Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

de siteul asta ce parere aveti: http://www.recuperaretaxaauto.ro/ ?

 

eu zic ca e este decent onorariul lor: taxa fixa de 300 ron, iar dupa castigare (recuperare celor 300 ron, recuperarea taxei) 15% din total.

 

acum nu stiu ce sa zic daca se castiga, ei garanteaza 100%, dar nimic numai e 100%, mai ales in romania.

 

am completat formularul de pe siteul lor si astept sa ma sune.

Link to comment
Share on other sites

am vorbit cu avocatul de la siteul postat de mine mai sus.

 

mi-a spus ca poate dura pana la 1-1,5 ani.

 

ideea e in felul urmator:

 

legea din 2012, este efectiv identica cu legea veche (copy-paste) numai ca are alt nume (aceasta lege).

 

sansele de castig pe legea veche erau de 100% pentru ca Inalta Curte de Casatie si Justitie a dat verdictul ca legea (veche) este ilegala si toti cei care cer restituirea banilor trebuie sa le se restituie.

 

ca urmare a acestei decizii, iubitul stat roman s-a gandit: daca astia ne obliga sa le dam banii inapoi pt legea X (legea veche), atunci o sa facem o alta lege Y (legea noua-care este identica cu cea veche, doar ca se cheama diferit) si atunci nu mai suntem obligati sa restituim banii pt ca este o noua lege de care Curtea de casatie nu ne-a spus ca este ilegala :)

 

...la noi ca la nimeni...

 

si practic avocatu trebuie sa se duca in instanta si sa spuna procurorului:

 

uite legea noua, uite legea veche. sunt identice. da-mi banii inapoi :)

Link to comment
Share on other sites

Prin septembrie sau octombrie 2011 am dat si eu unui avocat toate hartiile necesare si l-am pus in tema, noroc ca e o cunostinta, nu mi-a luat niciun ban inainte de inceperea procesului, pana in vara sper sa-mi recuperez si eu suma totala :goodjob:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am fost si eu azi la finante cu cererea si restul actelor atasate, m-a uimit cat de amabila a fost doamna, a verificat daca e in regula cererea, a citit-o si mi-a zis ca nu am trecut numarul de telefon si sa mi-l trec si e-mailul, mi-a zis ca totul e in regula cu restul actelor.

Acuma sper ca nu o sa dureze mult pana rezolva acolo.

Va multumesc pentru idei!

Link to comment
Share on other sites

Acum am dat si eu de acest topic. Laudabila initiativa. Sa nu uitam de faptul ca initiatorul a fost de bun simt pentru a incuraja pe cei care vor sa incerce pe cont propriu. Nu spune nimeni ca e usor insa el a spus ca e posibil. Poate ar fi mai bine sa se comenteze mai la subiect si eventual cu completari concrete. Si eu am demarat aceasta procedura pe cont propriu si ma aflu in situatia in care la primul termen de la tribunal s-a hotarat urmatoarea data. ( nu stiu inca daca voi putea sa continui singur). Am primit si intimpinare de la administratia financiara.( nu stiu daca vor ma fi si alte intimpinari ..) Ca unul din afara sistemului, deja nu stiu cum sa procedez: trebuie sa fac o comunicare catre tribunal, ca am luat la cunostinta si imi mentin actiunea... sau nu trebuie sa fac nimic ?!, ... pe urma daca vor castiga ei ... eu va trebui sa fac recurs ?... asta inseamna sa stiu ce anume si cum sa formulez... iar daca eu voi avea castig de cauza si ei vor face recurs ce actiune trebuie sa intreprind eu contra recursului lor? ...De aceea nu e usor pentru un novice si e recomandat sa gasesti un avocat, insa daca s-a inceput acet topic, hai sa ne ajutam intre noi membrii clubului cu informatii pertinente.
Link to comment
Share on other sites

Da, hai sa ne ajutam intre noi. Iti raspund, concis, sa intelegi, la intrebari.

 

nu, da dar depinde, da, da, intampinare.

 

 

Deci, urmatorul pas in cazul meu, sa inteleg ca nu trebuie sa intreprind nimic? Pe citatie ( nu o am acum in fata mea) scria termenul urmator si era adaugat ceva legat de faptul ca sa prezint copia intimpinarii facute de catre Administratia financiara ( eventual diseara pot spune exact ce scrie - asta daca imi poti da un sfat!). Eu mi-am schitat un raspuns in forma scrisa catre tribunal referitor la faptul ca "am luat la cunostinta de cele din intimpinare, insa imi mentin actiunea". Mai am timp, pina la urmatorul termen -iunie 2012. (am achitat in august 2011 aceasta taxa speciala de prima inmatriculare).

Link to comment
Share on other sites

Pe tot forumul BMW chiar nu este un avocat care sa dea consultanta gratuita?? sa faca un model de cerere recuperare taxa, model pt chemare in judecata, etc..... Asa facute frumos : ""In drept.....; In fapt..... Se invoca Legea nr, art nr. etc, etc"""

Of doamne avocatii astia nu ar face numic pe gratis, ar cere bani pt orice.

SA VEDEM ACUM DACA EXISTA UN AVOCAT MEMBRU AL FORUM BMW CARE SA ISI ARATE ADEVARATA VALOARE SI COLEGIALITATE FATA DE MEMBRII FORUM.

Link to comment
Share on other sites

Pe tot forumul BMW chiar nu este un avocat care sa dea consultanta gratuita?? sa faca un model de cerere recuperare taxa, model pt chemare in judecata, etc..... Asa facute frumos : ""In drept.....; In fapt..... Se invoca Legea nr, art nr. etc, etc"""

Of doamne avocatii astia nu ar face numic pe gratis, ar cere bani pt orice.

SA VEDEM ACUM DACA EXISTA UN AVOCAT MEMBRU AL FORUM BMW CARE SA ISI ARATE ADEVARATA VALOARE SI COLEGIALITATE FATA DE MEMBRII FORUM.

 

Deci, sorynvl & company , ai consultanta gratuita chiar in primul post, mura-n gura.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu am platit 10200 lei cand am inmatriculat e46-le. Mi-am angajat fain frumos un avocat, am platit la sf anului trecut 1200 lei (teoretic era 600 la inceput si 600 la sfarsit, dar avand in vedere ca ne cunoastem, nu prea a contat) si din ce am inteles eu, undeva pe la finele lui 2012 ar trebui sa imi recuperez inapoi banii de la stat. Cam aiurea cu 300 lei + 15%, cam multicel zic eu, desi poate le creste motivatia.
Link to comment
Share on other sites

Mi-am lasat datele pe site-ul prezentat mai sus si azi m-a sunat un avocat. Mi-a explicat procesul in mare: costa aprox. 300 lei onorariul lor, se ocupa de tot ce trebuie, eu nu fac nimic, nici macar la infatisari nu trebuie sa merg. Cica e posibil sa dureze intre 1.5 si 2 ani...Romania :)

 

Insa sansele de castig cica sunt cam 80%, cu noua taxa (daca era vorba de vechea lege, procentul era 100% garantat).

 

Daca se castiga procesul, imi calculeaza si dobanda (ceva gen 0.5% pe an) si cheltuielile de judecata...iar apoi tre sa le dau lor 15% din suma recuperata. Sincer, mi se pare rezonabil, decat sa-mi bat eu capul singur.

 

Zilele astea ajung sa le dau actele necesare ;)

Link to comment
Share on other sites

De durat sigur dureaza mult. Si eu am apelat la o firma specializata, s-au ocupat ei cam de tot (a trebuit doar sa semnez eu niste adrese si apoi sa le trimit lor). Pe 15 noiembrie 2011 am fost informat ca primul termen a fost stabilit pentru 19.09.2012. Au solicitat modificarea datei pentru primul termen insa in Decembrie 2011 am fost informat ca instanta a respins cererea de preschimbare a termenului de judecata.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce repede a mers la tine treaba. La mine a fost depus in 23.03.2012, prima infatisare a fost pe 15.06 si s-a amanat pe 05.09.2012, in ritmul asta nici la anu nu se termina.

 

E vorba de taxa platita anul asta la tine?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.