Jump to content

Cauciucuri de vara - TOP


laf_c

Top anvelope vara  

321 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu am doua randuri de anvelope,unul de iarna iar celalalt de vara,toate noi luate din magazin. Marca?"No name". :nea: ,habar n-am! Dar sunt destul de bune(chiar f bune) pt masina mea,mai ales ca au fost destul de ieftine.

Pai si cu ce ne incalzeste pe noi, ca tu ai niste cauciucuri care nu sti cum se numesc. Ai putea sa faci macar efortul de a te duce pana la masina si sa ne spui masura si marca lor.

Link to comment
Share on other sites

n-am avut niciodata senzatia de nesiguranta cu ele , nici pe frana brusca ,nici pe viraje stranse , nici la viteze mari...eh , oi sti tu ceva ,nu neg.

Dunlop SP Sport Maxx cu siguranta au fost niste anvelope premium pt vremea lor si inca mai sunt (sa zicem) destul de bune... dar au aparut noile modele TT si GT care sunt cu mult peste cele vechi.

Eu de ex am luat acum o saptamana 4 buc TT-uri si acestea erau la preturi f apropiate (o idee mai mari, cu vreo 40 ron/buc pt 225/45/R17) cu Sport Maxx -urile modelul vechi ..deci e pacat sa nu iei ce e mai bun!!

 

ca sa intelegeti despre ce vorbesc, poftim clasamentele de pe tirerack, unde GT-urie sunt pe locul 3 iar Sport Maxx-ul e pe 13: http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=MP

 

uite un link si cu TT-urile pe ADAC unde sunt pe locul 2 in teste si devanseaza muuulte anvelope premium: http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2010_Sommerreifen_Test_225_45_R17.aspx?ComponentId=29784&SourcePageId=31821

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

nu e suficient sa spui ca ai o marca anume... trebuie sa spui si tipul anvelopei

de ex degeaba spui ca ai Good Year spre ex, pt ca Good Year face si NCT5-uri care sunt niste anvelope economice care tin aproape 100 000 km de te plictisesti de ele si sunt niste opinci veritabile si extrem de proaste.. de imi scartaiau si pierdeau aderenta in fiecare curba si tot Good Year face de ex si modelul Eagle F1 Asymmetrical care sunt niste anvelope de super top de zici ca ai magneti in roti!!

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

Acum sunt intre

 

BF GOODRICH G-FORCE PROFILER GO

 

http://www.tyrereviews.co.uk/images/tyres/gforce_profiler_2.jpg

 

si dunlop SP SPORT 01

 

http://auto-universal.ro/972-781-large/dunlop-sp-sport-01-mfs-205-55-r16-91v.jpg

 

care ar fi mai bune intre ele ?! :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dunlop SP Sport 01 iti certific cu siguranta ca sunt niste anvelope f slabe. Despre celelalte nu ma pronunt.

Dar de curiozitate te intreb, cum faci de te gandesti numai la anvelope de astea "indoielnice" ca si calitate (ca sa nu le zic altfel), atat timp cat ti-am cu cateva posturi mai sus niste linkuri cu clasamente si ai o groaza de anvelope de top in ele?!

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

Meghit, te cheama ISO, ADAC, etc cumva? :rolleyes:

Dunlop SP SPort 01 au fost la vremea lor top of the top. De aia au fost utilizate ani de zile ca pneuri prim-montaj de BMW.

Ca acum nu mai sunt ce erau, e altceva. E normal sa iei Dunlop SP Sport MAXX GT sau TT daca vrei acum ceva bun.

Edited by d-rive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dunlop SP Sport 01 iti certific cu siguranta ca sunt niste anvelope f slabe. Despre celelalte nu ma pronunt.

Dar de curiozitate te intreb, cum faci de te gandesti numai la anvelope de astea "indoielnice" ca si calitate (ca sa nu le zic altfel), atat timp cat ti-am cu cateva posturi mai sus niste linkuri cu clasamente si ai o groaza de anvelope de top in ele?!

 

 

pai nu vreau sa dau 600-700ron pe un cauciuc :) mai ales ca nu storc tot ce se poate dintr-un cauciuc, merg destul de batraneste , rar ii mai dau cate-o blana

 

mai stiu cativa care au avut sp 01 si sunt chiar multumiti de ele , acuma nu stiu ce sa zic ..

 

pareri de la mai multi utilizatori

 

http://www.tyretest.com/pkw_sommerreifen/dunlop/sp_sport_01/index.html

 

 

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe E46 SP01 si nu mi se par deloc proaste... De ce zici asta?

depinde ce pretentii ai de la o anvelopa

spun pt ca, comparativ cu alte anvelope este un model destul de vechi.. e iesit "din carti" demult.

asta probabil prin 2005 sa fi fost o anvelopa de top... faptul ca atunci a avut succes si inca se mai fabrica e partea a 2-a.

 

 

Meghit, te cheama ISO, ADAC, etc cumva? :rolleyes:

Dunlop SP SPort 01 au fost la vremea lor top of the top. De aia au fost utilizate ani de zile ca pneuri prim-montaj de BMW.

Ca acum nu mai sunt ce erau, e altceva. E normal sa iei Dunlop SP Sport MAXX GT sau TT daca vrei acum ceva bun.

"au fost", bine zis.

extrapoland putin, sa stii ca si dacia 1300 a fost buna.

nu ma cheama ADAC dar e bine sa arunci cate un ochi si pe acolo atunci cand scoti banii din buzunar pe (cred eu) piesa nr 1 a masinii!!

 

 

pai nu vreau sa dau 600-700ron pe un cauciuc :) mai ales ca nu storc tot ce se poate dintr-un cauciuc, merg destul de batraneste , rar ii mai dau cate-o blana

nu trebuie sa dai atatia bani.. dar dupa cum ti-am spus mai sus (caz concret), de ce sa dai X lei pe o anvelopa Dunlop Sport Maxx cand poti da X+40 lei pe un Sport Maxx TT ?!!

folosite la extrem sunt convins ca diferentele intre ele sunt mai mult decat sesizabile si cred ca pe langa 500 ron se mai pot da inca 40 ron in plus pt a avea o anvelopa de top!! ...nu se stie cand ai nevoie sa te scoata dintr-o situatie limita si e de ajuns o singura data sa "faca diferenta"!!

iar daca ai o dimensiune mai uzuala, vei da mult mai putin

acum, fiecare face cum considera.. fiecare stie ce are in buzunar si cum e mai bine pt el!

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

goodyear sunt idioate , am avut pe vectra luate de noi , au facut galme in 3 luni toate, m-am certat maxim cu aia de le vindeau ...pana la urma am pus kormoran , se pare ca au fost mult mai bune caci am facut 30 de mii fara probleme si asa a si fost vanduta masina.

 

in plus nu as cumpara sh nici mort sa mai dau si pe ele 2000 ,cand cred ca atat fac ele noi, poate mai putin

Poti sa dai mai multe detali despre anvelopele montate pe Vectra,ce dimensiuni erau si ce model de G.Y. :twitch:

 

Eu am deja 10k km cu G.Y.F1 Asymmetric ,din care aprox 3k km prin RO(in RO circul foarte prudent pe drumuri cu gropi)...iar anvelopele sunt in stare perfecta.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

din experienta mea dunlopul sport maxx sunt niste gioarse penale (made in germany sau japan nu mai stiu exact)

 

goodyear eagle f1 asimetric sunt foarte tari, chiar si uzate la 3mm erau super aderente (made in germany)

 

conti sport contact2 foarte multumit si de ele (made in germany)

 

barum bravuris cea mai echilibrata anvelopa pt fata, aproape ca mi-a disparut efectul de tramlining (made in france)

 

toate le-am avut ca 215/45/17, doar goodyear au fost 225/45/17

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Pai si cu ce ne incalzeste pe noi, ca tu ai niste cauciucuri care nu sti cum se numesc. Ai putea sa faci macar efortul de a te duce pana la masina si sa ne spui masura si marca lor.

Masurile anvelopelor sunt 205/60R15,insa marca nu am retinut-o,maine am sa vad cum se numeste si am sa va spun.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu cum se numea modelul , dar atatau asa

 

http://www.anvelopele.ro/o_categorii/802.jpg

 

 

Da,am inteles.

 

Poti sa-mi spui in ce tara au fost fabricate?

 

Good Year Eagle F1 GS-D3 asa se numesc.

Astea au fost anvelopele de top de la Good Yeear model 2004-2005 cam asa... asta pana sa apara Good Year Eagle F1 Asymmetric care a continuat succesul de care s-a bucurat modelul precedent.

 

Tu sunt convins ca ai luat modelul respectiv fabricat in China... a fost efectiv invadata piata cu aceste modele fabricate la chinezi!! ..bineinteles ca respectivele anvelope erau niste mizerii ordinare.

Daca le luai fabricate in Germania, altfel vorbeai de ele acum!

A mai circulat pe la noi si modelul fabricat in Thailanda.. care erau si ele mediocre spre proaste ca si calitate.

 

Un link: http://www.goodyeartires.com/tire/eagle-f1-gs-d3/

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

Sunt multi care neglijeaza cauciucurile Bridgestone,insa eu spun ca sunt printre cele mai bune atat pe carosabil ud cat si pe uscat.

Momentan folosesc bridgestone potenza rft pe un e46 jante pe 18 si sunt multumit de ele.

Michelin este de asemenea o marca cu care puteti merge la sigur.Cauciucuri foarte bune insa se consuma destul de repede, depinde si de stilul de condus al fiecaruia.

Am folosit cu ceva timp in urma si Dunlop sp 9000 si pot sa va spun ca am mers cu ele atat vara cat si iarna pe zapada cu jante pe 18 puse pe un e36 320i si nu am avut parte de neplaceri.

Link to comment
Share on other sites

Am o mare dilema: am de ales intre doua anvelope de vara RFT, mai precis Continental PremiumContact SSR 205/55 R16 91V si Michelin PRIMACY HP ZP 205/55 R16 91V. Diferenta de pret intre ele este de 150 ron, in favoarea primei. Intrucat conduc destul de linistit, fara sa duc masina la extrem, primele criterii ale alegerii sunt zgomotul si durabilitatea. Oare merita Michelinul diferenta de pret? Continentalul este chiar un model vechi, dar are si un pret bun.
Link to comment
Share on other sites

@ficus - din cate am citit pe net, Continental-ul ala are o durata de viata foarte redusa.

 

O intrebare un pic offtopic, insa tot la capitolul anvelope: voi obisnuiti sa inversati, dupa o anumita perioada, anvelopele fata-spate? In manualul masinii scrie ca BMW nu recomanda acest lucru, pt ca se modifica comportamentul dinamic al masinii.

Edited by EQUANT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.