Jump to content

530i E60


Acero99

Recommended Posts

Pai se cam vede ca e revopsita, ce mai... In fine, eu nu m-as duce nici sa o vad.

Si eu am avut o portiera revopsita din cauza cainilor din curte, nu de la vreun accident.

Oricum daca masina ar fi fost trosnita mai tare si refacuta la celebrul vopsitor din Zalau nici nu s-ar fi vazut vreo urma. Dar nu e cazul. Zic eu. Sper. :)

Edited by Andrei_VUV
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Masina se pare ca a fost cumparata de pe un site cu masini accidentate, cum a gasit-o colegul de mai sus pe google, din pacate nu mai exista anuntul. De ce ar figura VIN-ul masinii intre alte masini accidentate? E suspecta din punctul meu de vedere, daca vrei o masina la banii astia, un drum pana in valcea ar trebui sa nu ti se para chiar mult. Mult noroc sa ai ! Edited by Marian Alexandru
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@VUV Inteleg asta, dar in cazuri de genul eu as face poze inainte, daca stiu ca o vand si sa nu trezesc suspiciuni.

Sau as face un jurnal de bord unde as specifica,eventual online.

 

Greu de zis, dar la banii astia mi-as lua-o de dincolo. Ce mai conteaza in plus drumul/cazare/avion pe langa pretul masinii.

 

Iar linistea de dupa momentul cumpararii nu are pret.

Hai ca am poluat si topicul lui Ace. :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

SH ca nou nu exista. E important ca sa nu musti mizeria samsarilor. Si eu sunt in cautare de-o torpila in ultimele luni, iar 95% din masinile SH aduse in Romania sunt pe combinatie: ba lovite si reparate, ba declarate daune totale (asta se practica, mai rar ce-i drept, si in RO) si apoi repuse in circulatie, mai putin intalnit furate.

Kilometrajul dat inapoi e deja o moda. Samsarul nu se spala pe dinti, i se pare optional lucrul asta, dar kilometrajul inapoi tot il da. E ceva fara de care nu poate trai.

 

Si-atunci singurele variante de SH sunt:

cumperi masini second de la concesionarii BMW

cumperi masini de la persoane private cumparate din Romania, inmatriculate prima data aici

cumperi masini second din strainate de la parcuri auto.

 

De Germania m-as feri pentru ca si acolo s-a prins lumea ca ies bani din vandut masini romanilor, bulgarilor, polonezilor, albanezilor etc.

In al doilea rand, masinile in Germania sunt rupte-n gura. Prefer sa dau 1000 de euro (+ sau -) pentru un set nou de bielete, de rulmenti, chestii ce tin de directie decat sa ma apuc sa repar (daca se mai poate face ceva) un motor sau o cutie. Una e sa rulezi constant cu o masina la 130 la ora. Si cum nimeni nu si-a luat un 535i sa mearga cu 130, e cu totul altceva cand motorul ala a mers zeci de mii de km spre turatiile sau vitezele maxime.

Plus ca uleiul se schimba la 30.000 de km sau 2 ani, iar din cartile service BMW nu identifici prea usor cand s-a schimbat lichidul de frana, antigelul, placuta de frana etc. .

Dar asta nu-nseamna ca toate masinile din Germania au primit acelasi tratament. Motiv pentru care iti pun niste link-uri:

 

http://www.autoscout24.com/Details.aspx?id=244874239&cd=635363061850000000&asrc=st|fs

 

http://www.autoscout24.com/Details.aspx?id=242057201&cd=635363201410000000&asrc=st|fs

 

http://www.autoscout24.com/Details.aspx?id=249788749&cd=635358660890000000&asrc=st|fs

 

http://www.autoscout24.com/Details.aspx?id=248800283&cd=635349932250000000&asrc=st|fs

 

http://www.autoscout24.com/Details.aspx?id=250667306&cd=635351389530000000&asrc=st|fs

 

Astea sunt cateva masini, cele mai ieftine din europa, sedan, 2011 +, benzina, 535i. Cand acelasi tip de masina vine in Romania cu un kilometraj mai mic, pret mult mai mic decat se vinde in Europa de Vest, e clar c-acolo e o manarie.

Edited by adymateo
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Cat de lipsit de pretentii poti fi sa accepti sa ti se vopseasca portiera in alta culoare la asa o masina? Ma refer la proprietarul actual.

Problema nu e ca a fost revopsita portiera ci faptul ca e alta nuanta. Motivele revopsirii pot fi multe. Chiar si o banala zgarietura in parcare. Care pentru multi nu e de trecut cu vederea.

Iar daca se vrea, crede-ma ca niciun aparat din lume nu-ti mai arata faptul ca a fost revopsita.

 

Dar masina asta saraca are portiera revopsita la o vopsitorie de cartier. Nici macar la una cu pretentii. Iar ca posesor de culoare gri sobolan, iti spun ca am apelat la reprezentanta pentru mici zgarieturi acumulate prin parcari, chiar daca nu am casco.

 

Asa ca las-o. Nu stii ce surprize iti mai rezerva, la cum a ajuns biata usa...

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu m-as obosi sa merg pna la Valcea .asta doar asa citind anuntul :) dar cine stie poate ai noroc.sunt curios daca sunt chiar km aia de ai zice el.

 

edit:

https://www.google.ro/search?q=WBAFR71020C948712&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&channel=rcs&gws_rd=cr&ei=j-18U5LNGon7yAOB24GoCw

 

vezi ca aici e pagina de unde a fost luata masina.din pacate nu ii dau seama cum mai poti vedea anuntul.se pare ca a fost scos

mda se pare ca pagina de sus nu mai apare deloc anuntul ala. anyway raman la parerea mea initiala si subscriu la ce au zis colegii,nu m-as duce pana la Valcea pt masina asta.

Link to comment
Share on other sites

imi pare bine ca am intrebat aici , eu deja aveam tunnel vision cu masina asta , astept sa vad ce info exista dupa VIN si o sa mearga cineva din Valcea sa o vada pentru mine in cateva ore dar 85% interesul s-a cam dus

 

eu tot sper ca o sa mai lase nenea asta de aici la pret http://olx.ro/oferta/bmw-530-d-gt-ID1RnIl.html#a67e47f2c7

 

am tot discutat cu el si nu vrea sub nici o forma sa scada sub 24.000 suma care dupa parerea mea este destul de mare pentru o masina de aproape 5 ani si km respectivi , in rest masina este foarte dotata , nu ii mai trebuie decat niste jante pe 20/21 si un pachet M si cam aia e

 

referitor la masinile din Germania , am postat eu cateva pagini in spate niste poze cu un 5GT 535i , am vorbit cu neamtul masina nu a mai vazut o revizie din august 2012 si vreo 38.000km si pe langa asta nu mai fusese miscata de pe loc de aproape 8 luni , a mai lasat din pret 500 de euro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Folii auto ilegale fata, jantele vopsite oribil ...

 

imi pare bine ca am intrebat aici , eu deja aveam tunnel vision cu masina asta , astept sa vad ce info exista dupa VIN si o sa mearga cineva din Valcea sa o vada pentru mine in cateva ore dar 85% interesul s-a cam dus

 

eu tot sper ca o sa mai lase nenea asta de aici la pret http://olx.ro/oferta/bmw-530-d-gt-ID1RnIl.html#a67e47f2c7

 

am tot discutat cu el si nu vrea sub nici o forma sa scada sub 24.000 suma care dupa parerea mea este destul de mare pentru o masina de aproape 5 ani si km respectivi , in rest masina este foarte dotata , nu ii mai trebuie decat niste jante pe 20/21 si un pachet M si cam aia e

 

referitor la masinile din Germania , am postat eu cateva pagini in spate niste poze cu un 5GT 535i , am vorbit cu neamtul masina nu a mai vazut o revizie din august 2012 si vreo 38.000km si pe langa asta nu mai fusese miscata de pe loc de aproape 8 luni , a mai lasat din pret 500 de euro

  • Like 6
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Folii auto ilegale fata, jantele vopsite oribil ...

 

Esti de la politia rutiera tu?

ce daca are folii pe fata? sau tu esti genul care caracterizeaza pe cineva daca are folii pe fata mai inchise,"ilegale" vb ta..

Jantele da, sunt urate asa..

 

Masina arata bine, daca-i schimba jantele chiar foarte bine, cu niste style 128 pe 21"

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am verificat 535i-ul de la Valcea,are toate reviziile,inclusiv placute si discuri facute la un dealer din RO,prima fiind in 10.02.2012 la 30.688 km iar ultima revizie a fost in 10.10.2013 la 101.000 km si mai are o citire de cheie la 129.XXX km. Edited by FRE
Link to comment
Share on other sites

Gata Acero. Cu ajutorul lui chitsro am aflat. Ultima intrare 31.03.2014 la 129525 km. Mai mult nu stiu, daca a fost revizia in Germania sau in Romania. Sunt sucariti rau astia de la bmw si nu prea mai dau informatii ca inainte :)

Aha...deci se pupa cu ce zice Fre... :)

Edited by Andrei_VUV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

N-ai voie cu folii pe fata. Geamurile fata au deja 75% vizibilitate si e interzis sa le intuneci mai mult.

Plus, prin geamurile fata tre' sa mai si vezi, nu? E o chestie de siguranta rutiera, si-a ta si-a alora de sunt in trafic.

 

Deci asta cu "si ce daca fac ceva ce e interzis" nu prea merge. Dar poate tu esti fan folii, csenon pus pe naspa, placute frana din dezmembrari s.a.m.d. .

 

Esti de la politia rutiera tu?

ce daca are folii pe fata? sau tu esti genul care caracterizeaza pe cineva daca are folii pe fata mai inchise,"ilegale" vb ta..

Jantele da, sunt urate asa..

 

Masina arata bine, daca-i schimba jantele chiar foarte bine, cu niste style 128 pe 21"

  • Like 3
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

N-ai voie cu folii pe fata. Geamurile fata au deja 75% vizibilitate si e interzis sa le intuneci mai mult.

Plus, prin geamurile fata tre' sa mai si vezi, nu? E o chestie de siguranta rutiera, si-a ta si-a alora de sunt in trafic.

 

Deci asta cu "si ce daca fac ceva ce e interzis" nu prea merge. Dar poate tu esti fan folii, csenon pus pe naspa, placute frana din dezmembrari s.a.m.d. .

Nu stiu cum se face,ca de cate ori apari reusesti sa te certi / contrazici cu cineva si nu cred ca asta este scopul nostru aici.Stii si tu ca gusturile nu se discuta,cu folii fara folii cu xenon fara xenon,fiecare face ce vrea si se descurca cum poate cand e oprit de Politie sau merge la ITP,ca noi avem alta parere,este alta discutie si nu cred ca e necesar sa ne ” impunem ” :thumbsup:

  • Like 6
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.