Jump to content

318Is A Facut Cunostinta Cu Parapetu


adienzo

Recommended Posts

salutare baieti...cu inima franta deschid si acest topic despre is-eul meu care sa depus multa munca si efort la el....ptr reconditionare.

pe o centura mi-a fugit spatele si am intrat in parapet. nasol. de la fostul meu 328se e46 credeam ca sunt imblanzitor de bmw.:))=)

dar find ud pe asfalt cauciuguri de vara 215.40.17 mi-a fugit de spate. nu are rost sa spun cum s-a intamplat. dar pot sa spun ca a fost de vina in primu rand soferu adika eu.:D si cablu de acceleratie care ramanea mereu blocat cand acceleram mai tare.

acuma eu vreau niste pareri niste sfaturi....

avarii: capota grila cu nari faruri aripa stanga radiator. (nu a tins partea de jos. cu amortizoarele de impact.numaru sau bara de jos.din fericire. sunt avari mai putin costisitoare. ce sfaturi imi dati? cum sa incep cu ce sa incep.....mai merita so fac?

astept parerile si sfaturile voastre....ptr ca nu vreau sa scap de pisica.

Edited by adienzo
Link to comment
Share on other sites

pai , pe e46 aveai DSC probabil si..te scapa

 

 

 

nasol oricum

nu aveam dsc era 1998 dar la is nu ma asteptam sa fie asa periculos..sincer si plus ca mi sa blocat turatia si eu fara sa realizez am bagat a 2a si am decuplat repede ambreiajul.

 

Pune niste poze sa vedem si noi in ce stare e masina ... :(

o sa pun poze.

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu e sa mergi cu autobuz/metrou/tramvai. Cumpara cauciucuri de iarna, rezolva cablul de acceleratie si restul problemelor ce pun in pericol viata celor din jurul tau, altfel lasa masina in parcare. :thumbsup:

un sfat bun...facusem comanda la cablu nu are rost sa bag second....cu cauciuguri....numi plac de iarna.pe masina sport..oricum umblam cu ea rar/ocazional. poi ori e masina sport ori nu.:D:))

 

sigur se merita reparata

piese se gasesc in dezmembrari :thumbsup:

o sa incep de maine procedurile...o bag capota si aripa la un tinichigiu sa vedem daca se mai poate face ceva...daca nu le cumpar...urmatoarele piese o sa caut pana gasesc facelift cum aveam eu.

ma ingrijoreaza 3 chestiuni...1 culoarea nu stiu daca gasesc vopsea ca a mea. 2 suportul metalic care vine langa radiator sunt indoite nu stiu daca se pot inlocui, si acele 2 tevi de inox parca. care veneau langa radiator. niste piese complexe zic eu. (nu am AC pe ea)

Link to comment
Share on other sites

Era la mall baneasa azi unul cu un e36 cu numere vechi de italia, era varza varza masina... pt cei care stiu unde stau autobuzele acolo, a depasit coloana pe banda pt stanga, s-a bagat in fata tuturor pe drapta, si fiindca venea unu cu x5 din fata s-a intimidat si a pocnit-o in borduri.

 

Astia cu pisici, nu stiti ma sa mergeti ca oamenii?

Link to comment
Share on other sites

:)))=)) nebun omu. te rog ce vrei sa spui astia cu pisici.?.....

sa intamplat o greseala...un accident. nu am vrut sa fac fite sau ceva. eram intr-o zona libera fara oameni sau masini circuland in acel moment. sa intamplat pe o centura am intors masina la prima iesire intre racorduri si am plecat "drag"

ma grabeam putin ca de asta am si intors masina. cand am ajuns la 4500 5000 ture am dat a 2a fara sa realizez turatia ramasese blocata. am decuplat repede ambreiajul si am vrut so accelerez controlat dar acc.era deja la blana mia plecat vreo 2 3 metri in lateral. am incercat so redreses dar acceleratia find blocata mergea tot in demaraje asa ca am cuplat ambreiajul.am ciupit putin frana si mi-a plecat spre parapet si am apasat frana dar degeaba.(probabil am avut eficienta mai mare pe spate la franare,abs nu stiu pe unde era ca nu a intervenit dar nu avea cum banuiesc masina mergand in lateral.) totul s-a intamplat in fractiune de secunda nu am avut timp sa reactionez cu nimik.tinand cont ca acceleratia incontinu in limitator.....cand m-am oprit turatia incontinu in limit. am oprito motoru.

am gresit cu ceva? crezi ca sa intamplat intentionat....

sustin ca mereu merg cu masina foarte calm si usor. foartea rar am fortato...

 

@adienzo, succes cu reparatia! :thumbsup:

ms mult

Link to comment
Share on other sites

Apropos. Noaptea trecuta a nins si la noi si pe strazile micute nu au curatat aia cu nimic. S-a facut nitel de lunecus cu tenta de patinoar pe alocuri.

Ce m-am jucat cu X3-iu'.

Mi-a placut ca chiar in situatia in care toate elementele de siguranta sunt puse, te lasa sa te joci cu ea in derapaje cu acceleratia si directia. Mistoace masini BMW-urile astea. Daca nu ar fi asa de scumpe chiar ar fi niste masini bune :rofl:

 

Acum ploua de rupe si s-a lasat o negura. Am inteles ca vine caldura ca altfel... sticla se facea pe jos.

Link to comment
Share on other sites

:)))=)) nebun omu. te rog ce vrei sa spui astia cu pisici.?.....

sa intamplat o greseala...un accident. nu am vrut sa fac fite sau ceva. eram intr-o zona libera fara oameni sau masini circuland in acel moment. sa intamplat pe o centura am intors masina la prima iesire intre racorduri si am plecat "drag"

ma grabeam putin ca de asta am si intors masina. cand am ajuns la 4500 5000 ture am dat a 2a fara sa realizez turatia ramasese blocata. am decuplat repede ambreiajul si am vrut so accelerez controlat dar acc.era deja la blana mia plecat vreo 2 3 metri in lateral. am incercat so redreses dar acceleratia find blocata mergea tot in demaraje asa ca am cuplat ambreiajul.am ciupit putin frana si mi-a plecat spre parapet si am apasat frana dar degeaba.(probabil am avut eficienta mai mare pe spate la franare,abs nu stiu pe unde era ca nu a intervenit dar nu avea cum banuiesc masina mergand in lateral.) totul s-a intamplat in fractiune de secunda nu am avut timp sa reactionez cu nimik.tinand cont ca acceleratia incontinu in limitator.....cand m-am oprit turatia incontinu in limit. am oprito motoru.

am gresit cu ceva? crezi ca sa intamplat intentionat....

sustin ca mereu merg cu masina foarte calm si usor. foartea rar am fortato...

 

1. Mai invata limba romana te rog. Stii tu, cratime si alte chestii.

2. Nu inteleg cum poti sa te urci intr-o masina cu o asa problema grava, sa se blocheze acceleratia.

3. Distractia costa. Succes cu reparatia.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Asta nu e baiatu ce a bagat 2000 de euro? pai din aia 2k, nu ai gasit si un cablu de acc. niste gume? sau ai luat doar jante, eleroane si folii+muzica?

 

 

Poate ma insel :))

Dar faina atitudine, cu gumele de iarna, cu acceleratia...

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Asta nu e baiatu ce a bagat 2000 de euro? pai din aia 2k, nu ai gasit si un cablu de acc. niste gume? sau ai luat doar jante, eleroane si folii+muzica?

 

 

Poate ma insel :))

Dar faina atitudine, cu gumele de iarna, cu acceleratia...

nu sunt eu...

sincer nu am vrut sa bag gume. cablu facusem comanda acum 4 zile.

Link to comment
Share on other sites

niciodata n`am stat mai mult de o zi, la comanda, la nici un fel de piesa :D

ideea cu gumele, ehh... pare banala, merge daca era vorba de un 6`ar, sau altele exotice :D

ca sa fim on topic, cauta aici pe forum piesele de care ai nevoie, cu siguranta le gasesti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.