

1. Audi A4- frumos, cu MMI si toate cele pe langa volan, e ok, spatiu mic in spate, motor zgomotos , butoane pe langa schimbator pe alese, design OK. Portbagaj mediu.

2. Audi A6- mare, impunator, MMI.. daca era face-lift-ul din 2009 spatele e chiar misto, dar la fel 2.0 143 CP, bordu cam taiat din topor, partea de aeratoare, contactul e asemanator cu cel de autobuz.In rest frumusica masina. Dar nu imi permiteam oricum 19000euro ptr unu facelift. Si la AUDI am obs ca nichelu de la chedere se sableaza mai repede decat cel de la BMW (vorbesc de masini din aceeeasi ani).

3. BMW 520d - cativa cm mai mic fatza de A6, in rest superlativ, de cum m-am urcat in seria 5 am stiut ca nu are sens sa mai ma uit la alte firme,ce sa mai, muchii greu de copiat, bord/interior superior celorlalte, eu vb de LCI, stopurile alea cu led... Lucrat mai solid.

4 Mercedes C-classe 200CDI - bordul, ma refer la partea de navigatie,entarteinment, greu gaseam modele cu LCD rabatabil , cel stock e mai mic ca cel de pe...skoda cred.Nici nu luam in calcul masini cu chestia aia mica numita LCD. Rigida masina, doar cu un kit AMG mi-a placut mai mult decat seria5, dar ala era plin de km si ceva kit. La fel ca si A4..clasa medie, deh, mai mic...locurile in spate mai mici..

Nu am mai scris de problemele cu injectoarele/turbinele de la AUDI...si altele.

Concluzie - e greu de ales intre marcile astea 3 ...toate-s OK, nu exista dubii.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am referit la ultimele modele pt ca nu am cunostinte de asa ceva( banuiesc ca astea care sunt ultimele racneturi, face si cartofi copti in poleiala si daca e cazul te mai sterge din cand in cand la fund ca sa nu transpiri! :download: ). Uite de ex am vazut pe cateva audi a6 de prin 2001-2003 ceea ce la e39 nu am vazut sa aibe lumini prin diferite zone ale interiorului...

Eu personal am e38 730d 2000 si are toate acele lumini de care vorbiti voi . La manere inauntru ai afara pe toata lungime usi etc. si intr adevar da un aspect superb. Cat despre povestea cu e39 pai in Romania sunt cele mai obosite si triste e39 si mai ales e46 pentru s au dus romani cu banuti numarati la limita cu gandul de a avea si ei un 5ar sau 3 ar din Germania si logic au cumparat cu volan fara comenzi geamuri manuale si ac manual si majoritate 520d care era o submotorizare si 320d care e ok ca si motorizare . Un e39 standard venea si vine cu acelasi dotari ca si un a6 standard sau aproximativ la fel. Dupa conteaza buzunarul primului cumparator... puteai sa faci un e39 sa fie la fel de dotat ca un e38 dar costa cam cat un e38 standard...

Link to comment
Share on other sites

Am mers si eu acum o vreme cu un E 220d din 2008. Nu mi s-a parut cu nimic mai superior e60-ului 525d pe care il detin. Nici din punct de vedere al confortului, nici din punct de vedere estetic, nici ca tinuta de drum. Plus ca nu mi-a transmis nimic - nici nu mi-a placut, nici nu mi-a displacut, pur si simplu m-a lasat rece. Nu cred ca isi ia nimeni e klasse pt placerea de a conduce, cred ca cei ce opteaza pt o astfel de masina cauta o masina buna din punct de vedere tehnic care sa ii duca de la A la B si atat.

Exact asta e ideea si cam toti care au mers cu ambele masini la aceeasi concluzie au ajuns.

Ambele masini sunt bune cu diferenta ca BMW-ul e mai orientat catre driver.

Link to comment
Share on other sites

youtube . com / watch?v=xsofZq2pxVA

Inca un punct pentru noi. :yahoo: :goodjob:

I-a dat-o grav 7-le! :laugh:
Pariez ca pe forumul mercedes e vreun filmulet ce arata contrariul...:faceless:

 

Dar v12 contra v12 ? Nu stiu , zic si eu .... :rolleyes:

 

http://www.supercars.net/Comp?sourceList=3346&CompList=3346-5458

 

http://www.autoevolution.com/carcompare/mercedes-benz-s-65-amg-w221-2009-60-v12/bmw-7-series-f01-02-2008-760li/#maintitle

Link to comment
Share on other sites

S-ul in primul rand e AMG, pe cand 7-le nu are decat pachet M. Comparatia ar fi in felul urmator: S600 vs. 760i si S65 AMG vs. M7, care din pacate nu exista. :laugh: Altfel statea treaba daca inginerii de la divizia M isi bagau nasul prin V12-le 760i-ului, in loc sa produca X5 M sau X6 M. <_<

Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

Dati-mi si mie un site cu comparatii intre masini de tot felul (performante,reprize,consum,dimensiuni,etc etc) dar sa fie ceva serios adica cat mai aproape de realitate.

 

Am intrat in link-ul al 2-lea pus de colegul dangrig, insa da mult cu eroare acel site,adica e departe de realitate,+ ca nu da informatii complete.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am citit ocazional prin reviste, teste comparative intre BMW si rivalale sale Mercedes si Audi.

In general, BMW puncteaza la capitolul sportivitate iar celelalte la comfort. As dori sa aud si parerile celor care s-au plimbat si cu Metz sau Audi. Este adevarat ca sunt mai confortabile sau este pur si simplu o idee preconceputa, care tinde, in mod subiectiv sa acorde un plus marcilor rivale, avand in vedere ca BMW si-a creat un renume prin sportivitatea sa? Adica, trebuie sa abie si ele ceva in plus, caci nu pot scrie la revista ca BMW e mai presus la toate, nu?

parerea mea care am avut mai multe modele bmw si mercedes as alege mercedes la toate capitole in general mult mai rezsitente

Link to comment
Share on other sites

Am mers si eu acum o vreme cu un E 220d din 2008. Nu mi s-a parut cu nimic mai superior e60-ului 525d pe care il detin. Nici din punct de vedere al confortului, nici din punct de vedere estetic, nici ca tinuta de drum. Plus ca nu mi-a transmis nimic - nici nu mi-a placut, nici nu mi-a displacut, pur si simplu m-a lasat rece. Nu cred ca isi ia nimeni e klasse pt placerea de a conduce, cred ca cei ce opteaza pt o astfel de masina cauta o masina buna din punct de vedere tehnic care sa ii duca de la A la B si atat.

 

Initial mi-a displacut e60. Abia dupa ce l-am luat a inceput sa imi placa, iar acum sunt indragostit de el :) concluzia este ca un bmw nu are cum sa te lase rece - iti place sau nu iti place dar nu poate niciodata sa treaca neobservat ...

 

Nu ai cum sa nu observi cand mergi cu un E fineata cu care susp. absoarbe gropile,chiar si cu jante pe 18 ,mai ales daca are airmatic.Finisajele din w211 mi s-au parut mai bune si decat cele din x6.

Link to comment
Share on other sites

Dati-mi si mie un site cu comparatii intre masini de tot felul (performante,reprize,consum,dimensiuni,etc etc) dar sa fie ceva serios adica cat mai aproape de realitate.

 

Am intrat in link-ul al 2-lea pus de colegul dangrig, insa da mult cu eroare acel site,adica e departe de realitate,+ ca nu da informatii complete.

 

 

www.ultimatespecs.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.