Jump to content

In sfarsit....


Marius05

Recommended Posts

Omul are sanse sa fie educat ....masina e frumoasa , e nevoie si de un utilizator destept :) . In rest sa o stapanesti sanatos . Culoarea e f ok ,masina are optiuni , vibratie in schimbator au cam toate manualele , la automata nu am . Iei matale topicul asta Masina mea si te uiti pe la masini vezi cum se poarta un E60 , cum se intretine si ce vrea masina aia de la tine , la BMW e un pic diferit :thumbsup:si de la sublim la ridicol e fix un pas micut .

Sa o stapanesti sanatos .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Iti place cum arata asa?

 

Pe patrutuning, aceasta masina este super agresiva, nemaipomenita, impresionanta... of of.

 

mersi de poza...ai dreptate e nemaipomenita de tiganeala...ma gandeam ca da altfel

noroc cu poza ta ca m-ai convins sa nu

de banii aia mai bine iau niste arcuri sau jante ceva

 

Nu sunt genul sa o dea in tiganeli cu masina,imi place cat mai clean look....

Acum am vazut si m-am convins!!!

Mersi de poza si sfaturi :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc si eu sunt innebunit de interiorul asta...

Am fost azi la bmw ploiesti si mi-au zis asa:fulia un pic crapata(au zis ca e ceva capsulat in cauciuc si ca ar avea mici crapaturi),2 bucsi la pedala de ambreiaj,un simering la cutia de viteze(scapa un pic de ulei)si ca AR FI un zgomot de lant,dar ca au auzit mult,mult mai rau(nu stiu ce sa zic,poate au nevoie clienti,vreo tactica ceva)

Pentru bucsi pedala ambreiaj si simering cutie am facut programare saptamana asta sa le schimbe.

2 intrebari:

-cauza zgomotolui un pic ciudat ar putea fi cauzat de fulie?

-aveam de gand saptamana asta sa ii fac o resoftare safe,voi ce ziceti?ar putea influenta uzura lantului?In cazul asta as schimba kitul de distributie?!(banuiesc ca ma duce vreo 25de coco,nu?)

Iar cu ambreiajul si vibratia in schimbator DOAR la relantii nu stiu ce sa zic...sa fie volanta?nu patineaza,si pleaca si singura destul de usor cand dau drumul la ambreiaj.

 

Aaaa,sa nu uit,maine trebuie sa imi ajunga letherique

Cred ca si canapelele de abia asteapta tratamentul :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc si eu sunt innebunit de interiorul asta...

Am fost azi la bmw ploiesti si mi-au zis asa:fulia un pic crapata(au zis ca e ceva capsulat in cauciuc si ca ar avea mici crapaturi),2 bucsi la pedala de ambreiaj,un simering la cutia de viteze(scapa un pic de ulei)si ca AR FI un zgomot de lant,dar ca au auzit mult,mult mai rau(nu stiu ce sa zic,poate au nevoie clienti,vreo tactica ceva)

Pentru bucsi pedala ambreiaj si simering cutie am facut programare saptamana asta sa le schimbe.

2 intrebari:

-cauza zgomotolui un pic ciudat ar putea fi cauzat de fulie?

-aveam de gand saptamana asta sa ii fac o resoftare safe,voi ce ziceti?ar putea influenta uzura lantului?In cazul asta as schimba kitul de distributie?!(banuiesc ca ma duce vreo 25de coco,nu?)

Iar cu ambreiajul si vibratia in schimbator DOAR la relantii nu stiu ce sa zic...sa fie volanta?nu patineaza,si pleaca si singura destul de usor cand dau drumul la ambreiaj.

 

Aaaa,sa nu uit,maine trebuie sa imi ajunga letherique

Cred ca si canapelele de abia asteapta tratamentul :frantics:

 

Daca ai N47-le si mai este si suspect de lant(c-ar pica), las-o asa deocamdata pana te elucidezi ce-i cu zgomotul! Eventual doar dupa ce esti sigur ca inlocuiesti ce-i de schimbat pe acolo pe la lant! Vreau si eu sa-mi comand sapt viitoare leaterique! Pana acum imi faceam interiorul(tot piele, dakota) cu servetele din alea umede pentru piele, is date cu ceva silicon special! Sper sa "revergorez" si eu pielea cu leaterique ca vad ca-i foarte laudat pe aici!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Vezi de treaba, n-ai nimic.

Am mai ascultat eu N47 Euro5 si nici o traba n-are cu lantul. Mai ales la km tai. Au si ei nevoie de clienti.

Ai vibrochenul nou, cel cu dinti mai lati pe pinioane, deci sansele de probleme scad vertiginos.

Eu am resoftat-o cu tot cu zgomot de lant si n-a avut nimic. Abia dupa 6 luni am schimbat distributia, ca sa fiu eu linistit.

 

Ce e cu bucsele alea de la pedala? Cum se manifesta? Eu cred ca si alea vor sa ti le bage pe gat.

Link to comment
Share on other sites

Cosmin..2 bucsi si un bolț,asa mi-au zis,ca pedala are un mic joc stanga dreapta..m-am uitat si probabil au dreptate,parca are un pic de joc.Eu mai repeee zic ca mi-au bagat pe gat faza cu simeringu,el costa 40 de lei,dar manopera intre 200-300lei ca trebuie sa dea cutia jos..
Link to comment
Share on other sites

Multumesc si eu sunt innebunit de interiorul asta...

Am fost azi la bmw ploiesti si mi-au zis asa:fulia un pic crapata(au zis ca e ceva capsulat in cauciuc si ca ar avea mici crapaturi),2 bucsi la pedala de ambreiaj,un simering la cutia de viteze(scapa un pic de ulei)si ca AR FI un zgomot de lant,dar ca au auzit mult,mult mai rau(nu stiu ce sa zic,poate au nevoie clienti,vreo tactica ceva)

Pentru bucsi pedala ambreiaj si simering cutie am facut programare saptamana asta sa le schimbe.

2 intrebari:

-cauza zgomotolui un pic ciudat ar putea fi cauzat de fulie?

-aveam de gand saptamana asta sa ii fac o resoftare safe,voi ce ziceti?ar putea influenta uzura lantului?In cazul asta as schimba kitul de distributie?!(banuiesc ca ma duce vreo 25de coco,nu?)

Iar cu ambreiajul si vibratia in schimbator DOAR la relantii nu stiu ce sa zic...sa fie volanta?nu patineaza,si pleaca si singura destul de usor cand dau drumul la ambreiaj.

 

Aaaa,sa nu uit,maine trebuie sa imi ajunga letherique

Cred ca si canapelele de abia asteapta tratamentul :frantics:

 

Marius, la fulie depinde cat este de crapata partea aceea de cauciuc. Eu, fiind un pic mai obsedat, am schimbat-o cand am vazut crapaturile alea fine despre care vorbesti tu. Am vazut cazuri in care s-a mai mers mult si bine, chiar pana a inceput sa "fuleze" si nu s-a rupt.

Am motorul asta de la 0 si l-am vazut cum se comporta. Daca dupa un parcurs in afara orasului de aprox. 100km (spun asta pentru ca atunci ea se echilibreaza), plecarea de pe loc se face foarte lin chiar si fara acceleratie volanta este ok.

Testeaza si asta cu vibratia schimbatorului dupa un mers afara sa vezi ca nu mai face. Nu stiu ce sa fie, volanta, alte compensari la injectoare, la mine dupa fiecare iesire din oras, cel putin 10-15km nu mai tremura schimbatorul de viteze. De la 0 s-a comportat asa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.