Jump to content

Garnitura de _chiulasa_,simptome


Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Deci gata,este topicul meu si deviati,au aparut unii cu e30,nu stiu cine imi spune de e21 ca se pune la volan si da cheie,deci pana aici cu vorbele chiar asa cred unii ca am ajuns citesc toate balivernele despre e30 si mai rau imi spune mie de e21 ca...merge cu ea,vb. despre muzeu acum,eu nici nu mai postez la topicuri despre e30 nici nu mai ma intereseaza asa ceva,e de domeniul trecutului si nu mai are rost sa stric topicul cu discutii despre niste masini ale vremurilor apuse,de la e36 in sus discut,ah Ciupanezu daca nu m-ai omorat tu cu,cuvantul ''Intretinut''.....
Link to comment
Share on other sites

Clar ca cineva a umblat pe acolo si l-a durut in puuuu... in cot si de suruburi si de alte cele :)

 

Nu a fost neaparat durere de cot, se intampla destul de des la cei care mai sparg cate un bloc sau sunt martori la o asemenea "tragedie" si atunci prefera sa isi asume riscul sa schimbe garnitura.

Prin 2002-2003 dupa ce i-am ars prima garnitura lu taica-miu, nu a avut dinamometrica la dispozitie si a strans-o mai cu frica, dupa vreo 20-30k s-a ars din nou (poate n-a fost ea de vina :lol: , dar totusi urmatoarea nu s-a mai ars). Bine, la dacie...iti permiti 170.000 Rol (atunci) si 4-5 ore de munca la "relanti"... sa le tot schimbi!

Link to comment
Share on other sites

Deci gata,este topicul meu si deviati,au aparut unii cu e30,nu stiu cine imi spune de e21 ca se pune la volan si da cheie,deci pana aici cu vorbele chiar asa cred unii ca am ajuns citesc toate balivernele despre e30 si mai rau imi spune mie de e21 ca...merge cu ea,vb. despre muzeu acum,eu nici nu mai postez la topicuri despre e30 nici nu mai ma intereseaza asa ceva,e de domeniul trecutului si nu mai are rost sa stric topicul cu discutii despre niste masini ale vremurilor apuse,de la e36 in sus discut,ah Ciupanezu daca nu m-ai omorat tu cu,cuvantul ''Intretinut''.....

 

Pãi cred cã te Împunge cuvântul ãsta, Începi sã te gândeºti la bani care ar trebui bãgaÞi. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca ti-au fost date multe sfaturi, si ca ai de unde alege.

Ti le recapitulez eu, si tu spune-ne ce alegi:

1)Pune masina la punct, si schimba ce trebuie schimbat pe ea.

2) Schimb-o cu un minunat Logan

3)Da-i foc (facem noi cheta sa iti facem plinul)

4) Arunc-o in Dunare, daca ai drum pe-acolo.

5) Nu fa nimic cu masina, continua sa ceri ajutor pe forum, ca poate cineva o sa iti rezolve toate problemele la masina cu un descantec, vraja, etc etc

Link to comment
Share on other sites

Bai Mirceo',imi sar nervii sa sti,eu am facut acum un topic referitoare la garnitura de _chiulasa_ si uite acum in ce dau,cum puii mei ma spui tu ca sunt masini si spui de altele....,bai omule,trezeste-te la realitate,ba uite ce e in tara,ce vreme este,ce zapada,ce sleauri pe strazi,daca o masina fie ea si bmw, ba daca nu o poti folosi in conditii rele ce puii mei masina mai este ma?stau si ma uit la ea si altii cu masini din alea de care spui tu numai carcoteli uite-i frumos se deplaseaza la cald,merg fara probleme,cand te aud asa nu stiu ce-mi vine sa-ti spun,vorbe de mecanic,faci tu pe interesantul ca mama bmw..pai te kc..i in el de bmw poate sa i sa deschida usile gen fluture egal cu 0 ma daca nu te poti deplasa cu ea in condtii bune,fara stres,fara nervi,imi spui mie de colegul ala al tau ca vrea asa ceva,ia intraba-l ma daca ti-o cumpara sa vezi cum mustaceste si as ia vorbele inapoi,asa ca nu mai rade tu de altii ca altii sunt bine mersy as fac treaba cu ele confortabil,fara probleme ai doare pe aia in cot de tine sau nu mai au aia somn ca ai tu un bmw care altii cat au dat pe una noua romanesca putea sa ia 3 ca al tau sau ca al meu,mama nu mai ies eu din rahatul asta,fu......as in el de coupe si de e36 cu midurile,obcurile si cotierele lui si sa uit ziua aia cand am luat asa ceva,ca acum imi e necaz si cand vad unu cu un cielo,toata treaba asta e un mare,un mare rahat,multumesc cateorva useri cu care ma inteleg si care imi dau niste sfaturi ca am mai schimbat cateceva si m-au informat bine cu niste sfaturi,salut.
Link to comment
Share on other sites

bogdane! alo!

 

eu am plecat cu debitmetrul stricat timisoara-tg jiu-timisoara, ca sa-mi vad "soacra" de la volan. masina o cumparasem cu o zi inainte.

 

tine mult de firea omului. daca continui asa o sa ajungi la balamuc. pentru o masina de 2 mii de euro sa incerci camasa de forta.. scuza-ma. ii dau foc la orice ora si ma pun pe youtue, la adunat comenturi :lol:

 

opreste-te o secunda si da-ti putin liber. uite, ai frate fobie de ulei, de noroi, de zapada, de lume cu "masini robuste".. se aduna si e semn rau! :)

Edited by spectrus
Link to comment
Share on other sites

Bai Mirceo',imi sar nervii sa sti,eu am facut acum un topic referitoare la garnitura de _chiulasa_ si uite acum in ce dau,cum puii mei ma spui tu ca sunt masini si spui de altele....,bai omule,trezeste-te la realitate,ba uite ce e in tara,ce vreme este,ce zapada,ce sleauri pe strazi,daca o masina fie ea si bmw, ba daca nu o poti folosi in conditii rele ce puii mei masina mai este ma?stau si ma uit la ea si altii cu masini din alea de care spui tu numai carcoteli uite-i frumos se deplaseaza la cald,merg fara probleme,cand te aud asa nu stiu ce-mi vine sa-ti spun,vorbe de mecanic,faci tu pe interesantul ca mama bmw..pai te kc..i in el de bmw poate sa i sa deschida usile gen fluture egal cu 0 ma daca nu te poti deplasa cu ea in condtii bune,fara stres,fara nervi,imi spui mie de colegul ala al tau ca vrea asa ceva,ia intraba-l ma daca ti-o cumpara sa vezi cum mustaceste si as ia vorbele inapoi,asa ca nu mai rade tu de altii ca altii sunt bine mersy as fac treaba cu ele confortabil,fara probleme ai doare pe aia in cot de tine sau nu mai au aia somn ca ai tu un bmw care altii cat au dat pe una noua romanesca putea sa ia 3 ca al tau sau ca al meu,mama nu mai ies eu din rahatul asta,fu......as in el de coupe si de e36 cu midurile,obcurile si cotierele lui si sa uit ziua aia cand am luat asa ceva,ca acum imi e necaz si cand vad unu cu un cielo,toata treaba asta e un mare,un mare rahat,multumesc cateorva useri cu care ma inteleg si care imi dau niste sfaturi ca am mai schimbat cateceva si m-au informat bine cu niste sfaturi,salut.

 

Ăi s-a rĂŁspuns deja.

DacĂŁ Ăžie Ăži-e fricĂŁ sĂŁ schimbi garnitura de chiulasĂŁ, sĂŁ fii sĂŁnĂŁtos, ce mai este de zis?

Link to comment
Share on other sites

Mai Bogdane ca te cheama ca pe mine,tu cati ani ai?de ce postezi filmulete de pustani sa-mi arati un bord de e30 cu plasme pe o sosea ca in palma,sunt sigur ca arata masina aia ca un greder pt. dezapezire,dar daca aia ti-o iau la o tura dupa o ninsoare si o bag pe niste sleauri nu mai ramane nici cu radiatorul intreg,zob ti-o fac daca imi pun mintea cu ea si intru cu ea pe unde intra majoritatea cu masinile care le vezi in trafic,daca trece testul atunci jos palaria daca nu la cimitir cu ea,eu nu vreau sa aud de asemenea masini,imi spui mie de panarame din astea de masini,pt mine sa fie masina clar?sti ce inseamna masina da?imi spui de e30 toata lumea a vrut sa scape de ele,bashini m tech,praguri, dale in puii mei de rahaturi ca mi sa luat,smecheria fundului,o-i iesi eu din rahatul asta din domeniul auto,u am avut si eu parte de o masina ,o masina in adevaratul sens al cuvantului,numai de porcarii de ''cartier''.
Link to comment
Share on other sites

Nu tine ironia asta Roco,am mai auzit-o pe aici,din pacate asta o spun cativa,eu am nevoie de o masina asemanatoare ca cele care le vezi in trafic,acei conducatori se descurca foarte bine si nu au Aro si sunt sigur ca m-asi fi descurcat si eu la fel de bine ca ei,majoritatea au problemele lor,vor sa ajunga din punctul a la b,nu au timp sa se proastesca cu anumite masini,crezi ca mie nu mi-au zis de a mea ca nu e masina?ca la ce-mi foloseste asa ceva?de garda la sol s-au legat nu mai spun....,ca m-au facut de neinteles,le-am dat dreptate de atunci in sinea mea,nu o sa fiu niciodata de acord,dar niciodata cu asfel de masini,masina in primul rand este sa te deplasezi...
Link to comment
Share on other sites

Nu tine ironia asta Roco,am mai auzit-o pe aici,din pacate asta o spun cativa,eu am nevoie de o masina asemanatoare ca cele care le vezi in trafic,acei conducatori se descurca foarte bine si nu au Aro si sunt sigur ca m-asi fi descurcat si eu la fel de bine ca ei,majoritatea au problemele lor,vor sa ajunga din punctul a la b,nu au timp sa se proastesca cu anumite masini,crezi ca mie nu mi-au zis de a mea ca nu e masina?ca la ce-mi foloseste asa ceva?de garda la sol s-au legat nu mai spun....,ca m-au facut de neinteles,le-am dat dreptate de atunci in sinea mea,nu o sa fiu niciodata de acord,dar niciodata cu asfel de masini,masina in primul rand este sa te deplasezi...

deci credema ca tu esti culmea culmilor

domnule BOGDAN ori pune-te si baga ceva bani in masina ca sa o vezi functionala ori pe bune dai foc si ia-ti logan ca poate vei fi mai fericit

si acum ca sa iti dau exemplu de masini vechi functionale si in zi de azi

eu am avut un e32 cu motor de e28 2443 td este in stare perfecta de functinare si in zi de astazi a fost omul la mare anul trecut cu ea dar s-au bagat bani in masina ca sa fie functionala

pe cuvantul meu de onoare daca eu am reusit sa vad in cei 33 de ani care ii am,vreo masina care sa mearga pe milogeala si pe critici

dao dracu nui buna dai foc si gata

nu te mai plinge ca fata mare ca tot nu se rezolva

ori te pui si o faci functionala ori o lasi dracului si o dai la rabla iti iei 3.800 de lei si ii dai avans si iti iei super masina cu care nu vei avea niciodata probleme

Link to comment
Share on other sites

Bogdane, cand ai luat masina nu ai fost la un service sa o verifici si tu sa sti ce iei, oricum si la o masina veche te astapti sa iti mai cada cate ceva , asa daca te tine iti iei una nou si ai terminat balamucu, da si la aia esti obligat sa ii faci service-u numai la reprezentante unde de rupe, deci parerea mea e ca o masina sh cat de veche ar fi ( sa nu fie ultima cazatura) vb de o masian intr-o stare buna , te costa mai putin decat una noua.

 

Loganul e scump la piese pt ca sint preturi de Renault, care sint mai scumpe ca la BMW.

 

Ce sa zic, da-i un aspect comercial si pune-o la vanzare eventual la schimb cu ce vrei tu; se poate si asta sa fi luat o mare teapa cand ai cumparat masina, daca te rupe de bani, da-o si tu mai departe ce sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Roco dar pana la urma ce te intereseaza pe tine ce vreau eu sa fac?vezi-ti de investitile tale in masina,bucurate de ea daca o iubesti asa mult si lasa pe altii,bai eu daca ma-si fi simtit bine in masina mea pe bune daca ma interesa ce fac altii si ce idei au,daca as fi putut sa-i ajut cu ceva ok daca nu asta e,dar nu ma interesa pe mine ce vrea x-y cu masina lui,ce ti se pare asa ciudat?vezi-ti de treburile tale si vb. cu cei care sunt pe aceiasi traiectorie cu tine in legatura cu masinile,cu motoarele,cu cipurile,cu modificarile,cu obc-urile si alte alea,vb. cu cei care sunt in lumea ta,noi 2 suntem in lumi diferite nu avem aceleasi gusturi,eu vreau o masina cu care sa ma pot deplasa.
Link to comment
Share on other sites

Mai Bogdane ca te cheama ca pe mine,tu cati ani ai?de ce postezi filmulete de pustani sa-mi arati un bord de e30 cu plasme pe o sosea ca in palma,sunt sigur ca arata masina aia ca un greder pt. dezapezire,dar daca aia ti-o iau la o tura dupa o ninsoare si o bag pe niste sleauri nu mai ramane nici cu radiatorul intreg,zob ti-o fac daca imi pun mintea cu ea si intru cu ea pe unde intra majoritatea cu masinile care le vezi in trafic,daca trece testul atunci jos palaria daca nu la cimitir cu ea,eu nu vreau sa aud de asemenea masini,imi spui mie de panarame din astea de masini,pt mine sa fie masina clar?sti ce inseamna masina da?imi spui de e30 toata lumea a vrut sa scape de ele,bashini m tech,praguri, dale in puii mei de rahaturi ca mi sa luat,smecheria fundului,o-i iesi eu din rahatul asta din domeniul auto,u am avut si eu parte de o masina ,o masina in adevaratul sens al cuvantului,numai de porcarii de ''cartier''.

 

in primul rand vreau sa iti spun ca am 29 de ani, deci sunt sigur ca nu ma incadrez la categoria "pustani". ti-am prezentat filmuletul ala ca sa vezi ca si cu un e30 te poti "deplasa" (si inca repede :) ) de la punctul A la punctul B, fara probleme, daca masina este ok d.p.d.v. tehnic. intelegi? si in legatura cu faptul ca " daca aia ti-o iau la o tura dupa o ninsoare si o bag pe niste sleauri nu mai ramane nici cu radiatorul intreg,zob ti-o fac daca imi pun mintea cu ea si intru cu ea pe unde intra majoritatea cu masinile care le vezi in trafic", acest lucru se poate intampla cu orice masina (fie ea cu suspensii sport sau nu). parerea mea (din auzite) e ca masina ta e o panarama si nu a mea, cum zici tu.

"pt mine sa fie masina clar?" - cred ca te referi la MORTUL de LOGAN !!! am dreptate? atunci fa variante cu un logan si termina cu vaicarelile astea si cu jignitul masinilor cu suspensie sport.

te-a obligat cineva sa iei bmw cu suspensie sport? ... cred ca asta e o intrebare retorica :)

oricum, cred ca nu o scoate nimeni la capat cu tine ... esti UNICAT :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sa schimbi garnitura nu vrei, sa vinzi masina nu vrei. Iti place doar sa te plangi. Ai cumparat cel mai ieftin e36 pe care l-ai gasit, probabil, nu ai bagat niciun ban in intretinere, dar te miri ca ai probleme. N-ai nicio treaba cu masinile !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.