Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Taxa p**** respecta aceleasi principii: este impozitat mai mult ala care castiga mai mult, este f*** intai cel care e bun platnic. Ai bani de masina mai noua, mai buna, mai putin poluanta (euro 4+), platesti mai mult, n-ai bani, oricum iti iei o rabla, nu contezi, nu ne batem capul. Cam astea sunt metodele pe care sunt in stare sa le aplice alesii. Nu ca cei dinainte ar fi fost mai breji. Pur si simplu este vorba de incapabilitatea si lipsa de interes si know-how ale celor care fac legi. Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Conform noii versiuni de calculator de pe 4tunning, la un X5 2005 3.0d taxa ar fi 15000E, pai daca masina teoretic ar mai face anul asta 18000 unde ajungi, iei X5 cu 3000E si dai la stat 15000? WTF

 

 

Pai o iau cu 3000€ si dau repede fugata la fratii bulgari si-o inscriu. Si gata!! Si am masina de 18000 cumparata cu 3000.:yahoo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Conform noii versiuni de calculator de pe 4tunning, la un X5 2005 3.0d taxa ar fi 15000E, pai daca masina teoretic ar mai face anul asta 18000 unde ajungi, iei X5 cu 3000E si dai la stat 15000? WTF

 

 

tocmai am calculat si eu X5 - 2005 - euro 4 - diesel - 2996cmc - 229g/co2 - 4,733 EURO ( 21,404 RON )

Edited by Acero99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

din pacate este e3 :(

 

luasem de pe mobile.de informatiile , am deschis vreo 5-6 anunturi cu X5 2005 si la toate scria euro4 , dar nu se stie niciodata , posibil sa fie euro3 pentru ca motoarele generatie noua sau pus pe X5 > 2007

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Si totusi poate imi explica si mie cineva cum poti baga un SUV de lux la utilitare? dai bancheta jos si-o faci camioneta? o umpli cu saci de varza si de cartofi si te duci cu ea la rar? Ce-i zic eu lu' tanti aia de la fisc si lu nenea ala de la rar? "stiti, eu am o utilitara, se numeste bmw x5 are motor de 4.4 pe benzina si vreo 333 de caluti! Dar sa stiti ca merge si pe camp, daca-i bag un plug in spate, poa' sa si are. ":LMAO:
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca ai dreptate. La N1 este un alt tabel, anexa 4, unde vine 0.5 euro/cmc in cazul euro 3. Daca bagi un X5 2005 3.0d EURO3, la N1, atunci timbrul e doar vreo 670 euro gen.

 

Pai sa imi bag piciorul daca legea asta e corecta.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Ca autoutilitara trebuie modifcata si masina astfel ca la RAR sa se poata reincadra intr-o noua categorie...oricum, rahat, mereu trebuie facut un smen ca sa poti trai normal in tara asta, daca nu ai buzunarele "cu sute", nu faci o scamatorie ceva te fura astia cu 10 maini. Exemplul a fost la un X5 sa presupunem ca ar fi o portita asta cu utilitara, dar la aceeasi categorie se pot incadra si seria 5/seria 3 ca motoarele de 3000 (2998) sunt si pe alea, so, dai 15000E la un seria 5 E3?!
Link to comment
Share on other sites

da ma da s-a dat drumul la spaga de cand au venit astia nu vedeti? se dau numai legi care sa nu poata fi respectate, fie confuze, fie incorecte, astfel incat fiecare sa caute solutii si sa verse spagi catre salariati la stat care colecteaza si distribuie pe cale ierarhica. asa au facut si cand au mai fost, toti hamesitii erau permanent peste tine dupa spagi pentru orice. se mai potolisera, putei sa-i sictiresti acum parca au baut redbull toti, au prins aripi - hahaha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Apropo de asta, vad ca s-a pus serios DIICOT pe astia, acum cateva minute ii ridicau masina unui vecin de bloc, cred ca e vorba de Camatarii si Sportivii. Si in CL au fost actiuni in ultima vreme, i-au saltat pe astia care dadeau permise pe spaga. Deci ceva ceva tot mai misca. Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.