Jump to content

E90/E91-mici secrete


IulianC

Recommended Posts

Salut!!! Sunt nou pe grup, si am sa va adresez cateva intrebari legate de seria 320d e 90 si 530d e60 voi fi pentru prima oara posesor de bmw si sunt indecis ĂŽntre aceste modele insa m-ar interesa si defectele si calitĂŁțile acestor modele si la ce ar trebui sĂŁ fiu atent cand voi cumpara unul din aceste modele . Va multumesc anticipat.

 

Mai bine te orientezi catre unul pe benzina, au mai putini km si ai mai multe sanse sa gasesti una buna... Piesele sunt mai ieftine la benzinar, fiind aspirat scapi de turbo iar la consum nu sunt asa mari diferente. Daca iei e90 nfl ce are injectie indirecta este tanc. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna ziua,

 

 

Recent mi-am vandut masina ( Renaul Megane II 2006) si am luat decizia sa cumpar un BMW . Tot am rasfoit topicul asta si vad mereu problema cu N47 cu distributia spate. Intrebare, la versiunea diesel pana in ce an se mai prezinta acest "defect de fabricatie"? La modelele tip benzina exista aceeasi problema sau sunt altele la fel de nasoale ?

 

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Salutare!

Am un e90 si am observat ca baga caldura doar pe partea dreapta a bordului iar pe stanga baga aer rece. Stie cineva care ar fi problema? Multumesc mult!

 

Scuze. Rectific. Baga aer cald doar pe stanga la sofer. Iar pe dreapta rece. Ma poate ajuta cineva ? Multam mult. S8 din ce am sesizat nici aerul de pe stanga nu este asa fierbinte cum ar trebuii

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

buna seara, am achizitionat sh 2 scaune fata pt bmw e 91 lci, problema mea este ca la momentul montarii pe masina mi a aparut o avertizare de airbag !

mentionez ca scaunele achizitionate sh pe langa mufa principala de culoare galbena mai au o mufa de culoare alba, rotunda cu 2 pini.

intrebare este : unde este problema ???

 

buna seara, am achizitionat sh 2 scaune fata pt bmw e 91 lci, problema mea este ca la momentul montarii pe masina mi a aparut o avertizare de airbag !

mentionez ca scaunele achizitionate sh pe langa mufa principala de culoare galbena mai au o mufa de culoare alba, rotunda cu 2 pini.

intrebare este : unde este problema ???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

 

La un e90 am urmatoarele erori in ISTA-D:

 

- 00400 - fuel temperature sensor, signal

- 00493f - presupply-pressure sensor, signal

 

Prima eroare am inteles-o, trebuie schimbat acel senzor de temperatura motorina - 13537789304 codul OE. Dar a doua eroare nu stiu de la ce este, am cautat pe net si nu gasesc senzorul. Imi poate spune cineva ce anume cauzeaza eroarea 00493f - presupply-pressure sensor?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am gasit un fisier dedicat despre partea audio la seria E9X. Aparent sistemul standard si HiFi poate veni pe orice fel de radio cd sau navigatie disponibila pe E9X.

Top HiFi sau Logic7 dupa cate vad pot aparea la fel, pe orice fel de navigatie sau radio cd care este echipat cu MOST (tehnologie de redare a sunetului prin fibra optica).

Am atasat documentul.

bmw oem audio systems tis.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Buna ziua,

 

Scuzati daca nu scriu unde trebuie dar chiar nu stiu cum sa caut. Am vazut la mai multe masini, e90, f30, f10. Cand aprind pozitiile ( angel eyes ), sa fie aprins doar in partea din fata nu si in spate. Cum se poate face chestia asta? Din tester?

 

Alea au functie de DRL pe angel eyes de cele mai multe ori active din fabrica. Pe de alta parte functiile de pozitie fata si pozitie spate sunt ON in mod simultan si sunt descrise ca si "parking lights" Sunt diferente intre cele doua functii, DRL(lumini de zi) si F-PO/TAIL. Ma gandesc ca ai un E90 NFL sau un model si mai vechi care nu are DRL si asta pt ca la vremea aceea nu se inventase inca. La E90-ul detinut in trecut prin codare am putut sa activez functia de DRL pe reflectoarele interioare de HB ale farului. Stiu ca poate vrei sa faci inelele de PO sa fie si DRL doar ca nu merge si asta pt ca becurile folosite sunt mult prea slabe pt o astfel de functie de lumina.

Link to comment
Share on other sites

Poate sa imi confirme cineva ca pe sistemul audio Base stereo boxele din portiere sunt pe aceeasi iesire cu subwooferele de sub scaune? Subwooferele au ĂŽncetat sĂŁ funcționeze, ambele ĂŽn același timp, si ma indoiesc ca s-au ars ambele, iar boxele din usi scot niste pocnituri pe joase de parca ar fi impedanta prea mica. Edited by Hea5k
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare ! Intreb pt. cineva care nu se pricepe la masini deloc si detine un 2005 E90 320D M47.I-a aparut in bord mesajul ca trebuie sa completeze cu antigel si nu stie unde pe unde sa puna.

Eu am gasit pe net poza din atasament si am marcat cu un chenar rosu ceea ce banuiesc ca ar fi vasul de expansiune si locul unde trebuie sa completeze.

As dori sa-mi confirmati ca presupunerea mea e corecta.

Multumesc, Paste fericit va doresc !post-4839-0-90124100-1587221197_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da e corect, completezi cu antigel albastru specific BMW dar cand motorul este rece, asta ca sa nu iti sara atigelul fierbinte in fata de presiune, acolo ai un plutitor,un bat ca o pluta de peste, completezi pana urca la semn, dupa care prinzi bine busonul. Edited by calinus68
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Poate sa imi confirme cineva ca pe sistemul audio Base stereo boxele din portiere sunt pe aceeasi iesire cu subwooferele de sub scaune? Subwooferele au ĂŽncetat sĂŁ funcționeze, ambele ĂŽn același timp, si ma indoiesc ca s-au ars ambele, iar boxele din usi scot niste pocnituri pe joase de parca ar fi impedanta prea mica.

Salut!

Vezi ca pe multi ii blochezi cu aceste intrebari :))) sunt doar cativa care stiu sa iti rasp. Si aia sunt cam rari pe aici :))) oricum pune o pe un tester si vezi daca ai probleme in amplificator verifica sigurantwlw si firele de la AMP e in portbagaj acum depinde ce masina ai poti sa il ai in stanga cum te uiti in portbagaj in fata sub capitonaj pe unde ar trebuii sa fie roata de rezerva si mai rar dar am vazut nu stiu daca retrofit in dreapta dar trebuie sa scoti tot capitonajil ala de acopera partea dreapta ... Sper sa te ajute ce ti am zis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.