BMWClub: CASCO: la ce firma aveti casco? - BMWClub

Jump to content

• 16 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

CASCO: la ce firma aveti casco? Care-i cel mai bun/avantajos asigurator ? Rate Topic: -----

#21 User is offline   armin 

• back in business
  • Group: Members

Posted 04 June 2007 - 21:57

verssatu, on 4/Jun/2007, 21:24, said:

7.000 de euro valoare asigurata la un e 46? my god! pai asta e avantajos?
View Post

pai...ce sa zic,eu imi fac casco 90% pt.avarii si furturi partiale,sa stau mai linistit daca pune unul frana brusc in fata mea si nu pot sa-l mai evit...un exemplu...sau vesnica problema cu oglinzile sau grindina etc.
din punctul meu de vedere cu cat valoarea asiguata e mai mica cu atat mai bine si apropo,suma care trebuie platita anual e chiar neglijabila.
anul trecut aveam masina asigurata la bt asig si plateam 2400 ron pe an la valoare asigurata supraevaluata,undeva pe la 13500 euro daca nu ma insel,in timp ce masina valora maxim 9500 pe piata.Deci,ei puneau valoare mare ca sa platesc prima de asigurare mare.in conditiile actuale,la masina mea,prefer valoare cat mai mica si rata cat mai mica :blink:

This post has been edited by armin: 04 June 2007 - 21:57

0

#22 User is offline   armin 

• back in business

Posted 06 June 2007 - 13:57

in sfarsit am reusit sa ajung la casco :blink: pt. cei interesati:
valoarea asigurata: 7.308 euro
prima de asigurare 463 euro platibili in 4 rate

polita e incheiata la bcr asigurari prin asigest broker
0

#23 User is offline   valtheval 

• Senior

Posted 07 June 2007 - 10:22

armin, on 4/Jun/2007, 21:57, said:

pai...ce sa zic,eu imi fac casco 90% pt.avarii si furturi partiale,sa stau mai linistit daca pune unul frana brusc in fata mea si nu pot sa-l mai evit...un exemplu...sau vesnica problema cu oglinzile sau grindina etc.
din punctul meu de vedere cu cat valoarea asiguata e mai mica cu atat mai bine si apropo,suma care trebuie platita anual e chiar neglijabila.
anul trecut aveam masina asigurata la bt asig si plateam 2400 ron pe an la valoare asigurata supraevaluata,undeva pe la 13500 euro daca nu ma insel,in timp ce masina valora maxim 9500 pe piata.Deci,ei puneau valoare mare ca sa platesc prima de asigurare mare.in conditiile actuale,la masina mea,prefer valoare cat mai mica si rata cat mai mica :blink:
View Post

cred ca e gresit ce spui
cel mai bine este sa iti asiguri masina la valoarea reala (de piata) pt ca daca doamne fereste ti-o fura sau ai paguba totala, cu suma pe care ti-o iei de la asigurari nu-ti mai iei masina pe care ai avut-o

la e46 al meu, 2002, platesc 640 eur / an in 4 rate trimestriale, la valoare asigurata de 13000 eur, fara fransize, la unita, masina e pe firma

This post has been edited by valtheval: 07 June 2007 - 10:24

0

#24 User is offline   SirAvalon 

• Începător

Posted 07 June 2007 - 10:30

Eu la 316i, 2003, pachet M, evaluata la 24.000, platesc 1.200 EUR pe an, in patru rate, la Asiban.
Sa vad cum se misca ca am un furt partial acum, chiar sunt curios...
:blink: Stiati ca se fura si eleroanele din pachetul M? Pt mine asta e noua :)
0

#25 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 07 June 2007 - 13:22

SirAvalon, on 7/Jun/2007, 10:30, said:

Eu la 316i, 2003, pachet M, evaluata la 24.000, platesc 1.200 EUR pe an, in patru rate, la Asiban.
:blink: Stiati ca se fura si eleroanele din pachetul M? Pt mine asta e noua  :)
View Post

platesti mult ...!...eleroanele se fura de mult timp .....
0

#26 User is offline   SirAvalon 

• Începător

Posted 07 June 2007 - 14:16

Pai cred ca pana la urma se rezuma totul la cat este asigurata masina.
Mai bine vorbim de cat este prima procentual. :blink:
0

#27 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 07 June 2007 - 15:26

SirAvalon, on 7/Jun/2007, 14:16, said:

Pai cred ca pana la urma se rezuma totul la cat este asigurata masina.
Mai bine vorbim de cat este prima procentual. :)
View Post

e simplu ...Majoritatea companiilor trag mult pe valoarea maxima ..tocmai pt a avea o valoare asigurata ridicata ....Sansa sa-ti fure masina este relativ scazuta comparativ cu sansa sa-ti gasesti masina busita in parcare ..sau sa rupi moaca bolidului cand dai mai tare
Asa ca e bine sa obtii o valoare asigurata cat mai mica ...si sa fii avantajat la reparatii ...care sunt acoperite total ...Iar dauna maxima iarasi are o sansa destul de mica ...Nu mai spun de zgarieturi si alte prostii ...Momentan doar Omniasig si Alianz (poate mai sunt si altii )...mai mentin clauza de vandalism ....pt ca se pare ca e cea mai uzata ....majoritatea ne ducem cu zgarieturi si cerem revopsirea piesei ....

offtopic -----si apropos ..am gasit masina zgariata pe portbagaj ..mi-a cazut o creanga din copac :blink:
0

#28 User is offline   armin 

• back in business

Posted 07 June 2007 - 20:25

[quote name='myxage' date='7/Jun/2007, 15:26']
e simplu ...Majoritatea companiilor trag mult pe valoarea maxima ..tocmai pt a avea o valoare asigurata ridicata ....Sansa sa-ti fure masina este relativ scazuta comparativ cu sansa sa-ti gasesti masina busita in parcare ..sau sa rupi moaca bolidului cand dai mai tare
Asa ca e bine sa obtii o valoare asigurata cat mai mica ...si sa fii avantajat la reparatii ...care sunt acoperite total ...Iar dauna maxima iarasi are o sansa destul de mica ...Nu mai spun de zgarieturi si alte prostii ..

right to the point :blink:
0

#29 User is offline   user008 

• Senior
  • Interests:BMW

Posted 08 June 2007 - 15:19

In sfarsit am ajuns si la casco, .....masina au evaluat-o la 7800 eur , platesc 625 eur/an platibili in rate a 52 eur /luna , nu e batut in cuie nimic , se mai putea negocia suma asigurata , chiar si plata politei putin , daca aveti GPS atunci mai scade putin ,mi-a zis amicul meu de acolo ,oricum imi convine , stau la casa , nu mi-e frica de furt iar in cazul daunei totale sa ma bucur ca am scapat cu viata din accident , nu ??....e buna pentru furturi partiale, vandalisme......etc.......cu cat platesc mai putin cu atat mai bine......masina face cel putin 10k eur dar daca reuseam sa o asigur sa zicem la vreo 11k-12k aveam de plata aproape 100 eur/luna , cam mult totusi.....cu rata asta iei din banca vreo 6-7000 pe vreo 5 ani.......depinde si cum platesc, daca sunt de incredere , asta ramane de vazut.....

p.s. Am uitat sa spun compania.......ASTRA.
0

#30 User is offline   ovidiu_s 

• All your base belong to us

Posted 08 June 2007 - 15:50

SirAvalon, on 7/Jun/2007, 10:30, said:

:blink: Stiati ca se fura si eleroanele din pachetul M? Pt mine asta e noua  :)
View Post

24 000 din 2003 ? cum au evaluat-o ca eu la 318d din 2002 platesc 1 000 de euro pe an si e evaluata la 14 500 la Asirom...Din experientele mele cu ei , Asiban, si din alte surse o sa ai probleme, acum nu vreau sa te sperii poate o sa ai noroc, da in general sunt vai de mama lor...
0

#31 User is offline   SirAvalon 

• Începător

Posted 08 June 2007 - 18:08

Mda, teapa mea. Data viitoare ma duc mai bine documentat. :blink:

This post has been edited by SirAvalon: 08 June 2007 - 18:08

0

#32 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 08 June 2007 - 18:09

SirAvalon, on 8/Jun/2007, 18:08, said:

Mda, teapa mea. Data viitoare ma duc mai bine documentat. :blink:
View Post

oricand poti inceta contract ..mai ales daca nu ai avut daune ...mai testeaza piata ,...poate gasesti ceva mai avantajos ...! :)
0

#33 User is offline   SirAvalon 

• Începător

Posted 08 June 2007 - 18:54

myxage, on 8/Jun/2007, 19:09, said:

oricand poti inceta contract ..mai ales daca nu ai avut daune ...mai testeaza piata ,...poate gasesti ceva mai avantajos ...!  :blink:
View Post

Am si daune si tocmai am platit ultima rata. :)
0

#34 User is offline   armin 

• back in business

Posted 08 June 2007 - 21:11

user008, on 8/Jun/2007, 15:19, said:

In sfarsit am ajuns si la casco, .....masina au evaluat-o la 7800 eur , platesc 625 eur/an
View Post

pai eu platesc 463 si valoarea e 7300
mai cauta...

This post has been edited by armin: 08 June 2007 - 21:12

0

#35 User is offline   2dor 

• Începător

Posted 09 June 2007 - 07:32

Eu spun ca cel mai avantajos CASCO este la firma agreata de un service la care ai pile sau cunosti pe cineva. Eu asa am ajuns la UNITA de la TIRIAC.
0

#36 User is offline   user008 

• Senior
  • Interests:BMW

Posted 09 June 2007 - 09:16

armin, on 8/Jun/2007, 21:11, said:

pai eu platesc 463 si valoarea e 7300
mai cauta...
View Post

Pentru 150 eur in plus , nu conteaza , daca ai siguranta ca ti se vor platii toate cele solicitate in caz de ceva , cred ca e important sa cunosti pe cineva de la ei , sa poti aranja cate ceva..............

2dor, on 9/Jun/2007, 07:32, said:

Eu spun ca cel mai avantajos CASCO este la firma agreata de un service la care ai pile sau cunosti pe cineva. Eu asa am ajuns la UNITA de la TIRIAC.
View Post

Am ajuns acolo , la Astra pt. ca cunosc pe cineva de acolo , de aceea am ales , nici nu am mai cautat alte oferte , la service gasim pile, daca ai si la societatea de asigurari e si mai bine.
0

#37 User is offline   2dor 

• Începător

Posted 09 June 2007 - 09:58

Eu am fost incapatanat si anul trecut am facut la Tiriac, am folosit de 2 ori polita si am avut noroc, prima data chiar au lucrat bine aia dintr-un service unde m-au trimis cei de la Allianz, iar a doua oara un prieten care lucreaza la un service si a stat langa mine si langa mecanici in timp ce schimbau piesele. Acum insa nu mai vreau chestii din astea ci doar sa duc masina la service, o las acolo, tot acolo vin aia de la UNITA si fac constatarea si dupa aia se repara masina BINE.
0

#38 User is offline   blue6 

• freelancer
  • Group: Banned

Posted 09 June 2007 - 11:06

am mai spus pe un topic, asitrans sunt de luat in seama. cred ca sunt mai noi din cate stiu, si probabil de aceea vin si cu servicii noi. contra unei sume de 40/e pe an, care se adauga la casco, beneficiezi si de 7 zile de rent-a-car. in cazul in care-ti lovesti masina, beneficiezi si de masina inchiriata de ei, pe o perioada de max 7 zile, in fct de numarul orelor de manopera din devizul estimativ. (8h/1zi cred...) cat despre plata, in cazul in care nu ceri regie proprie, nu ar trebui sa te intereseze prea mult.... intre service-ul autorizat, si societatea de asigurari, exista un contract, in care este prevazuta si plata la termen. daca exista acceptul de plata, in nici unu caz service-ul nu are voie sa retina masina sau talonul (cum am mai vazut intr-un topic), daca masina e gata, si plata nu a fost facuta de catre societate. oricum, asitrans sunt ok si la plata, eu am avut firma de rent-a-car, iar unchiul meu are service auto, amandoi am avut contract cu asitrans-ul (el inca mai are), si intotdeauna au platit la timp.....
0

#39 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 09 June 2007 - 11:28

blue6, on 9/Jun/2007, 11:06, said:

am mai spus pe un topic, asitrans sunt de luat in seama.  cred ca sunt mai noi din cate stiu, si probabil de aceea vin si cu servicii noi.    contra unei sume de 40/e pe an, care se adauga la casco, beneficiezi si de 7 zile de rent-a-car.  in cazul in care-ti lovesti masina, beneficiezi si de masina inchiriata de ei, pe o perioada de max 7 zile, in fct de numarul orelor de manopera din devizul estimativ.  (8h/1zi cred...)    cat despre plata, in cazul in care nu ceri regie proprie, nu ar trebui sa te intereseze prea mult....  intre service-ul autorizat, si societatea de asigurari, exista un contract, in care este prevazuta si plata la termen.    daca exista acceptul de plata, in nici unu caz service-ul nu are voie sa retina masina sau talonul (cum am mai vazut intr-un topic), daca masina e gata, si plata nu a fost facuta de catre societate.    oricum, asitrans sunt ok si la plata, eu am avut firma de rent-a-car, iar unchiul meu are service auto, amandoi am avut contract cu asitrans-ul (el inca mai are), si intotdeauna au platit la timp.....
View Post

e misto treaba cu rent a car ..ne da un logan macar iti faci treaba ...eu am avut masina in service si abia am gasit un matiz cu Ac m-a costat cam 200 E ...Cred ca ieseam la fel cu taxi .. :blink: deci daca zici ca aia cu 40 E iti asigura rent in caz de reparatie e super bine
0

#40 User is offline   blue6 

• freelancer
  • Group: Banned

Posted 09 June 2007 - 11:46

iti inchiriaza ce masina gaseste libera la rent-a-car. iti dai seama, cand ma sunau, nu spuneam ca am corsa sau polo libere.... :blink: macar de la golf/astra in sus.... :)
0

Share this topic:

• 16 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users