Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

care este explicatia? la nicio masina din cate am avut nu se intampla fenomenul asta si cam toate au avut ceva mai multi cp decat are un 520d si de obicei exista o corelatie intre cp, masa si stil de condus raportat la uzura placutelor.

 

Ori daca nu mergi cu frana de mana trasa, lucru imposibil la F10 cu frana electromecanica, te gandesti ca poate sistemele de control al tractiunii si stabilitatii le actioneaza sa corecteze traiectoria, dar apoi cat de des sa mergi la limita cu masina asta incat sa uzezi atat de repede placutele de pe spate... :twitch:

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Bogd - mult superioara nu se prea poate.

 

Dan Tudose - atata timp cat cele ATE sunt intr-adevar ATE nu ar trebui sa fie vreo problema. Le-ai inspectat vizual pe cele de pe spate? Poate ti s-a aprins doar martorul iar placutele sunt inca ok, cele de pe spate ar trebui sa tina cel putin 2 schimburi pe fata, distributia fortei de franare predomina pe partea fata, asa ca ori cei de la service sunt neseriosi ori placutele puse sunt fake.

 

 

Ok. Mersi. O sa pun originale de data asta, sa vad daca se merita diferenta de pret. Poate am luat teapa cu ATE, si or fi fost contrafacute.

Link to comment
Share on other sites

exista vreo metoda pt a marii intensitatea luminilor ambientale? mi se par prea slabe...pe masina anterioara avea niste lumini ambientale foarte vizibile. la bmw f10 sunt foarte slabe...pe usi cel putin, daca nu ai piele pe panouri ca sa reflecte in ea, abia daca le vezi
Link to comment
Share on other sites

@autoad si bomb, nu imi trimiteti si mie niste placute de la noi? vad ca totusi tin mai bine...

 

Eu la 97.000 trebuie sa schimb al treilea set de placute, care au stricat si discurile uzand-se neuniform, fara ca senzorul sa zica ca e cazul sa le schimb... :(

 

Ma gandesc serios sa trec pe altceva daca tot tre sa schimb cu totul, pentru ca ce am acum nu tine decat 30,000 de km pe spate si parca nu ma obisnuiesc cu asta..

 

Acum poate o fi de vina faptul ca 80% din regimul de circulatie al masinii are loc pe autostrazi, la viteze medii sau mari...poate o fi si asta o chestie..

Placa de la BMW e ca lucreaza sistemele masinii folosind placutele spate.

 

Asta e...vad eu ce pun pe ea... :)

Link to comment
Share on other sites

exista vreo metoda pt a marii intensitatea luminilor ambientale? mi se par prea slabe...pe masina anterioara avea niste lumini ambientale foarte vizibile. la bmw f10 sunt foarte slabe...pe usi cel putin, daca nu ai piele pe panouri ca sa reflecte in ea, abia daca le vezi

 

Da-mi mie luminilea alea din usi.daca sunt slabe :p

Am piele pe usi insa nu si bagheta aia de lumini. La mine interiorul fiind negru, mi se pare ca bat cele ambientale din plafon f bine noaptea. Problema e ca , asa cum am mai zis si ceva luni in urma, ca nu am gasit pe cineva care sa faca un retrofit in Romania la luminile din usi. Cel putin n-am gasit pana in prezent. Idei careva, cumva ?

Link to comment
Share on other sites

Da-mi mie luminilea alea din usi.daca sunt slabe :p

Am piele pe usi insa nu si bagheta aia de lumini. La mine interiorul fiind negru, mi se pare ca bat cele ambientale din plafon f bine noaptea. Problema e ca , asa cum am mai zis si ceva luni in urma, ca nu am gasit pe cineva care sa faca un retrofit in Romania la luminile din usi. Cel putin n-am gasit pana in prezent. Idei careva, cumva ?

Salut si eu caut in continuare. Te anunt daca reusesc. Dar cu siguranta ca se pot pune, principalul ca se gasesc piesele foarte usor pe original.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la un moment dat am cautat si eu informatii despre luminile ambientale , sunt pe afara care au reusit sa faca , problema este cu firele de tras , am descoperit ca gurile de aerisire laterale la care nu se aprind rotitele au ledurile si firele dar nu au trase firele de alimentare , ceea ce nu e foarte greu de facut , dar la ambientale eu personal nu m-as baga singur
Link to comment
Share on other sites

Salut bomb

 

La mine discurile pe fata n-au nimic.Am 100k si mai duc linistite.Mi se pare ciudat sa duca numai 60k discurile.La placute cam asa le-am schimbat si eu pe cele pe fata.

 

Ma uitam pe spate fie la ceva pe original, fie la zimmerman, fie ATE. Nu sunt ferm convins pe ce sa merg inca...

 

Am fost azi la BMW si am programat schimbul de ulei si filtre si am stat de vb despre ce s-a intamplat cu discurile si ziceau baietii ca facem poze saptamana viitoare si le trimitem la BMW sa cerem o schimbare pe garantia lor, pentru ca a fost un defect cauzat probabil de soft/senzor.

Edited by christianm
Link to comment
Share on other sites

la un moment dat am cautat si eu informatii despre luminile ambientale , sunt pe afara care au reusit sa faca , problema este cu firele de tras , am descoperit ca gurile de aerisire laterale la care nu se aprind rotitele au ledurile si firele dar nu au trase firele de alimentare , ceea ce nu e foarte greu de facut , dar la ambientale eu personal nu m-as baga singur

Salut te referi la gurile de aresire dinspre geamurile laterale.

Ai reusit ca la conectezi.

Link to comment
Share on other sites

la un moment dat am cautat si eu informatii despre luminile ambientale , sunt pe afara care au reusit sa faca , problema este cu firele de tras , am descoperit ca gurile de aerisire laterale la care nu se aprind rotitele au ledurile si firele dar nu au trase firele de alimentare , ceea ce nu e foarte greu de facut , dar la ambientale eu personal nu m-as baga singur

Corect - cu firele, insa pe F10 post parca gasisem ca unele au, cel ce explica cum a montat baghetele alea optice zicea ca firele erau. Dar am citit si care nu le aveau.. Un electrician de la un serv BMW mi-a zis ca probabilitatea e mica sa fie deja firele in usi trase, dar oricum trebe codata masina...dimmer au si ele odata cu bordul, etc. Cert e ca as vrea sa le pun.

Interesant si despre lumina din aeratoarele laterale, probabi ca rotitza fiind aceeasi a fost mai usor ptr fabricant sa faca loturile toate asa cu led in rotitza aia... Dar cum ajungi acolo la firele alea ...?!?

Link to comment
Share on other sites

Exista cumva vreo dotare speciala anume pt ledurile din baghete? Spre ex am verificat cateva F10 cu dotarea "ambient lights" care aveau baghetele dar leduri inauntru nu. Am vb cu un prieten din Pitesti cu f10 530d si el avea dotarea ambient lights , idem ca celelalte, insa avea si ledurile montate de fabrica.
Link to comment
Share on other sites

Baghete - Andrei se referea la spatiile goale care se pot simti cu degetele de sub trimmul dp usa (in cazul masinii mele), acolo vin firele optice de lumina , asa cum se poate vedea in foto de mai sus.

Sincer dotarea 'ambient lights' nu stiu daca include si cele interioare de pe usi - trimm, manerul de deschidere, buzunar usa. Si nu sunt sigur ca cele cu manere exterioare cu linia aceea de nichel care au ledurile ext pe extremitatile manerului au automat si cele 3 la interior.

La lumina de sub usa care se aprinde la deschidere si cele de la pedale - alea sunt altceva, alea sunt la olalta cu cele din plafon fatza si spate.

Link to comment
Share on other sites

Corect - cu firele, insa pe F10 post parca gasisem ca unele au, cel ce explica cum a montat baghetele alea optice zicea ca firele erau. Dar am citit si care nu le aveau.. Un electrician de la un serv BMW mi-a zis ca probabilitatea e mica sa fie deja firele in usi trase, dar oricum trebe codata masina...dimmer au si ele odata cu bordul, etc. Cert e ca as vrea sa le pun.

Interesant si despre lumina din aeratoarele laterale, probabi ca rotitza fiind aceeasi a fost mai usor ptr fabricant sa faca loturile toate asa cu led in rotitza aia... Dar cum ajungi acolo la firele alea ...?!?

La fire se ajunge usor , se da jos trimul cu blocul de lumini ,sunt doua suruburi care tin grila de ventilatie si gata ai gasit firele.

De firele pt ambientale nu cred ca sunt firele trase ,ar trebui sa fie cablaj usa cu cod pt ambientale

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.