Jump to content

F10 sau f30 ?


stranger

Recommended Posts

Sal, in prezent am un 330i (e90) si vreu sal schimb cu un model mai nou, asemanator ca si sportivitate dar mai economic. Am avut si e60 530d de care am fost foarte multumit ca si confort, consum si cuplu si nu stiu la ce sa ma decid f10 530d sau f30 320d? Astept pareri. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

au motorizari foarte ciudate pe f30, diesel au doar doua variante 316d sau 320d, ca la logan.. :goodjob:

Asa am vazut si eu f30 d (1.6 si 2.0 motore mai mari nu cred ca au pus) 320d 184 cp cica trage binisor ca e mai usor ca e90, mai multi cp si cutie in 8. Consumu afara ar fi extrem de bun in jur de 3%. F10 e greoi, mai greu ca e60 deci nu asi lua motor sub 3.0d. Insa mi se pare mult mai inchegata si mai dotata ca f30. Foarte misto e sistemu de inchidere la usi,( fara a trebui sa le mai trantesti).Mai astept si alte pareri in special de la posesori de f10 530d, 535d si f30 320d. Consum real in bucuresti si afara, plusurile si defectele de fabrica. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Un f10 520d cu o cutie aut. sport, poate fi comparat cu un e60 530d :). Acum depinde si ce vrei sa faci cu masina, cat o folosesti extraurban s.a.m.d...In privinta optiunilor poti sa iti dotezi un F30 cam cat poti sa iti dotezi si un F10, cu mici exceptii presupun, gen tv in tetiere, nightvision s.a.m.d...Ce ai vazut tu la F10 cu inchiderea usilor este o dotare de vreo 1000€ si se numeste softclose.

Parerile nu sunt chiar asa impartite aici, ca deh, e un model relativ nou, destul de piperat pt "economia" noastra

Link to comment
Share on other sites

Sal, in prezent am un 330i (e90) si vreu sal schimb cu un model mai nou, asemanator ca si sportivitate dar mai economic. Am avut si e60 530d de care am fost foarte multumit ca si confort, consum si cuplu si nu stiu la ce sa ma decid f10 530d sau f30 320d? Astept pareri. Multumesc

Tu esti singurul care poate decide, parerile noastre nu isi au rostul. Cum as putea sa iti zic eu ce sa iei, pai de unde sa stiu ce iti place:))

Link to comment
Share on other sites

au motorizari foarte ciudate pe f30, diesel au doar doua variante 316d sau 320d, ca la logan.. :goodjob:

Asta e viitorul: motoare mai mici cu turbine! Pe F30 nu mai exista motor aspirat, si cele pe benzina sunt turbo, iar 328i de pe noul seria 3 are 1997cc!

 

La ce te asteptai? La un V8? :rolleyes:

 

Cat despre colegul care a intrebat, pai ia masina care iti place mai mult, iata variantele Diesel de pe F30:

316d (116 CP),318d (143 CP), 320d (184 CP), 320d Efficient Dynamics (163CP)! Toate patru au 1995 cc.

Link to comment
Share on other sites

Asta e viitorul: motoare mai mici cu turbine! Pe F30 nu mai exista motor aspirat, si cele pe benzina sunt turbo, iar 328i de pe noul seria 3 are 1997cc!

 

La ce te asteptai? La un V8? :rolleyes:

 

Cat despre colegul care a intrebat, pai ia masina care iti place mai mult, iata variantele Diesel de pe F30:

316d (116 CP),318d (143 CP), 320d (184 CP), 320d Efficient Dynamics (163CP)! Toate patru au 1995 cc.

 

 

Poate o mai scoate 1-2 motoare la anul, atat pe diesel cat si pe benzina, ca sa aiba o oferta cat mai diversificata; sunt sigur ca vor exista destui care isi doresc un 330d sau chiar si un 335d pe un f30,iar daca bme nu va oferi o gama cat mai larga de motoare,posibil ca o anumita parte din clientela sa se reorienteze spre concurenta, care nu e deloc mai prejos...dry.gif .

Si ca sa fiu on, eu zic sa mai astepti ceva timp, tocmai pt ceea ce am spus mai sus,nu stiu, poate iti doresti o motorizare care nu exista momentan...si nu cred ca f30 va ramane doar cu motorizarile alea pana in 2000cmc (la diesel ma refer).

Link to comment
Share on other sites

Tu esti singurul care poate decide, parerile noastre nu isi au rostul. Cum as putea sa iti zic eu ce sa iei, pai de unde sa stiu ce iti place:))

nu am intrebat gen sa cumpar ce se voteaza :)), am intrebat colegii care detin f30 si f10 sau care au mers cu asfel de modele, care li se pare mai reusit ca aspect, consum, putere, directie si calitate a materialelor.
Link to comment
Share on other sites

nu am intrebat gen sa cumpar ce se voteaza :)), am intrebat colegii care detin f30 si f10 sau care au mers cu asfel de modele, care li se pare mai reusit ca aspect, consum, putere, directie si calitate a materialelor.

 

 

Eu unu as alege seria 5.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa tii masina 3-5 ani sfatul meu este F10.Spun asta dupa ce am luat E90-ul dupa ceva timp aveam nevoie de mai mult spatiu,au venit 2 bebe.Din punctul meu de vedere F10 este cel mai frumos BMW.Am condus 520d de la Mhs,se misca bine,dar parerea mea sa te orientezi de la 525d in sus.Viitoarea mea masina fara doar si poate va fi F10 530d sau 535d. Edited by cristi.n
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa tii masina 3-5 ani sfatul meu este F10.Spun asta dupa ce am luat E90-ul dupa ceva timp aveam nevoie de mai mult spatiu,au venit 2 bebe.Din punctul meu de vedere F10 este cel mai frumos BMW.Am condus 520d de la Mhs,se misca bine,dar parerea mea sa te orientezi de la 525d in sus.Viitoarea mea masina fara doar si poate va fi F10 530d sau 535d.

Multumesc de replay, si eu tot spre un f10 inclin, masina asi vrea sa o iau noua sau cel mult un an vechime iar de tinut cam 2ani tin deobicei o masina. Aveti idee f30-ul cand va scoate versiunea coupe?

Link to comment
Share on other sites

Asta e viitorul: motoare mai mici cu turbine! Pe F30 nu mai exista motor aspirat, si cele pe benzina sunt turbo, iar 328i de pe noul seria 3 are 1997cc!

 

La ce te asteptai? La un V8? :rolleyes:

 

Cat despre colegul care a intrebat, pai ia masina care iti place mai mult, iata variantele Diesel de pe F30:

316d (116 CP),318d (143 CP), 320d (184 CP), 320d Efficient Dynamics (163CP)! Toate patru au 1995 cc.

 

 

Seria 3 nu au fost niciodata echipate cu motoare cu adevarat mari.Chiar mai mici decat concurenta.De ex. C-class vechi avea si un 3.5 benzina iar in 2001 VW Passat a fost echipat cu un motor 4.0 V8 benzina 275cp.Faptul ca la noua serie 3 majoritatea motorizarilor sunt de 2l mi se pare prea de tot,chiar in contextul trendului mondial de downsizing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.