Jump to content

Cateva intrebari despre 525D(2008) - achizitie


inteleptu

Recommended Posts

Salut,

 

Primul meu post aici pe forum.

 

Pentru cei care aveti experienta cu 525D, intentionez sa cumpar unul din 2008, l-am vazut astazi, m-a incantat din toate punctele de vedere, insa m-a surprins putin motorul, in sensul ca este destul de zgomotos. Inainte sa vad acest 525D am fost sa vad un X1 18D, 136 cai si desi au acelasi numar de kilometri rulati(120 000) motorul de pe X1 suna chiar frumos si destul de incet la relanti, insa cel de pe 525 face un zgomot foarte puternic. Nu pot sa spun ca din interiorul masini face urat insa se aude chiar si din interior, mai ales la acceleratii puternice.

Intrebarea mea ar fi daca e normal ca motorul de pe 525D sa faca zgomot destul de puternic sau zgomotul ar trebui sa fie unul rafinat si placut urechii(asa cum ma asteptam eu). Am mai auzit un zgomot undeva in partea stanga cum privesc din fata masinii de genul tzac/tzac si inca un zgomot ca un ventilator sau similar undeva in partea dreapta cum privesc din fata. Cei care aveti motorul asta de 3 litri auziti ceva similar? Ultima masina folosita a fost un Outlander si era zgomotos si motorul care il aveam insa nu auzeam tacanitul din stanga si chestia ca ventilatorul din dreapta.

 

De asemenea proprietarul a spus ca are un chip montat de 3 ani si ca ar fi ridicat de la 190 de cai la 250(valori aproximative). Ce solutii de chip exista si care ar fi avantajul, sau mai bine zis ce dezavantaj au. El sustine ca motoarele de pe 525 si 530 sunt identice si de aceea se poate ridica puterea asa usor, dar mie imi vine greu sa cred ca nu au pus macar un alt fel de turbina. Intrebarea ar fi ce solutii de chip exista pentru 525D.

 

Multumesc,

 

PS Am gresit titlul, este 525D

Edited by inteleptu
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Primul meu post aici pe forum.

 

Pentru cei care aveti experienta cu 525D, intentionez sa cumpar unul din 2008, l-am vazut astazi, m-a incantat din toate punctele de vedere, insa m-a surprins putin motorul, in sensul ca este destul de zgomotos. Inainte sa vad acest 525D am fost sa vad un X1 18D, 136 cai si desi au acelasi numar de kilometri rulati(120 000) motorul de pe X1 suna chiar frumos si destul de incet la relanti, insa cel de pe 525 face un zgomot foarte puternic. Nu pot sa spun ca din interiorul masini face urat insa se aude chiar si din interior, mai ales la acceleratii puternice.

Intrebarea mea ar fi daca e normal ca motorul de pe 525D sa faca zgomot destul de puternic sau zgomotul ar trebui sa fie unul rafinat si placut urechii(asa cum ma asteptam eu). Am mai auzit un zgomot undeva in partea stanga cum privesc din fata masinii de genul tzac/tzac si inca un zgomot ca un ventilator sau similar undeva in partea dreapta cum privesc din fata. Cei care aveti motorul asta de 3 litri auziti ceva similar? Ultima masina folosita a fost un Outlander si era zgomotos si motorul care il aveam insa nu auzeam tacanitul din stanga si chestia ca ventilatorul din dreapta.

 

De asemenea proprietarul a spus ca are un chip montat de 3 ani si ca ar fi ridicat de la 190 de cai la 250(valori aproximative). Ce solutii de chip exista si care ar fi avantajul, sau mai bine zis ce dezavantaj au. El sustine ca motoarele de pe 525 si 530 sunt identice si de aceea se poate ridica puterea asa usor, dar mie imi vine greu sa cred ca nu au pus macar un alt fel de turbina. Intrebarea ar fi ce solutii de chip exista pentru 525D.

 

Multumesc,

 

525d are motor 6 in linie, trebuie sa se auda foarte frumos nu urat, inseamna ca are o problema de se aude urat.

Pe masinile facelift 525d are motor de 3.0l la fel ca pe 530d difera softul, nu stiu daca turbina difera.

Oricum daca se aude mai urat decat un motor in 4 cilindri cum ai zis cel de pe x1 18D, atunci clar are probleme.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Primul meu post aici pe forum.

 

Pentru cei care aveti experienta cu 525D, intentionez sa cumpar unul din 2008, l-am vazut astazi, m-a incantat din toate punctele de vedere, insa m-a surprins putin motorul, in sensul ca este destul de zgomotos. Inainte sa vad acest 525D am fost sa vad un X1 18D, 136 cai si desi au acelasi numar de kilometri rulati(120 000) motorul de pe X1 suna chiar frumos si destul de incet la relanti, insa cel de pe 525 face un zgomot foarte puternic. Nu pot sa spun ca din interiorul masini face urat insa se aude chiar si din interior, mai ales la acceleratii puternice.

Intrebarea mea ar fi daca e normal ca motorul de pe 525D sa faca zgomot destul de puternic sau zgomotul ar trebui sa fie unul rafinat si placut urechii(asa cum ma asteptam eu). Am mai auzit un zgomot undeva in partea stanga cum privesc din fata masinii de genul tzac/tzac si inca un zgomot ca un ventilator sau similar undeva in partea dreapta cum privesc din fata. Cei care aveti motorul asta de 3 litri auziti ceva similar? Ultima masina folosita a fost un Outlander si era zgomotos si motorul care il aveam insa nu auzeam tacanitul din stanga si chestia ca ventilatorul din dreapta.

 

De asemenea proprietarul a spus ca are un chip montat de 3 ani si ca ar fi ridicat de la 190 de cai la 250(valori aproximative). Ce solutii de chip exista si care ar fi avantajul, sau mai bine zis ce dezavantaj au. El sustine ca motoarele de pe 525 si 530 sunt identice si de aceea se poate ridica puterea asa usor, dar mie imi vine greu sa cred ca nu au pus macar un alt fel de turbina. Intrebarea ar fi ce solutii de chip exista pentru 525D.

 

Multumesc,

 

PS Am gresit titlul, este 525D

Se aude ceva mai tare motorul in 6 cilindrii, dar mult mai frumos. Ador acel sunet de motor comparativ cu 4 in linie. Nu este nici un defect la el ca se aude asa mai tare si are un fel de tzac/tzac la relanti ori ceva de genu. Cel mai bine mai asculta unul de 3l sa ti faci idee. Cred ca poti izola sunetele ciudate.

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

525d LCI si 530d LCI au acelasi motor, aceeasi turbina, difera doar injectoarele si softul. Un motor in 6 cilindri nu prea are cum sa fie mai zgomotos ca unul in 4, ba din contra, e mult mai rafinat. Ori are o problema masina pe care vrei s-o cumperi, ori ti se pare.
Link to comment
Share on other sites

Problema este ca sunt undeva in Belgia si masina o cumpar de aici insa multumesc de invitatie. Omul asta cu care m-am intalnit pare o persoana serioasa care isi permite si care iubeste masinile, mai are un seria 1 cabrio, detine un carnet de service cu stampile de la service-ul BMW de langa el. Zgomotul acela tzac/tzac nu e de lant, ar trebui sa faca mereu dar asta face la intervale si foarte clar si scurt, e ceva cand se invarte motorul, cu capota lasata nu se mai auzea, deci numai de aproape. Zgomotul celalalt de ventilator/turbina nu l-am mai intalnit ala mi s-a parut un pic ciudat, dar parea ca se aude de la un angrenaj al masinii, numai ca destul de tare, este prima data cand aud motorul asta, nu am cu ce sa il compar de aceea mi se pare ciudat, de fapt nu cred ca am mai auzit un motor de 3 litri pana acum. Intentionez sa fac un test la un service BMW in zona, sa vad ce imi vor spune, dar asta presupune costuri si daca mecanicii nu sunt prea buni s-ar putea sa dau si banii degeaba.

Pretul este 14000, merita? Nu sunt in tema cu preturile, dar sunt destule oferte peste pretul acesta, nu este nici cel mai ieftin, nici printre cele mai scumpe.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ziceti ca 525D se poate doar resofta pentru a avea 250cai sau e nevoie sa se schimbe si injectoarele?

Cutia automata suporta cuplul mai mare?

N-are nici o treaba resoftarea cu injectoarele. Poti sa o faci linistit.

Suporta cuplul pana la o limita.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

in mod normal,la orice reprezentanta( sau dealer ) , dupa seria de caroserie iti pot spune daca intrarile in reteaua de service bmw coincid cu cele care le are pe cartea de service.

 

si daca ai un amic, in plus se poate uita si la masina,daca totusi ai indoieli, stiu ei unde sa se uite,...

Link to comment
Share on other sites

Nu am amici la reprezentanta, cumpar masina din Norvegia (aici locuiesc).

Masina a fost cumparata anul trecut din Germania.

Proprietarul o vinde pentru ca mai are un XC90 si luna viitoare ii vine si Tesla.

Sa prezinte treaba asta o siguranta pentru mine?

M-am uitat peste cartea de service si arata totul in regula.

La interior masina arata bine, e putin cam murdara dar nu are rupturi sau piese uzate.

Nici macar vopseaua aia cauciucata de pe volan nu s-a decojit decat 1mm patrat.

 

Intr-o saptamana incep concediul si am nevoie de masina, tre sa astept sa-mi vina si actele pe numele meu.

Link to comment
Share on other sites

Nu am amici la reprezentanta, cumpar masina din Norvegia (aici locuiesc).

Masina a fost cumparata anul trecut din Germania.

Proprietarul o vinde pentru ca mai are un XC90 si luna viitoare ii vine si Tesla.

Sa prezinte treaba asta o siguranta pentru mine?

M-am uitat peste cartea de service si arata totul in regula.

La interior masina arata bine, e putin cam murdara dar nu are rupturi sau piese uzate.

Nici macar vopseaua aia cauciucata de pe volan nu s-a decojit decat 1mm patrat.

 

Intr-o saptamana incep concediul si am nevoie de masina, tre sa astept sa-mi vina si actele pe numele meu.

daca are si Tesla, chiar ma indoiesc ca umbla omu la kilometrii!

numai "prietenarii" astia ai nostrii latini au obiceiuri din astea; sau aia care ne-au f...t acum cateva secole si probabil ca s-au contaminat de la noi , ma refer la turci:))) ca deh, cand vi sa asediezi Moldova 3 luni, mai trebuie sa te si relaxezi intre lupte:))

L.E. desi... (ca orice latin sunt suspicios) ce norvegian(nu o duc rau sa fim seriosi) care are bani de Tesla isi cumpara seria 5 second din Germania? sau o fi facut asta vreo 100000 euro intr-un an sa isi cumpere Tesla noua?

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.