BMWClub: Automobile Bavaria (Otopeni/Baneasa) - BMWClub

Jump to content

• 33 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Automobile Bavaria (Otopeni/Baneasa) PATZANII Rate Topic: ***** 3 Votes

#41 User is offline   looney 

• Începător
  • Group: Members

Posted 28 May 2008 - 17:27

View PostTesio, on 28/May/2008, 17:45, said:

View Postmyxage, on 28/May/2008, 14:45, said:

Unii au fost f multumiti de serviciile lor ..cum zici ceva cum sar in aparare dar asta e !...macar vedem un caz concret ....orucum f multi bani aruncati ..de banii aia lua alta masina efectiv ....sau ma rog mai punea putin ..investitie nerentabila din start parerea mea !..Acum 1000 vb un ban nu fac ....

facturarea e tARE RAU ..2 ron o saiba cu piulita ..da-i dracului ..iau atatia bani si factureaza o piulita cu saiba ..si la supra pret ...
ce sa mai zic ..le-ai zis tu de bine destule ... :twoup:

tre sa fi dus rau sa platesti astfel de sume la o saracie de E46
mi-e mila....sincer

E39, nu confunda animalele. Si mai lasati-l dreaq de consum ca nu ala e topic-ul. O fi fost sau nu, nu mai conteaza. ceea ce conteaza e ca un numar cat mai mare de oameni sa citeasca ce s-a scris aici si sa caste ochii bine cu privire la hotii aia nenorociti de la bavaria otopen-is.
0

#42 User is offline   clauberty 

• Pasionat
  • Group: Contributors
  • Interests:Automotive

Posted 28 May 2008 - 18:57

totusi la asemenea sume eu as fi cerut si alte pareri de la bun inceput

o fi ei reprezentanta dar dupa cate am inteles eu in Bucuresti sunt mai multe (daca gresesc -> ma desteapta cineva) o fi ea masina da si daca un dr iti spune ca ai pietre si trebe operatie (n-ai scapare, poate sa aduca o mie si una de argumente) ma mai duc la altu sa imi faca si el o constatare ;)

si eu am patit-o ce-i drep cu maruntaie dar daca la chestii marunte o dau in bara ce fac la lucrari serioase :P

nici sa ma bati :twoup: nu as fi dat banii astia pt ea nu ca nu as tine la masina dar exista si alte posibilitati si existau si pe vremea pataniei

si mai e ochestie "cat costa reparatia" -> "atata" pai de banii astia iau alta si am doua o fac pe asta la care tin => raman si cu piese

daca tin la ea in asemenea masura incat nu vreau sa imi recuperez banii

stiu ca am repetat ce au cam spus si altii si :D si ca umbrela dupa ploaie nu mai are rost ba mai rau face ca fara poate te mai usuci :P

sincer imi pare rau de patanie :) dar iarasi revin o a doua parere ...

din pacate cand auzim de reprezentanta automat se pune un voal pe gandirea logica cum ca:

ei au deaface cu asemenea probleme zi de zi; au training facut, experienta, uneltele specifice masinii pt a face tot ce se poate => "ce spun ei e lege asta trebe facut si gata" :D

si gandirea asta e exploatata la maxim :twoup: de reprezentanta -> las ca nu se pricepe "boa" :D are bani si nu stie ce plateste putem sa ii punem pe "fractura" si ce nu e defect, sau piese ce nici exista pe masina

This post has been edited by clauberty: 28 May 2008 - 19:05

0

#43 User is offline   LoLa 

• Interests:*****

Posted 28 May 2008 - 19:11

seamana cu aia de la Mercedes care au pus pe factura schimbat placute de frana, cand antifurtul ramasese la proprietar :twoup: (brasov)
0

#44 User is offline   clauberty 

• Pasionat

Posted 28 May 2008 - 19:18

View PostLoLa, on 28/May/2008, 20:11, said:

seamana cu aia de la Mercedes care au pus pe factura schimbat placute de frana, cand antifurtul ramasese la proprietar :D (brasov)

ma poate au iei toate variantele de antifurt :twoup:

daca nu atunci e buna :twoup:
0

#45 User is offline   looney 

• Începător

Posted 28 May 2008 - 19:49

puii mei, si tata a fost capcaun. s-a dus cu masina la bavaria si le-a zis "mi s-a stricat motoru, vreau sa-l schimb, de asemenea si partea mecanica fata si ce mai trebuie pe la ea". aia crek s-au frecat pe maini si au zis "OKA SEFU, LAS-O LA NOI CA AVEM GRIJA DE EA". nici prin gand nu cred ca-i dadea lu tata 1, ca o sa fie asa scumpa reparatie si 2, ca o sa fie atata tzeapa in faza asta. ah, vrand nevrand, tot o sa ajung iar la ei. va spuneam ca a intrat cineva in mine si mi-a indoit bara. eh, inainte sa mi se puna pata pe ageamii aia, am apucat sa ma duc cu constatarea la departamentul de tinichigerie si mi-a comandat ala bara, pe care bineinteles ca va trebui s-o schimb la ei. abia astept sa dau ochii cu domnu Lupeanu (asa il cheama pe responsabilul care mi-a zis ca m-a parasit cutia de viteze) si sa-l intreb cum a facut el testu ala minunat in urma caruia a ajuns la concluzia aia, si mai mult, sa-l intreb de ce mai am pe calculator eroarea aia idioata (check tail lights) atata timp cat am platit becul care spuneau ei ca e ars (5 ron) si montajul sau (50 ron). noroc ca nu mi-am luat inca pistol de la bulgari, ca sigur ma scapam si il impuscam pe troglodit.
0

#46 User is offline   Ciupanezu 

Posted 28 May 2008 - 20:41

View Postlooney, on 28/May/2008, 14:44, said:

si acum vin si eu cu o intrebare. unde pot gasi un diferential pentru masina mea? am inteles ca se potriveste si cel de 540 si chiar cel de m5 pentru ca astea 3 cik impart aceeasi platforma tehnica (diferita de motorizarile mai mici). e posibil sa ma insel totusi. multumesc anticipat.

Gasesti pe la dezmembrari..

Cand am spart diferentialul anul trecut am cumparat unul sh adus pe comanda din Germania insa gasisem si la unu' care dezmembra un 535i in Pitesti.

Se potrivesc si diferentialele de 540i si M5.
Diferenta este ca daca gasesti un diferential de 540i sport sau de M5, nu va fi open ci autoblocant.

View Postlooney, on 28/May/2008, 20:49, said:

noroc ca nu mi-am luat inca pistol de la bulgari, ca sigur ma scapam si il impuscam pe troglodit.

Eu zic sa te calmezi..
Daca vrei sa rezolvi ceva, da-i in judecata.

Scenele de film nu sunt interesante.
0

#47 User is offline   looney 

• Începător

Posted 28 May 2008 - 21:02

View PostCiupanezu, on 28/May/2008, 21:41, said:

View Postlooney, on 28/May/2008, 14:44, said:

si acum vin si eu cu o intrebare. unde pot gasi un diferential pentru masina mea? am inteles ca se potriveste si cel de 540 si chiar cel de m5 pentru ca astea 3 cik impart aceeasi platforma tehnica (diferita de motorizarile mai mici). e posibil sa ma insel totusi. multumesc anticipat.

Gasesti pe la dezmembrari..

Cand am spart diferentialul anul trecut am cumparat unul sh adus pe comanda din Germania insa gasisem si la unu' care dezmembra un 535i in Pitesti.

Se potrivesc si diferentialele de 540i si M5.
Diferenta este ca daca gasesti un diferential de 540i sport sau de M5, nu va fi open ci autoblocant.

noroc ca nu mi-am luat inca pistol de la bulgari, ca sigur ma scapam si il impuscam pe troglodit.

Eu zic sa te calmezi..
Daca vrei sa rezolvi ceva, da-i in judecata.

Scenele de film nu sunt interesante.

N-am ce sa dau in judecata c-a trecut prea mult timp de cand a fost facuta operatia. singuru lucru de care as putea sa ma leg ar fi varsta efectiva a injectoarelor (cu un fel de datare de-un fel sau altul) dar nu stiu daca e posibila.

Despre diferential.... care sunt diferentele intre cel open si cel autoblocant? ai un nr de tel?
0

#48 User is offline   Ciupanezu 

Posted 28 May 2008 - 21:28

View Postlooney, on 28/May/2008, 22:02, said:

Despre diferential.... care sunt diferentele intre cel open si cel autoblocant? ai un nr de tel?

Diferentialul autoblocant este un element esential al oricarei masini sport pur-sange.

Este foarte util in curbe, la demaraj dar si pentru drifturi sau cercuri.

0722 500 560 - cred ca acesta este numarul, a trecut aproape un an de cand am vorbit...
0

#49 User is offline   clauberty 

• Pasionat

Posted 28 May 2008 - 21:46

si mai mult, sa-l intreb de ce mai am pe calculator eroarea aia idioata (check tail lights) atata timp cat am platit becul care spuneau ei ca e ars (5 ron) si montajul sau (50 ron).

problema de contact ori la mufa care intra in far ori la contactele dintre bec si soclu

si e vorba de pozitii

This post has been edited by clauberty: 28 May 2008 - 21:47

0

#50 User is offline   looney 

• Începător

Posted 28 May 2008 - 21:53

View Postclauberty, on 28/May/2008, 22:46, said:

si mai mult, sa-l intreb de ce mai am pe calculator eroarea aia idioata (check tail lights) atata timp cat am platit becul care spuneau ei ca e ars (5 ron) si montajul sau (50 ron).

problema de contact ori la mufa care intra in far ori la contactele dintre bec si soclu

si e vorba de pozitii

nu stiu unde e problema, chestia e ca mi-au schimbat un bec, mi-au dat in schimb un bec alb pe dinauntru si mi-au zis ca ala a fost stricat, mi-a disparut eroarea pe moment dar a revenit dupa 2-3 zile. chestia cea mai curioasa e faptul ca imi merg toate becurile si pe fata si pe spate.
0

#51 User is offline   Cosminbad 

• posesor Bmw
  • Interests:Bmw , Jocuri PS3

Posted 29 May 2008 - 09:19

fantastic ce ai relatat tu aici. e de asteptat.ceea ce ai scris tu aici explica multe. de ex atata secretomanie cu "nu e voie inauntru" , "nu stim cand va fi gata"(oare cine poate sti daca nu ei?) ,"e mai complicata problema dumneavoastra si necesita timp" , "nu avem piese".,chestii pe care le auzi des cand te duci cu masina in service....etc. .... foarte rau ca nu i-ai dat in judecata cand ai avut ocazia. asa ceva nu trebuia lasat nepedepsit.

Looney -ce simptome are masina din cauza jocului in diferential ? bubuie cand schimbi treptele sau scartaie diferentialul , se aude ceva ?
0

#52 User is offline   looney 

• Începător

Posted 29 May 2008 - 10:07

View PostCosminbad, on 29/May/2008, 10:19, said:

fantastic ce ai relatat tu aici. e de asteptat.ceea ce ai scris tu aici explica multe. de ex atata secretomanie cu "nu e voie inauntru" , "nu stim cand va fi gata"(oare cine poate sti daca nu ei?) ,"e mai complicata problema dumneavoastra si necesita timp" , "nu avem piese".,chestii pe care le auzi des cand te duci cu masina in service....etc. .... foarte rau ca nu i-ai dat in judecata cand ai avut ocazia. asa ceva nu trebuia lasat nepedepsit.

Looney -ce simptome are masina din cauza jocului in diferential ? bubuie cand schimbi treptele sau scartaie diferentialul , se aude ceva ?

Nu bubuie si nici nu scartaie. ai avut vreodata cupla elastica de la axul cardanic stricata? e practic un joc in diferentialul spate. un joc de aproximativ 90 de grade al axului cardanic in diferential fara sa se miste rotile. imi da suturi cand iau piciorul repede de pe acceleratie si incep rotile sa traga de motor si apoi inca un sut cand calc acceleratia. practic, ca sa evit socurile, trebuie ori sa merg cu acceleratia constanta (ori blana), ori sa franez inainte sa iau picioru de pe acceleratie (ma ajuta faptul ca am cutie automata). e ca si cum as brusca foarte tare ambreiajul. sper sa gasesc un diferential sh pe undeva. zicea ciupanezu de un diferential cu patinare limitata dar inca nu stiu practic ce inseamna asa ceva real in dinamica masinii.
0

#53 User is offline   Ciupanezu 

Posted 30 May 2008 - 10:07

View PostMAS, on 30/May/2008, 10:23, said:

Diferentialul cu alunecare limitata - LSD - face ca la ambele roti sa se distribuie uniform puterea. De exemplu: e iarna afara, si nimeresti cu o roata pe o pojghita de gheata si cu alta pe zapada. La o masina cu diferential "open" vei constata ca roata care are aderenta 0 se va misca in gol si i se va transmite toata puterea, in timp ce roata care ar avea un pic de aderenta este nemiscata si astfel va trebui sa impingi masina ca s-o poti urni. Cu un LSD nu patesti asa ceva intrucat ambele roti vor avea tractiune si atunci masina va pleca de pe loc. O masina cu diferential open se poate vedea si in momentul cand o ridici pe cric: roata care e in aer se va roti, in timp ce roata care e pe pamant va fi inerta, astfel incat masina nu pleaca. Daca are LSD, atunci masina o ia la plimbare cazand de pe cric etc.

Iar pe elevator se poate constata ca rotile spate se invart destul de greu.

Cel mai mare avantaj al LSD-ului este felul in care masina se comporta in curbe.
0

#54 User is offline   looney 

• Începător

Posted 30 May 2008 - 19:44

View PostMAS, on 30/May/2008, 10:23, said:

Diferentialul cu alunecare limitata - LSD - face ca la ambele roti sa se distribuie uniform puterea. De exemplu: e iarna afara, si nimeresti cu o roata pe o pojghita de gheata si cu alta pe zapada. La o masina cu diferential "open" vei constata ca roata care are aderenta 0 se va misca in gol si i se va transmite toata puterea, in timp ce roata care ar avea un pic de aderenta este nemiscata si astfel va trebui sa impingi masina ca s-o poti urni. Cu un LSD nu patesti asa ceva intrucat ambele roti vor avea tractiune si atunci masina va pleca de pe loc. O masina cu diferential open se poate vedea si in momentul cand o ridici pe cric: roata care e in aer se va roti, in timp ce roata care e pe pamant va fi inerta, astfel incat masina nu pleaca. Daca are LSD, atunci masina o ia la plimbare cazand de pe cric etc.

In ceea ce priveste reprezentanta, stai linistit ca au mai fost si vor mai fi topic-uri pe teme din astea... Baietii fac afaceri prea bune acolo ca sa-i intereseze de parerea noastra... Din punctul meu de vedere nesimtire maxima e si treaba cu kkturile alea de lavete care ti le factureaza la 3-4 euro pentru orice treaba, si daca se urca numai in masina ta, iar daca-i scoti la inspectie ca la scoala cu manutele pe batistuta nu gasesti unu care sa aiba mainile curate... Eventual doar secretara, dar la aia poate gasesti prin gura ceva copii de-ai sefului... O alta treaba iritanta este chestia cu testerul... Pentru orice kkt ei trebuie sa bage tester... Tester care d emulte ori n-are nici o treaba cu problema care o ai: "AB: Aveti un scartait domnu'? A, o bagam pe tester si va verificam aprinderea, cat citeste MAF-ul, alimentarea, eventuale erori de airbag si ABS.
Client: Nu, nu... N-ati inteles, eu am un scartatit in interiorul masinii si vine de undeva de la bancheta spate...
AB: Pana nu punem masina pe tester nu avem de unde sti... O testam si vedem"
Dupa 3 ore de asteptat, 9 reviste citite si 6 cafele baute:

"AB: Testerul a zis ca masina e OK, motorul merge perfect, si nu aveti erori.
Client: Si scartaitul?
AB: Asta inca cercetam, la tester nu a aparut nici un motiv aparent care ar- putea genera un asemenea zgomot. Lasati masina la noi si va sunam cand e gata
Client: Cam cat estimati ca va fi costul intregii operatiuni?
AB: Nu se poate spune exact. Pana acum este 110 RON tester si laveta.
Client: Si cand estimati ca va fi gata masina?
AB: Nu putem sti, e posibil sa trebuiasca o operatiune mai complexa care .... blablabla (traducere:implica folosirea testerului de mai multe ori si mai multe lavete)"

In ziua receptiei masinii:
"AB: E gata masina dvs. Uitati factura si dupa achitare luati cheile de la mine.
Clientul: 1400 RON?!?!?!!!!?!?!?!??!?!
AB: v-am spus de atunci ca va fi o operatiune mai complexa si blablablablabla- adica muuulte muuuulte muuuuuuuuuuulte lavete, teste de stropitori de parbriz, inca de 4 ori tester de computer si teste de toate natiile and shit-...
Clientul: bine, si scartaitul?
AB: A, era o clema de plastic, o gasiti ultima pozitie de pe factura, aia a fost ieftina: 3 euro..."

Deci long story short, cam asta este AB...

Stiam ca un diferential cu patinare limitata are un ulei sau ceva inauntru si ca blocheaza practic diferentialul la o diferenta de turatie intre cele 2 roti motrice si stiu in mare cam cum arata un diferential cu patinare limitata. ce nu prea stiu eu e diferenta practica in dinamica de zi cu zi. teoretic si eu am tot diferential open dar o chestie ciudata are si din ce ai spus tu mai sus, ma pune pe ganduri daca e int-adevar open sau lsd. daca iarna dau de o pojghita de gheata, patineaza una din roti, dar daca decuplez asc-ul, nu mai patineaza una din roti ci eventual ambele, sau pur si simplu iese din situatie. am s-o urc pe elevator sa vad care e situatia cu diferentialul. oricare ar fi ea, el, saracu tot trebuie schimbat.
Cat despre AB, eu unu n-am nimerit p-acolo si astia de la otopen-is, nu factureaza punga aia pe care o pun pe scaun (cred) dar mi-au facturat surub si piulita :twoup:) . o sa ma uit mai atent pe factura si macar stiu sa nu calc p-acolo. de filaret ce ziceti? sunt si ei cu probleme sau sunt un picutz mai cinstiti decat ceilalti?
0

#55 User is offline   Ciupanezu 

Posted 30 May 2008 - 22:26

Cel mai probabil ai diferential open.

Si diferentialele open au ulei. :twoup:
0

#56 User is offline   looney 

• Începător

Posted 02 June 2008 - 12:44

View PostCiupanezu, on 30/May/2008, 23:26, said:

Cel mai probabil ai diferential open.

Si diferentialele open au ulei. :twoup:

M-am hotarat ce fac. unii spun ca e cutia de vina, altii spun ca e diferentialul dar niciunu nu imi garanteaza ca daca schimb piesa care zice el ca e defecta, se va rezolva problema. deci,... voi merge cu masina asa pana cand piesa cu pricina va ceda. atunci voi sti sigur daca a fost diferentialul sau cutia. daca eu cumpar diferential si e cutia de vina, ma zgarii pe ochi si daca schimb cutia si e diferentialu, ma zgarii pe ochi si mai tare. asa, oricum piesa cu pricina e stricata si mult n-o mai tine si la o eventuala reparatie tot o dau jos si o arunc. pana atunci ma si informez corespunzator cu privire la preturi pentru respectivele componente.
Alta chestie. Am toata instalatia de racire noua. furtune, pompa, radiator, termocupla, mai nou termostat, vas de expansiune etc (o parte din piesele astea au fost montate la schimbarea motorului). ei scriu acolo ca mi s-a acordat garantie 2 ani. acum imi pierde apa din instalatie si nu stiu pe unde. nu se incinge dar saptamanal tre sa mai bag aprox 2 litri de lichid de racire (fac cu schimbu, o saptamana apa, o saptamana antigel). eu cred ca e de la vasul de expansiune. pot sa repar problema la alta reprezentanta? nu vreau sa mai calc pe la bavaria. mai mult, as vrea sa stiu cum pot renunta la comanda pe care o am la ei pentru bara pentru reparatia pe rca de cand am avut accidentul care crapat bara spate.
0

#57 User is offline   looney 

• Începător

Posted 03 June 2008 - 08:43

View Postc0sta, on 21/May/2008, 15:17, said:

eu ti-am spus cat a costat in Germania un motor nou de 2000 cmc plus manopera.
si am facut comparatia cu aceiasi operatiune facuta in romania, tot la reprezentanta, cu un motor de 2 ori mai scump. totusi diferenta este mult prea mare

daca era asa ieftin, nu mai cumpara nimeni motoare sh si-si puneau toti motoare noi in germanica cu 3k euroi. :twoup:)
0

#58 User is offline   Roland 

• 130 mii km, full extra fara piele

Posted 03 June 2008 - 12:18

trimite mail la Vladislav.Schirca@bmwgroup.com in engleza, iti garantez ca se solutioneaza :twoup:
0

#59 User is offline   looney 

• Începător

Posted 03 June 2008 - 14:05

View PostRoland, on 3/Jun/2008, 13:18, said:

trimite mail la Vladislav.Schirca@bmwgroup.com in engleza, iti garantez ca se solutioneaza :twoup:

Ce anume sa solutioneze?
0

#60 User is offline   Roland 

• 130 mii km, full extra fara piele

Posted 03 June 2008 - 17:43

ah sorry m-am bagat aiurea in seama.
prea tarziu...
pe viitor cam asta trebuie sa faci, plangeri la bmwgroup.
scuze
0

Share this topic:

• 33 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic