Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

In momentul de fata daca cineva cumpara o masina inmatriculata(indiferent de data inmatricularii dar incepand cu 2008 de cand a aparut jegul de taxa),are nevoie de o copie a actului cu care se face dovada ca taxa de inmatriculare indiferent de forma ei,a fost platita de vechiul proprietar sau cel care a inscris masina prima data in Ro.Daca ,,ala''care a inscris masina prima data a dat statul in judecata si si-a recuperat banii din taxa da inmatriculare...noul proprietar a belit ,,dihorul'' pt ca trebuie sa plateasca taxa.

Posibil postul tau are legatura cu ,,tampenia'' asta.

Link to comment
Share on other sites

Logic ar fi ca plata taxei si primirea inapoi de banii prin judecata sa fie 2 lucruri absolut nelegate. Cand a fost inmatriulata masina, s-a respectat procedurile, punct. Din moment asta masina a fost inmatriculata si nu mai ar trebui sa aibe viitori proprietari surprize din cauza ceva pe care ei nu pot controla.

 

Dar probabil trebuie dat iar statul in judecata, etc, samd.

 

Am impresie ca asta e intentia statului, un labirint de legi, sa nu mai intelege nimeni nimic. Daca era simplu, isi cerea toate lumea banii inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cã am fost negru a treia zi de Crãciun (bubã majorã oglinzi) am decis sã (mai) cumpãr o maºinã. Zis ºi fãcut (aproape). Procedura Însã e SF. Trebuie sã cumpãr maºina (fãrã sã ºtiu 100% sigur dacã taxa s-a recuperat - pentru cã dacã s-a recuperat trebuie sã o plãtesc eu) ªi sã fac o cerere la Fisc. Ei Îmi comunicã În termen legal dacã am sau nu de platã. Evident e mãgãrie pe faÞã. Culmea e cã actualul proprietar a cerut eliberarea unei hârtii din care sã rezulte cã taxa nu a fost recuperatã ºi acest lucru nu mai este posibil. TARE.

 

Ponta sĂŁ moarĂŁ ĂŽn chinuri la Fisc!

Edited by c6t9
Link to comment
Share on other sites

eu m-am interesat , se face o cerere la ANAF - necesar cartea masinii copie - talon copie - buletin proprietar copie si in termen de 45 de zile se ofera o copie a facturii pentru plata taxei de poluare

 

oricum toate demersurile astea sunt facute pentru a desfiinta piata auto SH , sa cumpere romanu reno - dacia - brandurile tiriac - citroen aka tariceanu , etc etc

 

si foarte posibil in scurt timp dupa ce o sa centralizeze toate informatiile aceasta foaie - copie dupa plata taxei o sa devina exact ca acel certificat de autenticitate , si probabil eliberarea lui o sa coste tot aprox 100 ron , bani pe nimic

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Incredibil asa ceva! Mi s a refuzat si mie dosarul la politie spunandu mi se ca eu trebuie sa fac dovada platii taxei desi masina a fost inmatriculata in 2010 si s a platit taxa atunci. Adica sa duc de la Finante un document cum ca vechiul proprietar nu si a lua banii inapoi! Culmea e ca vechiul proprietar si a recuperat banii pe taxa in instanta si urmeaza sa i primeasca! Acest lucru mi se pare un abuz! Nu e normal ca eu sa platesc taxa pt a doua oara! legea spune sa faca dovada platii taxei cei cu masini aduse inainte de 2007 si nu e cazul meu! Tara tuturor posibilitatilor la noi!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:wacko: de-a dreptul halucinant .Dar nu poate fi adevarat asa ceva !

 

E real. Așa se face acum. Dai declarație pe propria rĂŁspundere cĂŁ plĂŁtești taxa fĂŁrĂŁ sĂŁ ai pretenții ulterioare. Altfel nu primești hârtia. Abuz? Ai libertatea sĂŁ te uiți la mașinĂŁ și sĂŁ te judeci cu statul. Doar cĂŁ e nițel mai complicatĂŁ treaba, pentru cĂŁ nu se mai elibereazĂŁ diverse acte. Eu am rĂŁmas ca prostu azi. Și ĂŽncĂŁ nu știu exact cine ce trebuie sĂŁ cearĂŁ. Mai bagĂŁm mâine o fisĂŁ amândoi.

 

Asta face ca și piața mașinilor noi sĂŁ fie o mare problemĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Iesim iar in strada! Ce solutie avem! E abuz! Cum sa platesti iar o taxa care a fost platita! !n ce lege scrie ca tu trebuie sa faci dovada ca vechiul proprietar nu si a castigat banii inapoi? Acel document cerut de politie e un abuz toatal pt masinile inscrise dupa 2007! Edited by AlexPP
Link to comment
Share on other sites

E real. Așa se face acum. Dai declarație pe propria rĂŁspundere cĂŁ plĂŁtești taxa fĂŁrĂŁ sĂŁ ai pretenții ulterioare. A

 

deci ne-am intors la comunism . Eu acum nu as mai lua nimic din tara , doar masini aduse , la care platesc eu taxa , ma asigur ca nu-mi fute nimeni creierii .

Link to comment
Share on other sites

e belita treaba!

in locul bulgariei as face birouri de inmatriculari in bucuresti! ca poate le vine mintea la cap alor nostrii!!!

myx. asta o sa se intample, nu se mai vand masini inmatriculate indiferent ca sunt inainte de 2007 sau din 2007-2012.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

:wacko: de-a dreptul halucinant .Dar nu poate fi adevarat asa ceva !

 

Pe bune. Tipa tocmai PLATISE acum taxa, deci nu a dat in judecata nu nimic, pur si simplu s-a dus ca orice om, si-a platit taxa de inmatriculare, si aia i-au cerut ca pe spatele acelei decizii de taxa, sa scrie ca declara ca nu va da statul in judecata sa isi recupereze taxa, altfel nu ii proceseaza dosarul de inmatriculare. Tipa e de la Europa FM, trebuie cautat pe net un articol ca sigur este.

 

Stiti ce zic eu? Sa ma angajeze ma vreo 10 mii de bugetari, cate 10 la fiecare ANAF local, ca sa elibereze documentele astea noi cu taxa, ca nu era suficienta cata birocratie era pana acum. Daca mai baga cateva cereri, sa mai adauge inca 10 bugetari, ca tre sa aibe si aia niste adjuncti sa le care mapa.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-as grabi sa inmatriculez acum o masina neinscrisa si sa ii platesc taxa(in cazul in care taxa e mare). Din ce se aude, se va introduce "un timbru de mediu" care va trebui platit anual de toate masinile inmatriculate in romania(indiferent cand au fost aduse, inmatriculate etc). In cazul asta nu va mai fi nimic de plata la inmatricularea unei masini din afara.

Nu m-as mira ca alora care au deja taxa platita sa nu le fie dedusa taxa pe care au platit-o, singura solutie ramanand sa o recupereze in instanta.

Link to comment
Share on other sites

mi se pare incredibil....adica te obligi ca nu o sa iti ceri dreptatea in instanta......drept prevazut in Constitutie.......asa ceva este incredibil....se pisa ei pe democratie si drepturi civice.....cred ca e o competitie intre guverne care e cel mai cretin si anti-cetateni in materie de taxa auto; in ritmul asta o sa bage si Voiculescu un amendament in care sa fie obligatoriu sa dai in scris ca te obligi sa si informezi organele statului daca auzi ca cineva vrea sa dea in judecata statul
Link to comment
Share on other sites

in ritmul asta o sa bage si Voiculescu un amendament in care sa fie obligatoriu sa dai in scris ca te obligi sa si informezi organele statului daca auzi ca cineva vrea sa dea in judecata statul

 

Lol. Pai asta deja s-a propus, ai uitat cand vruia ala, parca Liviu Voinea de e si ministru acum, sa premieze pe aia care ii dau in gat pe evazionisti si pe astia care au bani de dat la stat?

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce nu va uitati la Antena 3 acum? Asa linistitoare este, totul este minunat in tara, pe bune vorbesc, atata ii lauda pe astia ai lui Ponta, mama mama. Daca stai 2 ore pe Antena 3, te culci cu zambetul pe buze ...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ma culc cu flegme pe televizor...

 

timbrul nu are cum sa fie anual 1) fiindca nu-i duce capul 2) fiindca n-au de unde sa dea banii inapoi oamenilor, deci timbrul, noua taxa sau cum vreti sa-i ziceti va fi doar mai mare pentru majoritatea, sa nu mai ceara lumea diferenta de bani

Link to comment
Share on other sites

ma culc cu flegme pe televizor...

 

timbrul nu are cum sa fie anual 1) fiindca nu-i duce capul 2) fiindca n-au de unde sa dea banii inapoi oamenilor, deci timbrul, noua taxa sau cum vreti sa-i ziceti va fi doar mai mare pentru majoritatea, sa nu mai ceara lumea diferenta de bani

 

LOL

 

daca baga timbrul de mediu trebuie automat sa scoata taxa de inmatriculare / poluare si asta nu cred ca le convine , si daca baga timbru de mediu atunci posesorii de dacia 1310 , E36 , E30 , E38 etc orice masina sub euro3 o sa faca coada la remat , pentru ca presimt non euro - euro 1 si euro 2 o sa fie niste taxe colosale , si restul nu o sa mai stie pe unde sa scoata camasa

 

timbru de mediu + impozit + rca + carburanti in crestere - masina o sa fie gaura totala

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.