Jump to content

3-ul meu


VNB

Recommended Posts

sunt unele de individual . Un lemn rosietic . Nush cum il cheama , dar cu rust brown vin parfum . Si eu in general nu-s fan lemn in masina , ca ma duce cu gandu la recamierul lui mamaie .

Legat de piano black , am facut o "simulare" . Am deontat trimurile de la bord si le-am tras in folie negru lucios . Erau ok , dar nu mai faceau nici un contrast cu nimic . Se pierdeau complet . Bordul si partea de jos a fetelor de usa e neagra .

Acu lasand la o parte ca e folie arata misto brushed aluminium asta . E cam identic cu oem .... ma rog poate striurile-s putin mai mari , dar nu-i ostentativ si categoric nu-ti sare in ochi ca e folie , asa ca cel putin acum raman asa .

post-50188-0-57298300-1372630171_thumb.jpg

post-50188-0-69938500-1372630192_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Uite cele bambus:

 

http://www.e90post.com/forums/attachment.php?attachmentid=628662&stc=1&d=1326057510

 

Eu am de nuc:

 

http://www.e90post.com/forums/attachment.php?attachmentid=772424&stc=1&d=1351445934

 

Alea de m-pack parca au asa niste "bule" pe ele , ciudate rau, mie nu imi plac, mai degraba gri ala clasic, dar de aluminiu, nu plastic :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca imbatrnesc .... Foarte misto alea de bambus (nu-s tot individual?)! Nici nucul nu-i rau . Stau cuminte acu ca am de bagat barele(barile!?) la vopsit . Next pe lista ar fi parbriz nou+ senzori lumina/ploaie asistenta la faza lunga .

LE sa nu uit daca vedti pe undeva trimuri de individual rosu/bambus/alpina dati-mi de veste ca le pandesc de ceva vreme .

Edited by VNB
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi fac iluzii privind recuperarea banilor bagati . Am facut masina asta pe gustul meu . Deocamdata nu ma gandesc la vanzare , pentru ca sincer n-as sti cu ce sa o inlocuiesc , iar masinile care-mi plac imi sunt deocamdata ,inabordabile financiar , atat la achizitie cat si la intretinere .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ma bate gandul la o navigatie cu dedicatie . Mai exact un eonon 51ceva . Cica are posibilitata e a controla incalzirea in scaune si ce mai e pe randul de butoane de jos , deci as scapa de bataia de cap cu relocarea lor in scumiera . Are cineva asa ceva(sau similar ) pe masina ? Intreb ca mi se pare pozitia dsplay-ului cam joasa si bordul nu-i chiar transparent .

Exclud CCC fiiind depasit din toate punctele de vedere si CIC pentru ca implica bord nou , trimuri , gauri in plafon etc. si nu ma simt nici asa de curajos si nici asa de generos .

Si era sa uit . Taxe vamale , tva ce se mai plateste pentru import din HK ?

Link to comment
Share on other sites

am citit acum treaba cu trimurile. eu am brushed aluminium insa pe usile din fata sunt facute praf de la centura (o lasi sa zboare cand o desfaci si loveste mereu pe trim, asa am primit-o). merita zic eu insa doar sa ai grija... am cautat sa incerc sa le reconditionez insa nu poate face nimeni acelasi efect pe ele.
Link to comment
Share on other sites

Nasol cu trimuri din metal zgariate . Si parca nici nu-ti vine sa foliezi frumusete de aluminiu . Folia asta multidimensionala cu efect de aluminiu e ok . Daca nu te apuci sa o decojesti nu vad nici un motiv pentru care ar ceda .

Legat de navigatii am mai stat pe net si am pandit la vecinii de pe e90post . M-am oripilat ! Nu e unu care sa fi primit o navigatie la care sa functioneze tot sau care sa intre in bord ca lumea . Concluzia ? Tin frumos banutu in buzunar si gasesc eu alte porcarii pe care sa-i sparg frantics.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:) Eram curios daca stie cineva , procentual, care este suma pe care o percepe vama . Stiam ca pentru orice este extra EU se plateste

24% TVA + 30% taxe vamale ;)

 

Cei de la eonon sunt de acord sa iti treaca 180$ pe factura, astfel platesti doar tva 24% pe aceasta suma, taxe vamale nu mai trebuie pt ca nu depasesti pragul de 150 euro.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca pot sa o dau la pace cu chinezii . Ce ma descurajeaza este ca uitandu-ma la oamenii care le-au comandat , au avut numai probleme cu ele . Ba nu merge micro sd-ul unitatii , ba butoane blocate , ba unitati blocate , nu intra bine in bord . Pana la urma nu-i vorba de bani ca 350$ chiar nu-s o suma SF chiar si cu 50% taxe ( apropo de asta ... WTF?!) dar sa ii bag intr-o chestie car vine din start cu diverse probleme .... deocamdata zic pas . Sincer mi se pare misto chestia cu camera de marsarier . In rest BT am , conectivitate USB , Iphone am si avand in vedere ca nu am drumuri lungi in tara cu masina , dupa navi nu sufar . In conditiile astea mai astept pana isi mai ridica nivelul de calitate , sau apar altii .

Dynavin , nu iau din principiu moral . Nu pot sa bag bani in buzunar cuiva care se uita la mine si ma vede cu un pumn de ciunga-n par . Adica exact aceiasi unitate pentru hyundai e 2000ron pt bmw e 3200 ?! hairy.png

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca scap cu doar 1100 la CIC . Plansa de bord e 500-750euro , cic mai e vreo 800 . Mai trebuiesc cablurile , antena , emulator etc . Pe langa asta eu n-am nici bt oem nici pdc , deci functionalitate limitata . Riscul de greieri e considerabil . Astea deocamdata ma cam tin pe loc .

Singura miscare de genu asta ar fi probabil un ccc business in vederea vanzarii , cand o fii , ca cica nui bemveu daca n-are cocoasa pe bord .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

N-am mai postat de mult pe topicul asta . Am pus ochi pe un 335i e90 2008 non-LCI 88.000km . De 335i in afara de HPFP-urile care picau frecvent , pentru care stiu ca fusese si o actiune oficiala de inlocuire , nu stiu de alte probleme frecvente . Exista alte probleme cunoscute legate de motorul asta ?

O sa pun si intrebarea TABU : cum sta cu consumul (evident ca difera in functie de numarul purtat la bocanci , dar orientativ) si cu costurile de intrtinere in general (RCA , revizii , consumabile )?

Nici nu stiu ce sa fac . 320d-ul a fost pana acum o masina excelenta din aproape toate punctele de vedere . As incerca sa o vand doar in ideea de a lua acea masina si doar aia .

Alta intrebare : care ar fi un pret de vanzare cinstit pentru masina mea ? Pe mobile.de 320d m-sport cu 78-80k km vad ca sunt puse de la 17-18k euro . Cum piata autohtona este profund viciata , nu cred ca ma pot apropii de preturile astea ,dar parca nici n-as da-o cu 12.000 pe temeiul "asta e pretzu pietzii BO$$" . Ma gandeam la un 14.000 , sau sunt in spatiul cosmic cu pretul ? Daca tot o pun la vanzare as vrea sa stiu ca o vand ...

Astept si accept orice sfaturi legate de oricare dintre cele 2 probleme expuse mai sus .

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt probleme majore pentru N54 in afara de HPFP. Bine, din punctul meu de vedere nici asta nu e o problema majora. Adica iti da semne inainte sa cedeze, nu te lasa deodata, iar schimbarea unei pompe de benzina nu e un capat de lume. Consumul e sensibil mai mare chiar decat la un 325i.
Link to comment
Share on other sites

Kip , d-aia si intreb . Nu stiu care ar fi pretul corect pentru ea . Sa o zic altfel : mi-ar trebui 13500 ca sa pot sa iau 335ul si sa mai ramana de inmatriculare , revizie etc . E o suma care poate fi obtinuta ?daca masina chiar face 11-12000 si nu pot lua mai mult , stau cuminte in banca mea , strang banii si poate la anul discut altfel . 335i-ul asta e o ocazie ca altfel nu ma dadeam asa peste cap .

Merci ZyZ .la cunsum eu m-as astepta la un 17-18 .

Link to comment
Share on other sites

Ai vazut live / testat 335i-ul sau doar in anunt / poze?

 

Eu ti-as recomanda inainte sa o vinzi pe a ta, sa o verifici pe aia bine, sa stii daca merita. Sa nu te trezesti dupa ce o vinzi pe a ta ca masina cealalta e un cazan si ramai fara.

 

Daca e ok pt tine sa ramai fara mijloc de transport cateva saptamani, atunci e in regula.

 

Despre 335i nu stiu sa-ti spune multe, dar stiu ca 135i e senzatie :)

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata sunt la stadiu de poze . Fac un "studiu de piata " si daca totu iese pozitiv , ma duc sa vad masina . Daca masina e ok platesc un acont si o scot pe a mea la vanzare . Teoretic pot sa raman fara masina pe termen nedeterminat pentru ca mai am una cu care sa ma pot deplasa .

Nu se arunca nimeni sa "evalueze" locomotiva sa stiu macar pe ce picior dansez ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.