Jump to content

Scartait frana de mana


Recommended Posts

Astazi cand m-am dat jos din masina , am auzit un scartait . Am observat ca vine de undeva din stanga-spate cel mai probabil provocat de frana de mana. Cand nu am frana de mana trasa , nu se aude. Pana astazi nu l-am mai auzit (sau nu am fost suficient de atent).

Care ar putea fi problema , respectiv rezolvarea ?

 

http://www.youtube.com/watch?v=Hxf5D1-mswE

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
On 3/11/2013 at 7:38 PM, ALEX_IS said:

Astazi cand m-am dat jos din masina , am auzit un scartait . Am observat ca vine de undeva din stanga-spate cel mai probabil provocat de frana de mana. Cand nu am frana de mana trasa , nu se aude. Pana astazi nu l-am mai auzit (sau nu am fost suficient de atent).

Care ar putea fi problema , respectiv rezolvarea ?

 

http://www.youtube.com/watch?v=Hxf5D1-mswE

Salut, 

Cum ai rezolvat cu scârțâitul? Din weekend mi-a apărut aceeași problemă. 

Mulțumesc. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Shep86 said:

Solutia este sa o tragi mai tare , sau sa te duci sa o reglezi mai tapan. Nu e o problema efectiv iti dai seama nu ?

Multam de raspuns! Am incercat sa o trag mai tare si nu este nici o diferenta. Reglata slab este de 6 luni de cand o am, iar scartaitul a debutat abia acum 2 zile. Da, realizez ca nu este o problema in sine, dar ma deranjeaza acel scartait ca de “caruta” 😅

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nick T said:

Salut, 

Cum ai rezolvat cu scârțâitul? Din weekend mi-a apărut aceeași problemă. 

Mulțumesc. 

OPul nu a mai intrat pe forum de 4 (patru) ani. Probabil nici masina nu mai are. (S-o fi dus cu scartait cu tot..)

Parerea mea e sa o lasi asa, ca daca nu poti tu sa cauti de ce scartaie, pe altul ma indoiesc ca vrei sa il platesti (si sa nu afle..) pentru timpul sau (si experienta).

E genul de problema pentru care, scartaitul cand/dupa ce tragi frana de mana, e printre ultima grija si chiar enervare.. (sa vezi cum e cand ai "greieri" in masina cand mergi cu ea.. sa ii auzi in anumite situatii, sa demontezi, verifici si sa nu dispara! Aia nervi...

Da, ia zi, ai prieteni care se amuza cand se dau jos din masina ta? Si zic ca scartaia pa o caruta!? 😜 Le-as zice ca e din cauza starii drumurilor in tara..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, bimmer90f30 said:

OPul nu a mai intrat pe forum de 4 (patru) ani. Probabil nici masina nu mai are. (S-o fi dus cu scartait cu tot..)

Parerea mea e sa o lasi asa, ca daca nu poti tu sa cauti de ce scartaie, pe altul ma indoiesc ca vrei sa il platesti (si sa nu afle..) pentru timpul sau (si experienta).

E genul de problema pentru care, scartaitul cand/dupa ce tragi frana de mana, e printre ultima grija si chiar enervare.. (sa vezi cum e cand ai "greieri" in masina cand mergi cu ea.. sa ii auzi in anumite situatii, sa demontezi, verifici si sa nu dispara! Aia nervi...

Da, ia zi, ai prieteni care se amuza cand se dau jos din masina ta? Si zic ca scartaia pa o caruta!? 😜 Le-as zice ca e din cauza starii drumurilor in tara..

M-am gandit si la varianta asta legata de OP.

Ok, multumesc - o sa incerc sa ignor “problema”.

Cat despre greierii din mers - am avut si din aia si erau de la acea prelata rulabila care acopera portbagajul - erau perioade cand flambau rulmentii aia din capete pe canale si dadeau acel sunet metal x plastic. 

Cat despre prieteni, ei deja stiu ca li s-ar intoarce karma împotriva daca s-ar amuza 🤭

Edited by Nick T
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.