Jump to content

Pe cine intereseaza CASCO


m_mihai_i

Recommended Posts

Sa va povestesc

Mi-am luat masina anu asta in luna a 6 am platit pe casco cam 1300eur pe an la Allianz pt suma asigurata de 21000eur si ceva.

Acum am fost din nou la asigurator din alte motive si am auzit ca s-a scumpit si am vrut sa imi calculeze si mie sa stiu cam cat o sa platesc la anu si ce sa vezi...

Mentionez ca am un BMW 520 D 2002 piele, climatronic, jante, ma rog restu sunt minore ca te intreaba acolo dotarile cand iti calculeaza polita.

Asa ca mi-a calculat si m-am imbolnavit cel mai ieftin casco la aceiasi masina la care acum am platit 1300eur fara fransiza la avarie, decat la furt total 20%, acum este 2800euro pe an cu frasiza de 750eur la avarie partiala si vreo 4000eur la avarie totala si tot in jur de 4000 si ceva la furt total si tinetiva bine FULL CASCO fara fransiza este 5300eur. Era sa cad de pe scaun pai in 3 ani iti mai iei o masina la fel... Asta asa ca prima remarca ce mi-a venit in cap sa le spun...

In alta ordine de idei acum se calculeaza in functie de vechimea de carnet care o ai mentionez ca eu am carnet de 4 ani in functie de alte antecedente rutiere mentionez ca nu am avut nici asa ceva si in functie de masina BMW instiga la goana riscu e mare...

Ceva de genu ce parere aveti

V-ati mai face casco stiind ca o sa va coste la o masina similara in jur de 2400-2800eur?

Ce pareri aveti?

Link to comment
Share on other sites

am mai scris eu un topic pe aceeasi tema acum catva luni ... si atentionasem de atunci . La mine la un 318 d 2003 cu permis de 13 ani fara accidente , fara amenzi ( 1 data mi-a luat permisul la o trecere de pietoni in 1994 ) imi iasea 6100 ron fara fransiza de dauna dar cu fransisa de 2000 eur pe furt total la o suma asigurata de 19800 eur ( def multe optiuni cica ) .Si am zis si atunci si acu ei considera BMW+sofer sub 30 ani risc maxim ca e bmw ... Dar nu te intreaba nimeni ca am copil , am sotie circul numai 7000 km pe an si atunci mai mult in concediu si in weehend ca doar am masina de servici si mai merge un pic sotia cu ea . Niste idioti , era mai mica asigurarea in state dact la noi ...,.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avertizat acum cateva luni de situatia asta, cel putin la Allianz , ca acolo am si eu polita , sa vezi acum ce pleasca imi trantesc astia vreo 2000 de euro asa, mai ales ca am avut si-o dauna anul asta... Oricum trebuie sa apara si o oferta mai buna la alta societate...clientii care-o sa-i piarda Allianz trebuie sa se mute in alta parte...Ce naiba daca e sa platesc atat , pai imi schimb in fiecare luna cate ceva , jante, parbriz , bari...numai sa-mi scot banii...Cum zicea si mihai mai sus , 2 800 de euro pe an , in conditiile in care are si familie si masina de servici...sa fim seriosi de banii astia pleaca toata familia in Tenerife o saptamana la hotel de 4 stele cu all inclusive :blink:
Link to comment
Share on other sites

Sumele pentru CASCO vehiculate pe topicul asta sunt intr-adevar mai mari ca in Germania.

 

Asta poate din cauza abuzurilor care se fac in RO? Casco este uneori considerat un fel de "all inclusive" si multi gandesc ca trebuie neaparat sa scoata de la asigurator mai multi bani decat au platit ei rata. :blink:

Link to comment
Share on other sites

@later edit : Avand in vedere ca voi trece la tractiune spate cred ca ii voi face macar asa preventiv in primul an... depinde insa de ce scor imi va arunca in fata asiguratorul sa diger.

145746[/snapback]

:blink:

 

p.s. la reno e ok, valoarea nefiind asa mare. nici eu la dacie nu am avut niciodata casco...

Link to comment
Share on other sites

Taxele astea pentru casco mi se par nesimtire curata.

Eu am la Astra si e mult mai mic decat ce ziceti voi. Sper, totusi, sa nu am nevoie de el.

 

Cat despre "luat" bani de la casco este o afacere tipic romaneasca si nu mai zic nimic ca ma enervez degeaba.

145770[/snapback]

 

 

stai tu linistit ca sistemu casco este un sistem tip pisica oricat de sus e aruncat tot in picioare cade ...iar fiind asigurat si reasigurat , mai are si noua vieti ....asa ca dc tu esti un bun samaritean eu zic doar atat ...sa fii sanatos

si eu sunt doar ca dc ei lasa fustitza jos eu nu ii iert...comprende????

Link to comment
Share on other sites

acum ce sa va zic ca mai amintea aici cineva de alta companie din ce stiu eu si inainte sa se scumpeasca preturile intre companii difereau cu maxim 100eur per total pe an cand am facut asigurarea m-am dus la mai multe firme si fiind diferenta asa mica am mers la tiriac ca avea renume bun la dat banii si la serviceuri mai acatarii

 

nu stiu cum e in strainatate da sigur daca au asigurarea la bani ca noi noi salarii ca iei mai ba

 

asa ca reiese ca daca nu se mai omoara preturile nu ai cum sa tii casco

cel putin mie mi se pare enorm

Link to comment
Share on other sites

Taxele astea pentru casco mi se par nesimtire curata.

Eu am la Astra si e mult mai mic decat ce ziceti voi. Sper, totusi, sa nu am nevoie de el.

 

Cat despre "luat" bani de la casco este o afacere tipic romaneasca si nu mai zic nimic ca ma enervez degeaba.

145770[/snapback]

 

 

toate companiile se vor alinia acestor tarife de anu` viitor.tiriac doar isi permite sa o faca primu`.

Link to comment
Share on other sites

Pai din afacerea asta ies castigati cei care au deja masini luate in leasing. Pentru ca la incheierea contractului de leasingului, au facut si asiguare Casco pe toata perioada leasingului, care scade de la an la an. Acuma nu cred ca ce e scris si semnat, se vor apuca astia sa modifice, ar fi nesimtire. Teoretic ...
Link to comment
Share on other sites

acum ce sa va zic ca mai amintea aici cineva de alta companie din ce stiu eu si inainte sa se scumpeasca preturile intre companii difereau cu maxim 100eur per total pe an cand am facut asigurarea m-am dus la mai multe firme si fiind diferenta asa mica am mers la tiriac ca avea renume bun la dat banii si la serviceuri mai acatarii

Diferentele sint foarte mari. Cel putin acum o luna jumate cand mi-am facut eu, la Allianz era 1800 iar la Ardaf vreo 900. Ca niste limite. Asirom mi-a dat undeva intre 1300 - 1400 iar la Omniasig care a fost si alegerea mea am iesit la final la 1100. Preturi in rate, la o valoare a masinii ce se invartea intre 18000 si 21000 si fara fransize speciale. E adevarat ca la celelalte vorbesc de pretul care a rezultat la prima calculatie. Si la Omniasig la prima strigare batea spre 1300, dar am mai negociat un pic. :)

 

Daca astia se aliniaza toti o sa fie un dezastru. Eu unul nu voi da atatia bani pe Casco, nu merita. 2800 de euro inseamna o mica avere, iar in 3,4 ani perioada cat tin eu masina deja imi iau un Passat bunicel. :) La vechea masina nici n-am avut Casco (o Vectra :blink: si nici n-am avut nevoie, nu mi-a fost furat nimic, nu am stricat nimic la ea in 4 ani jumate. Eh, cateva mici zgarieturi de prin spalatorii sau de la trecatori si o aripa insesizabil infundata de un dobitoc in parcare, nici nu m-am omorat sa le remediez. Mie cel mai frica imi este de furtul masinii, dar in ziua de azi parca se fura mai putine. Altfel nu mi-as fi facut Casco nici acum, sint destul de linistit si stapan la volan. Si modest. :)

Link to comment
Share on other sites

stai tu linistit ca sistemu casco este un sistem tip pisica oricat de sus e aruncat tot in picioare cade ...iar fiind asigurat si reasigurat , mai are si noua vieti ....asa ca dc tu esti un bun samaritean eu zic doar atat ...sa fii sanatos

si eu sunt doar ca dc ei lasa fustitza jos eu nu ii iert...comprende????

145772[/snapback]

 

Nu te-am acuzat ! Sunt de acord cu afirmatia ta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.