Jump to content

318i Facelift - o mare implinire


Cosmin316

Recommended Posts

Va salut cu bucurie!

 

Sunt prezent pe forum din 2009, cand mi-am cumparat primul bmw, un e46 316i NFL. Masina respectiva mi-a dat multe batai de cap, nu era dotata deloc, drept urmare n-a “meritat” sa-i fac un topic de prezentare. Ce-i drept, m-a purtat in siguranta fix 100.000 km pana acum 2 saptamani cand a plecat pe 1800 euro :rolleyes: .

 

De luni, 01.07.2013, sunt preafericitul posesor al unui e46 318i facelift, masina cumparata de la colegul Roland. In topicul lui de vanzare spune ca “Se vinde un e46 dragut nici foarte dotat dar nici chel”. Pentru mine, masina asta e fooooarte dotata, comparativ cu ce am avut. Practic, nu-mi lipseste nimic, desi stiu ca mai exista destule optiuni pe e46.

Nici nu stiu pe cine sa incep sa ridic in slavi mai intai, pe Roland sau masina :rolleyes: .

Hai sa incep cu masina….

- E46 318i FL, motor N42B20 de 143 CP, fabricata in 2002. Dintre dotarile care merita amintite sunt xenonul OEM cu spalator faruri, scaune incalzite, senzori lumini, senzori parcare spate, volan de piele cu comenzi, pilot automat, pedale performance, pachet crom.

- Are aproximativ 230.000 km, despre care tind sa cred ca ar fi reali. Absolut toate optiunile functioneaza, nu are martori aprinsi in bord, iar de partea mecanica sunt foarte multumit. Estetic, are o infundatura pe bara din spate (care momentan nu ma deranjeaza, asa va ramane). In rest, nu are rugina, zgarieturi, indoituri.

 

Si sa continui poveste achizitionarii de la Roland….

Familia mea m-a sustinut teribil sa scap de vechiul e46 pentru a-mi achizitiona ceva mai nou. Imi recomandau Skoda Octavia, Audi A4, Toyota Avensis, toate fabricate dupa anul 2005. Am fost si am vizionat cateva dar n-am fost convins sa iau vreuna.

Intr-o seara, uitandu-ma mai atent la pozele masinii actuale, am luat hotararea de a o achizitiona. Am vorbit cu Roland la telefon, i-am spus ca urmaresc masina inca din aprilie de cand a postat anuntul si ca sunt hotarat s-o iau. Mi-a vorbit despre masina vreo jumatate de ora la telefon, timp in care mi-a castigat increderea si m-a facut sa fiu increzator in decizia pe care am luat-o.

Asadar, luni am ajuns la Cluj, am mers cu masina aproximativ 30 de metri :rolleyes:, timp in care se crease chimia si stiam ca vom fi nedespartiti din acel moment.

Nu am mers cu masina la tester, nu am fost sa o verific mecanic, am crezut absolut tot ce mi-a zis colegul nostru de forum. Actele erau deja facute, i-am dat banii, am mai stat 10 min de vorba dupa care am plecat.

Un aspect foarte important, care are legatura cu ce urmeaza sa povestesc este faptul ca am preluat masina cu un consum pe CB de 12,4 L/100 km. Sincer sa fiu, ma cam speriasem.

A doua zi de dimineata am facut plinul la OMV pe Calea Turzii, am resetat CB-ul si trip-ul si am plecat spre bucuresti. Avand in vedere ca tot eram prin partile acelea, am hotarat cu proaspata mea sotie (sambata am avut nunta) sa facem un traseu pe Transalpina, care din punctul meu de vedere este muult mai frumos decat Transfagarasanul (pe care am fost de cateva ori). La Novaci am luat-o spre Ramnicu Valea – Pitesti – Targoviste – Bucuresti. Mentionez ca nu am mers la consum, am avut reprize de schimbat in 6000 rpm, viteze de 180-200 km/h. La Targoviste, dupa 490 km, aveam consumul pe CB de 7,2. Ca sa ma conving de eventualele erori, am decis sa fac din nou plinul si din calcule a reiest acelasi consum. Eu aveam de gand sa montez o instalatie GPL (cum am avut si pe cealalta masina), dar avand in vedere ca imi consuma mai putin decat 316i NFL, nu stiu daca voi mai face aceasta investitie.

Roland imi zisese ca ultimii 500 km erau facuti strict urban, ceea ce nu era greu de dedus pentru ca masina nu avea rovigneta. Acest lucru explica consumul cu care am preluat masina. Orice samsar cred ca facea cu ea 30-40 km in afara orasului si mi-o prezenta cu consum de 6%.

Mi-au mai fost aduse la cunostinta urmatoarele: kit-ul de ambreiaj e schimbat recent, vasul de expansiune la fel, amortizoare, doua bucse pe spate, la fel si uleiul si filtrele. Cauciucurile sunt aproape noi, jantele nu au nici macar o zgarietura.

Va marturisesc ca sunt foarte incantat ca am gasit un om valabil in spatele vanzarii acestei masini. Colegul Roland e un tip deosebit, nu are texte "samsaresti", e sociabil si sincer.

 

Va prezint cateva poze, unele dintre ele sunt „imprumutate” de pe topicul lui Roland fiindca nu am avut timp sa-i fac o sedinta foto, mai ales ca astazi a si plouat in Bucuresti.

 

 

http://img802.imageshack.us/img802/1772/mz7.jpg http://img707.imageshack.us/img707/6555/4clm.jpg

http://img692.imageshack.us/img692/4752/ft1b.jpg

http://img689.imageshack.us/img689/9122/nu87.jpg

http://img593.imageshack.us/img593/4294/t2gx.jpg

http://img259.imageshack.us/img259/7938/s2i9.jpg

http://img198.imageshack.us/img198/505/w304.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/4426/4slr.jpg

 

 

Acum, daca sunteti amabili, as vrea sa ma ajutati cu animite chestii:

1. Nu-mi dau seama daca are si senzori de ploaie, fiindca pe maneta stergatoarelor nu e nicio pozitie cu „auto”.

2. Roland mi-a zis ca schimbat bucsele pe spate fiindca atunci cand urca pe borduri se auzea ca si cum ai avea ceva care se misca in portbagaj. Din nefericire, mi se pare ca nu s-a remediat problema, zgomotul apare la urcarea bordurilor.

3. Luni sunt programat la RAR pt identificare. Aveti idee ce acte imi trebuie ca sa o inscriu. Are ceva daca nu ma prezint personal la RAR sau la Politie?

 

Astazi i-am inscriptionat oglinzile, desi nu am inscris-o inca. Am pus DB BCE, deoarece nu stiu daca numarul pe care-l vreau e 100% liber :rolleyes: . Am vrut sa montez la un coleg de forum mufa AUX, dar nu s-a putut deoarece CD-playerul e fabricat inainte de a 8-a 2002.

In viitorul apropiat vreau sa montez folii.

Edited by Cosmin316
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina,cred ca este Edition Lifestyle.Senzor de ploaie din ce vad ai pe parbriz..La RAR si Politie trebuie sa fi prezent neaparat altfel nu-ti elibereaza nimic. Sa o stapanesti fara incidente. Edited by HER22
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@catacfc - Oglinzile le-am inscriptionat cu un tip care se deplaseaza oriunde in bucuresti si ilfov si au costat ambele 40 lei. Daca vrei, iti trimit nr. lui de tel prin pm. 40 de lei e pretul pentru oglinzi de sticla, pentru cele de plastic e de 100 lei. am aflat ca se pot inscriptiona si emblemele (o alta mare problema in zona unde locuiesc eu - berceni).

 

@Mircea-Si

1, 2: Multumesc fromos!

3: Si eu ma bucur ca sunt oameni misto pe forum :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie!

 

Pe Roland l-am mai batut si eu la cap cu tot felul de intrebari in cautare de masina si a fost mereu disponibil si amabil, asa ca nu ma mira ca v-ati inteles bine.

 

Legat de acte, la RAR trebuie sa faci identificarea si nu trebuie sa te duci tu neaparat, persoana care se duce trebuie sa faca programare pe numele ei si sa aiba toate actele la ea (inclusiv contract V-C). La Politie si Financiar insa, din cate stiu eu, trebuie sa mearga neaparat persoana pe numele careia se va inscrie masina.

 

Sper sa ai parte de cat mai multi km fara probleme!

Link to comment
Share on other sites

1. si a mea are senzor de ploaie, singura diferenta pe care am observat-o fata de una fara senzor este aceea ca atunci cand stai la semafor stergatoarele merg normal in loc sa mearga intermitent.

2. sunt multe bucsi pe spate...nu stiu ce sa zic.. ar putea fi si un joc de la diferential/bucsa de la diferential.

3. la politie trebuie sa mergi tu sau oricine dar cu procura in acest caz; la autentificare la rar trebuie sa mearga cine este trecut pe programare (spui cine va veni cu masina cand faci programarea - nu trebuie procura)

 

PS - sa-ti traiasca ambele, felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Sal Cosmin, ma bucur ca esti multumit.

Nu trebuia sa te sperii cand ai vazut consumul ala de 12,4 pentru ca erau in ultimii 100 km de oras, cu clima blana c-a fost cam cald si super aglomeratie. Cand am ramas fara baterie din cauza alternatorului s-a resetat consumul, etc. Daca mai mergeam probabil scadea pe la 11,5 insa nu cred ca mai jos de atat. Nici nu m-am uitat sincer ce consum are, masina nu a iesit din localitate fiind masina de oras.

Legat de problema cu bucsile, aici deja nu mai depinde de mine eu am fost la auto go ( lkm ) in cluj care ar fi cei mai ok si mi-au spus ca sunt bucsile alea, in ziua care ai venit am stat toata ziua sa le schimb pt ca a fost destul de greu. http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AY71&mospid=47632&btnr=33_0840&hg=33&fg=30 ( bucsele 4 le-am schimbat )

Eu n-am mai auzit zgomotul respectiv, insa nici nu am apucat sa o testez foarte amanuntit. E vreo bucsa pe undeva orice mecanic trebuie sa-si dea seama, nu sunt scumpe oricum.

Masina are senzori de ploaie garantat ( S521A REGENSENSOR Rain sensor, dupa vin/optiuni ) prima treapta e pe auto si de la a doua in sus e pe manual. Pune prima treapta si o sa vezi.

Cat mai multi km fara incidente, ar fi fost pacat de ea sa mearga la altcineva.

Xenoanele sunt super, vezi ca ai becuri philips xv, ceva model nou de 5000 km si 3200 lumeni. http://www.autolamps-online.com/products/Philips-D2S-Xenon-X%252dtreme-Vision-50%25-more-Light-New!.html

Nu schimba bara cu M si prostii, las-o asa simpla ca arata foarte bine. Un e46 ingrijit se vede de la o posta si lumea intoarce capul dupa el. Insa sunt cam rare astea ingrijite, ne strica firma romanu' ce-si ia e46 sa aiba bmw si atat.

 

Eu nu am mintit cu absolut nimic la prezentare sau vanzare, km i-am lasat asa cum sunt, defecte ascunse nu exista.

Edited by Roland
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. si a mea are senzor de ploaie, singura diferenta pe care am observat-o fata de una fara senzor este aceea ca atunci cand stai la semafor stergatoarele merg normal in loc sa mearga intermitent.

 

Pai la fel face si la mine la e36, doar ca asta e functie de temporizare automata, nu senzor de ploaie. La senzorul de ploaie sterge ea sigura.

 

 

Nu schimba bara cu M si prostii, las-o asa simpla ca arata foarte bine.

 

Doamne fereste, aia e la fel de urata, clar sa o lase asa din lipsa de alte optiuni OE.

Link to comment
Share on other sites

mai cosmine, nu vreau sa te ingrijorezi, si n-o zic din rautate, dar datoria mea de forumist e mai presus de toate. :sorcerer: vezi cacolegu' roland a mai avut un e46, masina lui personala, si a laudat-o ca e cea mai cea, a avut-o parca la vanzare si pe forum, si a vandut-o pana la urma la nus' ce chinez din dragonu' rosu. abia dupa un an sau chiar mai bine, s-a spart tot aici pe forum (din prostia lui, fireste), cum ca masina aia a fost un jaf, cu mega multe probleme la motor, si ca crede ca chinezul il injura pana-n zi de azi! :sorcerer:

 

 

sa nu mi-o iei te rog in nume de rau, io doar relatez o bucatica din istoria forumului. :flowers:

 

 

acuma ce sa zic, poate tu o sa ai noroc si n-o sa ti se intample nimic. 8)

 

sa ai parte de ea.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mai, sigur n-o sa fie probleme, i-o masina frumoasa, luata imediat dupa nunta.

Cred ca de-abia astepta Cosmin sa se insoare sa se duca dupa aia dupa masina. Frumoasa ideea cu luna de miere, frumoasa masina, casa de piatra.

Cateodata imi doresc sa fi fost si eu putin mai fericit. Multumita lui Roland am simtit ca cineva e fericit

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multi km fara incidente (cu amandoua) :D

Apropo, sunt polishate farurile? daca nu stii, poate ne zice Roland, arata foarte bine sticlele... Se merita un polish pt faruri? (am inteles ca ar trebui si o folie pe deasupra, daca nu in cateva luni se fac la fel)

 

Ceva date legate de separator ulei, semeringuri supape? cum stai cu consumul de ulei tinand cont ca e un N42 ? Oricum nu e de speriat se rezolva foarte usor in cazul consumului de ulei.

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Nu merita polisata, e vreo 300 lei sa schimbi sticlele, e46 si e39 nfl parca sunt singurele modele care bmw ofera sticla la vanzare. Am cumparat sticlele noi pentru ca e pacat de xenonul ala sa aiba vreo impuritate.

Blue6 se refera la primul meu e46 si s-a vandut prin 2007 parca. Nu stiu daca era grav la motor insa dadea mult fum din cauza chip tuningului cel mai probabil. Masina nu era un cazan.

Bluesase oricum ma astept ca la orice topic ce face referire la mine sa se bage-n seama, insa eu am suflet de mama si iert astfel de oameni lipsiti de ocupatie. Mai ales acum ca a lins niste dosuri de a fost si promovat nu mai imi permit sa fac vreun comentariu deplasat pentru ca o sa-mi arate el mie.

Eu zic sa nu-i stricati topicul omului, masina e ok poate merge oricand cu ea la ce teste vrea.

Edited by Roland
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Bluesase oricum ma astept ca la orice topic ce face referire la mine sa se bage-n seama, insa eu am suflet de mama si iert astfel de oameni lipsiti de ocupatie. Mai ales acum ca a lins niste dosuri de a fost si promovat nu mai imi permit sa fac vreun comentariu deplasat pentru ca o sa-mi arate el mie.

uite mai roland cum ai ajuns tu usor usor sa-mi lingi mie dosu', numa' ca sa nu-ti dau ban. :sorcerer:

 

 

hai mai zi-ne si cu jaguaru', ca parca si ala era coaja, ne-ai povestit tu mai demult. :fear:

 

 

andrei_vuv, la urmatorul plus impotrva comitetului, vei zbura. :angry2:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

unde ? :pirate: le-as schimba si eu

 

vezi user grozadan aduce piese oem la preturi decente, http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AY71&mospid=47632&btnr=63_0472&hg=63&fg=05 item 1

se pare ca e 330 lei bucata, uitasem de asta. sunt si aftermarket insa nu stiu ce calitate au. am vazut si ok am vazut si care se matuiesc dupa 1 luna

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.