Jump to content

Power Reduction


sorca

Recommended Posts

Severus, nici formula scrisa chiar de tine nu o poti interpreta ? E o analiza de clasa a 3-a, ce naiba ! Deci, din formula scrisa chiar de tine, rezulta ca puterea creste ca urmare a cresterii cuplului sau a turatiei ! E matematica elementara, nu o poti interpreta in alt fel !
Link to comment
Share on other sites

Corect.

Puterea reprezinta lucrul mecanic efectuat in unitatea de timp.

Poti sa cresti puterea prin cresterea lucrului mecanic efectuat in unitatea de timp.

 

Ca urmare, in cazul unui motor cu ardere interna poti creste puterea fie prin cresterea turatiei (reduci timpul), fie prin cresterea cuplului (cresti lucrul mecanic).

Link to comment
Share on other sites

Gata baieti am inteles. Daca eu am o masina cu power reduction activat si am de ex. 110kw ,dupa care dezactivez power reduction si o aduc la 120kw ,eu defapt maresc cuplul.

Nu ai ĂŽnțeles.

Tu, prin soft, nu aduci maÂşina de la 110kW la 120kW prin dezactivarea power reduction. AdicĂŁ ĂŽntr-un fel asta faci, dar pe plan secundar, ca sa ii zicem asa, și e rezultat al creșterii cuplului, cuplul mĂŁrit duce la creșterea puterii.

 

E cum a zis Paul, gen: nu se ĂŽntunecĂŁ fiindcĂŁ ai aprins farurile. Respectiv, nu creste cuplul deoarece ai crescut puterea. Aprinzi farurile fiindcĂŁ se ĂŽntunecĂŁ. Respectiv, puterea (kW) crește fiindcĂŁ a crescut cuplul (Nm).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Aveam si eu optiunea S843A Power reduction (masina de Belgia): 130kW "redusi" la 120kW.

 

Am scos-o luna trecuta la Banat Car, Timisoara. Masina merge aprox la fel in conditii normale, deoarece cuplul maxim ar trebui sa fie acelasi.

In teorie, _curba_ de cuplu ar trebui sa fie modificata, adica sa traga mai bine la turatii mari (>= 4000 RPM). Nu-mi dau seama daca e chiar asa, dar eu ma simt mai bine. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Am un coleg la servici care tocmai si-a cumparat in 318i e46 coupe motor m43b19 si are power reduction, masina este versiune pentru Franta. Stie careva mai multe detalii, pe net nu am gasit nimic concret legat de scaderea puterii la acest motor.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Acelasi lucru se intampla si in cazul meu.

Am fost la Bavaria in Baneasa si nu au stiut cei de la departamentul service sa imi spuna daca pot face aceasta operatiune sau nu...au dat-o din colt in colt pana mi-am dat seama ca trebue sa plec de-acolo. Apoi le-am trimis un email celor de la Proleasing Motors din Ploiesti si iata mai jos raspunsul lor:

 

"Buna dimineata

 

Pana acum cateva luni se putea face acest lucru printr-o simpla resoftare,insa in acest moment acest lucru nu mai este posibil decat dupa acceptul Registrului Auto Roman respectiv omologare individuala + acceptul BMW Romania.Acest lucru poate implica si modificarea taxei de poluare pe care probabil ati achitat-o la inmatriculare.Procedura este foarte greoaie si nu am mai avut solicitari de acest gen."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 4-5 luni am sunat la Craiova si am intrebat daca se poate scoate power red care il am si eu pe un E60 si mi-au spus ca fara probleme pe la 400 lei parca, am intrebat si la Bucuresti la fel mi-au spus. Am intrebat si la cineva din acelasi oras cu mine care am vazut ca avea toate programele care mi le-am cumparat si eu, doar ca stie sa le foloseasca perfect, m-a intrebat daca vreau sa-mi scoata power red pt 100 lei si inca 100 lei update la toata masina, este ieftin fata de ce am vazut in tara, dar am zis ca nu e diferenta asa mare intre 163cp si 177 cp, daca e sa fac soft ma duc in 210-220 cu dpf cu tot la completechip in bucuresti.

 

Iti recomand sa te duci la oricine care are ISTA P sau alte programe pt acest lucru si se pricep o sa te rezolve fara probleme si mai ieftin. Numai sa fie cineva cunoscuti de pe forumuri ca sa nu te pacaleasca respectivii sa-ti zica ca ti-au scos limitarea desi ei nu stiu cum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
Vad ca a trecut ceva vreme de la ultima postare. Mai stie cineva cum sta treaba cu power reduction. Am gasit o masina frumoasa, este vorba de un F30 care as vrea sa il cumpar, dar are power reduction si 21 de caluti cred ca se simt. Se mai poate scoate?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am și eu o ĂŽntrebare: bimmer.work si bag seria de sașiu ĂŽmi afișeazĂŁ ca mașina mea ar avea 184 cp dar ĂŽn talon sunt trecuți 163 cp (am fĂŁcut eu conversia din kw ĂŽn cp). Masina este adusa din Belgia și cicĂŁ ar avea trecuți ĂŽn talon mai putini cai pt ca belgienii plĂŁtesc impozit pe cai putere.

Cum este pana la urma: 163cp sau 184cp?

Ma poate lamuri și pe mine cineva, va rog?

Link to comment
Share on other sites

sunt trecuti in talon 163 pentru ca masina are optiunea Power reduction.

chiar daca initial iti apar 184 in cautare, ceea ce inseamna ca motorul este cel de 184, daca vezi lista cu optionalele masinii o sa regasesti si optiunea S843A sau 7R9 Edition Fleet, ceea ce inseamna ca au limitat o din soft la 163, pentru plata impozitelor mai mici.

deci masina in concret are 163 cp.

Edited by daddy0307
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.