Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Dar totusi, c classe`ul asta nou este echivalentul lui e90?

 

Daca c-klasse-le e echivalentul lui e90, sunt curios cls-ul echivalentul cui e?

cls dupã pãrerea mea nu are echivalent În curtea celor de la BMW. Mercedes are mai multe modele decât BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
asa ma gandeam si eu. oricum c-klasse arata bine, dar cls-ul arata nemaipomenit.

 

ca design, originalitate e superb cls-ul .

 

mi se pare mie sau interiorul e incredibil de sucit si incomod. eu de fiecare data cand am mers in cls parca am stat intr-un tico . e inghesuit, zici ca e masina de formula 1 , ar mai lipsii sa-i scoti volanul atunci cand intrii in ea. :)

Link to comment
Share on other sites

Deci, ca sa incep in mod normal:

- C-Klasse, urit cu spume ultimul model, de foarte mare efect la el sint lufturile la imbinarea capotei de la motor cu aripile, cel putin la capitolul asta seamana foarte bine cu primul model de Laguna, care la fel avea capota de la motor PESTE aripi, si nu intre ele.

- CLK (ultimul model), corcitura de masina, bot de C-Klasse si triple de E-Klasse. Asta in timp ce modelul anterior de CLK e chiar frumos, cel putin arata ca un E-Klasse pe 2 usi.

- CLS- platforma de E-Klasse si pret de S.

Nu ma excita nici un model de la mercedes, cu toate ca multa lume le lauda.

 

Daca ar fi sa aleg doar dupa design, as lua oricind E90 sau E91 in locul unui C-Klasse, daca ar fi sa aleg dupa fiabilitate as lua probabil Audi. Sau e o alegere subiectiva. Iar daca ar fi sa aleg fara tin in mod deosebit cont de vreun criteriu, atunci as lua Opel.

Edited by Smudo
Link to comment
Share on other sites

e relativ irelevant pentru ca obiectivitatea e o calitate rara pe un forum de pasionati bmw

Eu nu-s pasionat de bmw, l-am luat pentru ca la dotarile pe care le are a fost mai ieftin decit un Passat Variant sau A4 Avant, iar la Vectra B nu mi-a placut interiorul. Altfel din toate cele enumerate as fi luat Vectra B, daca e sa vorbesc de pasiunea pentru o marca.

Link to comment
Share on other sites

asa ca putin offtopic, eu deja m-am saturat de matza mea. la fiecare 2 saptamani pica ceva la ea, si macar am grija de ea ca nu ma duc ca tampitu'. ia uite si in seara asta mi-a picat macaraua de la geamul electric de pe partea pasagerului. alta distractie de vreo 250 ron ( de la dezmembrari ... si aia cine stie cat duce ).
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa aleg doar dupa design, as lua oricind E90 sau E91 in locul unui C-Klasse, daca ar fi sa aleg dupa fiabilitate as lua probabil Audi. Sau e o alegere subiectiva. Iar daca ar fi sa aleg fara tin in mod deosebit cont de vreun criteriu, atunci as lua Opel.

 

ma doare capul... :)

 

ia uite si in seara asta mi-a picat macaraua de la geamul electric de pe partea pasagerului. alta distractie de vreo 250 ron ( de la dezmembrari ... si aia cine stie cat duce ).

 

ce fraier esti ...cu 8 lei si mana de lucru scapai... :lol: ..uite ce se duce la e36 si e34 la macara...acest plastic ,care costa 8 ron bucata... :lol:

Link to comment
Share on other sites

E cumva interzis? Si doar de la atita lucru te doare capul sau ai si alte probleme inafara de parerile exprimate pe forum?

 

ho bre' ce iei foc asa...ca fiecare face cum considera...doar ca mi se pare mie ciudat...

Link to comment
Share on other sites

ho bre'

Ia straduieste-te putin si exprima-te altfel, te rog eu. Pina sa iau eu foc, mai e mult. La fel de mult e si de la "a ti se parea tie ciudat" (cum ai reusit in a doua exprimare sa o dregi) pina la a te durea capul. Cind reformulezi te exprimi ceva mai bine, nu ti se pare? Da' lasa ca te faci tu baiat mare si nu o sa mai fii asa sensibil.

Link to comment
Share on other sites

Am mers ieri un E-klasse, CDI, avea 550k la bord, fusese taxiu, masina din 2003. Am ramas masca cum se pastrase interiorul si ce fel mergea... am mers pe niste stradute relativ mai proaste din Trier sa vad daca troncane ceva. Se auzea un mic zgomot in portiera stanga spate. Imi pare rau sa o spun ca sunt fan BMW, dar nu cred ca o sa vad vreun BMW sa mearga asa dupa regimul ala de exploatare.

un coleg de-al meu l-a luat cu 5k euro sa aibe cu se faca naveta, mai are un VOlvo v70 benzinar, numai stiu ce motor, de vreun an, care il tine pentru week-end sau cand merge cu toata familia. Spunea ca nu are rost sa mearga cu un benzinar pe un drum super aglomerat si sa frece masina zi de zi cu naveta. Asa ca a luat-o pe asta.

De altfel am stat de vorba cu o rusoaica, taximetrista in Trier. O intrebam de ce au toti Mercedes, daca au reduceri speciale sau ceva de genul asta. Imi zicea fata ca da, au reducerile normale de flota, dar le cumpara ca sunt mult mai fiabile fata de alte optiuni care le-ar fi avut in vedere...

Link to comment
Share on other sites

Am mers ieri un E-klasse, CDI, avea 550k la bord, fusese taxiu, masina din 2003. Am ramas masca cum se pastrase interiorul si ce fel mergea...

 

 

si eu am mers cu un taxi mercedes E fabricat in august 2002(generatia aia batrana). incepand cu sfarsitul lui 2002 s-a fabricat generatia ce a tinut pana in iarna asta.

 

in octombrie 2006 cand am mers eu cu ea, masina avea 480.000km si functiona CEAS. am ramas total socat stiind ca generatia respectiva de E klasse nu a fost foarte fiabila. omul mergea mai mult pe autostrada undeva intre milano si bergamo facand zilnic aproximativ 3 drumuri dus-intors de la aeroport din milano pana la fabricile dintr-un parc industrial(total aproximativ 400km pe zi). proprietarul avea mai multe asemenea mercedesuri, il cunostea toata lumea in comunitatea respectiva samd.

soferul spunea ca la felul cum merge masina, probabil o vor mai tine vreo doi ani iar asta inseamna un total de 700.000km.

sper ca nu a cumparat-o vreun roman cu 7-8k euro crezand ca masina are 120.000km :)

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

dap..sincer ma tot uit, am mai mers cu niste masini rulate numai in vest cu kilometri considerabili, m-am dat si cu o laguna cu 400 si ceva de mii facuti in 8 ani, si alte masini, cateva opeluri, un volvo din 92 cu 600 de k care se tinea destul de bine, dar acolo totusi pe langa kilometri mai era si varsta.. dar nu exista grad de comparatie. Si intradevar in afara de mercedes foarte putine masini vezi cu peste 400k . Chit ca nu imi plac cum se conduc si feeling lor, cum arata diversele modele e complet discutabil , depinde de gustul fiecaruia dar jos palaria....
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

DACIA frate, sunt unele 1310 d-alea comuniste, le vezi pe strazi si azi, cred ca au 2.000.000 de km si inca mai gafie.

 

apropos.... asta m-a dus gandul masina lui Al Bundy (dodge-ul ala al lui), era un episod cand implinea 2 milioane de mile sau ceva de genul asta si urma sa castige un Viper, dar bineinteles ca s-a dus dreq tot :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.