Jump to content

Inmatriculare / Taxa Inmatriculare 2012


lucass

Recommended Posts

Sunt curios....daca o masina a avut 3 sau mai multi proprietari, cum poate cel care a cumparat masina acum sa afle daca primul a platit sau nu taxa(poate primul proprietar e din oradea iar masina acum e la Galati!!!!)

E o aberatie completa aplicabilitatea acestei legi cretine...

 

 

Probabil exista o evidenta la ANAF cu cine a platit taxa , cine a recuperat-o , cine a inmatriculat fara prin proces ...

 

A raspuns WLF mai bine :)

Edited by dangrig
Link to comment
Share on other sites

Da, probabil te duci la ei si faci o cerere, si ei iti dau o hartie din asta in care spune, s-a platit, nu s-a platit, a fost recuperata, etc. Si cu asta cica te duci la inmatriculare.

 

Da foarte tare scanul, doar ca functionarii platiti din banii nostrii nu se agita prea tare. In Romania mai intai se dau legi si apoi se gandesc cum sa implementeze un sistem informatic centralizat pentru asa ceva si pentru care se platesc milioane de euro unei firme conduse din umbra de vreun deputat.

 

Nici macar "seful administratiei" nu a putut sa ma ajute fiind pierdut in spatiu mai rau ca functionarele.

 

Ca idee am vorbit deja cu primul proprietar care o sa scoata de la ANAF Constanta dovada.

 

Sa deschid un nou topic intitulat " Romania Te Iubesc ! " ? :).

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie...problema mea e urmatoarea..am cumparat un bmw 318i 2002/facelift de la un baiat din brasov...masina a fost inmatriculata in romania in 11/2007...taxa a fost platita de catre primul proprietar si nu a fost recuperata...Am fost cu dosaru de inmatriculare la politie si mi`au zis ca imi trebuie o hartie de la finante (Ploiesti) cum ca, taxa nu a fost recuperata...iar primul proprietar de domn ce e nu vrea sa mearga pana la finante...eu sunt din Maramures... cum as putea rezolva problema asta? :( Edited by SeXTasy
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie...problema mea e urmatoarea..am cumparat un bmw 318i 2002/facelift de la un baiat din brasov...masina a fost inmatriculata in romania in 11/2007...taxa a fost platita de catre primul proprietar si nu a fost recuperata...Am fost cu dosaru de inmatriculare la politie si mi`au zis ca imi trebuie o hartie de la finante (Ploiesti) cum ca, taxa nu a fost recuperata...iar primul proprietar de domn ce e nu vrea sa mearga pana la finante...eu sunt din Maramures... cum as putea rezolva problema asta? :(

 

 

Pfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ce veste proasta mi-ai dat :angry2: :angry2: :angry2:

 

Deci daca taxa a fost platita si ulterior a fost recuperata trebuie sa o platesti iar ? Tocmai imi gasisem o masina inmatriculata in 2008 si as fi vrut sa o cumpar dar propietaru a recuperat taxa...in ce tara traim @^#^@#^&@&^

Link to comment
Share on other sites

Ieri m-am lovit si eu de aceeasi problema dar spre norocul meu sunt in relatii bune cu fostul proprietar si pot obtine dovada taxei platita.

 

Am fost azi la Administratia Financiara si NICI EI NU STIU CUM VA FI! Momentan mi s-a spus sa astept pana saptamana viitoare cand vor aparea formularele in M.O. . Au mai spus ca s-ar putea sa depui o cerere de dovada a platii taxei de inmatriculare si ei sa verifice intern daca a fost platita sau recuperata prin hotarare judecatoreasca. Problema e ca va dura aprox. 30 maxim 45 de zile :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Nu va mai cumpara nimeni masina fara dovada de plata a taxei. Problema e mai grava, de ex: daca tu esti proprietarul nr.3 si taxa a fost platita de primul, cum obti dovada de plata? Sau alta varianta: tu esti proprietarul nr.2 si primul a castigat procesul de recuperarea a taxei dupa ce a vandut masina iar tu ramai in paguba... Deci imi vine sa plec dracului din tara asta. Deseara ma duc la manifestatie!!!
Link to comment
Share on other sites

Din postarile voastre am inteles ca ANAF-ul determina daca s-a platit sau nu taxa la o masina, si nu e nevoie de chitanta, right? (eu nu am chitanta dar am platit taxa)

Un lucru nu mi-e clar, in cazul vanzarii unei masini la care nu s-a platit taxa vietii, cine o plateste efectiv acum, vanzatorul sau cumparatorul?

Link to comment
Share on other sites

Din postarile voastre am inteles ca ANAF-ul determina daca s-a platit sau nu taxa la o masina, si nu e nevoie de chitanta, right? (eu nu am chitanta dar am platit taxa)

Un lucru nu mi-e clar, in cazul vanzarii unei masini la care nu s-a platit taxa vietii, cine o plateste efectiv acum, vanzatorul sau cumparatorul?

Cumparatorul

Link to comment
Share on other sites

Un lucru nu mi-e clar, in cazul vanzarii unei masini la care nu s-a platit taxa vietii, cine o plateste efectiv acum, vanzatorul sau cumparatorul?

 

 

Cumparatorul

 

Teoretic

 

Dar practic : vanzatorul prin reducerea pretului masinii. :console:

Link to comment
Share on other sites

Exista o baza de date la ANAF pentru fiecare sector/oras si se verifica dupa seria de sasiu dupa cate am inteles de la un prieten care se ocupa cu inmatriculari.

 

Nu se da chitanta, se da o foaie stampilata si semnata in care ar trebui sa scrie ca pt autovehiculul cu seria de sasiu XXXXXXXXXXXXXXX sa platit taxa.

 

Sper sa nu dau de vreun capcaun maine dimineata la ANAF. Va tin la curent.

In cazul in care taxa respectiva a fost platita in trecut, sa zicem in 2006, de exemplu, se mai plateste inca o data acum, sau altfel spus daca proprietarul de la care cumpar masina a platit-o atunci mai trebuie sa o platesc si eu acum?

Link to comment
Share on other sites

Adica..masinile euro4 nu au platit taxa auto in 2007? Are cineva un autoturism euro4 inmatriculat in 2007?

 

Eu am masina noua din 2007 si am platit taxa.

 

Scutirea aia s-a aplicat din 15 dec 2008 pana la 31 dec 2009.

Iar apoi a continuat in 2010 doar pentru euro 5.

 

In cazul in care taxa respectiva a fost platita in trecut, sa zicem in 2006, de exemplu, se mai plateste inca o data acum, sau altfel spus daca proprietarul de la care cumpar masina a platit-o atunci mai trebuie sa o platesc si eu acum?

 

In 2006 nu exista taxa asta ! Atunci se platea vama.

 

Abia din 01.01.2007 a aparut taxa de prima inmatriculare.

Edited by dangrig
Link to comment
Share on other sites

am mai auzit un zvon la TV , cine a platit o taxa mai mica decat cea actuala acum va trebui sa plateasca diferenta pana la valoarea actuala; in 2008-2009 se platea o taxa de mediu mai mica decat cea actuala. ma refer de ex la euro 3

 

 

nici nu ma asteptam la altceva din partea lor. asta ar fi lovitura suprema.

 

eu inca nu am apucat sa inmatriculez masina :), sper sa reusesc sapt asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.