Jump to content

Studiu despre anvelope... POLL


X X L

  

242 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Fulda Carat Exelerro -Anvelope f bune , silentioase , tractiune incredibila pe ploaie torentiala .

Hankook Ventus V12 evo--idem , nu danseaza masina cu ele , trag de rup si fff silentioase , aderenta maxima pe ploaie .

Dunlop sport maxx ---o anvelopa buna are 2 ani de utilizare si inca nu prezinta zgomot , are aderenta si profil cativa mm peste semn dupa 25k km .

 

Cam atat de la mine , e vb de anvelope noi , consider ca la sh e pueril sa faci un review sunt atatea variabile ca efectiv nu poti miza decat pe noroc si pe faptul ca nimeni nu le schimba degeaba , povesti cu anvelope din reprezentante sunt prea putine si rare ca sa fie o regula .

Link to comment
Share on other sites

Bridgestone Blizzak LM-32 205/55R16 - Aproape impecabile in conditii meteo extreme, zgomot mediu, aderenta foarte buna pe zapada, rezistente la uzura, am facut 2 ierni cu ele (aprox. 35.000km) si cred ca mai merg inca una.

Goodyear Excellence 225/45/R17 - Impecabile din punctul meu de vedere, stabilitate ridicata, zgomot redus, aderenta buna pe asfalt umed, rezistenta buna la uzura, sunt la a doua vara cu ele.

 

Acestea sunt cele pe care le recomand.

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Anvelope noi cumparate din magazin:

1. Goodyear Excellence 225/55/16 (nu mai tin minte unde erau fabricate), dezastru si pe uscat si pe ploaie. Ai senzatia ca mergi pe ceva foarte moale. Aquaplaneaza destul de repede desi au profil de ploaie. Singurul lucru pozitiv este acela ca sunt silentioase si merg bine pe gropi. Cu anvelopele astea si eu mi-am pus problema daca sunt contrafacute. Feeling 5

2. Pirelli P7 205/55/16 foarte bune pe autobahn uscat + ploaie, viteze marisoare, usor dure si inconfortabile la gropi, catastrofa dupa 15.000km (facuti preponderent la drumuri in ue); isi pierd calitatile si se intaresc, galme si au devenit zgomotoase de am crezut ca s-au stricat rulmentii; pur si simplu nu merita. Feeling de la 9 in cadere libera spre 7 dupa aproape 1 an.

3. Continental SC 3, 225/45/17 nota 10 pe linie mai putin uzura (sa zic 9) insa nu exista guma tare si aderenta, dupa parerea mea e guma (brand)nr.1, confortabile si pe gropi, silentioase. Rup aderenta progresiv, usor de controlat la limita. Peretele lateral + protectie janta destul de dura spre dura, protejeaza si imbraca foarte bine janta. Feeling 10

4. Michelin Pilot Primacy 205/55/16 f bune pe uscat, pe ploaie e doar mediu. usor dure pe gropi. Rup aderenta destul de violent. feeling 9,5

5. Matador Hectorra 2 MP46 (facute de Continental) 225/45/17- nu par atat de solide ca si Continentalul pt ca au peretii laterali ceva mai slabi insa aderenta f buna pe ploaie, buna pe uscat. Silentioase si merg bine pe gropi. rup aderenta progresiv, usor de controlat. franare medie pe asfalt uscat. La 350 ron/bucata sunt best buy dupa parerea mea. Feeling 8,5-9.

6. tigar hatris (sau cam asa ceva) - 195/50/15. foarte moi si extrem de proaste. Feeling 4

 

Altele:

Anvelope Nankang 225/45/17 aproape noi ca si carne, dot 1,5 ani vechime. Perete lateral subtire, guma intra sub masina la un condus sportiv/agresiv, franare si aderenta proasta, uzura inegala. iti indoi 100% jantele cu ele. Le-am dat aproape gratis aici pe forum.

Bridgestone Potenza S001 - cauciucul care ar trebui premiat la cat de prost este si care bate clar Pirelli la marketing.

Edited by asterix___
Link to comment
Share on other sites

Matador Elite 42 (sau cam asa ceva) -195/55R16 vara - folosite pe Mercedes Vaneo - anvelope de anduranta sunt dure ca si compozitie dar pentru pretentiile "sportive" ale masinii nu au fost un impediment. S-au uzat uniform si sunt silentioase.

 

Acceasi marime Michelin energy saver - la fel o anvelopa dura cu care faci kilometric, si-a oastrat bine profilul fara deformari sau uzura aiurea. Sunt silentiase, pentru masini pana in clasa medie utilizate in Romania recomand mai ales din prisma economiei, par ca nu se uzeaza atat de rezistente sunt ca profil.

 

Dupa parerea mea Michelin la anduranta si rezistenta anvelopei pe durata de viata sunt cu 25% peste orice alt competitor. Si nu vorbesc doar de turisme constatarea e valabila si la anevlopele de SUV, van si chiar camioane. Pretul este cu acelasi procent in multe cazuri peste marcile concurente dar se justifica.

Link to comment
Share on other sites

Poate cu P7 au altii experiente mai bune dar eu nu ma mai ating de ele mi-am pierdut total increderea.

 

Eu nu sunt multumit de ele(am scris si mai sus). Nu stiu de ce dar e senzatia aia de nesiguranta.

M-am luat dupa testele Adac si mi-am cam luat teapa. Ma rog nu sunt oribile dar parca nus chiar de premium. In schimb par rezistente la uzura dar parca prefer siguranta in locul uzurii.

 

PS: Cumparate de noi de pe cauciucuridirect

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

acum 2 ore am montat michelin primacy hp pe e46 si sunt SUPER SUPER SUPER

au fost cumparate de mine pentru ford focus in septembrie de noi, si sunt aceeasi dimensiune le-am facut un schimb

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

am uitT de gy excllence. dimensiunile mari se fac in de. anvelope f bune nu am avut problemele mentionate de asterix. silentioase poate putin cam moi dar aderenta buna. poate el a prins un lot ciudat dar gy excellence sta f bine si in reviewuri pe tyretest si e real din moment ce am testat live pt 15k km Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

acum 2 ore am montat michelin primacy hp pe e46 si sunt SUPER SUPER SUPER

au fost cumparate de mine pentru ford focus in septembrie de noi, si sunt aceeasi dimensiune le-am facut un schimb

 

toate sunt super primii km..

mai reino cu impresii cand sunt asa pe la 4mm...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la 4 mm le arunc considerandu-le uzate.

 

la alea de vara norma e 2mm..

eu oricum le-am aruncat pe la 6mm ca la cea mai mica udeala abia plecam de pe loc de bune ce erau...

nu stiu ce motor ai pe e46 ala, poate la motoare mai mici sunt ok...

Link to comment
Share on other sites

pai la 1,5 clar e praf , cred ca de la 3 e la risc deja nu mai e in mintile lui . Pe afara le schimba astia la 6 mm si noi le uzam la maxim . Cati iau anvelope noi , am mai folosit si eu sh dar daca erau praf sau dubioase nu m-am complicat plus ca de cand am familie nu ma mai risc , imi pare primul pas cand iei o masina starea tehnica si anvelopele .Eu nu stiu cum va asteptati voi sa fie bune la sub 4,3 mm , e clar ca a fost supus la destul stres ,temperaturi ,franari ,presiuni e totusi un cauciuc , freaca pe asfalt .
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca si astia de la Michelin , si mai ales in UK zic asa ...

probabil asa e.

Eu consider ca cel mai rentabil e sa vinzi cauciucurile luate de noi atunci cand ajung la 4-5 mm si pui diferenta pentru unele noi.In felul asta ai tot timpul cauciucuri bune pe masina la un cost rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

Deci am pe masina MICHELIN Pilot Sport 3 225/45/17 ZR vara ,cu care am facut deja 10000 km iar iarna am MICHELIN Alpin A4 205/55/16 si 14000km Sunt multumit de anvelope , mentionez ca le am de noi din 2012 Pentru moment raman pe Michelin.

Toate cele bune si multi km fara probleme... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.