Jump to content

directie imprecisa


iulian_rotariu

Recommended Posts

Ce roti ai pe masina?Dimensiuni jante si dimensiuni anvelope.

 

problema este de la jante, ai jante prea grele , e normal sa faca asa nu te speria ,mai toate bmw-urile au problema asta, dar este de la jante prea mari/grele. daca ai jante mici, inseamna ca poate fi de la bucsa volanului. am uitat care-i este denumirea corecta

Link to comment
Share on other sites

eu am dat comanda de piesa 2 nu de 4

 

e una si aceeasi, in unghi diferit

 

se schimba greu piesa 4 ca la mine deja bate in coloana volanului ceva. ma gandesc ca o fi tot aia.

 

in principiu nu ar trebui sa fie greu, depinde de cat spatiu ai sa ajungi la piesa respectiva, dar oricum nu cred ca se demonteaza decat suportul filtrului de aer.,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Aceeasi problema o intampin si eu la aceeasi masina doar cu jantele de vara (style 23 cu cauciucuri 225/45/17). Ma gandesc sa schimb doar cauciucurile pe fata cu unele mai inguste 215 sau 205. Credeti ca este vreo problema daca voi avea latimi diferite fata/spate?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

salut tuturor! am o problema cu directia(e46 320 diesel 1999).cand intru pe drumuri denivelate masina incepe sa ma arunce in stanga si dreapta simt ca rotile o iau razna. toate bucsile masinii sunt noi. caseta de directie nu are joc dar imi curge putin.

Salut!Cand ai schimbat ultima data flansele cu rulmenti din capul telescoapelor fata?De multe ori si acestea fac masina instabila.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a distrus problema asta la fostul 330i. Aveam Jante 17" , anvelope 225/45/17 pe fata , 245/45/17.

Cred ca am bagat 40 mil in ea numai pt problema asta, inclusiv reconditionat caseta directie. Cam degeaba, masina se comporta la fel. La un moment dat , mi-au zis baietii de la service unde ma duc eu la Buzau sa schimb nu stiu ce bucsi de pe spate ....Le-am schimbat si nu se mai simtea chiar asa, era mult mai bine. Nu mai stiu exact cum se numeau , oricum stiu ca au fost destul de ieftine pe producator f bun. Stiu ca atunci cand le verificau ( pe cele de pe spate) nu pareau sa aiba joc , dar am inteles ca in mers era forta mai mare si jucau. Daca vrei cand trec pe acolo ii intreb cum se numeau bucsile astea. Stiu ca e foarte enervanta problema asta , mie mi-era scarba sa merg , ma simteam mult mai bine si in siguranta in E36.

Eu nu cred chestia asta- ca e numai de la latimea cauciucurilor , acum am la fel ca tine 225/50/16 si nu am nici cel mai mic siptom.

Link to comment
Share on other sites

Efectul se numeste "tramlining" in engleza si poate sa apara din mai multe cauze dar banii mei sunt pe bucsile brat spate (RTAB - Rear Trailing Arm Bushing):

 

http://tinypic.com/a57yh1.jpg

 

 

http://youtu.be/wZf619hm-bc

 

 

Din video se poate observa cum la acceleratie rotile isi schimba unghiul. Problema se manifesta cand nici nu accelerezi nici nu franezi si atunci bucsa fiind "moale" sau rupta permite bratului sa se miste dupa drum stanga dreapta in locul ala. Exista niste distantiere care se pot monta acolo care sa nu mai permita acel joc si implicit sa lungeasca durata de viata a bucsei care nu mai trebuie sa suporte chiar atat de mult joc lateral.

 

Cred ca la aceste bucsi se referea si kevinn14

 

Daca rezolvi problema nu uita sa revii si cu solutia.

Succes,

 

ps: cum fac embed la video?

Link to comment
Share on other sites

Efectul se numeste "tramlining" in engleza si poate sa apara din mai multe cauze dar banii mei sunt pe bucsile brat spate (RTAB - Rear Trailing Arm Bushing):

 

http://tinypic.com/a57yh1.jpg

 

 

http://youtu.be/wZf619hm-bc

 

 

Din video se poate observa cum la acceleratie rotile isi schimba unghiul. Problema se manifesta cand nici nu accelerezi nici nu franezi si atunci bucsa fiind "moale" sau rupta permite bratului sa se miste dupa drum stanga dreapta in locul ala. Exista niste distantiere care se pot monta acolo care sa nu mai permita acel joc si implicit sa lungeasca durata de viata a bucsei care nu mai trebuie sa suporte chiar atat de mult joc lateral.

 

Cred ca la aceste bucsi se referea si kevinn14

 

Daca rezolvi problema nu uita sa revii si cu solutia.

Succes,

 

ps: cum fac embed la video?

 

Da , cred ca acelea sunt. eu de exemplu daca o sa inceapa sa imi faca si actuala masina asa , prima data le schimb pe alea 100%. trebuie sa salvez poza asta :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.