Jump to content

Reconditionare plasticuri interior


Recommended Posts

eu am folosit lichidul de la un odorizant auto ca sa dau jos vopseaua cauciucata de pe elementele din plastic. Am gaurit fiola aia si am uns cu o pensula toata suprafata, dupa 30-40 de minute(parca)o freci cu degetele sau un burete si se ia destul de usor. Oricum mai usor decat cu smirghel :). Sper sa va ajute informatia.

P.S. Cred ca cu cat e mai ieftin odorizantul cu atat mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

reconditionare cu Plasti Dip, sunt multumit de rezultat, il recomand :)

 

 

dupa cum se vede in poze rezultatul este excelent, bravo!imi poti spune daca dupa vopsire cu Plasti Dip plasticul are aceeasi textura ca cel original adica placut la atingere, efectul acela de catifea ca sa zic asa?de unde l-ai achizitionat?

Link to comment
Share on other sites

dupa cum se vede in poze rezultatul este excelent, bravo!imi poti spune daca dupa vopsire cu Plasti Dip plasticul are aceeasi textura ca cel original adica placut la atingere, efectul acela de catifea ca sa zic asa?de unde l-ai achizitionat?

 

+1 si un pret daca poti pune.

Link to comment
Share on other sites

De unde ai tras concluzia ca nu sunt bune? De ce sa fie nevoie de ceva cu efect anti-static? da cu pronto atunci daca vrei efect antistatic, am folosit si lavete speciale de la sonax si nu mi-au placut deloc. Ai folosit servetele sa vezi cum sunt ? daca nu, incearca si apoi mai vorbim, nu stiu ce tot o dati cu solutii si parasolutii, metoda cu servetele este extraordinara.

 

Ok, servetele pentru bebelusi sunt mai bune la curatarea plasticelor din masina decat servetelele/solutiile facute special pentru asta :thumbsup: ..pana la urma fiecare isi curata masina cu ce vrea.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

cauciucul de pe ele l-am dat jos tinandu-l sub jet de apa foarte calda si frecand cu o laveta abraziva de bucatarie, nu cu hartie abraziva pentru ca m-am gandit ca poate se zgarie prea rau. Inainte sa slefuiti scoateti ornamentele acelea cromate, cu varful de la un cutter, altfel e greu sa le feriti la slefuire si fiind din palstic se duce cromul, cum mi s-a intamplat mie :). Apoi e mai usor si la vopsire, daca le izolati la terminare cand luati folia sau ce folositi pentru izolare sunt sanse sa se desprinda cu bucati de vopsea facand priza cu izolatorul, depinde cat de finut faceti izolatia, oricum e mai riscant si mai multa bataie de cap.

 

Plasti dip-ul l-am luat de pe amazon.com, a fost 30$ cu tot cu transport, vreo 15$ fara.

 

Ca aspect e 100% ca si cel OEM, ca feeling e putin mai aspru, acum poate e si din cauza mea pentru ca ultimul strat l-am dat cam superficial si cred ca am gazat putin!

 

Ok, servetele pentru bebelusi sunt mai bune la curatarea plasticelor din masina decat servetelele/solutiile facute special pentru asta :thumbsup: ..pana la urma fiecare isi curata masina cu ce vrea.

 

si eu tot pentru astea sunt, pentru ca nu au alcool in prmul rand si apoi pentru ca sunt facute pentru copilasi si pielea lor sensibila, deci...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

cauciucul de pe ele l-am dat jos tinandu-l sub jet de apa foarte calda si frecand cu o laveta abraziva de bucatarie, nu cu hartie abraziva pentru ca m-am gandit ca poate se zgarie prea rau. Inainte sa slefuiti scoateti ornamentele acelea cromate, cu varful de la un cutter, altfel e greu sa le feriti la slefuire si fiind din palstic se duce cromul, cum mi s-a intamplat mie :). Apoi e mai usor si la vopsire, daca le izolati la terminare cand luati folia sau ce folositi pentru izolare sunt sanse sa se desprinda cu bucati de vopsea facand priza cu izolatorul, depinde cat de finut faceti izolatia, oricum e mai riscant si mai multa bataie de cap.

 

Plasti dip-ul l-am luat de pe amazon.com, a fost 30$ cu tot cu transport, vreo 15$ fara.

 

Ca aspect e 100% ca si cel OEM, ca feeling e putin mai aspru, acum poate e si din cauza mea pentru ca ultimul strat l-am dat cam superficial si cred ca am gazat putin!

 

 

 

si eu tot pentru astea sunt, pentru ca nu au alcool in prmul rand si apoi pentru ca sunt facute pentru copilasi si pielea lor sensibila, deci...

eram ironic, servetelele pentru bebelusi sunt facute pentru pielea bebelusilor, nu pentru intretinerea si curatarea plasticelor dintr-o masina.. <_<

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

eu chiar le folosesc pentru bord si piele, tocmai pentru motivele mai sus mentionate, de cativa ani si sunt multumit de ele :), asta intre sedintele de detailing nu ca si produs de baza! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Stiu ca exista un importator de plasti dip si la noi, am gasit acum ceva vreme la brico store-google it:). Vopseaua cauciucata se indeparteaza foarte bine si cu o laveta de bucatarie abraziva si cif sau alt produs de curatat care contine clor. Efectul satinat se poate obtine si cu o vopsea normala mata, eu am folosit Sinto Peinture pt plastic, am dat 2 straturi si am consumat cam jumatate de spray. Edited by JAMS
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
Raspund aici colegului vladm referitor la starea plasticurilor... arata exact ca in prima zi, nu s-a cojit vopseaua, nu s-a zgariat e perfect cu toate ca vopseaua pe care am folosit-o era de o calitate indoielnica dar rezista. nu am poze dar voi pune ca sa puteti compara. spor la treaba :))
Link to comment
Share on other sites

imediat

doar ce le-am facut si trebuie sa le urc

nu am insa si un "before" insa va puteti inchipui :)

 

iata-le

Ce ai folosit pana la urma, plasti dip? ? poti sa descrii un pic procesul care l-ai urmat? poti sa mai pui o poza mai de aproape sa vedem textura?

 

Ca idee din pozele puse arata foarte bine.

 

PS: scapa si de covorase, azi sunt mai melancolic si imi aduc aminte de dacioara lui tata :D

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

@vladm am luat o vopsea acrilica pentru plastic negru mat, nu mai stiu exact marca insa germana + un plastic primer. le-am vopsit in boxa, sa nu adie vantul sa se puna praf/scame - am vopsit pentru prima oara in viata mea. @ VrajitoruldinOZ as schimba-o insa e a 4-a in 2 ani :D le stric foarte repede, insa pielea volanului este impecabila ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.