Jump to content

ce parere aveti?


analina

Recommended Posts

nici nu-mi imaginam altfel. desigur ca pe firma o cumpar. :blink:

184966[/snapback]

 

Am uitat ceva :) , il recuperezi de la firma de la care o cumperi, daca iti poate oferii factura cu tva deductibil, ca daca o iei de la persoana fizica, nu deduci nici un TVA.

Link to comment
Share on other sites

BMW 318i Lim. AUTOMATIK, LEDER, XENON, 1.HAND http://www.mobile.de/cgi-bin/da.pl?bereich...111111238972930

184601[/snapback]

 

 

Dotarile sunt o.k. cele descrise de propietar, insa mi se pare cam scumpa.

Aici cred ca sunt si putin subiectiva, mai degraba prefer seria 3...."degustibus".

Propunerea mea este sa cauti numai la ropietari si nu la Autohäuser, deaorece asa poti sa negociezi personal (insa cred ca vei avea probleme cu recuperarea TVA-ului...)

 

Multa bafta :blink:

Edited by Liquima
Link to comment
Share on other sites

nu din punct de vedere al problemelor tehnice nu se recomanda cutia automata pe o motorizare mica. Ci din punct de vedere al performantelor.Transmisia automata la un motor mic nu e ajutata de asa multi Cp , astfel acceleratia 0 -100km/h e mult mai inceata decat la acelasi motor dar cu o cutie manuala. Totusi din punct de vedere al comfortului la utilizare e mai usor cu cutie automata.
Link to comment
Share on other sites

nu din punct de vedere al problemelor tehnice nu se recomanda cutia automata pe o motorizare mica. Ci din punct de vedere al performantelor.Transmisia automata la un motor mic nu e ajutata de asa multi Cp , astfel acceleratia 0 -100km/h e mult mai inceata decat la acelasi motor dar cu o cutie manuala. Totusi din punct de vedere al comfortului la utilizare e mai usor cu cutie automata.

185072[/snapback]

 

 

Mc. :blink: Ma bucur sa aud asta. Oricum la noi nu prea ai unde sa savurezi performantele unui motor f puternic. Poate doar sa le testezi pe distante mici, cu riscul de a pierde nu stiu cate puncte, acum cu pacostea de Nou Cod Rutier. Totusi, la 143 CP nu cred sa fie o masina f lenesa. Iar confortul cutiei automate mie, personal, imi surade. :)

Link to comment
Share on other sites

deobicei seria 5 e mai scump decat seria 3 si implicit mai bun, oricum fiecare cu gusturile lui

184622[/snapback]

... dar mai puturos ....

Cat despre "mai bun" poate vrei sa zici ca-i m-ai spatios sau mai confortabil ca m-ai bun n-are cum sa fie ca are aceeasi motorizare ca si la clasa 3... Adica mai mica sau mai mare dupa bunul plac al fiecaruia...

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei o o masina buna cam trebuie sa platesti. Oricum asteapta sa vezi ce se mai intampla cu taxa aia.

184699[/snapback]

 

a propos de taxa... la masina asta, taxa ar fi approx 1000EUR, pe cand la un 525da din acelasi an, dar motor de 2000, ar fi approx 3200EUR, masinile fiind la acelasi pret. :blink:

sper sa o mai reduca... sau sa-i schimbe modul de calcul. am impresia ca acum ponderea cea mai mare o are capacitatea motorului, mai putin vechimea masinii sau clasa de poluare. de eliminat nu cred ca poate fi vorba, ptr ca trebuie sa suplineasca eliminarea accizelor... de fapt ce protectie a mediului? este tot acciza = taxa pe lux!

 

 

scuze, 525da , motor de 2500 cm

Edited by analina
Link to comment
Share on other sites

a propos de taxa... la masina asta, taxa ar fi approx 1000EUR, pe cand la un 525da din acelasi an, dar motor de 2000, ar fi approx 3200EUR, masinile fiind la acelasi pret.  :blink:

sper sa o mai reduca... sau sa-i schimbe modul de calcul. am impresia ca acum ponderea cea mai mare o are capacitatea motorului, mai putin vechimea masinii sau clasa de poluare. de eliminat nu cred ca poate fi vorba, ptr ca trebuie sa suplineasca eliminarea accizelor... de fapt ce protectie a mediului? este tot acciza = taxa pe lux!

185389[/snapback]

 

 

am gresit, 525da, motor de 2500 cm

Link to comment
Share on other sites

E foarte scump....eu am luat anul trecut in iulie un 318d cu 12500 de euro din germania. Neamtul a cerut 14000 pe ea si i-am dat 12500 cash pe masa. A acceptat. Masina are tot ce iti trebuie...navigatie mare, magazie cu 6 cd-uri, geamuri electrice, oglinzi incalzite...nu are piele,trapa si scaune incalzite...Masina a fost testata in Germania la un tester, de fata cu proprietarul...totul a fost ok
Link to comment
Share on other sites

E foarte scump....eu am luat anul trecut in iulie un 318d cu 12500 de euro din germania. Neamtul a cerut 14000 pe ea si i-am dat 12500 cash pe masa. A acceptat. Masina are tot ce iti trebuie...navigatie mare, magazie cu 6 cd-uri, geamuri electrice, oglinzi incalzite...nu are piele,trapa si scaune incalzite...Masina a fost testata in Germania la un tester, de fata cu proprietarul...totul a fost ok

185532[/snapback]

 

 

cu tva?

Link to comment
Share on other sites

:blink: scump doamna, scump... da halatu,cat e halatu?...

 

la banii astia iti iei 325xi si nu poti compara. cu 10-13000eur poti sa iei un 320i 2002 si e alta poveste.

Nu e scump e foarte scump. De fapt proprietarul cere bani pe optionale

185850[/snapback]

 

 

cu piele, steptronic, etc, nu cred ca iei asa ieftin. ai vazut tu undeva?

Link to comment
Share on other sites

Mc.  :blink:  Ma bucur sa aud asta. Oricum la noi nu prea ai unde sa savurezi performantele unui motor f puternic. Poate doar sa le testezi pe distante mici, cu riscul de a pierde nu stiu cate puncte, acum cu pacostea de Nou Cod Rutier. Totusi, la 143 CP nu cred sa fie o masina f lenesa. Iar confortul cutiei automate mie, personal, imi surade. :)

185083[/snapback]

 

 

Cutie manuala chiar nu are sens.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.