Jump to content

S-a stricat turbina :( bmw 320d e46 2000


KYL

Recommended Posts

Si eu am "reconditionat-o" practic mi-a schimbat tot "miezul" + geometria variabila cu piese noi, a ramas din cea veche doar carcasa, in cazul asta nu iti mai faci griji cu echilibrarea pentru ca vine reglata din fabrica, a costat 1200 ron cu garantie un an.
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei turbina noua la un pret decent incearca la Cipos. Este un user de pe un alt forum care vindea cateva trubine saptamanal. Nu stiu exact daca se mai ocupa cu asta acum insa eu am cumparat turbina de la el cu 2 ani in urma. Ideea e ca el le ia noi noute de la fabrica de turbine ?Garret din Bucuresti, insa poate lua doar corpul, capacele de la turbina si compresor urmand a fi luate de pe turbo vechi. Corpul consta in lagare ax, pale, geometrie, toate noi, echilibrate, capacele sunt doar....simple capace, corpul este practic inima turbinei. Am facut 30000 km de atunci si nu am nici o problema, cu exceptia ca uitase sa-mi regleze tija geometriei variabile si a trebuit sa o fac eu. Pe mine m-a costat 400 de euro la vremea aceea si inca 100 manopera si schimb de ulei. Sunt foarte multumit de alegere insa sper sa nu mai ajung sa ma mai aud cu el vreodata ;)) . Sper ca nu e nici o problema sa-i las numarul de telefon aici, si sper ca inca mai are acest numar 0740983295.

 

acuma am vazut postul de mai sus, tot un an garantie am primit si eu, cred ca e vorba ce acelasi vanzator...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei turbina noua la un pret decent incearca la Cipos. Este un user de pe un alt forum care vindea cateva trubine saptamanal. Nu stiu exact daca se mai ocupa cu asta acum insa eu am cumparat turbina de la el cu 2 ani in urma. Ideea e ca el le ia noi noute de la fabrica de turbine ?Garret din Bucuresti, insa poate lua doar corpul, capacele de la turbina si compresor urmand a fi luate de pe turbo vechi. Corpul consta in lagare ax, pale, geometrie, toate noi, echilibrate, capacele sunt doar....simple capace, corpul este practic inima turbinei. Am facut 30000 km de atunci si nu am nici o problema, cu exceptia ca uitase sa-mi regleze tija geometriei variabile si a trebuit sa o fac eu. Pe mine m-a costat 400 de euro la vremea aceea si inca 100 manopera si schimb de ulei. Sunt foarte multumit de alegere insa sper sa nu mai ajung sa ma mai aud cu el vreodata ;)) . Sper ca nu e nici o problema sa-i las numarul de telefon aici, si sper ca inca mai are acest numar 0740983295.

 

El mi-a facut-o si mie.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
salut am nevoie de ajutor...320 d e46 2002...fluiera turbo,sa incep cu inceputul am fost la ag moto bmw pitesti am facut schimbul de ulei la cutie si un mecanic de acolo mi-a zis ca fluiera cam tare turbo si ca e pe duca,asa mi se parea si mie inainte dar ascultant diferite pareri am inteles ca asa face la bmw,am fost la unul domenico la valcea si mi-a spus ca da e turbo aprope pe duca avAnsul e dereglat si ma costa 350 euro si il repara el.Ce ma sfatuiti imi place cum se aude masina trage bine da fluiera ma uit cateodata o fi militia LA VREUN JAF,pompieri la vreun incendiu...MULTUMESC ANTICIPAT
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut,

 

Mi s-a dus si mie turbina, scuipa ulei prin teava de esapament. Am gasit pe net la autonik.ro

http://www.autonik.ro/ro/injectoare-turbosuflante-piese-auto-detalii/Turbo-Bmw-320d-148/?done=%2F

 

cu 1326 RON fara TVA. Zic ei "NOI ORIGINALE GARRETT GARANTIE 12 LUNI".

 

A cumparat cineva de la ei? Pare cam mic pretul comparativ cu o reconditionare sau cu ce zicea cineva intr-un post mai sus ca o turbina noua e 4000 RON.

Link to comment
Share on other sites

Atunci cred ca o voi rezolva cu Cipos din postul de mai sus. L-am sunat si zice ca are turbina noua Garret cu 1200 RON. Daca mai aveti sfaturi, astept. Multumesc.

Turbina second hand considerata de el ca e "ca noua" probabil. La banii aia nicio sansa sa fie noua, dar cine stie...

Link to comment
Share on other sites

eu am avut neplacerea sa cada turbina cumparata de noua oe (dupa 1 an si 4luni ;55.000 Km)

nici nu vreau sa ma gandesc de cate ori ma dadeam cu capul de pereti daca luam una sh sau o reconditionam

asa ca am avut garantie (si dupa ce am schimbat-o am iarasi garantie )

nu vreau sa ii fac reclama dar merita,am cumparat turbina de la groza dan si el sa ocupat de garantie ,cu ocazia asta ii multumesc :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Sarcastic -> da mai dar toti banii aia pusi in traista pentru o masina diesel in schimbul uneia pe benzina ( cumparata pentru consum mic binenteles ) trebuie sa se fi strans suficient pentru turbina noua :rolleyes:

daca te referi la mine pot sa iti zic ca si_a scos banii pe deplin numai din 10 drumuri NICE-GALATI(5000 Km) si restul pana la 120.000 facuti in doi ani si o luna de cand am masina

asa ca doar din dierenta de carburant adun banii (aici e mai scumpa benzina cu 20centi la litru la ora actuala dar a fost si dierente mai mari)

 

@ionut1985 >> Ionut, poti sa dai niste detalii te rog (Dan Groza, un contact, cat a costat turbina, etc).

0745433734

pai in septembrie 2011 dat 800e dar acum sa scumpit si este in jur de 1200 nu stiu exact

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 months later...

http://www.autonik.ro/ro/injectoare-turbosuflante-piese-auto-detalii/Turbo-Bmw-320d-148/?done=%2F

 

o mare tapa cu astia.

la mine fluiera turbina de vreo 15 000 km si merge aproape ca noua.

i-am sunat si mi-au spus ca pt modelul meu 320 d e46 touring din 2005 nu au .

modelul meu de turbina are punctator electronic.

daca vreau imi aduc pe comanda, la pretul de 4350 lei .

originala, ar fi asta :

 

Dear Sir...

 

Thank you very much for your inquiry...

As per your request we have enclosed a price for a genuine brand new turbocharger:

 

OE-Nr.: 11657794144

Part-Nr.: 750431-5012S

 

Manufacturer: BMW

Vehicle Type: 320 d

Year: 01.01.2001 -

Engine: M47TU

Capacity cubic: 1995

Engine power: 110 KW / 150 PS

 

Price: 666,00 EURO

Tax/Vat: 126,54 EURO

------------------------

Total: 792,54 EURO

 

Please add shipping cost. Shipping cost varying with country, Zip code and weight.

Please compare the numbers you have got from us, with the number you will find on the type plate of your own turbocharger.

Check with your country´s customs agency for information regarding customs fees and import taxes.

 

cat sa mai coste taxele din Germania .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.