Jump to content

Sezonul 2012 - Formula 1


jon doe

Cine va fi campionul mondial al Formulei 1 in anul 2012 ?  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Este greu de spus cine va fi campion de pe acum, cert este ca cei de la Ferrari (am citit recent undeva) au declarat ca ar avea ceva probleme, din nou.

 

Tind sa cred ca Vettel va reusi din nou, este un pilot bun care a evoluat mult si sa nu uitam ca Red Bull il au pe Adrian Newey in echipa. Insa mie, mi-ar placea sa il vad pe batranul SCHUMI revenind! :D De asemenea, ma bucur si pentru faptul ca il avem din nou pe Kimi, poate va obtine un loc la Red Bull in 2013! :)

 

Orice ar fi, sper sa avem spectacol anul acesta, nu ca anul trecut...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Yepp!

Dupa 57 de ani, Mercedes castiga din nou. Imi pare rau ptr Schumi....roata aia neprinsa bine, o va tine minte mult timp de-acum incolo.

Asa de aproape, pe tot parcursul cursei, n-am mai vazut de mult sa fie masinile. Se vede treaba ca performantele s-au nivelat destul de mult.

Peste o saptamana avem din nou cursa , de data asta in Bahrain :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Dupa primele trei curse se poate spune ca nimeni nu a batut pe nimeni.

 

Totul e confuz inca si va fi greu unui pliot sa se desprinda hotarator de urmaritori, genul de campionat cu suspans si dueluri pana la coborarea ultimului steag din sezon.

 

 

Clasamente generale:

Pilot Pct

1 Lewis Hamilton 45

2 Jenson Button 43

3 Fernando Alonso 37

4 Mark Webber 36

5 Sebastian Vettel 28

6 Nico Rosberg 25

7 Sergio PĂŠrez 22

8 Kimi RäikkÜnen 16

9 Bruno Senna 14

10 Kamui Kobayashi 9

11 Romain Grosjean 8

12 Paul Di Resta 7

13 Jean-Eric Vergne 4

14 Pastor Maldonado 4

15 Daniel Ricciardo 2

16 Nico HĂźlkenberg 2

17 Michael Schumacher 1

18 Felipe Massa 0

19 Timo Glock 0

20 Charles Pic 0

21 Vitaly Petrov 0

22 Heikki Kovalainen 0

23 Narain Karthikeyan 0

23 Pedro de la Rosa 0

 

Constructor Pct

1 McLaren/Mercedes 88

2 Red Bull/Renault 64

3 Ferrari 37

4 Sauber/Ferrari 31

5 Mercedes 26

6 Lotus/Renault 24

7 Williams/Renault 18

8 Force India/Mercedes 9

9 Toro Rosso/Ferrari 6

10 Marussia/Cosworth 0

11 Caterham/Renault 0

12 HRT/Cosworth 0

 

Abia cand vezi clasamentul iti dai seama ca anul asta vor fi de importanta vitala fiecare punct obtinut pe etapa.

 

Ciudat ii sta lui Schumacher cu punctul ala in portofoliu, e timpul sa faca ceva mai mult.

Link to comment
Share on other sites

..

 

Ciudat ii sta lui Schumacher cu punctul ala in portofoliu, e timpul sa faca ceva mai mult.

Sunt fan Schumacher de cand ma stiu :)

Anul acesta, in prima cursa - probleme la cutia de viteze. Abandon

Cursa a doua - dupa prima curba a fost impins de Grosjean, s-a rasucit, a ajuns pe 16, iar pana la finalul cursei pe locul 10. 1 pct

Cursa a treia - rula pe locul 2, intra la pit stop, si ... un mecanic nu-i strange roata spate. Schumi iese, si dupa cateva curbe, trage masina pe dreapta. Abandon

 

De notat ca in 2 din 3 calificari, anul acesta s-a clasat pe grila inaintea coechipierului. :thumbsup:

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

In australia si malaysia s-a calificat in fata lu rosberg ca a gresit rosberg, dar in china l-a batut rosberg in quali cu 5 zecimi/0,5 sec, adica JUMATE DE SECUNDA si schumacher a zis ca si el e uimit si ca nu a avut nici o problema. SI nici in cursa nu a avut pace deloc, de la start pana a abandonat, rosberg era mai rapid, era in fata la 2 secunde si se tot distanta.
Link to comment
Share on other sites

(Si) eu sunt, istoric, fan Schumacher. Partial pentru ca fac parte dintr-o anumita generatie, partial datorita talentului pe care eu unul consider ca l-a aratat de-a lungul carierei sale.

 

Pana acum, in sezonul 2012 Schumacher a "adunat" 1 punct dupa 3 curse. Fata de cei din frunte, handicapul sau numara deja zeci de puncte. Fara discutie, a avut parte si de probleme cu masina, si de ghinion.

Dar este evident ca daca cel putin in urmatoarele 3 curse (incepand cu Bahrain) nu se va clasa constant pe podium, sansa lui Schumacher de a termina sezonul 2012 intre primii trei va fi nula.

In plus, va trebui sa arate si o buna competitivitate fata de Rosberg, in conditiile unei curse normale, neafectate de probleme tehnice sau situatii deosebite. Ceea ce, din pacate, de la intoarcerea sa in Formula 1, Schumacher nu a aratat (aproape) niciodata.

 

Se pare ca in Formula 1 varsta este un balast imposibil de compensat. Ii doresc lui MSC sa reuseasca din nou, dar sunt extrem de sceptic.

Link to comment
Share on other sites

In australia si malaysia s-a calificat in fata lu rosberg ca a gresit rosberg, dar in china l-a batut rosberg in quali cu 5 zecimi/0,5 sec, adica JUMATE DE SECUNDA si schumacher a zis ca si el e uimit si ca nu a avut nici o problema. SI nici in cursa nu a avut pace deloc, de la start pana a abandonat, rosberg era mai rapid, era in fata la 2 secunde si se tot distanta.

 

Acolo i-a cam luat pe toți frumos :goodjob:

 

MS este o atracție, nu trebuie sĂŁ câștige și ceva. Important este sĂŁ concureze la vârf și sĂŁ se facĂŁ remarcat. Asta e, douĂŁ abandonuri ĂŽn poziții favorabile, fĂŁrĂŁ vina lui. La ultima cursĂŁ cred cĂŁ ĂŽi venea sĂŁ-i batĂŁ pe cei de la boxe.

Link to comment
Share on other sites

Ross Brawn spune ca nu i-a functionat DRS-ul , de aceea clasarea pe locul 18. In dimineata asta am citit ca isi schimba si cutia de viteze, deci va pleca de pe 22.

Dezastru... :faceless:

Cursa se anunta a fi interesanta, sa vedem ce va fi :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

E penibil ca tocmai masina celui care a ajutat la crearea ei, sa nu functioneze.

 

Chiar si un pilot modest care nu a castigat vreun mare premiu a ajuns in top (Nico Rosberg) cu ajutorul acestei masini.

 

Sper la o clasare in primii 3 al lui M.Schumacher. :thumbsup:

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

A fĂŁcut ce a putut. Cum anticipam din prima cursĂŁ a sezonului, aștept o figurĂŁ frumoasĂŁ de la Lotus. PânĂŁ la urmĂŁ Grosjean și-a dat seama cĂŁ nu e ĂŽn GP2 și a renunțat la atacurile tâmpite. Ultimele douĂŁ curse au demonstrat cĂŁ F1 este un mix al dracu de complicat ĂŽntre pilot/mașinĂŁ/echipĂŁ și un strop de noroc. Hamilton am impresia cĂŁ a pierut câte 6 locuri la fiecare pit, imens ținând cont cĂŁ le numĂŁr fațĂŁ de cei cu care era ĂŽn același tur și care au intrat de asemenea.

 

Nu știu care e treaba cu noul sistem de prindere parcĂŁ de la Ferrari, care aduce un câștig mare la pit, am vĂŁzut acolo 2.5s fațĂŁ de +3 la restul echipelor.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa, un pilot are in spate un team care al coordoneaza, daca ei considera ca pericliteaza clasamentul final ai spun sa pastreze distanta , sa conserve cauciucurile/masina.

 

 

Totusi era la o secunda de Vettel,au terminat cu 2 masini pe podium , un rezultat exceptional.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.