Jump to content

Inlocuire cutie viteze 5 trepte cu una cu 6 trepte


Doc-ul

Recommended Posts

Salut ,

 

sunt posesorul unui e39 din 2001 ( facelift ) motor de 2,5 d ( m57 ) . Vreau sa schimb cutia de viteze manuala 5 trepte pe care o am acum , cu una in 6 trepte de pe un e46 3.0d . A mai incercat cineva asa ceva , a reusit ? Stie cineva se potriveste fara modificari cardan , timonerie ...

 

Merci .

Link to comment
Share on other sites

La ce etaj stai?

 

Pai ai scris ca vrei 6 trepte, e cam aiurea titlul ...

Mai exista un topic de la 5 viteze la 6 viteze, daca nu ma insel era un coleg din cluj

 

Tot e39, nu eram sigur si nu am vrut sa vb prostii

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/68766-cutie-6-trepte-pe-e39/page__p__936708__fromsearch__1#entry936708

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu merge. Nu se prea potrivesc motoarele intre serii 3 - 5. 5. - 7

 

cred ca te inseli , cutia manuala de pe e46 3.0d este aceeasi cu cea de la 2,5d e39 http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=23007518077&showus=on&showeur=on . Motoarele sunt aceleasi ( m57 ) , prinderea / ambreiajul 100% sunt la fel . Ma interesa dc a facut cineva " modificarea " asta .

Link to comment
Share on other sites

Pai ai scris ca vrei 6 trepte, e cam aiurea titlul ...

Mai exista un topic de la 5 viteze la 6 viteze, daca nu ma insel era un coleg din cluj

 

Tot e39, nu eram sigur si nu am vrut sa vb prostii

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/68766-cutie-6-trepte-pe-e39/page__p__936708__fromsearch__1#entry936708

topicul ala e o prostie ... numai contraziceri si pareri . Pe mine nu ma interesa asa ceva DOAR DC CINEVA A FACUT SAU STIE DC SE POATE FACE . Daca e o prostie sau nu o sa-mi dau singur seama .

 

Ms

Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are orasul cu treapta 6 de viteze? Nu mai poti iesi din oras cu ea?

 

In plus, la cutia de viteze cu 6 trepte primele 5 trepte au alte raporturi fata de cutiile cu 5 trepte. Deci nu e neaparat nevoie sa mergi cu a 6-a pentru a fi diferente.

 

Daca tot nu ai nimic de postat constructiv, de ce mai postezi? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are orasul cu treapta 6 de viteze? Nu mai poti iesi din oras cu ea?

 

In plus, la cutia de viteze cu 6 trepte primele 5 trepte au alte raporturi fata de cutiile cu 5 trepte. Deci nu e neaparat nevoie sa mergi cu a 6-a pentru a fi diferente.

 

Daca tot nu ai nimic de postat constructiv, de ce mai postezi? :blink:

 

Cred ca ar trebui date niste warnuri si celorlalti care posteaza aberatii sau sugereaza sa se arunce pe geam...

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are rost sa faci aceasta schimbare, nu ii vad rostul, crezi ca daca ii pui 6 trepte va consuma mai putin la viteze mai mari sau dc vrei sa faci asta?

Dute la un mecanic bun si intreaba, de aici nu cred ca o sa primesti un raspuns adevarat, in afara de aberatii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.