Jump to content

Probleme Acordare Garantie BMW F-10


xxstranger

Recommended Posts

Buna Ziua

 

Tin sa deschid un topic nou si in sectiunea seria 5, desi,cu riscul de a ma repeta,trebuie sa stiti ca cei de la BMW Romania au refuzat sa-mi schimbe piesele deteriorate pe garantie. Am un BMW seria 5 F10 din iunie 2011. Din februarie tapiteria de la scaunul soferului a prezentate urme de deteriorare prematura,iar odata cu trecerea timpului acestea s-au accentuat si au aparut aceleasi semne de deteriorare si pe cotiera cemtrala. Pozele,cat si intreaga discutie cu cei de la Automobile Bavaria o puteti gasi aici.Masina are 39000 km.Mi se pare jenant si revoltator raspunsul care mi l-au comunicat cei de la AB.Vreau sa merg la OPC si sa-i dau in judecata,nu mi se pare normal un astfel de tratament si nu in ultimul rand de calitatea materialelor interioare cu care si-a dotat BMW-ul noile modele de masini....Nu mi s-a dat niciun document oficial prin care imi este explicat refuzul celor de la BMW Romania,acest raspuns mi-a fost comunicat pe e-mail.Daca este cineva care s-a mai confruntat cu aceasta problema,il rog frumos sa ma indrume cu ceva sfaturi.Promit ca o sa va tin la curent cu ceea ce o sa fac in continuare pentru rezolvarea acestei probleme.

Va multumesc anticipat,astept cu mare interes raspunsurile dvs.

Edited by xxstranger
Link to comment
Share on other sites

Pun piele ordinara pe masini.... de aia se intampla asa ceva... iti dai seama daca arata asa dupa 1 an cum va arata in 10? E piele naturala sau din motive eco ( vrajeala) au pus plastic din ala frumos colorat? si mai intreba cineva de dimineata daca nu imi place mai mult f10 decat a mea , uite de aia imi place mai mult a mea. Pielea din masina mea e tipla si nnu am menajato mai deloc si are 12 ani dar ca sa o strici tre sa iti propui, sa folosesti un cutit ceva pentru ca e f f groasa. chiar o sa fac poze sa le vedeti.

Sincer nu cred ca ai vreo sanse cu garantia pentru pot gasi o mie de cauze pentru care s a stricat si toate vor duce la vina ta.

Porti blugi cu capse ceva?

oricum fa plangere la opc ca se duc pe capul lor si daca merg la sesizare nu pleaca fara amenda ...:p ca doar traim in tara nebunilor.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

E piele naturala....nu port blugi cu capse,motivul pentru care s-a deteriorat nu e de la capse,ci datorita faptului ca vopseaua e foarte prost aplicata.A inceput sa mi se ia si de pe cotiera de la cum frec cu mana cand schimb vitezele.In poze nu se vede chiar asa de bine,dar daca s-ar vedea masina live,oricine isi poate da seama ca este uzura prematura,nicidecum zgariata...Pielea am intretint-o ca la carte,cel tarziu odata la 3 saptamani primeste tratament cu solutia lor speciala de piele (originala Bmw).Este evident ca face subiectul garantiei fiind uzata prematur...
Link to comment
Share on other sites

E piele naturala....nu port blugi cu capse,motivul pentru care s-a deteriorat nu e de la capse,ci datorita faptului ca vopseaua e foarte prost aplicata.A inceput sa mi se ia si de pe cotiera de la cum frec cu mana cand schimb vitezele.In poze nu se vede chiar asa de bine,dar daca s-ar vedea masina live,oricine isi poate da seama ca este uzura prematura,nicidecum zgariata...Pielea am intretint-o ca la carte,cel tarziu odata la 3 saptamani primeste tratament cu solutia lor speciala de piele (originala Bmw).Este evident ca face subiectul garantiei fiind uzata prematur...

a mea primeste tratament de 2 ori pe an cand imi amintesc :p. Parerea mea este sa nu lasi lucrurile asa insista cere un act oficial, dute la opc . SCrie un email la bmw in Germania prezintale problema. Daca le toleram orice astia chiar or sa creada ca merge asa...

Link to comment
Share on other sites

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Continua cu plangerile dar fa-le in Germania, la noi se asteapta sa vii in service pentru garantie doar sa le dai bani...revizii, defectiunii din vina ta, niciodata din vina lor... bafta
Link to comment
Share on other sites

Eu le-am facut o sesizare similara (MHS Militari) undeva in jurul lunii Mai, 2011. La momentul respectiv am fost asigurat ca s-au trimis poze la BMW si ca voi primi un raspuns dar, de obicei, dureaza un pic mai mult in astfel de cazuri. Masina avea, la momentul respectiv, ~30,000km. Nu cred ca mai are rost sa spun ca nici acum, dupa mai bine de 1 an de atunci, tot n-am primit nimic. Intre timp le-am mai adus aminte de minim 3 ori, deci nu se pune problema sa fi uitat de mine.

 

Au fost neseriosi la faza asta. Puteau macar sa-mi trimita un raspuns in care sa-mi spuna ca nu se schimba si gata.

La mine s-a uzat putin scaunul soferului, pe partile laterale stanga (cele solictate la urcarea in masina). O sa cumpar o vopsea originala BMW pe culoarea mea si o sa aplic local; din cate am inteles, iese foarte bine (sau ar fi putut ei sa faca treaba asta, din moment ce nu i-ar fi costat cine stie ce)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

E un topic deschis pe forum despre un domn Filip. Vopseste cu aerograf, iar preturile sunt decente. Eu am dat pentru laterale la 2 scaune+ 1-2retusuri mici 100ron. La reprezentanta nu cred ca rezolvi nimic, o sa zica in mod sigur ca vina iti apartine :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Trimite plangeri direct in Germania prin E-mail cu toate datele masinii si mai ales poze foarte clare , sigur ca o sa le rezolve ei ,cunosc pe cineva care cu seria 3 ia schimbato cu 7 luni si in Spania nu vroia nici sa-l vada , bafta si nu renunta la drepturile tale .Ciao
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Buna Ziua

 

Tin sa deschid un topic nou si in sectiunea seria 5, desi,cu riscul de a ma repeta,trebuie sa stiti ca cei de la BMW Romania au refuzat sa-mi schimbe piesele deteriorate pe garantie. Am un BMW seria 5 F10 din iunie 2011. Din februarie tapiteria de la scaunul soferului a prezentate urme de deteriorare prematura,iar odata cu trecerea timpului acestea s-au accentuat si au aparut aceleasi semne de deteriorare si pe cotiera cemtrala. Pozele,cat si intreaga discutie cu cei de la Automobile Bavaria o puteti gasi aici.Masina are 39000 km.Mi se pare jenant si revoltator raspunsul care mi l-au comunicat cei de la AB.Vreau sa merg la OPC si sa-i dau in judecata,nu mi se pare normal un astfel de tratament si nu in ultimul rand de calitatea materialelor interioare cu care si-a dotat BMW-ul noile modele de masini....Nu mi s-a dat niciun document oficial prin care imi este explicat refuzul celor de la BMW Romania,acest raspuns mi-a fost comunicat pe e-mail.Daca este cineva care s-a mai confruntat cu aceasta problema,il rog frumos sa ma indrume cu ceva sfaturi.Promit ca o sa va tin la curent cu ceea ce o sa fac in continuare pentru rezolvarea acestei probleme.

Va multumesc anticipat,astept cu mare interes raspunsurile dvs.

Salut, am ac problema. Masina are 60000, am intretinut-o perfect.

Am trimis mail la bmw Romania, nu am primit nicinun raspuns. Tu ai rezolvat?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sunt curios cum arata acum pielea initiatorului topicului, la doi ani dupa ce au ĂŽnceput problemele.

Oricum e clar ca nu mai exista aceeași calitate ca ĂŽnainte.

In 2011 am luat un F10 din Germania cu 8000 km, fabricație 2010, 528i 258cp. Am luat-o pentru un prieten , dar si azi il mai ajut cu una - alta pentru masina. Pielea arata bine ( e neagrĂŁ ) , acum are 70000 km, singura problema e ca la 17-18000 km , in mijlocul Bucureștiului s-a oprit masina in drum cu eroarea ENGINE FAILURE. Au fost schimbate pe garantie 2 injectoare + bobine. La asa putini km nu e normal nici la mașini din China sa pice injectoarele.

Acum nu mai are garantie si arata iar pe tester o eroare la injector, câteodatã cand e rece motorul tremura toata masina si se aprinde check engine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.