Jump to content

318i Facelift - o mare implinire


Cosmin316

Recommended Posts

Am. Fost cum am stabilit cu mecanicul, dar era o masina (tot ca a mea) la care mai era de lucru si am amanat pt maine dupa amiaza. Sunt cam dezamagit , a fost neseriis, putea sa sune sa zica sa nu mai bat drumul degeaba, avand in vedere ca am strabatut tot bucurestiul din berceni pana in chitila. Daca aveam de ales, nu ma maj duceam la el.. Dar asta e.

Imi zicea ca in ultima saptamana a reparat 4 n42.

Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost si am schimbat simeringurile asa cum am stabilit ieri cu mecanicul. Serviceul lui e acasa, un garad mic si inghesuit, insa m-a uns la suflet cat de repede si frumos a putut sa lucreze, ca un doctor :)

 

A mai lucrat cu inca un mecanic si s-au completat reciproc foarte bine. Operatiunea a durat 3 ore, timp in care am stat de povesti si mi-a zis ca vine lumea din toata tara sa rezolve problema asta. Mi-a mai zis ca separatorul nu are nicio treaba cu consumul de ulei si ca ala pica foarte rar, ca e bine sa rezolvi problema asta din timp pentru ca fumul acelea deregleaza si sondele lambda.

 

Mi-a mai spus ca imi recomanda ulei 5w30, ceea ce e cam ciudat fiindca unii din voi ati spus ca cel mai bun e 0w40.

 

Am facut cateva poze, cu cateva supape vechi langa unele noi, se poate observa ca gaurile celor vechi sunt mai mari decat ale celor noi. De la distanta eu nu observam diferenta :)

 

Am facut test inainte sa plec, a mers el cu masina, mi-a verifica-o si de nush ce intinzatoare, role, separator, scurgeri ulei, a zis ca motorul e foarte ok dpdv tehnic si ca trage cum trebuie.

 

A costat 850 de lei distractia. O sa revin cu impresii pe aceasta tema dupa ce mai fac cateva mii de km. Am verificat azi joja sa vad nivelul uleiului, e undeva intre minim si maxim. O voi mai verifica peste 1500-2000 km.

 

 

 

http://img40.imageshack.us/img40/8199/8nxy.jpg

 

http://img713.imageshack.us/img713/1183/how8.jpg

 

http://img843.imageshack.us/img843/8237/hzdt.jpg

 

http://img829.imageshack.us/img829/2910/iqq0.jpg

 

http://img14.imageshack.us/img14/5585/dw6t.jpg

 

http://img543.imageshack.us/img543/9872/o5vn.jpg

 

http://img7.imageshack.us/img7/7692/yqbb.jpg

 

http://img4.imageshack.us/img4/9268/y084.jpg

Link to comment
Share on other sites

felicitari pentru noua achizitie.greu mai gasesti oameni seriosi in ziua de azi.in ultima vreme am fost sa vad multe masini de vanzare care in poze si la telefon se prezentau foarte bine,asta pana ajungeam sa le vad.am fost cu un prieten sa cumpere un bmw,proprietaru a spus ca nu merg geamurile fata pt ca sunt motorasele stricate,dar le are cumparate,le-am verificat si erau bune,cand am vrut sa le montez surpriza!!!!!pe stanga lipsea macaraua iar pe dreapta avea sufele stricate...
Link to comment
Share on other sites

se gasesc si masini ok insa masini perfecte in nici un caz, uite un exemplu clar in fata. eu nu am stiut de problema asta, si putea fi una grava de exemplu, uneori oricata binevointa ai sunt chestii care nu depind de tine. Dar sa iei o masina cu 10+ ani vechime si sa te astepti sa fie impecabila sa nu mai bagi nici macar 100 lei in ea trebuie sa fii imbecil. Edited by Roland
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aha, am dat aprox 800 euro pe suspensii, vreo 1800 lei pe gume, vreo 400 lei pe schimbator( parca ) si vreo 500 lei pe pedale, cateva sute de euro in intretinere normala ( alternator, rezistenta de la clima, niste bucse, role, intinzatoare, revizie, bla bla ) si inca vreo 2700 lei pe taxa + inmatricularea...

Toate astea in timp ce masina era la vanzare, si la cateva sute de lei la urma m-am zgarcit?

Krebs, esti tovarash cu blue6?

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

Normal ii poți da jumătate din costul pieselor si a manoperei. Eu de exemplu cand am cumpărat un Ford scorpio acum vreo 7 ani dupa vreo 200 de km mi a cedat radiatorul. Fostul proprietar era mecanic, l am sunat si omul a zis ca il suportam jumate jumate. Mi s a părut super corect. Manopera a fost gratis.

Părerea mea

Fireste ca dupa ce a mai cedat a fost reparat pe bani mei dar problema radiatorului a apărut imediat dupa ce cumpărasem o masina ce fusese descrisă a fii in stare tehnica impecabila

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Dacă i ai lăsat din pret suficient e ok așa. Oricum din punctul meu de vedere 850 de roni nu e o reparație egala cu o teapa. Nici pe departe... Edited by malasorte
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va luati aiurea de Roland, 200E e un cacat tinand cont ca asta a fost singura problema a masinii. Daca trebuia sa cumpere un set de cauciucuri dadea dublu si nu era nici o problema, doar nu te astepti sa cumperi o masina sh cu gume noi.. Edited by B-490-RZV
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Va luati aiurea de Roland, 200E e un cacat tinand cont ca asta a fost singura problema a masinii. Daca trebuia sa cumpere un set de cauciucuri dadea dublu si nu era nici o problema, doar nu te astepti sa cumperi o masina sh cu gume noi..

 

:thumbsup:

 

- masinile SH care se vand sunt "cele mai extra full ingrijite" masini, cu km putini si la preturi mici (general valabil pe tot mapamondul, nu numai in Romania);

- vor lua teapa continuu cei ce-si cumpara masini la mana a doua ??? :popcorn:

- @Roland: Dar sa iei o masina cu 10+ ani vechime si sa te astepti sa fie impecabila sa nu mai bagi nici macar 100 lei in ea trebuie sa fii imbecil. !!! :thumbsup:

- atata timp cat se tranzactioneaza legal nu exista lege in lumea asta care sa interzica chestia asta; se cheama comert!

- cumpararea unei masini SH implica riscuri; pentru altceva exista firme cu show room-uri la intrare;

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Vad ca toata lumea se plange ca motoarele n42 papa ulei, la mine nu ia gram de ulei si ii dau forja schimb dupa 3500-4000. Am bagat ulei 10w40, asta mi-a recomandat mecanicul.

Nu stiu cat o sa te tina aceasta recomandare cu 10w40....este un ulei gros si nu este recomandat pt acest tip de motor.

 

P.S Bv Cosmin ca ai rezolvat problema...din curiozitate care sunt semnele la separatorul de ulei cand e dus daca nu este consumul de ulei? ce zicea mecanicul?

Edited by Rapy22
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa incheiem definitiv asa zisele polemici legate de Roland. E evident ca nu a fost o reparatie foarte costisitoare, se putea si mai rau. Mai ales ca acum, dupa ce am vazut motorul desfacut, stau extraordinar de linistit stiind ca e in stare tehnica foarte buna. In continuare cred ca am luat o masina foarte buna, iar raportul pret-calitate a fost excelent din punctul meu de vedere. Sunt pline strazile de cazane, am avut si eu unul.

 

Cat despre intrebarile legate de mecanica, las aici nr. mecanicului si il puteti intreba orice vreti. E foarte de treaba tipul. Florin: 0728444108.

 

Am terminat azi cu actele necesare in vederea inmatricularii. RAR - identificare (130 de lei), adeverinta de la ANAF precum ca taxa a fost platita si nerecuperata (2 lei), taxa de talon (37 de lei). Maine depun dosarul.

Link to comment
Share on other sites

Veyron le are si mai ieftin, vreo 250 lei ambele.

Salut, baieti! Lentilele pe care le vinde Veyron sunt fabricate de DJ Auto, o firma din Taiwan. A pus careva dintre voi aceste lentile? O fi ceva de ele, sau dupa o luna, doua, sunt mate si astea? Daca se poate, astept cateva pareri.

Link to comment
Share on other sites

Pentru 850 RON cat ar fi costat reparatia? ma indoiesc.

 

pai nu stia ce are masina :)...cand vezi consum de ulei eventual si fum, te gandesti la ce-i mai rau

 

in fine, masina-i ok acum, nu inteleg de ce nu a luat-o pe a lu myx care avea deja rezolvata problema asta si arata si super bine :thumbsup:

 

spor cu ea ! :thumbsup:

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

pai nu stia ce are masina :)...cand vezi consum de ulei eventual si fum, te gandesti la ce-i mai rau

 

in fine, masina-i ok acum, nu inteleg de ce nu a luat-o pe a lu myx care avea deja rezolvata problema asta si arata si super bine :thumbsup:

 

spor cu ea ! :thumbsup:

 

Pentru ca a lui myx imi depasea cu 1500 de euro bugetul. Si a mea e la fel de dotata ca a lui, cu exceptia interiorului. Si arata foarte bine :)

Edited by Cosmin316
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.