Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Jante ovale, bucsi brate uzate, joc coloana volan

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Asa mergeau pe aparat rotile ca si cum ar fi ovale jantele, ambele. Joc la directie nu exista caci am mers cu el la un cunoscut la service. Presupunand ca jantele sunt ovale putin, pot aparea trepidatii in volan, pedala? Stanga dreapta nu exista deloc bataie

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut jante ovale la e90 si volanu trepida la 80-90 , 130-150 si peste 180 kmh plus ca la franari pe autostrada vibra volanul in ultimul hal. Jantele le-am echilibrat cu un hunter g9700 si nu se vedeau a fi ovale. Dupa ce am mutata cauuciucurile pe jante originale nu mai vibreaza
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut jante ovale la e90 si volanu trepida la 80-90 , 130-150 si peste 180 kmh plus ca la franari pe autostrada vibra volanul in ultimul hal. Jantele le-am echilibrat cu un hunter g9700 si nu se vedeau a fi ovale. Dupa ce am mutata cauuciucurile pe jante originale nu mai vibreaza

 

La astea se vedea cu ochiul liber ca aveau joc sus-jos, Deci sa inteleg ca mai mult ca sigur din jante e vibratia in volan si pedala

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca si eu ma tot gandesc ce sa fac. Faza e ca in acest moment am si client la masina mea, si nu in fiecare zi gasesti client la F10 zic eu :) Deci tu nu ai face un asemnea schimb daca ai fi in locul meu, chiar daca masina pe care o am a fost atinsa pe dreapta ! :D Aceea TEORETIC e fara accident ...

 

Nu Scorpio, nu as da o masina pe care o cunosc si am intretinut-o pana la 80k pe una care e mai veche si basca mai are si 100k in bord in plus.

Ce avantaj ai? Culoarea si tapiteria sunt pentru copii.Motor, cutie, tren rulare, intretinere,istoric...astea sunt pentru mine lucrurile care comteaza..

Pont e sa iei o masina mai noua, cu mai putini km, in care sa nu bagi decat ulei si combustibil.

La 180k tre sa te gandesti ca n-ar fi rau sa ii schimbi uleiul in cutie, mai o bucsa, mai o turbina....

Da o masina de 80k pe una de 20k!

Link to comment
Share on other sites

Nu Scorpio, nu as da o masina pe care o cunosc si am intretinut-o pana la 80k pe una care e mai veche si basca mai are si 100k in bord in plus.

Ce avantaj ai? Culoarea si tapiteria sunt pentru copii.Motor, cutie, tren rulare, intretinere,istoric...astea sunt pentru mine lucrurile care comteaza..

Pont e sa iei o masina mai noua, cu mai putini km, in care sa nu bagi decat ulei si combustibil.

La 180k tre sa te gandesti ca n-ar fi rau sa ii schimbi uleiul in cutie, mai o bucsa, mai o turbina....

Da o masina de 80k pe una de 20k!

 

Sa stii ca ma tot gandesc si eu ce sa fac :) Parca da, 80k km nu e tot una cu 180k km(cat are masina ce vreau sa o iau), sau poate or fi chiar 200k km tinand cont ca din iunie 2015 pana acum masina pe bord a facut doar 16.000 km, desi din iulie-august 2012 pana in iunie 2015 facuse 163.000 km ...si dupa cum am mai zis acea masina da , teoretic e fara nici o avarie a caroseriei in trecut, teoretic

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am trimis pe cineva sa vada F10-le maro si am cam aflat urmatoarele: masina are 182.000 pe bord, interior etxerior arata foarte bine, motorul zicea ca e silentios, omul de treaba, iar masina a primit-o la un schimb (omul nu se ocupa cu vanzari de masini), a dat un X3 cu care a avut cam tot baiuri si o mica diferenta, iar aceasta o vinde deorece nu ii place tractiunea spate zice el ,masina fiind cumparata in martie nu stiu cat a avut vreme sa isi dea seama de dezavantajele tractiunii spate ...
Link to comment
Share on other sites

Era un forum legat de resetarea pedalei de acceleratie....

Bmw F10 525d (204 cai) automat cu cutia sport parca imi smuceste la viteze mici, si stiu ca am facut o resetare cu pedala si isi revenise...

 

A mai avut cineva problema asta?

Cutia schimba impecabil, nu mi-a facut niciodata probleme.

 

Ms

Link to comment
Share on other sites

Salutare! intrucat spre finalul acestui an intentionez sa trec la F10, as dori sa-mi fac niste calcule in ceea ce priveste cheltuielile cu o astfel de masina, indeosebi in ceea ce priveste motorizarea. Vorbesc strict intre un 525d cu motorul de 2L si 530d cu motorul de 3L. Prima alegere ar fi evident sa merg pe un 530, doar ca mai intervine si partea materiala cu cheltuielile uzuale, intretinere, prin urmare trebuie sa tin cont si de aceste aspecte. Asadar, cei care aveti unul din cele doua modele, imi puteti indica urmatoarele costuri?!?

 

1. Impozit anual

 

2. RCA (1 an) - varsta peste 30 ani

 

3. Pret revizie(ulei si filtre)

 

Poate mai sunt si altele, dar in principal aceste trei aspecte ma intereseaza. Pentru un motor de 2L stiu cat costa impozitul, precum si costul unei revizii complete, avand in vedere ca de patru ani detin E90-ul cu motorul de 2L. In ceea ce priveste revizia ma astept ca la seria 5 sa coste mai mult filtrele, cantitatea de ulei fiind aceeasi.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am trimis pe cineva sa vada F10-le maro si am cam aflat urmatoarele: masina are 182.000 pe bord, interior etxerior arata foarte bine, motorul zicea ca e silentios, omul de treaba, iar masina a primit-o la un schimb (omul nu se ocupa cu vanzari de masini), a dat un X3 cu care a avut cam tot baiuri si o mica diferenta, iar aceasta o vinde deorece nu ii place tractiunea spate zice el ,masina fiind cumparata in martie nu stiu cat a avut vreme sa isi dea seama de dezavantajele tractiunii spate ...

 

Nu mai lasa masinile sa-ti ia ochii :) tu te auzi, pe bune?

1) omul era de treaba ???

2) nu se ocupa cu masini - dar cu ce? de ce dracului si-a mai luat F10?

3) tu in locul lui ai da o masina cu probleme pe alta + diferenta fara sa te gandesti ca cea noua are probleme, adica cine dracului iti da o masina buna + bani pe una cu "baiuri"?!

Link to comment
Share on other sites

Nu mai lasa masinile sa-ti ia ochii :) tu te auzi, pe bune?

1) omul era de treaba ???

2) nu se ocupa cu masini - dar cu ce? de ce dracului si-a mai luat F10?

3) tu in locul lui ai da o masina cu probleme pe alta + diferenta fara sa te gandesti ca cea noua are probleme, adica cine dracului iti da o masina buna + bani pe una cu "baiuri"?!

 

Poate cei care i-au dat masina nu stiau ca e cu baiuri X3-ul :) Cel care are acum F10-ul a dat o mica diferenta, nu el a primit diferenta . Da, ma tot gandesc si cantaresc lucrurile bine de tot ce sa aleg, maro cu piele bej, cu km dubli sau raman cu asta asa ... Pana acum de pe la voi am inteles ca vi se pare o afacere "bulgareasca" ceea ce vreau sa fac eu acum :)

Link to comment
Share on other sites

ti s-a pus tie o pata pe creier la masina asta si de aia nu vezi bine si posibile pierderi/probleme, sufar si eu de o boala asemanatoare ca si alti, ca ne plictisim foarte repede de masina ce o avem si vrem altceva mai woow :hyper:

Cat despre pielea bej nu stiu daca ai mai avut la masina dar personal nu iti recomand fiind foarte sensibila la murdarie, eu am pe masina si se muradareste chiar si de la blugi, la inceput am zis lasa ca se curata, dar cine are timp toata ziua de curatat, caci chiar mereu se murdareste ca e praf ca e culoare de la o haina mai inchisa

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

ti s-a pus tie o pata pe creier la masina asta si de aia nu vezi bine si posibile pierderi/probleme, sufar si eu de o boala asemanatoare ca si alti ca ne plictisim repede de ce avem si vrem altceva

 

E ok daca nu sunt singurul care sufar de boala asta cu plictisitu rapid de masini :) Poate daca iau bej iar o sa patesc la fel dupa o perioada ... Plus ca parca maro-ul exterior tot uitandu-ma zilele astea, mi se pare si o culoare mult mai sensibila decat gri-ul, sau poate ma insel :D

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Asta e boala grea in 3 ani am avut 11 masini. Skoda octavia , audi a4, bmw seria3,bmw x1, mercedes glk, audi a6, opel astra, golf 6 opel insignia, seat leon bmw seria 5. Acum vreau sa vand insignia si sa imi cumpar megane gt 205 cp. Am pierdut la toate masinile cred ca cel putin 20 mii euro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e boala grea in 3 ani am avut 11 masini. Skoda octavia , audi a4, bmw seria3,bmw x1, mercedes glk, audi a6, opel astra, golf 6 opel insignia, seat leon bmw seria 5. Acum vreau sa vand insignia si sa imi cumpar megane gt 205 cp. Am pierdut la toate masinile cred ca cel putin 20 mii euro

eu cred ca ai vrut sa devii samsar si nu prea ti.a iesit 😄😄

glumesc

Link to comment
Share on other sites

"Rasfoind" netul, am vazut pe tot felul de forumuri de "pe afara" foarte multi plangandu-se de faptul ca simt vibratii in volan la ale lor F10-uri , si ca aceasta ar fi o problema destul de des intalnita la F10. Azi am verificat si eu foarte atent acest lucru la mine, si intr-adevar peste 70-80 km/h simt ceva in volan si eu ... anvelopele sunt noi, perfect echilibrate, jante perfecte (verificate si jantele si anvelopele pe aparat profesional , cu unda laser). S-a lovit cineva de aceasta problema la F10 pana acum ?
Link to comment
Share on other sites

"Rasfoind" netul, am vazut pe tot felul de forumuri de "pe afara" foarte multi plangandu-se de faptul ca simt vibratii in volan la ale lor F10-uri , si ca aceasta ar fi o problema destul de des intalnita la F10. Azi am verificat si eu foarte atent acest lucru la mine, si intr-adevar peste 70-80 km/h simt ceva in volan si eu ... anvelopele sunt noi, perfect echilibrate, jante perfecte (verificate si jantele si anvelopele pe aparat profesional , cu unda laser). S-a lovit cineva de aceasta problema la F10 pana acum ?

 

La mine nu vibreaza nimic chiar si la 230.deci undeva,ceva trebuie verificat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.