Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Eu recunosc ca ma roade ceva de cateva zile. Practic astia incurajeaza importurile de masini poluante sa zicem. Si poate o sa inceapa lumea sa-si aduca masini mai vechi. Daca dupa ce observa ei ca se intampla chestia asta o sa nascoceasca nu stiu ce gaselnita de taxa pe motive eco si ori o sa-i cocoseze pe aia care si-au luat ori o sa ii determine sa mearga la remat cu ele. Adica inevitabil imi da prin cap chestia asta. Ma gandesc ca si hotii s-au mai rafinat si se gandesc si la viitor. Ia spuneti, cum ar fi?
Link to comment
Share on other sites

Exagerezi grav. Pt nemti si francezi e o masina suficient de buna, dar pentru romani e o cheliciune prin care bate vantul..Pt cine vrea o masina NOUA (0 km pe bord), ceea ce ofera Logan la 7-8000E e imbatabil. Si nu incepeti cu: "mai pun 3000e si iau skoda" sau "cu 8000e iau e90 full". Logan-ul are un target clar si bine definit, asta fiind unul din motivele succesului de care se bucura pe pietele vestice.

dada deaia se plang acuma de calitatea proasta a loganului nemtii si ca trebuie sa se duca in service mereu, am avut un vecin cu duster si era mereu stricata :pardon:

 

pai si vrei sa nu comentez cand faci comparatii cu skoda??

Link to comment
Share on other sites

Eu recunosc ca ma roade ceva de cateva zile. Practic astia incurajeaza importurile de masini poluante sa zicem. Si poate o sa inceapa lumea sa-si aduca masini mai vechi. Daca dupa ce observa ei ca se intampla chestia asta o sa nascoceasca nu stiu ce gaselnita de taxa pe motive eco si ori o sa-i cocoseze pe aia care si-au luat ori o sa ii determine sa mearga la remat cu ele. Adica inevitabil imi da prin cap chestia asta. Ma gandesc ca si hotii s-au mai rafinat si se gandesc si la viitor. Ia spuneti, cum ar fi?

 

 

Foarte tare asta!!!!!:frantics: Si stii ce inseamna toata treaba asta? e ca un ciclu in care romania este o groapa de gunoi cu posibilitati de reciclare a gunoiului si-am sa explic cum: lumea va incepe sa aduca masini vechi (cazane) de prin toate colturile europei anglia,italia,germania,belgia etc...ii vor curata pe aia de gunoaie care vor ajunge la noi in tara; vazand asta,guvernul va da o lege in care-i va "distruge" pe cei cu cazaturi vechi si care binenteles vor fi obligati sa le dea la remat pt ca nu le va mai cumpara nimeni. Si uitea-asa vom fi femeia de servici a europei :hyper: .... cred ca asta se si vrea intr-un final.

Link to comment
Share on other sites

dada deaia se plang acuma de calitatea proasta a loganului nemtii si ca trebuie sa se duca in service mereu, am avut un vecin cu duster si era mereu stricata :pardon:

 

pai si vrei sa nu comentez cand faci comparatii cu skoda??

 

Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Trecand pe o foaie A4 urmatoarele: masina noua, buget 7-8000E, cerinte: spatiu pt 4 persoane, portbagaj incapator, AC, etc...ai urmatoarele optiuni: LOGAN. Nu stiu unde ai citit tu ca se plang nemtii de calitatea proasta a Loganului, daca ar fi sa ne luam dupa datele oficiale am intelege chiar opusul. Cu vanzari in continua crestere =>...

Am facut scoala pe Logan si nu mi s-a parut a fi o masina proasta deloc. Personal, nu as cumpara Logan din urmatoarele motive: imposibilitatea de reglare a volanului pe inaltime (nici pe adancime nu cred ca se poate) si pozitia inalta la condus. Din cauza inaltimii, aceste 2 elemente reprezinta impedimente majore. Dar suntem off-topic grav..

On-topic: Jos cu taxa, huuuuuuaaaa :frantics:

Link to comment
Share on other sites

lumea nu scrie un email si tu vrei sa iasa in strada LOL

 

Am fĂŁcut eu mai multe decât un email cu alte ocazii și nu m-am ales decât cu probleme pe linie de serviciu din partea unor jegoși ca Ponta și Antonescu, care zâmbesc frumos la tv. Și dacĂŁ iese lumea ĂŽn stradĂŁ ce? A cĂŁzut Boc când a ieșit lumea? A cĂŁzut BĂŁsescu? MĂŁ repet, ĂŁștia nu dau un scuipat pe noi. Numai faptul cĂŁ vine an electoral ĂŽi ține ĂŽn frâu puțin.

 

Voi urmĂŁriți ce impozite vor sĂŁ bage? Și ce credeți cĂŁ vor face cu banii?

 

MĂŁi bĂŁieți, eu recunosc cĂŁ nu m-a lĂŁsat inima sĂŁ dau 18k pe un Duster și 12k pe un Logan (cu reducere iese puțin mai ieftin). Or fi noi, dar pur și simplu nu am putut. Nu de fudulie, dimpotrivĂŁ, am mers cu Logan aproape zilnic o bunĂŁ perioadĂŁ de timp, nu e o mașinĂŁ chiar rea. Dar ca mașinĂŁ personalĂŁ de drum lung (cum e cazul la mine) totuși trebuie mai mult de o cĂŁruțĂŁ cu 4 roți când dai sumele astea. Știu cĂŁ poate nu par mari, dar la dracu puțin (chair foarte puțin) mai scump iau o mașinĂŁ foarte bine dotatĂŁ, aproape nouĂŁ și cu motor decent, care e din altĂŁ lume fațĂŁ de Logan. La drum lung n-au nici o legĂŁturĂŁ. DacĂŁ chiar era 5k€ și nu aducea cel mai mare profit pentru Renault, poate merita. Logan SH bun mai greu la noi, nu imposibil, dar greuț.

 

Cu Antonescu e simplĂŁ treaba. Se prinde lumea cĂŁ e nasol și nu-l mai voteazĂŁ. De asta vor sĂŁ facĂŁ alegeri mai repede. Sau ar fi vrut, dar nu prea ĂŽi lasĂŁ BĂŁsescu. PânĂŁ anul viitor mai e mult și Antonescu chiar ĂŽși poate pierde poziția de favorit la funcția de președinte. Cine dracu ar putea sĂŁ fie ĂŽn locul lui nu știu. De la PSD poate, dacĂŁ Antonescu scade ĂŽn sondaje, cĂŁ de la PDL sau alții mi-e greu sĂŁ cred cĂŁ va fi posibil un președinte.

Link to comment
Share on other sites

Am fĂŁcut eu mai multe decât un email cu alte ocazii și nu m-am ales decât cu probleme pe linie de serviciu din partea unor jegoși ca Ponta și Antonescu, care zâmbesc frumos la tv. Și dacĂŁ iese lumea ĂŽn stradĂŁ ce? A cĂŁzut Boc când a ieșit lumea? A cĂŁzut BĂŁsescu? MĂŁ repet, ĂŁștia nu dau un scuipat pe noi. Numai faptul cĂŁ vine an electoral ĂŽi ține ĂŽn frâu puțin.

 

Voi urmĂŁriți ce impozite vor sĂŁ bage? Și ce credeți cĂŁ vor face cu banii?

 

MĂŁi bĂŁieți, eu recunosc cĂŁ nu m-a lĂŁsat inima sĂŁ dau 18k pe un Duster și 12k pe un Logan (cu reducere iese puțin mai ieftin). Or fi noi, dar pur și simplu nu am putut. Nu de fudulie, dimpotrivĂŁ, am mers cu Logan aproape zilnic o bunĂŁ perioadĂŁ de timp, nu e o mașinĂŁ chiar rea. Dar ca mașinĂŁ personalĂŁ de drum lung (cum e cazul la mine) totuși trebuie mai mult de o cĂŁruțĂŁ cu 4 roți când dai sumele astea. Știu cĂŁ poate nu par mari, dar la dracu puțin (chair foarte puțin) mai scump iau o mașinĂŁ foarte bine dotatĂŁ, aproape nouĂŁ și cu motor decent, care e din altĂŁ lume fațĂŁ de Logan. La drum lung n-au nici o legĂŁturĂŁ. DacĂŁ chiar era 5k€ și nu aducea cel mai mare profit pentru Renault, poate merita. Logan SH bun mai greu la noi, nu imposibil, dar greuț.

 

Cu Antonescu e simplĂŁ treaba. Se prinde lumea cĂŁ e nasol și nu-l mai voteazĂŁ. De asta vor sĂŁ facĂŁ alegeri mai repede. Sau ar fi vrut, dar nu prea ĂŽi lasĂŁ BĂŁsescu. PânĂŁ anul viitor mai e mult și Antonescu chiar ĂŽși poate pierde poziția de favorit la funcția de președinte. Cine dracu ar putea sĂŁ fie ĂŽn locul lui nu știu. De la PSD poate, dacĂŁ Antonescu scade ĂŽn sondaje, cĂŁ de la PDL sau alții mi-e greu sĂŁ cred cĂŁ va fi posibil un președinte.

 

Poate va candida vreun independent ceva...

Link to comment
Share on other sites

Am fĂŁcut eu mai multe decât un email cu alte ocazii și nu m-am ales decât cu probleme pe linie de serviciu din partea unor jegoși ca Ponta și Antonescu, care zâmbesc frumos la tv. Și dacĂŁ iese lumea ĂŽn stradĂŁ ce? A cĂŁzut Boc când a ieșit lumea? A cĂŁzut BĂŁsescu? MĂŁ repet, ĂŁștia nu dau un scuipat pe noi. Numai faptul cĂŁ vine an electoral ĂŽi ține ĂŽn frâu puțin.

 

 

lol pai ce ai facut , proteste in strada ?

Link to comment
Share on other sites

"Proteste" ĂŽn birouri la cretini. Crezi cĂŁ taxa asta e singura problemĂŁ din administrația țĂŁrii?

 

DacĂŁ ar știi lumea cine sunt cei care ne conduc, care fac calculele astea, care lucreazĂŁ pe fonduri europene și pe ce salarii cu zero eficiențĂŁ, cred cĂŁ ar face așa :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Nu a zis Doamna Plump ca timbru cum este propus este o solutie interimara spe o taxa anuala bazat de co2?

Parca era un link pe aici, ceva pagini in urma.

Nu am citit. Dar pur si simplu mi se pare marlanie. Adica astia ne atrag in cursa practic doar ca sa aibe pe cine trage ulterior. Jegosi, da jegosi rau de tot.

Link to comment
Share on other sites

 

Voi urmĂŁriți ce impozite vor sĂŁ bage? Și ce credeți cĂŁ vor face cu banii?

 

MĂŁi bĂŁieți, eu recunosc cĂŁ nu m-a lĂŁsat inima sĂŁ dau 18k pe un Duster și 12k pe un Logan (cu reducere iese puțin mai ieftin).

 

Cu Antonescu e simplĂŁ treaba. Se prinde lumea cĂŁ e nasol și nu-l mai voteazĂŁ. De asta vor sĂŁ facĂŁ alegeri mai repede. Sau ar fi vrut, dar nu prea ĂŽi lasĂŁ BĂŁsescu. PânĂŁ anul viitor mai e mult și Antonescu chiar ĂŽși poate pierde poziția de favorit la funcția de președinte. Cine dracu ar putea sĂŁ fie ĂŽn locul lui nu știu. De la PSD poate, dacĂŁ Antonescu scade ĂŽn sondaje, cĂŁ de la PDL sau alții mi-e greu sĂŁ cred cĂŁ va fi posibil un președinte.

 

Da, urmaresc! In doar cateva zile (iti dai seama ce va fi peste un an?!) accize pe bere si tigari (ca-s de lux), impozit forfetar si tot felul de alte idei de zici ca-i boc. Trist e ca boc s-a prins ca nu e ok iar ponta nu, asta dupa cativa ani. O sa ajungem sa-l regretam pe boc. cat despre presedinte eu vad un mare blat psd-pdl.

 

Si, ca sa-mi dau si eu cu parerea vis-a-vis de logan, consider ca-i o afacere f proasta si o alegere putin criminala. de siguranta oferita de golan ce spuneti? 99% doar 2 airbagi frontali. in mileniul 3 dacia nu a auzit de airbag lateral sau de cap, cand ar trebui sa fie standard.

Link to comment
Share on other sites

Ce paradox, numai la noi se putea intampla asa ceva :hyper: , deci avem ministru la mediu o tanti al carui nume (plumb pb) face referire la un element chimic aflat pe tabelul periodic al elementelor si care este destul de poluant si de daunator organismului uman.:frantics:
Link to comment
Share on other sites

Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Trecand pe o foaie A4 urmatoarele: masina noua, buget 7-8000E, cerinte: spatiu pt 4 persoane, portbagaj incapator, AC, etc...ai urmatoarele optiuni: LOGAN. Nu stiu unde ai citit tu ca se plang nemtii de calitatea proasta a Loganului, daca ar fi sa ne luam dupa datele oficiale am intelege chiar opusul. Cu vanzari in continua crestere =>...

Am facut scoala pe Logan si nu mi s-a parut a fi o masina proasta deloc. Personal, nu as cumpara Logan din urmatoarele motive: imposibilitatea de reglare a volanului pe inaltime (nici pe adancime nu cred ca se poate) si pozitia inalta la condus. Din cauza inaltimii, aceste 2 elemente reprezinta impedimente majore. Dar suntem off-topic grav..

On-topic: Jos cu taxa, huuuuuuaaaa :frantics:

 

au dat reportaje la tv si a scris in ziar, in special la duster au dat aviz negativ din cauza problemelor tehnice

 

sorry de offtopic

Link to comment
Share on other sites

Sa se duca naibii de toparlani. Eu am decis sa nu-mi vand masina. Nu ca as avea potentiali clienti doar pentru ca nu am de ce sa dau bani la stat. Le ajunge cat platesc impozit si oricum din pct meu de vedere e mult oricum, dar fie, deocamdata pot sa traiesc cu situatia.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai ala e un dobitoc , cati sunt care nu au masini si cauta masina noua , si cati care au deja masini dar vor sa le schimbe. Oricum o sa scada vanzarea de masini noi , daca nu le putem vinde pe cele care le avem ramanem cu ele si bafta.Francezii sa o ia la cioc.
Link to comment
Share on other sites

Astia sunt foarte prosti, in loc sa taxeze TOATE inmatricularile cu 2-300 euro, se caca pe ei cu calcule, cilindree, consum, emisii, etc, pune dracu o taxa daca tot esti obsedat de taxe, aceeasi la toti si aia e, stie omu ca tre sa dea si da, sa vina bulgarii la noi.

 

Rovana campioana, in caz ca citesti pe Goagle, esti varza

Link to comment
Share on other sites

Chiar ca o trag pe smonozeala pentru ca nu vad nu stiu ce proiecte pe la noi ca sa reducem poluarea. Sunt de acord, cere bani sa salvezi mediul (nu sunt de acord cu sumele aberante, aici vreau sa fiu clar) si directioneaza-i catre salvarea mediului nu catre alte elucubratii si eventual contracte cu prieteni, cunoscuti samd. Eu vad lucrurile altfel, astia cer bani, stiu ca pierd in instanta dar se gandesc oarecum ca se imprumuta la noi practic si dau banii mai greu inapoi. De executat nu prea poti sa-i executi. Toti stau cuminti isi asteapta banii si pana si-i primesc astia isi fac treaba cu ei bine mersi, nu?
Link to comment
Share on other sites

Chiar ca sunt prosti... in loc sa taxeze un maxim 500eur orice masina (in polonia e un maxim de 600) si sa castige ca**lau.

 

Sau, as fi de acord impozit diferentiat, ca in germania, pe suta de cmc si norma de poluare. Asta iar nu mi se pare corect, la 1.6 sa platesti 50-60 ron si la 2.5, 8-900ron, cum e acum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.