Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Fiabilitatea unei masini tine de intretinerea ei si de regimul de conducere . Daca Mercedesul e mai fiabil decat BMW-ul principala cauza ar fi ca media de varsta a posesorilor de Mercedes este cu Foarte mult mai mare decat cea a soferilor de BMW, asta traducandu-se in regimul de mers al fiecarei marci in parte. Eu unul nu cred ca un Mercedes va rezista la fel de mult, condus de un sofer cu un stil agresiv de mers, obisnuit cu BMW. Si statistic vorbind mult mai des auzim de BMW-uri infasurate pe stalpi decat accidente cu Mercedes (sau curse , liniute, etc). Multe din aceste masini sunt puse la revanzare ( multi le mai si cumpara ) si binenteles ca incep sa pice. Dar acest lucru este valabil pentru orice marca. Mercedes-urile nu prea auzim ca se strica pentru ca in general cine are aceasta marca de masina, are un stil de condus relativ linistit (oricum masinile cred ca sunt fiabile). Dar daca o sa pui la volan de Mercedes pe unu' de "doua'jde ani", o sa vedem cu siguranta si Mertane cazute la cateva zeci de mii de km.

 

PS Nici daca ar fi ultima marca de pe planeta scapata dupa cataclism, nu o sa-mi iau mercedes vreodata.

Referitor la accidente, pot sa spun ca ai dreptate doar ca se intampla atatea din cauza ca l-e conduce niste pustani fara experienta la volan, mai ales ca seria 3, au niste motoare foarte puternice pentru caroseria ei, stabilitatea peste 140 km/h deja are de suferit si acesti pustani l-e da de stalpi...pacat de ei ca isi pierd viata, poate parinti lor ar trebui sa fie mai costinciosi cand l-e da astfel de masini pe mana. Sa sti ca si E 200, CHIAR DACA ARE 116 CP, e destul de rapid mai ales ca are si cutie automata, mai informeaza-te.Cand vei avea familie (sau poate ai) si ai si pe bancheta din spate un copil sau poate doi, te vei gandi de doua ori , inainte sa apesi pedala de acceleratie, cand eram si eu la varsta "nebuniei" aveam Toyota Celica, dar acum am familie si mi-a cam trecut cheful de nebunii,nu vreau sa imi bag in pamant familia.

Link to comment
Share on other sites

E 200, CHIAR DACA ARE 116 CP, e destul de rapid mai ales ca are si cutie automata

 

Batman, Batman ... :)

orice coaja de masina ajunge acum la 190 200 km/h, chiar daca ii i-a 15 min sa ajunga acolo. Cea ce e mult prea mult pentru orice drum din Romania in afara de A2.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la accidente, pot sa spun ca ai dreptate doar ca se intampla atatea din cauza ca l-e conduce niste pustani fara experienta la volan, mai ales ca seria 3, au niste motoare foarte puternice pentru caroseria ei, stabilitatea peste 140 km/h deja are de suferit si acesti pustani l-e da de stalpi...pacat de ei ca isi pierd viata, poate parinti lor ar trebui sa fie mai costinciosi cand l-e da astfel de masini pe mana. Sa sti ca si E 200, CHIAR DACA ARE 116 CP, e destul de rapid mai ales ca are si cutie automata, mai informeaza-te.Cand vei avea familie (sau poate ai) si ai si pe bancheta din spate un copil sau poate doi, te vei gandi de doua ori , inainte sa apesi pedala de acceleratie, cand eram si eu la varsta "nebuniei" aveam Toyota Celica, dar acum am familie si mi-a cam trecut cheful de nebunii,nu vreau sa imi bag in pamant familia.

 

N-am inteles nimic din expunerea ta. Ideea era (ca sa fiu succint), de ce s-ar crede ca Mercedes ar fi mai fiabil decat BMW. Eu n-am pomenit nimic ca Mercedes-urile ar fi sau nu rapide ci am spus doar ca soferii lor au un stil de conducere mai linistit asta traducandu-se in conditia de exploatare a masinii. Masina reflecta si caracterul omului (nu spun de conditia sociala) si in general cei cu un temperament mai coleric opteaza pentru BMW si acest lucru insemnand tot regim de exploatare a vehiculului. Mercedes n-ar face fata mai bine (adica mai fiabil) decat BMW in regim de conducere similar. Cand voi avea eu familie....am demult.

 

PS Scuza-ma ca-ti spun dar afirmatia "l-e da de stalpi" de fapt ar fi fost "le dau de stalpi" (no offence).

Edited by lucianpurdescu
Link to comment
Share on other sites

Mie, se pare ca mi-a acazut turbina.... Km: 35.000 !!!! Nu mai intra deloc sau cel putin nu are niciun efect....

 

Cam de kkt... :)

Pacat, aici se cam duce zambetul de pe fata omului econom.

Sper sa nu fie turbina...

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Eu am un coleg neamt, care are un E46 316 inscrisa in DE...

Tipul se declara nemultumit de calitatea masinii...si zicea ca se gandeste la un VW.

Ultima piesa cazuta a fost diferentialul...

Era foarte contrariat de ce romanilor le place asa de mult marca BMW (a primit o gramada de oferte pt masina)

Link to comment
Share on other sites

nu prea am citit decat in sectiunea "Automobile Bavaria va raspunde" despre niste probleme. dar ce am inteles, e ca la noi problema e cu cine reprezinta marca BMW si nu marca in sine, sau?

 

bineinteles , ca nu ! Mai da-le dracului .Prea se strica Mai ales astea diesel , febletea romanului

Link to comment
Share on other sites

Una peste alta eu cred ca e un raport mai bunicel calitate pret la bmw decat la mercedes. Mercedesul e mult mai tare la interior.Mie unu ,dupa cum am mai zis pe forum, chiar mi se pare ca bmw nu face interioarele la nivelul de design al exteriorului. In ceea ce priveste comparatia mar cu mar cum se spune ,eu zic asa:

 

C clas vs 3 (E 90) e mai frumos mercedes

E class (modelul 2002-2009) vs 5 ( E 50) e mult mai frumos bmw ul

S class vs 7 e mai frumos mercedes

ML vs X5 e mult mai frumos bmw ul

glk vs X3 sunt f urate amandoua :)

 

...deci e cam egal....

Restul mi-e lene sa le mai scriu acum. Oricum ,alt plus clar al mercedesului este directia. Mie nu-mi place deloc directia bmw.... panaintorci masina tragi de volan de te plictisesti. Eu prefer o directie mai sport...

Link to comment
Share on other sites

Mie nu-mi place deloc directia bmw.... panaintorci masina tragi de volan de te plictisesti. Eu prefer o directie mai sport...

bmw are directie mai sport(mai rigida, mai precisa).

Cred ca preferi o directie mai moale daca te plictisesti cu cea de bmw...

Link to comment
Share on other sites

la A5-ul unei cunostinte i-a picat ambreiajul , masina avand 10.000km.

problema este ca porsche romania nu vrea sa i-l schimbe pe garantie si sustine ca ambreiajul s-a defectat pt ca probabil a plecat des cu a 3-a de pe loc.

de asemenea omul de la porsche spunea ca e clar vina soferului si in nici un caz nu poate fi vorba de defect de fabricatie si spunea ca el daca vrea, poate distruge un ambreiaj in 100 de m.

 

deci dupa ce ca masinile mai au probleme tehnice, nesimtitii de la service-uri nici nu vor sa-si asume responsabilitatea problemelor aparute.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.