Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

Mie imi trebuie pe 18.

 

Bine, am cauciucuri de iarna, adica le am de la fostul proprietar. Mi-a zis ca sunt in stare foarte buna, dar sunt la un hotel de anvelope si nu m-am dus inca sa le vad. Ma astept la orice, asa ca vreau sa stiu ce sa imi iau daca alea sunt uzate.

 

Si alt sfat, daca imi permiti, cumpara niste jante 17 pentru iarna. E prea mult 18. Sunt si scumpe anvelopele si ineficiente pe zapada mai inalta.

Eu, iarna, am mers pe ideea, minimul de janta in care incape etrierul :)

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu Nokian pe Octavia, foarte ok. WR A3 m-ar costa 850 ron bucata, fata de 950 ron - Dunlop M3 si 1100 ContiWinterContact.

 

Am deja jantele, nu mai cumpar altele...........Nici nu stiu daca intra de 17, avand in vedere Xdriveul. Posibil sa intre, dar nu imi mai iau alte jante. Oricum, cand o sa fie zapada mare, nu ma deranjeaza sa las masina acasa 2-3 zile pana ne scoate doctoru' la liman.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu Nokian pe Octavia, foarte ok. WR A3 m-ar costa 850 ron bucata, fata de 950 ron - Dunlop M3 si 1100 ContiWinterContact.

 

Am deja jantele, nu mai cumpar altele...........Nici nu stiu daca intra de 17, avand in vedere Xdriveul. Posibil sa intre, dar nu imi mai iau alte jante. Oricum, cand o sa fie zapada mare, nu ma deranjeaza sa las masina acasa 2-3 zile pana ne scoate doctoru' la liman.

 

La masina germana... fa o treaba germana :)

Adica roti de vara - roti de iarna. Nu mai jantezi / dejantezi / echilibrezi si cred ca tot la banii aia o sa iesi.

Link to comment
Share on other sites

Cand va fi zapada de 15-20cm pe asfalt, oricum n-o sa scot masina. Pe drumuri deszapezite, in oras, cred ca nu-s probleme nici cu 18.

 

Pai nu dejantez nimic. Am jante de 19 pentru vara si de 18 pentru iarna.

 

Asta ziceam, ca am deja jante pe 18 si n-am de ce sa mai cumpar altele pe 17.

Link to comment
Share on other sites

Cand va fi zapada de 15-20cm pe asfalt, oricum n-o sa scot masina. Pe drumuri deszapezite, in oras, cred ca nu-s probleme nici cu 18.

 

Pai nu dejantez nimic. Am jante de 19 pentru vara si de 18 pentru iarna.

 

Asta ziceam, ca am deja jante pe 18 si n-am de ce sa mai cumpar altele pe 17.

 

Daca le ai deja ok, mea culpa nu am fost atent :)

Link to comment
Share on other sites

Dunlop M3 din cate stiu eu nu se mai fabrica, deci posibil sa fie din stocuri vechi (de unde poate si pretul mai mic).

 

Stiu ca am citit niste teste mai demult intre M3 si 3D, iar M3-urile au iesit mult peste, desi erau generatie anterioara...de 4D nu stiu nimic.

 

Pot sa-ti spun ca in testele ADAC facute in Germania Continental au iesit pe locul 1 si parca Dunlop pe 2 (oricum ei testeaza in functie de dimensiunea anvelopei).

 

Iti doresc totusi sa ai o surpriza placuta cand vezi anvelopele si sa nu te mai bage la alte cheltuieli ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Bine, am cauciucuri de iarna, adica le am de la fostul proprietar. Mi-a zis ca sunt in stare foarte buna, dar sunt la un hotel de anvelope si nu m-am dus inca sa le vad. Ma astept la orice, asa ca vreau sa stiu ce sa imi iau daca alea sunt uzate.

 

Ai spus cauciucuri, si m-am luat doar dupa postarea asta :)

Eu raman la ideea mea, apropo si de asfaltul care se face si mai praf iarna; iarna e buna roata mica. Folosestele pe astea pana la strici (tocesti) si te vei convinge singur :)

Edited by Dan Dan
Link to comment
Share on other sites

Ramane de vazut :D

 

Nu zic ca n-ai dreptate, totusi cand mi-am luat jante de 19 pentru vara cu cauciucuri cu talon de 30 si 35), au sarit multi (nu aici pe forum, ci dintre prieteni), sa-mi spuna ca fac praf cauciucurile, jantele si articulatiile. Ei bine, daca esti atent si stii sa conduci, nu faci nimic praf, e foarte ok.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Ramane de vazut :D

 

Nu zic ca n-ai dreptate, totusi cand mi-am luat jante de 19 pentru vara cu cauciucuri cu talon de 30 si 35), au sarit multi (nu aici pe forum, ci dintre prieteni), sa-mi spuna ca fac praf cauciucurile, jantele si articulatiile. Ei bine, daca esti atent si stii sa conduci, nu faci nimic praf, e foarte ok.

 

Stricat in sensul de tocit, la asta m-am referit :) Daca mai merg cele pe care le ai deja, e la fix, te prinzi exact cum sunt si la urmatoarele vei stii cel mai bine cum sa procedezi.

Link to comment
Share on other sites

Scara fac, normal. Tocmai m-am razgandit, in urma cu cateva zile. Vroiam sa fac un chepeng cu o scara din fier, verticala, un beci clasic. Pana la urma o sa il fac cu scara de beton si usa jos, gen scara de bloc, mult mai comod. Asta ca sa mai pot iesi din beci, ca de coborat e usor :D :D :D Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.