Jump to content

BMW X5 xdrive 40d


ivorymarci

Recommended Posts

Dupa indelungi experiente cu alte marci auto ( Seat, Audi, Infiniti ) am achizitionat intr-un final si un BMW :yahoo: . Este vorba despre un X5 40d ( culoare exterioara Space Grau, interior Oyster ) fabricat la sfarsitul lunii noiembrie 2010 si livrat de Automobile Bavaria Baneasa pe data de 23.12.2010. In posesia mea a intrat in noiembrie 2011 avand un rulaj de 18.000 km. Pana in momentul de fata nu regret absolut deloc alegerea facuta, masina avand un comportament mai mult decat onorabil atat pe zapada cat si pe sosea ( fiind echipata momentan cu jantele de iarna de 19 inch, pneuri 255/50 R19 ).

 

Ca si dotari ar fi urmatoarele :

 

Code Description (interface)

S1CBA CO2 CONTENT

S217A ACTIVE STEERING

S226A SPORTS SUSPENSION SETTINGS

S230A EU SPECIFIC ADDITIONAL EQUIPMENT

S255A SPORTS LEATHER STEERING WHEEL

S2LEA L.-A. WHEELS Y-SPOKE 214 W. MIX. TYRES

S2PAA LOCKING WHEEL BOLTS

S302A ALARM SYSTEM

S328A ALUMINIUM RUNNING BOARD SILL

P330A SPORTS PACKAGE

S386A ROOF RAIL

S3AHA REAR VIEW CAMERA WITH TOP VIEW

S423A FLOOR MATS, VELOUR

S428A WARNING TRIANGLE AND FIRST AID KIT

S430A INT/EXT RR VW MIRROR W AUT ANTI-DAZZLE

S431A INTERIOR RR VW MIRROR W AUT ANTI-D

S441A SMOKERS PACKAGE

S456A COMFORT SEATS, ELECTRIC. ADJUSTABLE

S488A LUMBAR SUPPORT DRIVER/FRONT PASSENGER

S494A SEAT HEATING F DRIVER/FRONT PASSENGER

S4AZA FINE-WOOD TRIM BAMBOO GRAIN DARK

S502A HEADLIGHT WASHER SYSTEM

S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC)

S521A RAIN SENSOR

S522A XENON LIGHT

S534A AUTOMATIC AIR CONDITIONING

S544A CRUISE CONTROL WITH BRAKING FUNCTION

S609A NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL

S698A AREA-CODE 2 for DVD

S760A INDIVIDUAL HIGH-GLOSS SATIN CHROME

S775A INDIVIDUAL ROOF-LINING ANTHRACITE

S7NHA BMW SERVICE INCLUSIVE 5/100

S840A HIGH SPEED SYNCHRONISATION

S853A LANGUAGE VERSION ENGLISH

S863A EUROPE/DEALER DIRECTORY

S877A DELETION CROSS-OVER OPERATION

S8ARA ROMANIA/OWNERS HANDB/SERVICE BOOKL.

S8KAA OELSERVICE INT. 30.000 KM/24 MONTHS

S8TLA DAYTIME LIGHTS FRONT AND REAR AKTIV

S8TNA DAYTIME LIGHTS ABOUT LIGHTMENU ADJU

S925A SHIPPING PROTECTION PACKAGE

 

Standard equipment

 

Code Description (interface)

S548A SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING

 

Lucuri care imi plac :

 

-xdrive-ul isi face foarte bine treaba pe zapada, am fost in Vrancea la sfarsitul lunii ianuarie si am mers foarte bine cu toate ca strazile nu erau deszapezite absolut deloc si viscolea destul de tare;

-stabilitate foarte buna pe drumurile virajate chiar daca este o masina grea ( 2185 kg );

-spatiu interior foarte generos si portbagaj incapator ( lucruri care la Infiniti le-am dus lipsa );

-consum foarte mic pentru performantele oferite;

-scaunele comfort sunt excelente din toate punctele de vedere;

-cutia de viteze raspunde foarte bine la miscarile pedalei de acceleratie, intuieste cam ce vrei sa faci, schimba repede si fara socuri treptele, intra destul de bine in frana de motor;

-directia activa ( stiu ca au fost multe dispute pe aceasta treaba dar mie imi place );

-cuplul foarte mare disponibil la turatie mica ( singura masina diesel detinuta a fost un Seat 1.9 TDI );

 

Cam atat pentru moment, o sa revin cu poze si alte impresii pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Stie cineva pretul unui update al sistemului de navigatie Professional pentru hartile 2012 (la Bavaria) ? Multumesc anticipat.

875 RON, fara manopera, cand am intrebat eu. Am zis pas :)

 

Btw, frumoasa masina, s-o stapanesti sanatos.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

frumoasa masina.sa o folosesti sanatos.

Multumesc mult.

 

@LYM : Avand in vedere ca am dat 330 RON pe un set de stergatoare ... nu ma mai mira nimic referitor la politica de preturi a celor de la AB. S-ar merita daca totusi ar fi hartile mai complete, cele din 2011 nu au nici macar statiunile de pe Valea Prahovei :mellow:.

Link to comment
Share on other sites

Pana in momentul de fata ( aproape 4 luni si 12.000 km parcursi ) sunt foarte multumit. Se aseamana foarte mult la comportament cu Infiniti-ul dar consuma mult mai putin :thumbsup: . O alta bila alba ar fi garda la sol mai mare ( aprox 5 cm in plus fata de EX ), lucru care a contat foarte mult iarna aceasta. Ma gandesc cu groaza ca o sa trebuiasca sa montez jantele de vara iar unul dintre drumurile pe care il parcurg cel mai des ( Tulcea-Constanta ) este absolut distrus dupa topirea zapezii :( . Cred ca o sa ajung sa parcurg 125 de km in 2 ore jumatate, fiind nevoit sa fiu atent la craterele din asfalt, poate se gandesc totusi sa le acopere cumva.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Astazi au reusit sa imi rupa bratul stergatorului spate la spalatorie la Petrom :( . Este prima data cand patesc eu asa ceva, din spusele lor au intalnit acest tip de problema doar la X5 si Touareg ( or fi astea mai sensibile ? ). Partea buna este ca mi-au decontat piesa fara absolut nici un comentariu, dar timpul pierdut tot al meu este. Edited by ivorymarci
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nu am mai scris de mult pe aici pentru ca nu am nimic nou de mentionat. Masina merge foarte bine si revizia se apropie ( 4600 km conform iDrive, ODO 36.500 km ). Stie cineva sub ce nr de km deconteaza BMW revizia inclusa in Basic Service Inclusive ?
Link to comment
Share on other sites

Cat iti ia 4.0-ul? Mie si la 3.0 mi se pare cam mare consumul, cel putin 14 in Bucuresti.

 

Pai depinde de oras. In Bucuresti imi ia cam 13.4-13.8 normal, putin mai mult cand prind foarte aglomerat si mai putin daca e liber. In Constanta in jur de 12.5, maxim 13.

Din ce an este al tau? Eu am cutia in 8 trepte si nu in 6, sa nu cumva sa fie asta motivul.

 

Sub 3000Km pe computer. Eu m-am dus cu 29000km pe ceas, dar computerul arata inca 4000 :rolleyes: si au comentat un pic, dar au facut pana la urma revizia.

 

Multumesc mult ptr raspuns. Mai astept atunci, eu nu stiu pe unde auzisem de 5000 km si din cauza asta am intrebat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.