Jump to content

aluneca pe jos


Gully

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu cred ca are mai mult de-a face cu mizeria care este la noi pe strazi... ati vazut ca "afara" daca ploua masinile nu prea se murdaresc, mai ales in orase, la noi dupa 2 zile de mers pe ploaie sau pe asfalt umed zici ca ai fost la Camel Trophy cu masina...
Link to comment
Share on other sites

e de la substanta anti-inghet, care devine eficienta de la o temperatura anume (probabil 0 grade). Dar romani fiind, probabil ca au mai pus ei ceva inlocuitor de aluneca in halu' asta. Si eu era sa busesc ceva dacie, tot cu gume de iarna noi.

 

Am patit si alta ciudatenie, n-am mai spalat masina cateva zile si o tin parcata in fata blocului.. cand a nins toate masinile erau acoperite dar pe a mea nu era zapada decat pe plafon (unde nu s-a ajuns cu stropitul)

 

Nu stiu ce anume se foloseste la noi, pt ca in germania se da cu o substanta asemanatoare dar nu aluneca poti sa vrei. Chiar mi s-a intamplat sa urc pe munte seara, noaptea sa ninga si dimineata asfaltul era uscat, se mergea perfect. Imi pare rau ca n-am facut poza.. pt mine a fost aproape socant.

Link to comment
Share on other sites

De aceea le caut pe cele care au fost aprobate , sa zicem "CTC" :blink:  de catre BMW si au sigla BMW autorizat pusa pe ele...

175544[/snapback]

 

Acu am venit de afara ! Am alunecat de m-au luat dracii si pe fundeni cand coboram podul spre colentina , cred ca aveam aprox 60-70 si aproape a luat-o razna ! Ce putem face ?

Link to comment
Share on other sites

La Bv nu am vazut sa alunec.nu mi-a intrat dsc si am anv vara.e umed si aici,mazga dar am x-drive.la franare nu am intampinat pb,doar pe gheata pe drumuri d munte.acolo sunt vit. Mici oricum.aveti grija oricum

175652[/snapback]

 

Drept dovada ! Daca in BV , unde e mult mai rece ca in Bucuresti , nu e mazga/polei pe jos , la noi de ce e ? E clar ca e de la substanta aia de (cenzurat) ..... numa de prostii sunt buni alesii nostrii :blink: Ne ducem la valeeeeeeeeeeee

Link to comment
Share on other sites

citeam pe wap la restaurant chiar topicul asta.... si plecand .... intre tineretului si unirea, dupa ce am oprit la o trecere de pietoni, dau sa plec.... pac asc-ul..... si m'am gandit la voi.... nu stiu cu ce dau, dar parerea mea ca nu sunt sanatosi.... 1. nu e cazul sa dea cu substante anti inghetz, si 2. substantele astea ce dzeu fac..... sporesc distana de franare samd ????
Link to comment
Share on other sites

E ceva 90 de metri :)

175050[/snapback]

 

dap este sa stii...mam speriat rau...

Erai intr-o vale? :)  :D

175060[/snapback]

nu dar aveam peste 70km/ora

 

90m??? mi se pare foarte mult, nu cumva erai pe gheata. Substantele pe care le folosesc sunt menite sa imbunatateasca starea carosabilului si nu s-o inrautateasca.

 

Eu am anvelope de iarna si n-am simsit ca ar aluneca

175087[/snapback]

 

 

 

asa pateam si cu motocicleta vara cand stropeau tot timpul asfaltul :blink: ..deci nu cred ca e neaparat o substanta :) dar apa pe care o folosesc ei pt stropit este luata de la dambovitza daca treceti pe langa clubul IDM vedeti masiniile cum isi fac plinul cu apa de acolo..si cum stim cu toti apa aia contine de toate, ulei,apa din fabrici,...etc si cred ca asta ar fi motivul... iar ce zic unii cu aer,frig ,curent etc..este adevarat dar nu iti aluneca atat de rau cand e vb de frig si de apa..mai ales daca ai cauciucuri de iarna...dar in buc parca patinezi mai ales cu bmwul....

Edited by heavystorm2005
Link to comment
Share on other sites

Cateva observatii: :)

De la mazga asta nu prea se murdareste masina.

La 8-10 grade si soare ar trebui sa dispara de pe carosabil dar nu prea e asa.

Deci e de la solutie :) :blink:

 

P.S.Poate ati avut ocazia sa vedeti prin oras(daca nu la televizor)cisternele care imprastiau un lichid negru pe drumuri,dupa ce incepuse sa inghete.

Link to comment
Share on other sites

Cateva observatii: :)

De la mazga asta nu prea se murdareste masina.

La 8-10 grade si soare ar trebui sa dispara de pe carosabil dar nu prea e asa.

Deci e de la solutie :)  :blink:

 

P.S.Poate ati avut ocazia sa vedeti prin oras(daca nu la televizor)cisternele care imprastiau un lichid negru pe drumuri,dupa ce incepuse sa inghete.

175790[/snapback]

 

zixx, nu au dat cu nimic ieri si era ud pe jos. Nu e nici o solutie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.