Jump to content

Display cu ora defect


Ciumpy

Recommended Posts

Pt cei ce au aceeasi problema se scoate borna "+" de la baterie pt 10 minute dupa care se pune la loc si gata cu blocajul ceasului digital.

Un forum unde baietii care au BMW doar au si atat. . . no help for others. . .cu exceptii bineinteles :blink:

Link to comment
Share on other sites

[ Un forum unde baietii care au BMW doar au si atat. . . no help for others. .  ]

Nu-ti inteleg atitudinea. Nu e nimeni obligat sa te ajute cu ceva pe forum. Cine o face o face din placere. Cu atitudini ca a ta, sigur nu-i va mai face nimanui placere sa te ajute cu ceva.

Daca nu ai observat, un forum se bazeaza pe voluntariat. Si atat.

 

Sa pretinzi cuiva sa-ti raspunda sau sa folosesti expresii jignitoare gen "Un forum unde baietii care au BMW doar au si atat. . " e o dovada de proasta crestere.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

de asemenea cine vrea sa citeasca ce scrie pe forum e de asemenea pe baza de voluntariat iar unul care se baga in seama fara sa fie intrebat , unul care vrea sa fie in centrul atentiei cu mesaje facute public e dovada de proasta crestere deasemenea, daca vroiai sa imi spui ceva imi dadeai un mesaj privat . . . dar ma rog nu am chef de dat explicatii si de discutii in contradictoriu si revin asupra ideii daca unii si-au achizitionat o astfel de masina altii for sa stie mai multe despre ea dupa cum bine sti cu documentarea iar a trebuit sa fac apel la voi si de asemenea nici un raspuns mi-a mai ramas a 2-a varianta de a intreba, iti promit oricum ca de acum inainte sub subiestul POST-ului am sa pun si modelul masinii ca sa nu mai apara confuzii ( si aici sunt de acord cu tine intr-o mica masura , poate nu stiu despre ce este vorba atata timp cat au alt model de masina, an de fabricatie, etc.)

 

P.S. iar despre partea cu jigniri sa sti ca stau in Rahova de unde pot sa injur 1/2 ora in continuu fara sa ma repet. . . .dar nu sunt genu, iar daca si acum mai ai ceva de adaugat , negativ, bineinteles poti sa imi trimiti un mesaj privat pt ca m-am bucurat degeaba cand am vazut reply-ul , am crezut ca am rezolvat ceva , ca am sa mai descopar ceva si cand colo in loc sa ma faca atent unul dintre colegii de pe forum care probabil s-a simtit lezat intr-o foarte mica masura sau poate nici macar atat , poate doar ai probleme pe acasa cu fetitele sau cine stie poate cu sotia ceea ce nu iti doresc, iar daca te pot ajuta cu ceva anunta-ma cumva caci spre deosebire de altii mie chiar imi place sa ajut persoane care au nevoie de unele lucruri morale sau materiale.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e ceva prin atmosfera...unii membri au momente de ratacire in ultima saptamana.

Ciumpy,nu era ok sa postezi doar rezolvarea problemei,fara sa o insotesti de comentarii malitioase ?Te-ai gandit ca poate nimeni nu stia solutia problemei tale ?

Zic si eu...

Link to comment
Share on other sites

P.S. iar despre partea cu jigniri sa sti ca stau in Rahova de unde pot sa injur 1/2 ora in continuu fara sa ma repet. . . .

Atata poti, atata faci ... Fiecare dupa posibilitati.

 

Cat despre restul postului tau incearca sa-ti manifesti frustrarile in particular, nu pe un forum.

Link to comment
Share on other sites

ma indoiesc, au vazut prea multi topicul dar atata timp cat nu prea ii privea problema (nu se confruntau ei cu ea) .....si iar s-a inteles gresit problema cu ce am vrut sa spun prin "au si doar atat" sa incerc sa reformulez poate iese ceva intr-un final :"dat fiind faptul ca masina mea e productie 82 al 4-lea proprietar e normal sa nu mai gasesc toata documentatia in ea , iar eu vrea sa stiu cat mai multe despre masina mea in special cum se rezolva unele probleme minore caci celel majore sunt tratate la mecanic (bine ca nu au fost pana acum) si cele mai multe raspunsuri le gasesc la posesorii de BMW, sunt de acord si cu tine poate nu conosteau raspunsul (desi ma indoiesc) puteau macar sa imi dea de citit un link ceva nu neaparta mura-n-gura dar fiecare dintre noi trateaza problema dupa cum il priveste, eu ca nu sunt lamurit deloc sau putin sau chiar imi rezolv problema iar altii care s-au simtit loviti daca chiar vreti sa va va lipsiti de topicurile si intrebarile mele plictisitoare, banale, etc, pe moderatori , admini, si asa mai departe stiti unde ii gasiti eu am sa gasesc pe mail un "La Revedere" si pa gata cu unul din curiosi
Link to comment
Share on other sites

sa sti ca am dat SEARCH dar mi s-au desfasurat toate topicurile care contineau cuvintele disply , ceas, defect si titi dai seama ca imi era imposibil sa le deschid pe toate si sa caut contextul in care au fost folosite, e bine ca am rezolvat problema intr-un final si altii o pot face deasemenea daca cumva se confrunta cu ea oricum nu e oproblema majora era doar enervanta.
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma...s-a rezolvat? Ca de fapt ...asta-i scopul unui pos...rezolvarea problemei puse in titlu/deschidere...cand iei borna de la +...mai intai ia-o pe aia de la masa...ca asta-i ordinea corecta...masa si apoi +...pt ca, in timp ce umbli cu cheia pe la surubul de la +...e posibil sa atingi caroseria...si nu-i prea placuta senzatia :)

Cand desfaci, pt reset, pune cele 2 cabluri/borne in contact una cu cealata...ca in electronica bmw-ului mai sunt condensatori care mai mentin tensiune in ei...

Succes...parca miroase dintr-unul din ultimele reply-uri ca s-a rezolvat...dar nu sunt sigur :blink:

Link to comment
Share on other sites

s-a rezolvat de mult ! ms mlt Iulian 518i pt reply tocmai din cauza condensatorilor imi ramanea ceasul blocat dar dupa ce am stat 10 min cu borna + scoasa , s-a rezolvat problema :blink:

150816[/snapback]

K, pt putin...ma bucur ca a fost un blocaj temporar si ca nu s-a rezolvat prin inlocuire :)

Link to comment
Share on other sites

Mai fratilor, cine v-a invatat pe voi sa scoateti borna - de la baterie???

Se scoate borna + intotdeauna!!! AM vazut la unii ca mai scot borna + si o pun la masa(fac contact de caroserie) ca sa reseteze ECU, sa NU faceti asta!!

Link to comment
Share on other sites

Mai fratilor, cine v-a invatat pe voi sa scoateti borna - de la baterie???

Se scoate borna + intotdeauna!!! AM vazut la unii ca mai scot borna + si o pun la masa(fac contact de caroserie) ca sa reseteze ECU, sa NU faceti asta!!

151340[/snapback]

mha.... acoti ambele borne :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ideea era sa descarce condensatorii sau circuitele de memorie mai rapid prin punerea bornei + la masa. Pai e posibil sa distruga cip-urile de memorie, si alte circuite integrate vitale unui sistem automat de reglare printr-un curent invers de intensitate mare. Va asigur ca circuitele integrate sunt foarte fragile la asemenea curenti.
Link to comment
Share on other sites

Ideea era sa descarce condensatorii sau circuitele de memorie mai rapid prin punerea bornei + la masa. Pai e posibil sa distruga cip-urile de memorie, si alte circuite integrate vitale unui sistem automat de reglare printr-un curent invers de intensitate mare. Va asigur ca circuitele integrate sunt foarte fragile la asemenea curenti.

151484[/snapback]

 

 

Ciudat,deoarece este o procedura aprobata de BMW.

Link to comment
Share on other sites

Deci..2-3 tigari..pt descarcare completa...se pun in scurt...si se scoate borna minus prima....parca am spus de ce...daca nu aici...repet: pt ca, in timp ce te chinui cu cheia sa demontezi piulita de la borna de +....poti sa atingi caroseria...credeti-ma...mie mi s-a intamplat...si nu e prea placut..oricata stapanire de sine ati avea :blink:

Circuitele integrate sunt alimentate prin alte circuite integrate regulatoare de tensiune...care au si protectii...asa ca, fara grija :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.