Jump to content

noua taxa inmatriculare 2012


jsmith235

Recommended Posts

pai si ce te fapeaza asa tare?sau vrei decat asa sa mentii atmosfera?multe sant ne la locur lor in tara asta dar puscarie nu face nimeni,decat cativa zmei pe aici fac si dreg.cam asta e.

 

 

:blink: Ne explici si noua acest nou cuvant inventat?:wacko: nu de alta,dar de vro 5 minute caut pe aici si ma chinui sa gasesc o explicatie a acestui cuvant.

Ca sa revin on topic,ma DERANJEAZA in aceeasi masura in care ii deranjeaza si pe ceilalti cetateni ai acelei tari; poate intr-o zi ma voi hotara sa vin in tara si sa-mi cumpar o masina,si atunci sigur ma "FAPEAZA".:good:

Link to comment
Share on other sites

se pare ca acum ati inteles toti cume cu taxa nu? pe semne ca multi bani de acum an colo vor merge la bulgari,asta e.

am intrebat cum mai sta treaba la bulgari deoarece mar bate gandul la o giurumea de prin 2000 mai exact un e39 525d e3 si nimeni nu da un sfat concret in legatura cu noua taxa.

Edited by plopu320
Link to comment
Share on other sites

TAXA AUTO 2012. Ce maşini nu plătesc noua TAXĂ

 

http://www.gandul.info/financiar/taxa-auto-2012-ce-masini-nu-platesc-noua-taxa-9138241

 

Proprietarii de maşini care au de încasat bani de la stat de pe urma diferenţei din taxa auto, îşi vor primi banii doar dacă nu au alte datorii.

 

http://www.gandul.info/news/proprietarii-de-masini-vor-primi-diferenta-din-taxa-auto-doar-dupa-ce-statul-compenseaza-cu-datorii-9138749

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

si treaba cu 90 zile pe an cei cu numere straine cum mai e??contorizeaza ceva e tot o aiureala.Ce fac,, strainezii'' care circula in ro?

treaba cu 90 de zile pe an este de cand stiu eu codul rutier, dar nu au nici o baza de date , de evidente, asa ca linistit poti declara ca masina " a intrat sapt trecuta in RO" :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Inca o magarie,(cica statul vrea sa ne ajute sa scapam de rable si sa nu mai poluam si sa innoim parcul auto national): eu daca vreau sa vand masina mea euro 2 din 2003(EX) trebuie sa gasesc un "fraier" care sa dea 2000 eur (valoarea aproximativa a masinii) + 2500 eur (taxa de "poluare") adica 4500 eur; si vreau sa o vand ca sa-mi iau alta mai noua si mai putin poluanta; cum ma "ajuta" statul sa poluez mai putin cu legea asta? pastrand masina euro2? Pai chiar asa de fraier va fi cumparatorul ala ca sa dea 4500€ pe o masina de 2000€???
Link to comment
Share on other sites

Stiu, eu am facut doar o prezicere, n-am zis ca este asa, ceva de genul: sa vedeti ce o sa le mai treaca astora prin cap ca sa ne arda. :)

 

Inca n-au aparut normele metodologice, sa vezi atunci surprize.

 

Lol. Au aparut normele metodologice:

 

http://www.mmediu.ro/legislatie/proiecte_acte/2012-01-09/2012-01-09_proiecte_acte_proiecthgnormeaplicarelegeemisiipoluanteauto.pdf

 

Am nimerit-o din nou. :LMAO:

 

2) Autovehiculelor din categoriile descrise la alin. (1), ĂŽnmatriculate dupĂŁ 1

ianuarie 2007, pentru care se solicitĂŁ prima transcriere a dreptului de proprietate ĂŽn

România, li se aplicĂŁ taxa dacĂŁ acestea se aflĂŁ ĂŽn una din urmĂŁtoarele situații:

- le corespunde norma de poluare Euro 5, au fost Înmatriculate pânã la 31

decembrie 2010, iar pentru ele nu a fost platitĂŁ taxa specialĂŁ pentru autoturisme și

autovehicule/taxa pe poluare pentru autovehicule, deoarece, la momentul

ĂŽnmatriculĂŁrii, cuantumul rezultat ĂŽn urma calculĂŁrii acesteia a fost egal cu „0”;

- pentru acestea nu a fost platitĂŁ taxa specialĂŁ pentru autoturisme și

autovehicule/taxa pe poluare pentru autovehicule, fiind scutite de la plata acesteia

printr-o hotãrâre judecãtoreascã;

- proprietarilor plĂŁtitori ai taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule/taxei

pe poluare pentru autovehicule li s-a returnat cuantumul acesteia ca urmare a unei

hotĂŁrâri judecĂŁtorești.

 

 

Si in plus:

 

ART. 4

(1) Ăn cazul ĂŽn care se solicitĂŁ prima transcriere a dreptului de proprietate ĂŽn

România pentru un autovehicul ĂŽnmatriculat dupĂŁ 1 ianuarie 2007 și pânĂŁ la intrarea ĂŽn

vigoare a legii, iar proprietarului plĂŁtitor al taxei speciale pentru autoturisme și

autovehicule/taxei pe poluare pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia

sau valoarea rezidualĂŁ prevĂŁzutĂŁ la art. 7, alin. 1 din lege, organul fiscal competent

elibereazĂŁ un document care evidențiazĂŁ aceastĂŁ situație.

(2)Documentul prevĂŁzut la alin.(1) se prezintĂŁ la Serviciul Public Comunitar Regim

Permise de Conducere și ĂnmatriculĂŁri Vehicule odatĂŁ cu solicitarea transcrierii

dreptului de proprietate..

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Acum am descoperit ca s-au ars incredibil de groaznic, dar rau rau rau de tot, ce dobitoci. Am mai semnalat chestia asta in 2008 atunci cand Tariceanu a triplat taxa, practic daca scoteai masina din parcul auto national, primeai taxa in vigoare din momentul scoateri, adica taxa triplata, si in unele cazuri unde taxa ar fi fost 2000 euro, ai fi primit 6000 euro. Un caz concret este userul Predoi de la Constanta care chiar a facut asta atunci, dupa ce a vazut ce am spus atunci. Cand a venit Boc, au sesizat eroarea si au modificat spunand ca se plateste taxa care ar fi fost la momentul inmatricularii, evident mai mica.

 

Acum ce au facut, au revenit, si au spus ca se plateste tot cea de astazi, adica cea din momentul scoaterii din parcul auto national.

 

SECĂIUNEA a 2-a

Restituirea sumelor reprezentând valoarea rezidualã a taxei plãtite

ART. 8

(1) Atunci când un autovehicul pentru care s-a plãtit În România taxa pe poluare

pentru autovehicule sau taxa prevĂŁzutĂŁ de prezenta lege este scos ulterior din parcul

auto naĂžional se restituie, la cererea contribuabililor, valoarea rezidualĂŁ a taxei.

(2) Valoarea rezidualĂŁ a taxei reprezintĂŁ taxa care ar fi plĂŁtitĂŁ pentru respectivul

autovehicul dacĂŁ acesta ar fi ĂŽnmatriculat la momentul scoaterii din parcul auto

naĂžional.

 

Ce inseamna asta. Ca un posesor de 530d E39 2002 Euro 3 (cam toate adica), la care s-a platit taxa dupa 2007, si care la ora actuala ar avea o valoare de piata in jur de 5000 euro, daca vinde masina in strainatate (sa zicem Bulgaria), primeste inapoi taxa din momentul actual, care este de 4200 euro. Teoretic masina aia ramane 800 Euro, un chilipir in alta tara.

 

Lol, astuia ii cumpara statul masina: http://www.autovit.ro/porsche-cayenne-s-C21957044.html sau astuia: http://www.autovit.ro/mercedes-benz-s-320-C22293238.html

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

WLF deci ai nimerit-o, incredibil, daca ti s-a restituit taxa cu o hotarare judecatoreasca (despre care eu stiam ca e irevocabila) astia te pun sa replatesti.

 

Iar daca eu casez masina (cum ar trebui sa faca si asta cu Porsche Cayenne S) primesc taxa inapoi? (sa zicem ca nu am recuperat-o prin nicio metoda).

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Lol. Au aparut normele metodologice:

 

http://www.mmediu.ro/legislatie/proiecte_acte/2012-01-09/2012-01-09_proiecte_acte_proiecthgnormeaplicarelegeemisiipoluanteauto.pdf

 

Am nimerit-o din nou. :LMAO:

 

2) Autovehiculelor din categoriile descrise la alin. (1), înmatriculate după 1

ianuarie 2007, pentru care se solicită prima transcriere a dreptului de proprietate în

România, li se aplică taxa dacă acestea se află în una din următoarele situații:

- le corespunde norma de poluare Euro 5, au fost înmatriculate până la 31

decembrie 2010, iar pentru ele nu a fost platită taxa specială pentru autoturisme și

autovehicule/taxa pe poluare pentru autovehicule, deoarece, la momentul

înmatriculării, cuantumul rezultat în urma calculării acesteia a fost egal cu „0”;

- pentru acestea nu a fost platită taxa specială pentru autoturisme și

autovehicule/taxa pe poluare pentru autovehicule, fiind scutite de la plata acesteia

printr-o hotărâre judecătorească;

- proprietarilor plătitori ai taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule/taxei

pe poluare pentru autovehicule li s-a returnat cuantumul acesteia ca urmare a unei

hotărâri judecătorești.

 

 

Si in plus:

 

ART. 4

(1) În cazul în care se solicită prima transcriere a dreptului de proprietate în

România pentru un autovehicul înmatriculat după 1 ianuarie 2007 și până la intrarea în

vigoare a legii, iar proprietarului plătitor al taxei speciale pentru autoturisme și

autovehicule/taxei pe poluare pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia

sau valoarea reziduală prevăzută la art. 7, alin. 1 din lege, organul fiscal competent

eliberează un document care evidențiază această situație.

(2)Documentul prevăzut la alin.(1) se prezintă la Serviciul Public Comunitar Regim

Permise de Conducere și Înmatriculări Vehicule odată cu solicitarea transcrierii

dreptului de proprietate..

 

 

Buna miscare...am platit avocat sa mi recuperez taxa, acum se adauga si banii aia la cuantumul total al masini....

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

WLF deci ai nimerit-o, incredibil, daca ti s-a restituit taxa cu o hotarare judecatoreasca (despre care eu stiam ca e irevocabila) astia te pun sa replatesti.

 

Iar daca eu casez masina (cum ar trebui sa faca si asta cu Porsche Cayenne S) primesc taxa inapoi? (sa zicem ca nu am recuperat-o prin nicio metoda).

 

Nu se mai poate casa masina, in legea veche era chestia asta, acum au scos-o. Singura modalitate e sa o vinzi afara, din cate spun ei, e suficient un contract de vanzare cumparare catre cineva din alta tara si un certificat de radiere din circulatie.

 

Va fi un haos, pentru ca nu se va mai risca nimeni sa cumpere o masina, fara sa stie daca pentru masina respectiva s-a recuperat taxa. Daca iei masina si cand te duci sa o inmatriculezi, afli ca primul proprietar a castigat procesul si si-a luat banii, ce faci?

 

Sau mai rau, cum sunt eu acum, am proces pentru 3 taxe la niste masini care le-am vandut demult. Sa zicem ca eu recuperez banii. Cel la care este acum una dintre masini, fara sa isi dea seama a pierdut bani din cauza mea, cand o fi sa o vanda, va trebui platita din nou taxa. Si nu la nivelul la care am platit-o eu, ca de exemplu la un 330xi din 2004 am platit vreo 40 de milioane in 2008, pai acum pentru aceasi masina taxa este vreo 2 mii de euro, in conditiile in care masina are deja 9 ani.

Link to comment
Share on other sites

Important! Vor plati taxa pe poluare auto si cumparatorii masinilor inmatriculate in Romania in decembrie 2008-decembrie 2009, care la acel moment erau noi si au fost scutite de taxa (doar cele Euro 4 cu motoare mai mici de 2.000 cmc). Pentru o masina cu motor de aproape 2 litri taxa este de aproape 1.800 euro. Pentru masinile din acelasi an, tot scutite, dar cu propulsor de 1,4 litri taxa este de 400-500 euro.

 

:console:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.