Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

Ce repede a mers la tine treaba. La mine a fost depus in 23.03.2012, prima infatisare a fost pe 15.06 si s-a amanat pe 05.09.2012, in ritmul asta nici la anu nu se termina.

 

E vorba de taxa platita anul asta la tine?

 

taxa a fost platita in 2009. A mers repede prima parte, insa am auzit ca dupa recurs iti da termen peste cateva luni.

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt curios cum se calculeaza dobanda, ca daca ar fi sa se calculeze de atunci din 2009, pai cred ca as lua vreo 20-30 de milioane dobanda, ca per total as avea 110 milioane de recuperat. Undeva am citit ca s-ar calcula din momentul depunerii actiunii, ar fi pacat.

 

M-am uitat pe site-ul de la tribunalul Valcea, sunt aproape 6000 de dosare cu taxa, si m-am uitat la cateva depuse pe la inceputul anului, n-am vazut decat unul singur din cel putin 20, care sa fi fost pierdut, dar cine stie din ce motiv. In rest, se castiga pe banda rulanta.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt curios cum se calculeaza dobanda, ca daca ar fi sa se calculeze de atunci din 2009, pai cred ca as lua vreo 20-30 de milioane dobanda, ca per total as avea 110 milioane de recuperat. Undeva am citit ca s-ar calcula din momentul depunerii actiunii, ar fi pacat.

 

M-am uitat pe site-ul de la tribunalul Valcea, sunt aproape 6000 de dosare cu taxa, si m-am uitat la cateva depuse pe la inceputul anului, n-am vazut decat unul singur din cel putin 20, care sa fi fost pierdut, dar cine stie din ce motiv. In rest, se castiga pe banda rulanta.

 

pai avand atatea precedente, numai daca gresesti procedura pierzi. Cu dobanda stiu ca se rezolva la un expert contabil. Ti-o calculeaza el, contra unui comision. Este adevarat ca multe instante nu accepta sa calculezi dobanda decat din momentul depunerii actiunii. probabil justifica prin ideea ca nu aveai motiv sa intarzii actiunea atatia ani, decat in scopu de a prejudicia statu cu dobanda, sau mai stiu eu ce alte justificari. Eu nu m-am complicat cu dobanda, sa fie sanatosi, e bine ca a mers programu rabla pe banii nostrii, dar acum trebuie sa-i dea inapoi, legea a fost facuta prost.

Link to comment
Share on other sites

Tie ti-au cerut actele de provenienta ale masinii? Eu deocamdata la avocat n-am dat decat chitantele si deciziile de calcul, nu mi-a cerut altceva.

 

Chestia e ca ale mele sunt importate din USA, deci din afara UE. Bine, pentru ele am platit taxa vamala si TVA, cu alte cuvinte acum sunt bunuri comunitare.

Link to comment
Share on other sites

Tie ti-au cerut actele de provenienta ale masinii? Eu deocamdata la avocat n-am dat decat chitantele si deciziile de calcul, nu mi-a cerut altceva.

 

Chestia e ca ale mele sunt importate din USA, deci din afara UE. Bine, pentru ele am platit taxa vamala si TVA, cu alte cuvinte acum sunt bunuri comunitare.

 

Am avut o traducere a contractului de vanzare cumparare, copii dupa briefuri, decizia de calcul, chitanta de plata etc.

Nefiind din UE, banuiesc ca nu ai invocat acea lege de libera circulatie a marfurilor in spatiul european. Probabil ca difera speta la tine, desi in fond este aceeasi problema. Succes

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Habarnam ce a facut avocatul. Oricum, ideea e in felul urmator, chiar daca e din USA, putea fi importata in Germania, si apoi daca de exemplu o cumparai de acolo si o aduceai in Romania, era deja produs comunitar. Mie deocamdata nu mi-a cerut asa ceva, dar oricum ele se afla la dosarul de la finante, pe care sigur finantele il vor aduce la instanta.
Link to comment
Share on other sites

Poti sa iei copii dupa acte de la Serviciul Inmatriculari , eu asa am facut , faci o cerere si platesti o taxa de 5 lei si iti dau xerox-uri dupa ele.

Avocatul meu mi-a zis ca numai daca e din UE pot recupera taxa si nu conteaza daca am vandut-o sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Mie la telefon avocatul mi-a zis ca dobanda e cam 0.5% pe an, deci caca maca.

 

Tre sa ajung si eu sa depun dosarul dar am tot amanat din lipsa de timp.

 

Oare cu taxa asta noua pe 2012 se mai castiga asa pe banda rulanta?

Link to comment
Share on other sites

Nu e 0.5% pe an. Am vazut eu un calcul facut de un expert contabil, il facuse cineva care si-a recuperat taxa si facuse tot un fel de DYI. E pur si simplu dobanda din fiecare luna, ca se mai schimba, si era ca si dobanda de la banca, 5-6%.

 

Avocatul meu mi-a zis ca numai daca e din UE pot recupera taxa si nu conteaza daca am vandut-o sau nu.

 

Si mie mi-au zis unii ca nu, altii mi-au zis ca da, de aia am si lasat-o in pace atata timp. Ce o fi o fi, am incercat.

Link to comment
Share on other sites

Mai nou cica vor sa scoata taxa auto, sau ma rog sa o alinieze la normele euro :)

 

Plumb a precizat ca au avut loc deja trei intalniri de lucru in care s-a dezbatut acest subiect. Din grupul de lucru au facut parte reprezentanti din cadrul Registrului Auto Roman, Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile, Ministerului Economiei, Ministerului de Finante si Ministerului Transporturilor. "Deocamdata doar analizam, dar mesajul dat colegilor din grupul tehnic este ca trebuie sa tina cont ca in Romania sunt sase milioane de oameni care sunt in pragul saraciei si trebuie sa venim in sprijinul lor", a spus ministrul Mediului. Rovana Plumb a mai spus ca taxa auto se va alinia normelor europene: "Vom merge pe o varianta care este in acord cu normele europene. Nu trebuie sa inventam noi apa calda. Vom tine cont de normele europene si le vom adapta specificului nostru". Guvernul a decis in luna ianuarie ca pana la inceputul lui 2013 sa fie suspendata taxa de prima inmatriculare, urmand ca persoanele care au platit-o deja sa-si poata primi banii inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Mai nou cica vor sa scoata taxa auto, sau ma rog sa o alinieze la normele euro :)

 

Plumb a precizat ca au avut loc deja trei intalniri de lucru in care s-a dezbatut acest subiect. Din grupul de lucru au facut parte reprezentanti din cadrul Registrului Auto Roman, Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile, Ministerului Economiei, Ministerului de Finante si Ministerului Transporturilor. "Deocamdata doar analizam, dar mesajul dat colegilor din grupul tehnic este ca trebuie sa tina cont ca in Romania sunt sase milioane de oameni care sunt in pragul saraciei si trebuie sa venim in sprijinul lor", a spus ministrul Mediului. Rovana Plumb a mai spus ca taxa auto se va alinia normelor europene: "Vom merge pe o varianta care este in acord cu normele europene. Nu trebuie sa inventam noi apa calda. Vom tine cont de normele europene si le vom adapta specificului nostru". Guvernul a decis in luna ianuarie ca pana la inceputul lui 2013 sa fie suspendata taxa de prima inmatriculare, urmand ca persoanele care au platit-o deja sa-si poata primi banii inapoi.

Si crezi ca daca o aliniaza la normele europene, o sa scada taxa? daca va face la fel ca preturile alimentelor care "le-au aliniat" la normele europene...atunci e clar!

 

Bine ar fi sa scoata taxa asta imputita (abia ma duc s-o inscriu si eu :p ), dar nu prea vad sa faca lucrul asta...:nea:

Link to comment
Share on other sites

De scos nu cred ca o vor scoate pentru ca asta ar insemna sa dea ceva bani inapoi. Eu inca il astept pe ala care o sa spuna ca aliniaza si salariile la nivelul UE, sau ma rog, care sa o puna in practica. :logik: Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

De scos nu cred ca o vor scoate pentru ca asta ar insemna sa dea ceva bani inapoi. Eu inca il astept pe ala care o sa spuna ca aliniaza si salariile la nivelul UE, sau ma rog, care sa o puna in practica. :logik:

 

 

:laugh: Asteapta mult si bine!!! Cred ca vom muri si noi si inca vreo doua generatii de dupa noi,si tot n-o sa existe vreun "robin hood" dintr-asta...:hyper:

Link to comment
Share on other sites

La ce m-am obosit 2 seri la rând să scriu primul post din topic "sa moară Veta" de înteleg. La majoritatea întrebărilor se găsesc răspunsuri acolo, inclusiv calculul dobânzii. Înclin să-i dau dreptate la Similea, beneficiarul lasă de dorit.

 

Ca și Update la primul post.

Am fost în luna martie la recursul depus de Finante și mi s-au cerut dovezi care să ateste că masina provenea dintr-o tară membră UE. Am depus la dosar o copie după brief și cam atât. Aștept sentința la proces si voi face un update după ce o primesc.

Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

La ce m-am obosit 2 seri la rând sĂŁ scriu primul post din topic "sa moarĂŁ Veta" de ĂŽnteleg. La majoritatea ĂŽntrebĂŁrilor se gĂŁsesc rĂŁspunsuri acolo, inclusiv calculul dobânzii. Ănclin sĂŁ-i dau dreptate la Similea, beneficiarul lasĂŁ de dorit.

 

iti dai seama ca m-am simtit gadilat frumos la orgoliu :rolleyes: (glumesc, desigur)

 

insa subzista ideea: degeaba, efortul e degeaba. chiar daca astfel de cereri se admit in proportie de 99,99999999999999% (alea formulate corect si respectand eventualele proceduri prealabile), presupunand ca se vor gasi 10 sa-ti urmeze sfaturile, 8 au sa te bata la cap ca n-au inteles nimic. ailalti doi au sa greseasca pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

(VrajitoruldinOZ)

(Ca și Update la primul post.

Am fost în luna martie la recursul depus de Finante și mi s-au cerut dovezi care să ateste că masina provenea dintr-o tară membră UE. Am depus la dosar o copie după brief și cam atât. Aștept sentința la proces si voi face un update după ce o primesc.)

 

 

Se pare ca am ajuns in situatia in care cererea mea a fost admisa... ( am sunat azi la tribunal si mi-au confirmat ca dupa ce se va motiva actiunea voi primi si raspunsul acasa - lucru care poate dura 1 luna sau mau mult... ) dupa care urmeaza recursul celor de la finante si instiintare de la curtea de apel. Spune-mi te rog cum ai procedat la recursul facut de finante, adica ce document ai depus ca raspuns la actiunea lor? Multumesc.

Edited by nituic
Link to comment
Share on other sites

FelicitĂŁri pentru efort! :thumbsup: La recurs e bine sĂŁ te prezinți la termenul de judecatĂŁ iar când se discutĂŁ dosarul tĂŁu trebuie sĂŁ ceri respingerea acțiunii Finanțelor Publice. La dosar nu trebuie sĂŁ depui acte ĂŽn plus, doar dacĂŁ ți se cer de completul de judecatĂŁ (ĂŽn cazul meu au cerut o dovadĂŁ prin care sĂŁ demonstrez cĂŁ auto este cumpĂŁrat din UE).
Link to comment
Share on other sites

FelicitĂŁri pentru efort! :thumbsup: La recurs e bine sĂŁ te prezinți la termenul de judecatĂŁ iar când se discutĂŁ dosarul tĂŁu trebuie sĂŁ ceri respingerea acțiunii Finanțelor Publice. La dosar nu trebuie sĂŁ depui acte ĂŽn plus, doar dacĂŁ ți se cer de completul de judecatĂŁ (ĂŽn cazul meu au cerut o dovadĂŁ prin care sĂŁ demonstrez cĂŁ auto este cumpĂŁrat din UE).

 

 

Multumesc de sfat si incurajare! Astept sa vad cind voi primi in scris hotararea tribunalului (sper ca imi este favorabila ...) si voi vedea ce se mai intimpla. Rabdare... rabdare...

Link to comment
Share on other sites

nu ... inca

 

insa subzista ideea: degeaba, efortul e degeaba. chiar daca astfel de cereri se admit in proportie de 99,99999999999999% (alea formulate corect si respectand eventualele proceduri prealabile), presupunand ca se vor gasi 10 sa-ti urmeze sfaturile, 8 au sa te bata la cap ca n-au inteles nimic. ailalti doi au sa greseasca pe undeva.

bingo :thumbsup:

 

in astfel de cazuri mai bine apelati la un ... :sorcerer:

 

adica un avocat

Link to comment
Share on other sites

Trag concluzia ca avocatul meu e cam pe langa situatie. Daca procedam ca in DIY asta, adica primul pas cerere catre finante sa imi returneze banii, si sa astept raspunsul lor, castigam vreo 4 luni de proces.

 

" Solutie: Admite cererea de amânare a cauzei formulatã de pârâtã, prin consilier juridic, prin care solicitã instanÞei acordarea unui nou termen de judecatã În vederea pregãtirii apãrãrii. Pune În vedere reclamantei, prin apãrãtor În substituire, sã comunice pârâtei, În copie, Înscrisurile pe care κi Întemeiazã acÞiunea. Amânã judecarea cauzei la data de 05 octombrie 2012, pentru când pãrÞile au termen În cunoºtinÞã. "

 

Se pare ca avocatul n-a instiintat finantele de proces, si acuma trece timpul de pomana.

Link to comment
Share on other sites

pe-aproape, nu a depus actele in dublu exemplar. era obligatoriu. te-a parlit. am mai zis odata, cine se ocupa de asa ceva e un ieftin. la figurat. cica trebe' arta sa faci asa ceva. Edited by Similea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.