Jump to content

Cum putem face milionul de km fara reparatii majore?


mvpaul

Recommended Posts

foarte vag articolul. oricum, poate in curand sa o puna pe autovit ca masina "de pensionari care au mers doar la cumparaturi si duminica la biserica cu ea".

 

Masina asta nu a fi pe autovit, va sta cu siguranta intr-un muzeu Skoda, desi articolul e aparut recent stirea e mai veche sau cel putin mai exista posesori de Skoda cu 1.000.000km, lucru care nu e asa de "extravagant" pentru motoarele mai ales cele de "moda veche".

 

Renumite sunt taxi-urile nemtesti care au traditie in acest sens.

 

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/mercedes-benz/model/e+320/vhc:car,pgn:7,pgs:10,srt:date,sro:desc,txi:true/pg:vipcar/181425360.html

 

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/mercedes-benz/model/e+200/vhc:car,pgn:7,pgs:10,srt:date,sro:desc,txi:true/pg:vipcar/181422457.html

 

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/mercedes-benz/model/e+220/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:mileage,sro:desc,txi:true/pg:vipcar/180457115.html

 

La nemti sunt masini probabil au unde sa la plimbe la noi inca pragul de 200.000 km este pentru masini prea uzate si numai bune de aruncat.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
e60-ul meu are 310k km si merge de ma unge la suflet , circul cu ea prin toata Europa , aglomeratii , drumuri proaste ,zapezi si nu m a lasat niciodata in drum . M am informat din timp ce probleme pot aparea si am fost precaut nu la modul ca am schimbat uleiul la 8000 km . . au fost dati cand am depasit 20.000 , credeti sau nu in toti acesti km am schimbat doar 2 capete de bara si masina e teapana (la articulatie ma refer ) iar cand citesc pe forum ce schimba lumea ma ingrozesc .. De exemplu am un mic huruit cand apas ambreiaju , ei bine nu o sa astept sa se rupa in doua ca sa aflu ce este , m am informat ca in ziua de azi gasesti orice pe net si e clara treaba ambreiajului ii ajung acesti km si o sa l schimb complet deci concluzia ca o masina sa faca foarte multi km este PREVENTIA
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

domnu ''fan '' realizezi cate schimburi de ulei am facut in cei 260k de cand masina este la mine ? sau esti unul dintre cei care isi dau cu parerea si in viata lor au facut intretinerea la masina doar ca au pus in balanta parerile dupa forum ? nu vad nimic constructiv in replica ta iar tehic vorbind chiar daca am facut un schimb la peste 20k km BMW admite asta asa ca nu esti decat un carcotas care daca a vz ca nu am vechime forum crede ca nu stiu nimic !! daca nu enumar aici orele si experientele traite in service-uri asta inseamna ca sunt afon sau cum ?! Pt linistea ta sa stii ca am si alt BMW cu care nu am fost asa norocos dnu inginer doctor expert
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cred ca ar trebui definit mai clar ce inseamna fiabilitate motor, diferentiat de accesorii care in general la o masinad e 6-7 ani costa cam cat motorul, daca nu si mai bine, sau fiabilitate in general..

 

Dupa parerea mea treaba asta cu fiabilitatea motoarelor sunt sechele ramase de la posesorii de dacii 1300..

 

 

Reparatie majora cum o definesti, dupa pret, total, dupa nr de ore de manopera, tip componenta. ?

 

LA orice masina de dupa 90 incoace, ultima problema si cheltuiala la ea e cu refacerea sau repararea motorului... (ma refer la umblat strict la motor, nu vorbesc de alternatoare, compresoare de clima, etc etc...)

MAi ales in romania unde de fapt cheltiala maxima e cu articulatiile, montaj prost in 90% din cazuri + drumuri de kkt aia e cea mai mare cheltuiala daca faci multi km, si aia e constanta si de ne-evitat...

 

 

 

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am si eu un exemplu :

 

E39, 530d, fab.2000, 184cp

 

Are la ora actuala 600k km (din care 500k km facuti in Ro)

 

Masina e de firma, soferi are vreo 10 saraca.

 

Consumabile se schimba la 30-35k km.

 

In afara ca scoate putin fum la talpa, n-are nici pe dracu.

 

Piese schimbate: cel mai gros, turbina la 100k km (cumparata second hand, e si acum pe masina) in rest consumabile (bucsi,flanse, etc)

 

Ce-i drept, marea majoritate a km sunt facuti la drum intins.

Link to comment
Share on other sites

Poate ca ce voi scrie mai jos a sa fie putin of topic, dar in momentul in care pe acest forum se discuta "CE" sau "CUM" sa faci ca un motor de BMW sa functioneze un million de km, producatori precum HONDA deja au in portofoliu un motor de 1600cmc cu garantie 10 ani sau un million de km

 

Eu cred ca indifferent de producator, la nivelul tehnologic din ziua de azi, si la calitatea la care au ajuns lubrifiantii, se poate depasii lejer pragul de un million de km.

 

Acum conteaza foarte mult si cum este intretinuta o masina, daca schimbul de ulei nu depaseste 15k si se folosesc lubrifianti de calitate, eu zic ca nu-I greu.

 

Partea proasta, este in cat timp faci 1 million de km ....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
multa lume tot face comparatii cu camioanele...fratilor,nu uitati ca un camion trage dupa el greutati maxim autorizate de 40T/ ansamblul intreg..aproximativ 25T de Marfa...un BMW nu o sa ajunga niciodata la o asa capacitate nici daca intra 5 oameni grei cu bagaje+remorca...deci va rog sa nu faceti comparatii cu camioanele pt ca e o mega diferenta...daca o sa conduceti corect ,faceti schimbul la timp cu consumabile de calitate,aveti sansa sa faceti multi km...si daca vreti sa ajungeti la 1mil.k cumparati un DIESEL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.